PALUBA
April 27, 2024, 10:12:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna tajna  (Read 17600 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: May 29, 2008, 01:21:30 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vojna tajna, kod nas gotovo više i da ne postoji, bar ne u onom smislu kako ona funkcioniše u gro zemalja. Slušam pre neki dan na TV-u, kažu podigla se velika prašina oko toga što su na http://www.facebook.com/ izraelski vojnici postavljali fotografije vojnih objekata i nekih borbenih sistema, između ostalog i fotke unutrašnosti jedne njihove podmornice. Materijal je pod hitno uklonjen sa fejsbuka, a protiv vojnika koji su postavljali fotografije je pokrenut disciplisnki postupak.

Krajem 2006. godine Kina je oštro protestovala što se na Google Earth mogla jasno videti njihova nova podmornica klase Jin na nuklearni pogon, koje je naoružana novim balističkim raketama.


Slučajnost (greška) ili namera !?!

Takođe korisnici uslga Google Earth su svojevremeno imali prilike da se upoznaju sa geografskim mapama Kašmira u velikoj rezoluciji i detaljnim fotografijama indijskih državnih ustanova, odnosno fotografijama državnih zgrada u Pekingu u kojima se sastaju najviši kineski rukovodioci, a koje su uobičajeno nedostupne široj javnosti.

Link ka celom članku: klik ovde

Kako su mi pričali straji, ranije se kod nas strogo vodilo računa o svakoj sitnici. Pa na primer kada je u Banja Luku `84. stigao prvi tenk nulte serije M-84 toliko se vodilo računa o njemu da je bio neprekidno pod stražom i prekriven ciradom, tako da ni uposleni u kasarni nisu odmah imali čast da vide naš čuveni tenk M-84. Oni koji su bili "suviše radoznali" i hteli ga gvirnu ispod cerade su jako brzo dobijali poziv od bezbednjaka na "informativni razgovor" Smiley, bez razlike da li se radilo o oficiru, podoficiru ili civilnom licu na službi u JNA.

Ovakvi primeri su naravno suvišni i samo mogu izazvati revolt i bunt kod svakog lojalnoj vojnika, ali da li je ovo današnje stanje gde je dobar deo informacija dostupan na Internetu dobar. Ako uzmemo nasleđe JNA videćemo da na svakom svakom dokumentu, pravilu, podsetniku za obuku, dnevnoj zapovesti, uputsvu (ma koliko oni bili beznačjni i bezvredni)  postoji oznaka *vojna tajna str.pov.* Drugim rečima gde je granica gde informacija postaje vojana tajna a gde je samo beznačajan statistički, TT ili bilo koji drugi podatak.

Kakvo mišljenje Vi imate po pitanju Vojne tajne i dostupnosti informacija vezanih za vojsku, naoružanje, borbene sisteme i sl.


* vojnatajna.jpg (3.36 KB, 123x55 - viewed 366 times.)
« Last Edit: August 08, 2010, 02:54:01 am by leut, Reason: slika ubačena u attachment » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: May 30, 2008, 12:03:06 am »

Jednom rečju - globalizacija! Svet postaje jedno veliko selo i to je nezaustavljiv proces koji čak ni dva svetska rata nisu uspeli da poremete.

Kakvu korist može da ima bilo ko od slika iz ptičje perspektive kineske podmornice? Na Discovery kanalu ide emisija o sklapanju Abramsa ili Apača, pravljanju podmornice i funkcionisanju nosača aviona. Iako su ti snimci prošli kroz cenzuru, stručno osoblje može veoma lako da uoči ono što njega interesuje. Primera radi, kada su oborena dva Apača u Iraku hicima iz AK47 kroz pilotsku kabinu, niko nije mogao u to da poveruje (među njima i ja). Sve dok, sad već pokojni autor na svom blogu nije na osnovu emisije sa Discovery-ja objasnio zašto je slaba zaštita sa donje desne strane kokpita!
« Last Edit: May 31, 2008, 09:40:35 pm by Rade » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: May 30, 2008, 07:41:15 pm »

