PALUBA
April 23, 2024, 09:29:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2140182 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2085 on: December 08, 2013, 10:02:15 pm »


 Rat u Siriji se nece zavrsiti pobedom ovoga ili onoga...Cek i da do neke pobede dodje,to ce samo odloziti sukob na neko vreme. Uglavnom,mislim da je sve to dobro odigrano, jedna od najacih arapskih drzava (vojno) se urusila iznutra, Iran je oslabljen za jednog potencijalno vredng saveznika, i to bez poginulog coveka na zapadnoj strani.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #2086 on: December 12, 2013, 09:25:13 am »


Obzirom koliko je brzo naso cilj mora da ga je neko spolja dobro navodio.

Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #2087 on: December 12, 2013, 09:31:49 am »

Zna li se informacija u kojoj bi hrvatskoj luci bio pretovar bojnih otrova sa civilnih brodova na brod američke vojske.Pošto je zatražena saglasnost HR Vlade,ako bude Hr u opticaju,prepostavljam da je to luka Rijeka.
Samo čekam histeriju novinarčića i NVO.
« Last Edit: December 12, 2013, 09:37:32 am by Kaćo » Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #2088 on: December 12, 2013, 02:54:47 pm »

Zna li se informacija u kojoj bi hrvatskoj luci bio pretovar bojnih otrova sa civilnih brodova na brod američke vojske.Pošto je zatražena saglasnost HR Vlade,ako bude Hr u opticaju,prepostavljam da je to luka Rijeka.
Samo čekam histeriju novinarčića i NVO.

Novinari i NGO su u dosluhu s vladom. Nije još ništa odlučeno, a Milanović je samo pustio probni balon..
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2089 on: December 12, 2013, 03:16:01 pm »

Кад је то тако безазлено, а како ће "новинарчићи и НГО" у Хрватској да падну у "хистерију", можда је најбоље предложити да се то уради у Бару, а може и у Котору. А и ближе је него Ријека. Cool
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #2090 on: December 12, 2013, 03:32:25 pm »

To će biti kontejnerski transport i nikakav problem nije pretovar.Bar,Rijeka,svejedno.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #2091 on: December 12, 2013, 04:18:12 pm »


 Rat u Siriji se nece zavrsiti pobedom ovoga ili onoga...Cek i da do neke pobede dodje,to ce samo odloziti sukob na neko vreme. Uglavnom,mislim da je sve to dobro odigrano, jedna od najacih arapskih drzava (vojno) se urusila iznutra, Iran je oslabljen za jednog potencijalno vredng saveznika, i to bez poginulog coveka na zapadnoj strani.
Ne znam koliko je to dobro odigrano a ako i da ne znam tocno za koga. Šta se tice Irana , to je ipak malo veci zalogaj sa Sirijom ili bez nje.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #2092 on: December 12, 2013, 05:21:17 pm »

Evo malo Lazanskog iz septembra ove godine.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/VsqeVSacGt8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: December 12, 2013, 07:26:30 pm by Trifko » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2093 on: December 13, 2013, 09:50:06 am »

UN: Hemijsko oružje u Siriji verovatno upotrebljeno pet puta
Tanjug   13.12.2013.

Prema izveštaju ekspertskog tima UN, kojim je rukovodio švedski profesor Oke Selstrom, u Siriji je verovatno upotrebljeno hemijsko oružje na pet od sedam ispitanih lokacija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako javljaju zapadni mediji, u izveštaju se navode "pouzdane potvrde i dokazi koji su u skladu sa verovatnom upotrebom hemijskog oružja" za lokacije u Guti (21. avgusta), Kan el-Asalu (19. marta), Džobaru (24. avgusta), Sarakebu (29. aprila) i Ašrafija-Sahnaji (25. avgusta). Međutim, ovaj tim nije mogao da potkrepi upotrebu hemijskog oružja u Bahariji (22. avgusta) i Šeik Maksudu (13. aprila), navodi AFP. Bi-Bi-Si (BBC) kaže da su u dva slučaja gađani vojnici, a u trećem vojnici i civili. Međutim, kako ističe Asošijeted pres, u izveštaju se ne navodi se da li su za navedene napade odgovorne vladine ili opozicione snage. BBC podseća da je sirijski predsednik Bašar el-Asad posle napada u Guti, blizu Damaska, dozvolio međunarodnom inspektorskom timu da započne uništavanje hemijskog oružja koje kontroliše sirijska vlada, na osnovu američko-ruskog dogovora. Itar-Tas s prenosi da generalni sekretar UN Ban Ki Mun u petak treba na zatvorenoj sednici o rezultatima istraživanja da izvesti Generalnu skupštinu, a u ponedeljak članove Saveta bezbednosti UN. Ruskoj agenciji je stalni predstavnik Francuske u UN, Zzerar Aro, koji u decembru predsedava Savetom bezbednosti, potvrdio da će u ponedeljak to telo Svetske organizacije razmatrati izveštaj. Međutim, ne planira se donošenje nikakvih odluka na osnovu njega i dokument će biti "primljen na znanje".
- Čak i ako neki članovi SB UN budu želeli da donesu neku odluku, mislim da će to biti nemoguće, jer je on (SB UN) vrlo snažno podeljen, naročito povodom tog pitanja - rekao je francuski diplomata.

