sad Fregate klase Oliver Hazard Perry  
 

Fregate klase Oliver Hazard Perry ušle su u operativnu upotrebu američke mornarice tokom sedamdesetih i ossamdesetih godina u svojstvu eskortnog plovila opšte namene sposobne da adekvatno izvrše većinu zadataka koji se pred njih postavljaju, dovoljno jeftini da se izgrade u dovoljnim količinama radi zamene zastarelioh razarača iz ere Drugog svetskog rata. Ova klasa razarača dobila je ime po komodoru Oliveru Periju. Brodovi su konstruisani od strane brodogradilišta bath Iron Works u partnerstvu sa njujorškom pomorskom projektantskom kućom Gibbs & Cox.

Primetna su dva podtipa ove klase brodova: kratkog trupa od 136 m (Flight I) i dugog trupa od 138 m (Flight III). Brodovi dugog trupa (FFG-8, 28, 29, 32, 33, 36-61) nose helikopter SH-60 Seahawk LAMPS III, dok jedinice kratkog trupa nose helikopter skromnijih mogućnosti SH-2 Seasprite.

Američka brodogradilišta su gradila ove brodove za potrebe američke i australijske mornarice. Prvi brodovi gradjeni za potrebe australijske mornarice bili su kratkog trupa, ali su osamdesetih godina modifikovani. Brodogradilišta u Australiji, Španiji i Tajvanu gradili su brodove za svoje potrebe u verziji Flight III. Produkcija je nastavljena u Tajvanu. U Australiji, ovi brodovi se označavaju kao klasa Adelaide, u Španiji su klasa Santa Maria, dok su u Tajvanu klasa Cheng Kung.
Iako su planirani da dugi vremenski period ostanu u operativnoj upotrebi američke mornarice, neki od brodova su prodati Bahreinu, Egiptu, Poljskoj i Turskoj. Pakistan je zatražio da kupi čak 6 brodova ove klase.

Modernizacije

SAD

Brodovi u sastavu američke mornarice su modernizovani u cilju smanjenja cene koštanja. Električni generatori “Detroit Diesel” zamenjeni su agregatima Caterpillar, dok je pramčani lanser raketa Mk.13 demontiran (rakete Standard SM-1MR su povučene iz naoružanja).
Prema postojećim planovima za dalju modernizaciju, planirano je da se sistem bliske odbrane podigne na nivo Block 1B, čime će se omogućiti topu Phalanx Mk15 da gadja brze ciljeve. Takodje će, prema istom planu, biti ugradjen sistem mamaca Mk53 DLS Nuke koji je namenjen za ometanje protivbrodskih raketa.
Postoje glasine o uklanjanju topa Mk 75 kalibra 76 mm. Tako će od sveg ofanzivnog naoružanja brodu ostati samo dva trocevna torpedna aparata i torpeda i rakete koje se podvešuju na helikopter.

Australija

Kao deo obimnog programa modernizacije, vrednog milijardu australijskih dolara, fregate klase Adelaide će dobiti modernije i oružne sisteme i opremu. Troškovi će biti znatno umanjeni izvodjenjem dva najstarija broda iz klase: Canberra i Adelaide. Prvi modernizovanui brod, Sydney, vraćen je u sastav flote 2005. godine. Neke od modernizovanih sastava jesu mogućnost upotreba raketa Standard SM-2, osmoćelijski lanser Mk41 VLS za rakete Evolved Sea Sparrow, kao i unapredjene verzije radara za osmatranje vazdušne situacije i sonara velikog dometa. Za modernizaciju jednog broda potrebno je od 18 meseci do 2 godine. Počevšui od 2013. godine planirano je da se isti zamene sa tri nova razarača opremljena sistemom AEGIS.

Taktičko tehničke karakteristike
Flight I
Flight II
Dimenzije broda:    
- dužina preko svega
136 m
138 m
- širina 13.7 m
- gaz 6.7 m
Deplasman broda 4 100 tona
Pogonska grupa 2 gasne turbine General Electric LM2500; 1 pogonska osovina; 41,000 KS (31 MW);
2 pomoćna propulzora, 350 KS
Brzina 30 čv
Daljina plovljenja 4500 milja brzinom od 20 čv
Posada 178 članova
Naoružanje 1 × Mk 13 za rakete SM-1MR i Harpoon (sa američkih brodova demontiran 2003. godine)
2 × trostruki torpedni aparat Mark 32 sa ppd torpedima Mark 46 ili Mark 50
1 × OTO Melara 76 mm
1 × 20 mm Phalanx CIWS
8 × Hsiung Feng II SSM (na brodovima tajvanske RM)
HMAS Adelaide
USS McInerney (FFG 8) nakon uklanjanja pramčanog lansera raketa
USS Stark tone u vodama Persijskog zaliva nakon što je pogodjen sa dve rakete Exocet
SPS Victoria (F82)
 
Tekstovi objavljeni na sajtu paluba.info lično su vlasništvo vlasnika sajta