Jednom rečju - globalizacija! Svet postaje jedno veliko selo i to je nezaustavljiv proces koji čak ni dva svetska rata nisu uspeli da poremete.
Tačno tako.Postavlja se pitanje šta danas spada u vojnu tajnu? Wink
Primera radi, kada su oborena dva Apača u Iraku hicima iz AK47 kroz pilotsku kabinu, niko nije mogao u to da poveruje (među njima i ja). Sve dok, sad već pokojni autor na svom blogu nije na osnovu emisije sa Discovery-ja objasnio zašto je slaba zaštita sa donje desne strane kokpita!
Za ovo nisam čuo,a nisam ni gledao na Diskaveriju tu emisiju.Kako su to uspeli da urade?
« Last Edit: May 30, 2008, 07:45:03 pm by MOTORISTA » Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #3 on: May 30, 2008, 09:44:36 pm »

Pa ovako, ja dok sam bio jos u vojsci vojna tajna je postojala i ona i dan danas postoji. Ljudi saznaju ono samo sto treba da saznaju e sad ova stvar sa internetom, pa znamo stav Pentagona u vezi sa internetom. Da se oni pitaju pa sklonili bih ga odmah a oni su ga i izmislili isto kao i mobilni i jos neke stvarcice. Ko im je kriv za to?

A eto kazem dok sam ja bio u vojsci bilo je i dokumenata sa oznakom vojna tajna strogo poverljivo i imao sam jednom prilike da vidim taj dokumenat. Iskreno receno ne secam se sta je na njemu pisalo ali to je bilo bas toliko beznacajno da i sam ne znam sta je tu moglo biti tajno.

E sad sta je vojna tajna to je dobro pitanje. Ja mislim da nije tajna sto Ameri imaju ovo i Kinezi imaju ono, vojna tajna je sta se u slucaju rata sa tim orudjima i jedinicama desava. Njihov raspored, zatim njihovo snabdevanje i gde ce dejstvovati i sa kakom namerom e to je za mene prava vojna tajna. Inace, sta ima tu tajno na jednom tenku. Pa danas kad izadje tenk prvo sto je pitanje, kakvog ce imati ekonomskog uspeha. To je bila neka komunisticka izmisljotina, eto malo i da se poigraju sa narodom, kao mi zivimo u ozbiljnoj drzavi. Pa vidimo koliko je bila ozbiljna. Eto to je moje misljenje o tome a general Perisic je posebna prica ne samo u vezi sa tim incidentom. Ima dosta drugih razloga za neke druge stvari. Oni koji su bili u ratu na Kosmetu tokom 1998 i 1999. godine znace bolje od mene. Nije smenjen bez veze. A o njegovoj ulozi u ratu u Hrvatskoj i da ne pricamo. Pa jos sta je sve oko toga izjavljivao po novinama, ma treba da ga je sramota.
« Last Edit: May 31, 2008, 10:38:24 pm by Rade » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: May 30, 2008, 10:20:35 pm »

A eto kazem dok sam ja bio u vojsci bilo je i dokumenata sa oznakom vojna tajna strogo poverljivo i imao sam jednom prilike da vidim taj dokumenat. Iskreno receno ne secam se sta je na njemu pisalo ali to je bilo bas toliko beznacajno da i sam ne znam sta je tu moglo biti tajno.
Ja sam na brodu video par dokumenata sa oznakom vojna tajna,strogo pov. i kada sam ih pročitao zamalo nisam umro od smeha.U jednom je bio sastav britanske sredozemne flote,sa sve krstaricama klase Tiger koje su u tom trenutku bile izrezane pre 20 godina,sastav američke 6 flote,takođe sa brodovima koji su izrezani ili u rezervi barem 20 godina,i sovjetske 5 eskadre sa takođe odavno "penzionisanim" brodovima.Ostali dokumenti su bili još stariji i samim tim smešniji,ono što sam pročitao u njima znao sam još pre vojske.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #5 on: May 31, 2008, 09:41:35 pm »

Ne daj Bože da sam ostao duže na takmičenju... ko zna šta bih ovde našao...