Izvor: Blic


* 404414_sirija-borbe05reutersfoto-stringer_f.jpg (40.61 KB, 470x270 - viewed 109 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2094 on: December 13, 2013, 04:01:13 pm »


 Rat u Siriji se nece zavrsiti pobedom ovoga ili onoga...Cek i da do neke pobede dodje,to ce samo odloziti sukob na neko vreme. Uglavnom,mislim da je sve to dobro odigrano, jedna od najacih arapskih drzava (vojno) se urusila iznutra, Iran je oslabljen za jednog potencijalno vredng saveznika, i to bez poginulog coveka na zapadnoj strani.
Ne znam koliko je to dobro odigrano a ako i da ne znam tocno za koga. Šta se tice Irana , to je ipak malo veci zalogaj sa Sirijom ili bez nje.

  Stoji,ali zato negde ocekujem slican scenario za Iran,kao sto je bio za Siriju.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #2095 on: December 13, 2013, 04:15:53 pm »

Milion i po kvkm., oko 90 miliona ljudi! Persija.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2096 on: December 14, 2013, 08:39:51 pm »

Komandant pobunjenika se smrzao u Siriji
Tanjug   14.12.2013.

Komandant pobunjenika u Siriji umro je od posledica smrzavanja tokom talasa hladnoće koji je zahvatio tu zemlju ove sedmice, saopštili su danas opozicioni aktivisti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Sirija je pogođena jakim snežnim nevremenom koje je donelo temperature ispod nule u još nekoliko zemalja u regionu

"Telo komandanta pobunjenika koji je krenuo iz severozapadne provincije Idlib prema Homsu u centralnoj Siriji je pronađeno. On je preminuo tokom snežne oluje", saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava, javio je AFP. Direktor Opservatorije Rami Abdel Rahman rekao je da na njegovom telu nije bilo rana od vatrenog oružja i da se on smrzao. Abdel Rahman nije imenovao komandanta koji je imao četrdesetak godina, ali je naveo da je pripadao islamističkim brigadama Sukur al-Šam. Opservatorija je takođe saopštila da su pronađena smrznuta tela dvojice muškaraca u provinciji Homs, naveo je AFP. Sirija je pogođena jakim snežnim nevremenom koje je donelo temperature ispod nule u još nekoliko zemalja u regionu.

Izvor: Blic


* 412020_sirija-sneg-ap_ff.jpg (47.72 KB, 470x592 - viewed 129 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2097 on: December 14, 2013, 09:10:40 pm »

Vehabija iz Novog Pazara: Od đaka generacije do svetog ratnika džihada Blic TV
Boris Vuković | 13. 12. 2013. - 21:55h izmena vesti 12:47h | Foto: RAS | Komentara: 172

Njegovo ime je Mirza Ganić. Ima devetnaest godina i iz Novog Pazara je. Bio je đak generacije u osnovnoj školi i imao je sve petice u novopazarskoj gimnaziji. Dva meseca pre završetka škole otišao je u Siriju i postao sveti ratnik džihada. I sada su mu neprijatelji svi, pa čak i majka, stric, dosadašnji prijatelji...

A postao je poznat kada je na Fejsbuku zapretio smrću Rasimu Ljajić i ministru policije BiH Fahrudinu Radončiću.


O mladiću Mirzi u Novom Pazaru se glasno ne govori. Od kada se saznalo da je u Siriji, svi samo šapuću njegovo ime. Kada pitamo ljude zašto, kažu “pusti, to su vehabije, opasno je to sad”.

 

Šadija: Izgubila sam sina, idite


- Molim vas, idite od kuće dok vas neko nije video. Pravite mi probleme od kojih ni sama ne mogu da živim. Izgubila sam sina, nešto najvrednije u životu - kaže majka Šadija i odmahuje glavom na reči da je Mirza i dalje živ.

Mirzina majka Šadija živi u selu Gornje Sebečevo. Zatekli smo je pored porodične kuće.


- Ništa vi ne shvatate. On više ne postoji. Otet je. Ti ljudi koji su to uradili opasni su za njega, a ni meni više života nema. Policija ništa nije uradila, a mog sina više nema. Ti ljudi su ga oteli. Ne smem od njih reč više da izustim. Izgubila sam dete, plašim se za sebe i drugog sina. Idite - pokazuje Šadija ka izlazu iz dvorišta porodične kuće.


