MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
Offline
Gender: 
Posts: 62 007
|
 |
« Reply #1 on: July 06, 2010, 05:34:11 pm » |
|
KORISNICI
Uspešna konstrukcija prvog pravog transportnog helikoptera je izazvala dosta pažnje u svetu, tako da je, samo u fabrici Sikorski, proizvdeno oko 1000 primeraka. Po licenci je proizvedeno još 550 letelica u V.Britaniji, Francuskoj i Japanu, a u SFRJ je proizvođena varijanta po licenci Vestlenda. Letelica su koristile OS sledećih zemalja: Argentine, Austrije, Belgije, Brazila, Kanade, Čilea, Kolumbije, Danske, Dominikane, Francuske, Ekvadora, Nemačke, Grčke, Gvatemale, Haitija, Holandije, Hondurasa, Indije, Izraela, Italije, Japana, Kuvajta, Nikaragve, Norveške, Pakistana, Filipina, Portugala, Južne Koreje, Južnog Vijetnama, JAR, Španije, Tajlanda, Turske, Tajvana, V.Britanije, SAD-a, Urugvaja, Venecuele i SFRJ.
SFRJ
Jugoslovensko vazduhoplovstvo je u svet vertikalnog manevra ušlo 1 februara 1954 godine dolaskom prvog helikoptera Westland Dragonfly ( Sikorsky S-51). Uskoro se došlo do zaključka da su ove letelice podobne za izviđanje, spasavanje i laki transport, ali da nema reči o njihovom korištenju za neko ozbiljnije prebacivanje trupa i tereta. Pod utiskom ovog zaključka, kao i pod utiskom upotrebe i uspeha helikoptera u dotadašnjim lokalnim sukobima, komanda JRV donosi odluku o nabavci pravih transportnih helikoptera. Kako su već korištene letelice kupljene od Vestlenda, logičan je bio izbor kupovine je bio helikopter Whirlwind ( Sikorsky S-55), koji se već dokazao u dotadašnjoj upotrebi širom sveta.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prva letelica iz fabrike Vestlend dolazi na ispitivanje u VOC tokom 1957 godine, opremljena motorom Pratt & Whitney R-1340-57 sa 600 KS i dobija VE broj 11551. Završetkom uspešnih ispitivanja u VOC-u, komanda RV odobrava njegovu upotrebu. Istovremeno je doneta i procena o potrebnom broju letelica ovog tipa, koja je išla do cifre od 300 komada. Prema drugim planovima, koji potiču iz 1958 godine, ova cifra je smanjena na 100 do 200 komada. Kako bi komercijalna nabavka ove količine letelica pretstavljala veliko finansijsko opterećenje za našu zemlju, doneta je odluka o kupovini licence za njenu proizvodnju. Tokom 1959 godine, potpisan je ugovor o kupovini licence, koja je predviđala izradu dva modela. Modela S-55-5 za transport trupa i modela S-55-7 koji je služio za PPd borbu. U ugovoru je takođe stajalo da će pre početka domaće proizvodnje iz Vestlenda biti isporučeno 6 gotovih letelica, kao i 12 kompleta za montažu. Osim ovoga dogovorena je i isporuka 30 gotovih motora Alvis Leonides Major 755/1 sa 750 KS, i 12 u delovima. Prve dogovorene letelice stižu u Jugoslaviju tokom novembra i decembra 1960 godine, kada dobijaju VE brojeve 11700-11703 ( S-55-5) i 11900 i 11901 ( S-55-7). Zadatak proizvodnje helikoptera je dobio vazduhoplovni zavod SOKO iz Mostara, dok je proizvodnja motora i transmisije poverena zavodu „21 maj“ iz Rakovice.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Iako se poslu izrade prvih helikoptera u zemlji prišlo sa puno entuzijazma, neki delovi konstrukcije su pretstavljali noćnu moru našim stručnjacima. Kao najtvrđi orah se pokazala glava rotora, koja je zahtevala potpuno specijalizovanu proizvodnju, sa kakvom se naši inžinjeri nisu sretali do tada. Zbog svega ovoga je kasnila proizvodnja, tako da su, kada su svi problemi savladani, letelice bile zastarele, a umesto planiranih 90 komada narudžbina je smanjena na 45. S druge strane i pored kašnjenja u konstruisanju letelice, podignut je tehnološki nivo industrije, što se kasnije pokazalo veoma korisnim. U fabrici SOKO su kompletirana 34 primerka verzije S-55-5 ( VE brojevi 11704-11737) i 4 primerka verzije S-55-7 ( VE brojevi 11902-11905). Fabrika je izrađivala navedene letelice u periodu od 1960 do 1967 godine.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U SLUŽBI
Tokom službe se pokazalo da su letelice imaju dosta tehničkih nedostataka, tako da je često dolazilo do lomova kvačila motora, lomova usisa i izduva vazduha itd... Veliki nedostatak letelica verzije S-55-7 je pretstavljao nedostatak PPd sonara AN/AQS-4D, koje Amerikanci nisu hteli da isporuče zbog ponovnog približavanja naše zemlje SSSR-u. Ovi uređaji su najzad isporučeni tokom 1970 godine, ali su se pokazali kao loši tokom eksploatacije. Otkriveno je da imaju ograničeni domet, kao i ,banalnosti, da propuštaju vodu prilikom uranjanja. Osim toga, deo letelica je trebao da ima i jedan laki PPd torpedo kao naoružanje za lov na podmornice, ali ni ova zamisao nije realizovana. Stoga su sve PPd letelice bile upućene u pukove ( 1 do 2 helikoptera) planirane za podršku jedinicama RM, gde su služile za navođenje brodova sa PPd naoružanjem na zaronjene podmornice. Ove letelice se u naoružanju našeg vazduhoplovstva zadržavaju do 1974 godine, kada je ocenjeno da su beznadežno zastarele te se stoga povlače iz upotrebe i koriste se kao učila.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
tip: transportni i protivpodmornički helikopter sa dva do tri člana posade motor: jedan zvezdasti, četrnaestocilindrični, vazduhom hlađeni Alvis Leonides Major 755/1 sa 750 KS dužina: 12,72 m prečnik rotora: 16,15 m površina rotora: 205 m2 masa: prazan 2724 kg, maksimalna poletna 3538 kg brzina: maksimalna 175 km/h penjanje: 4,6 m/s plafon leta: 3960 m dolet: 560 km
|