Manimo se dnevnopolitičkih prepričavanja... prijatno Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: May 31, 2008, 10:19:42 pm »

Odgovornost je isključivo na meni, ne znam ni sam šta me je uopšte nateralo da pominjem Perišića. Roll Eyes
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #7 on: May 31, 2008, 10:41:41 pm »

Odgovornost je isključivo na meni, ne znam ni sam šta me je uopšte nateralo da pominjem Perišića. Roll Eyes

A meni da nastavim Sad Sledeći put Lips Sealed

Inače o vojnoj tajni...

Dok sam služio vojni rok, zamoli mene ppuk da mu nešto sredim na njegovom kompjuteru. U jednom od trenutku ppuk izlazi i ostavlja mene da radim. Posle određenog vremena, završim ja posao i krenem da zveram okolo, kad primetim na desktopu (!) prečicu ka folderu "POVERLJIVO-vojna tajna". Nažalost, iskušenje je bilo jače od mene Smiley Ono je bilo najstrašnije tračarenje ko je šta u divizionu uradio, preporuke komandi o unapređenjima i ukorima... Sva dokumenta su bila zvanična za komandu sa sve zaglavljem. Tu je bilo toliko prljavog veša i rekla-kazala stvari da je izgledalo kao da čitam "Kurir" ili neku sličnu žutu štampu. E, ako ovo spada u vojnu tajnu, onda je stvarno taj izraz izgubio značenje.

Ono što sa druge strane gotovo sigurno predstavlja vojnu tajnu su transkripti sednica koje je u knjizi objavio već pominjani Vlajković.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #8 on: May 31, 2008, 11:01:35 pm »

Mnogi svoje foldere krste Poverljivo, Strpov, DT, Top Secret, a u stvari u folderu drže neke gluposti. Doduše, možda su za njih jako poverljivi, ko zna. Inače je zabranjenno držanje dokumenata na hard disku. Dokumenti se drže na magnetnim medijima, koji su zavedeni delovodnm brojem, overeni pečatom i obezbedjeni u metalnoj kasi.

Meni je najsmešnije bilo to što se naredjenje o prelasku sa letnjeg na zimsko računanje vreme i obratno dugo tretiralo kao strogo poverljivo. Inače, sastavljač. odnosno obradjivač dokumenta odredjuje mu stepen tajnosti (do stepena str.pov. ako se ne varam).
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #9 on: June 01, 2008, 12:32:14 am »

Kad kažeš magnetnim medijama, misliš li na strimere?

Btw, i hard disk je magnetni medijum Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #10 on: June 01, 2008, 09:20:47 am »

Mislim na sve prenosive. I hard disk u fioci je moguće "spakovati" u kasu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #11 on: July 29, 2009, 07:59:11 pm »

Nekad bese zabranjeno u krug kasarne uneti bilo koji uredja kojimse moze izvrsiti snimanje. Znaci> kamere, kasetofone, fotoaparate i ostale uredjaje koji se mogu upotrebiti za snimanje fotografija ili glasa.
Danas vojnici mogu da koriste mobilen telefone u krugu kasarne i niko ne pravi pitanje za sta  se moze taj telefon iskoristiti. Ne kazem da u vojsku dolaze neki spijuni ili stali vec ali mozda nekom padne neka ideja na um.

Sto se tice vojne tajne o opremeljenosti jedinica, to je posle Dejtona prestalo da bude tajna. Jos od formiranja onih komisika za kontrolu naoruzanja u bilo koji vojni objekat moze uci komisija sacinjena od oficira iz vojski nastalih raspadom SFRJ i svu opremu i naoruzanje koje potpada pod kontrolu moze prebrojati u samom magacinu. Zahvaljujuci tome mnogi vojni objekti gde su ulazili ti timovi su hirurski precizno unisteni za vreme bombardovanja `99. Jedan od razloga je i taj sto je na ulazu u objekta neko iz tima belezio GPS koordinate.