Mirzi Ganić ostalo je još samo dva meseca da završi Gimnaziju u Novom Pazaru. Učenik sa svim peticama u srednjoj školi, đak generacije Osnovne škole u Gornjem Sebečevu.
Stric Džemail Ganić plače nad Mirzinom sudbinom

Džemail Ganić, Mirzin rođeni stric, takođe nije krio strah. Gledajući na put da li neko nailazi, a češće u zemlju, priča kako je Mirza otišao u Siriju.


- Put je spremao godinu dana. Majci, ocu i meni je pričao kako se sprema da ide u Kairo, gde će navodno studirati matematiku. I sve nas je lagao. To jutro kada je otišao spakovao je stvari u torbicu. Jednu majicu, farmerke i rezervne patike. U pet ujutru je probudio majku i oca, poljubio ih i rekao da ide. Javio se nekoliko dana kasnije s Turske granice i rekao da je otišao u džihad. Svi smo se šokirali - priča Džemail.
Kuća u Gornjem Sebečevu u kojoj je Mirza živeo

Pitanje o tome kako se jedan uzoran mladić, odličan đak i vernik regrutuje za vehabijski pokret, Džemaila Ganića je potpuno uznemirilo.


- Njega su regrutovali u džamiji u Novom Pazaru. Mirzu i još dvojicu koji su iz BiH. Usadili su im nešto u glavu, on je poludeo. Čuo sam da ima ta neka agencija koja ih šalje u Siriju. Niko do njih ne može da dođe, čak ni policija. Pristup tome ima samo uzak krug ljudi, vernici iz džamije. Preko islama su Mirzi ušli u glavu i kao da su ga drogirali - priča stric i počinje da plače.
Gornje Sebečevo, gde je proveo detinjstvo

- Poslednji put se javio telefonom pre dva meseca. Preklinjali smo ga da se vrati. Rekli smo mu da ne zna šta radi, da greši. Rekao nam je da smo mi od sada njegovi neprijatelji, majka i ja. Samo zato što se protivimo njegovoj ideji. Rekao je da on vodi sveti rat i da mu je čast da za to pogine. Tada je prekinuo razgovor i od tada ga nismo više čuli - objašnjava Džemail Ganić.

Direktor gimnazije: Plašim se da pričam


Zoran Stojisavljević, direktor Gimnazije u Novom Pazaru, javio se na poziv “Blica”, ali je vrlo malo hteo da priča o bivšem učeniku Mirzi Ganiću.
- Išao je kod nas u školu. Bio je dobar đak. Ali nemojte mene da dovodite u vezu s ovom pričom. Ovo je vruća tema, opasna. Iskreno, plašim se da pričam o tome. Pitao sam neke profesore, niko ne sme da kaže ni reč. Nadam se da razumete - bilo je sve što je rekao Stojisavljević.

Izbacili ga iz džamije


Sklonosti ka radikalnom islamu, kao ni prema ratu i oružju nikada nije pokazivao, sve do pred sam polazak na put.
- Izbacili su ga iz džamije u selu jer se čudno ponašao tokom molitve. Iz čista mira je ustajao, uzimao telefon i slao poruke. Govorio je da šalje poruke nekom i da su obeleženi svi koji ne radikalizuju svoje molitve. Počeo je da pušta bradu. Jednog dečaka maloletnika pokušao je da drži uz sebe i navodno mu ukaže na pravi put, ali je hodža uspeo da ga u tome spreči, a Mirzu je izbacio - priča jedan od vernika iz sela.

www.blic.rs

   Tuzna prica, bio je na dobrom putu...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2098 on: December 14, 2013, 09:18:25 pm »

Vehabije u Sandžaku vrbuju decu za džihad
Marko R. Petrović /Miljana Leskovac   14.12.2013.

Sve počinje u džamijama i ispred njih. Hiljade knjiga o vehabizmu podeljeno je mladima u Sandžaku u proteklih petnastak godina. Kod nekih od njih, uglavnom povučenih, nezadovoljnih životom, teškom ekonomskom situacijom, ili sa nekim drugim problemima, one su našle plodno tlo.

Ubrzo su građani Novog Pazara i okoline sve češće počeli da viđaju mladiće sa bradama i kratkim, tričetvrt pantalonama, kako šetaju gradom. Godinama kasnije oni su, praktično, postali baza za regrutovanje ratnika za džihad koji već tri godine besni u Siriji. Jedan od njih je i 19-godišnji Mirza Ganić, koji je u Siriju otišao pre nego što je i završio gimnaziju.
- Nikoga oni ne vrbuju direktno, ali znaju kome treba da se obrate. Uvek biraju mlađe osobe, za koje ocene da su nesigurni, povučeni - priča za “Blic” jedan od građana Novog Pazara koji je zbog toga što se otvoreno protivio vehabijama često od njih dobijao i pretnje.
Aida Ćorović, doskorašnja direktorka NVO Urban-in iz Novog Pazara, smatra da Mirza Ganić predstavlja nešto poput portparola vehabija.
- Od Mirze Ganića dobila sam ozbiljne pretnje, slao mi je fotomontaže mog portreta i leševa iz rata. On je stalno na društvenim mrežama, pri mobilnom telefonu, javlja se, šalje fotografije. Uvek je obrijan, u čistim uniformama, nasmejan, a da je u sukobima to ne bi tako izgledalo. Mislim da on služi da zove omladinu, njegove vršnjake, da mu se pridruže. Za to ga iskorišćavaju - smatra Aida Ćorović.
Vehabije odlaze u iste džamije, kao i svi muslimani. Cilj im je da u određenoj džamiji postanu većina i da dalje šire vehabizam. Osim po karakterističnim bradama i kratkim pantalonama, vehabija se u džamiji od ostalih razlikuje i po načinu na koji se moli.
- U delu molitve kada se stoji, na primer, oni ne stoje skupljenih nogu, čime vernik pokazuje skromnost i skrušenost pred Alahom, već raširenih nogu - priča naš sagovornik.
Prve vehabije na ovim prostorima pojavile su se sa završetkom rata u Bosni, kada su iz Saudijske Arabije, gde je vehabizam zvaničan pravac islama, počeli da stižu emisari koji su, najpre u Fojnici, počeli da šire ovo učenje. Ti emisari bili su i dobro plaćeni jer je Saudijska Arabija preko njih želela da proširi svoj uticaj u Evropi. Cela akcija išla je, inače, preko Beča koji važi za nezvanični evropski centar vehabizma.
Na ruku im je, osim ratnih dešavanja i teške ekonomske situacije, išla i podeljenost islamske zajednice u Srbiji, gde su se obe strane najmanje bavile verom, što je vehabijama otvorilo prostor da se predstave kao zagovornici “prave vere”. Do srpskih bezbednosnih službi stizale su čak i informacije da su dolasku vehabija u Srbiju kumovali i ljudi bliski Islamskoj zajednici u Srbiji, ali glavni muftija Mešihata IZUS Muamer Zukorlić kaže da ga čude takve tvrdnje i da nije ni čuo za Mirzu Ganića.
- Srbija treba da ima više islamske vere - dva puta je ponovio na pitanje “Blica” kako komentariše odlazak ovog mladića u Siriju. Ko je Mirza Ganić (19), mladić koji je pred sam kraj srednje škole rešio da ode u džihad? Psiholozi koji su analizirali njegov Fejsbuk profil kažu da se iza maske jednog od najboljih đaka gimnazije krije narcisoidni momak koji je lako podlegao pričama džihadista i koji je ubeđen da je heroj koji će spasiti islam. Mirze Ganića plaše se čak i oni koji nisu iz njegovog rodnog mesta, pa tako nijedan od psihologa koje smo zvali nije želeo da priča pod imenom i prezimenom.
- Prvi zaključak je da priča o uspešnom srednjoškolcu otkriva samo mali deo njegove ličnosti. Mirza sam navodi da se kao navijač „Torcide“ tukao sa policijom, a ima i slika njega u grupi navijača na tribinama. To se ne uklapa u sliku štrebera kakva je stvorena - navodi jedan od psihologa za “Blic”. Drugi momenat je slika njega kao dečaka sa snajperskom puškom koja je, po svemu sudeći, prava. Ljubav prema oružju postojala je, dakle, još od malih nogu uz ideju da je oružje znak muškosti. Proučavanje islamske literature, ljutnja na vladajuću elitu u Bosni koja je “izdala” islam i verovanje da će islam pobediti pokazuju da je u pitanju ideološka indoktrinacija.
- Na taj način dokazuje da je on pravi heroj jer se oko njega gine - zaključuje poznati psiholog koji je iz straha zamolio da ostane anoniman.

Izvor: www.blic.rs
« Last Edit: December 15, 2013, 10:50:02 am by MOTORISTA » Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #2099 on: December 15, 2013, 10:37:02 am »

Skandinavski brodovi čekaju na Cipru da se upute prema Siriju na ukrcaj kontejnera sa bojnim otrovima koji čekaju uništenje.
Hrvatski ministar prometa na HR2 rekao je juče da je hrvatska spremna izvršiti pretovar kontejnera u nekoj od svojih luka.
Logged
Pages:  1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.