Mislim da je ipak u danasnje vreme najveca vojna tajna popunjenost i obucenost jedinica i moral (pod tim ne podrazumeva onaj moral iz doba KPJ, vec koliko su ljudi zadovoljni i koliko su spremni da u slucaju sukoba rade svoj posao). Mislim i na moral kao sto su medjuljudski odnosi u jedinicama i slicne stvari.

Ostalo se sve moze naci na netu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #12 on: July 30, 2009, 11:42:15 am »

Prije neku godinu sam našao u Banja luci, na otpadu, na dijelu gdje se baca stari papir, a tu je bilo odličnih knjiga, kompletnu strogo pov. biblioteku. Počev od šifrantskih tablica, uputstava, planova napada, planova odbrane. Sve strogo pov, državna tajna, vojna tajna itd. Jedno brdo knjiga visoko oko 3 do 4 metra. Neke sam knjige sam pokupio kao interesantne. Tehničke. One ostale su otišle u Incel, na preradu starog papira.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #13 on: October 17, 2009, 08:29:12 pm »

Ne slažem se da je vojna tajna komunistička izmišljotina. Svaka vojska i danas ima u upotrebi taj pojam, sad šta ko tu klasifikuje, po kom ključu, na koji nivo tajnosti, to je individualna stvar. Tačno je da u post industrijskom svetu malo šta stvarno predstavlja ikakvu tajnu, ali ipak ostaje ono o moralu, volji za vođenje oružane borbe i slično, mada su i tu možda važniji geni nego dnevna politika.

Jedne subote u martu 1981, neposredno posle "studentskih" nemira u Prištini, ja najstariji u smeni na TČ 217. Odem u kantinu na doručak, i u to vreme mornaru Hodži, Albancu sa Kosova dođe otac u posetu i donese pečeno prase (bio je katolik, da se ne pitate otkud prase). Vratim se na brod, a službena smena upravo sređuje prase... U ponedeljak, ja kod bezbednjaka na pranje mozga: otac mu je obišao brod, ko zna šta je video i kome će preneti, šta da je prase bilo otrovano i još par tona takvih bisera. Ništa nije vredelo što sam bio u kantini, kriv i gotovo. Posle me još par puta zvao na razgovor, kao da utvrdi koje vojne tajne je taj čovek mogao da sazna. Ja mu kažem da Mornarica nema nikakvog značaja za studente iz Prištine, on me pošalje kod kbb Vida Stipetića na viši nivo pranja mozga, i onda ja vidim da je đavo odneo šalu i "priznam krivicu" - sve se smiri... Svašta!

Mada sam pred kraj vojničke karijere imao prilike da vidim par dokumenata zapadnih zemalja klasifikovanih, kako oni to kažu. Uglavnom opšte poznate stvari. Kao što ZastavnikDžemo reče u jednom postu, vojsko, čija si da si, ista si!
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #14 on: October 25, 2009, 08:18:48 am »

Ovde se cesto pominje da su pojedinci namerno i slucajno dolazili u kontakt sa pojedinim vojnim dokumentima i na njima nalazili svakakve gluposti, a oni su stepenovani pa skali tajnosti.
Svaki dokument koji se radi u vojsci radi se po odredjenom sablonu odnosno mora imati sve elemente da bi bio ispravan, a tu spada i stepenovanje tajnosti.
Drugi je problem sto lica koja rade te dokumente ne poznaju svoje nadleznosti u stepenovanju tajnosti pa lupaju svkojake gluposti inace veoma mali broj dokumenata i lica koja rade dokumente imaju tu mogucnost na nose oznaku "stogo poverljivo ili drzavna tajna" vecina dokumenta je interno poverljiva.
Medjutim ljudi iz neznanja ili da ostavili sto bolji utisak na dokumenta koja rade stavljaju da je sve poverljivo....
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 22 queries.