HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova
Republika Hrvatska nalazi se pred izborom novog višenamjenskog borbenog zrakoplova koji bi zamjenio postojeće MiG-21bisD i UMD kojima istječu resursi. U planu je kupovina jedne eskadrile (12-14, najviše do 16 zrakoplova).
Evo još jedan članak na ovu temu od autora koji navija za MiG 29...
09.10.2009.
Borbeni mlažnjak iz Skandinavije nudi se hrvatskom zrakoplovstvu
Švedski vojni zrakoplov skup i nedokazan u ratuUsprkos gospodarskoj oluji koja grmi nad Europom i Hrvatskom, Švedska ne odustaje od izvoza svog borbenog mlažnjaka
JAS-39 gripen. Ovotjedni dolazak nekoliko gripena Švedskog ratnog zrakoplovstva na zagrebački Pleso najava je ozbiljne kampanje u kojoj će Švedska, odnosno koncern SAAB, nastojati Hrvatskoj prodati eskadrilu tih jednomotornih mlažnjaka.
Podsjetimo, u sljedećih pet godina MORH mora donijeti odluku o nasljedniku potrošenih MiG-ova HRZ-a. Osim gripena, u utrci sudjeluju iznimno okretni ruski
MiG-29M/2M, tehnološki napredni europski
EF-2000 eurofighter i zastarjeli američki
F-16.
Valja istaknuti objektivne nedostatke gripena, o kojima se, iz nekog razloga, uopće ne govori. Posebno ne u Ministarstvu obrane RH čija politika, vlada dojam, ispod zelenog stola navija za gripene.
Valja notirati kako je, osim hvalospjeva, švedska aerovizita prošla bez analitičko-kritičkog pristupa i kod dobrog dijela hrvatskih medija. Gripen je zrakoplov čiji razvoj još uvijek nije financijski opravdan. Naime, nije proizvedeno najmanje 500 primjeraka. To je neslužbeni, ali pouzdani orijentir u ocjeni popularnosti i dokazanosti nekog zrakoplova. Izvezeno je tek 50-ak aviona, a švedsko ratno zrakoplovstvo koristi oko 200 gripena. Dakle, još se i te kako moraju potruditi prodati oko 250 aviona kako bi tek postigli nulu.
Dvomotorni eurofighter, konkurent gripenu, novi je avion koji se doduše počeo razvijati kad i gripen (prva polovina 80-ih prošlog stoljeća), u optjecaju ih je već 700. MiG-ova 29 proizvedeno je više od tisuću primjeraka!
Isto tako, ostvarivanje dominacije na novim tržištima nije lako pa se može očekivati da će Šveđani biti spremni na svakakve ustupke kako bi pošto-poto prodali gripene. Posebno kada je Hrvatska u pitanju.
Ekstremno visoka cijena za jednomotorca - parametar je protiv kojega se ne može. Visokih 60 milijuna eura. Eurofighter iste je cijene, MiG-29 40 milijuna, a, da ne bude zabune, riječ je o dvomotornim zrakoplovima više klase, neusporedivo boljih letno-taktičkih osobina.
Nema improvizacijaGripen je borbeno nedokazan. Filozofija razvoja mlaznih borbenih aviona teče od 1950. godine, od prve zračne borbe mlaznih lovaca u Korejskom ratu. Do današnjih dana, svaka nova generacija borbenih aviona nastajala je na temelju borbenih iskustava prethodne generacije sudjelovanjima u lokalnim ratovima. Gripen je nastao bez takvih osnova i ne može se opravdati u borbenom smislu. Pouzdanost u ratnim uvjetima – borbena žilavost.
Parametar povezan s gornjom točkom. U NATO-u smo pa više neće biti rata - slogan je kojemu ne bi trebalo pridavati pažnju. Zamislimo na trenutak ratno stanje, totalna blokada, treba uzletjeti i udariti na agresora...
Gripen zbog svog novog koncepta i operativne filozofije ne dopušta improvizacije niti ih je moguće primijeniti kod naših stručnjaka koji prvi put vide sofisticiranu letjelicu zapadnog porijekla. Svaka čast, održava ga pet do šest ljudi bez posebne obuke, ali se pretpostavlja da imaju vrhunsku aparaturu i uređaje za provjeru sustava.
Zbog velikog udjela kompozitnih materijala u konstrukciji gripena, tehnologija održavanja i popravak dijelova u RH zahtjevalo bi usvajanje tehnologije kompozita, što opet iziskuje ljudski i financijski potencijal i vrijeme dostizanja određene profesionalne razine.
Svi armiranobetonski kaponiri, hangari, radionice oružarnice, uzletno-sletne staze i rulnice HRZ-a optimirane su za MiG-ove. Ova činjenica za posljedicu ima brzu, učinkovitu i jeftinu implementaciju aviona u postojeće stanje.
Nespojiv mentalitet hladnog Nordijca i temperamentnog Slavena u vojnotehničkoj suradnji i nije baš najsretnije rješenje. Dok su prvi pravi profesionalci koji služe u izgrađenom i dokazanom sustavu, potonji su, zbog čestog nedostatka materijalno-financijskih sredstava, skloniji pribjeći metodama improvizacije.
Improvizacija nikako nije popularna u postupcima održavanja i eksploatacije borbenih aviona, ali ipak, kada se u obir uzmu jedinstvena iskustva iz Domovinskog rata, više je nego poželjno da borbeni zrakoplov „prihvaća” improvizacijska rješenja, a sve u svrhu borbene učinkovitosti s konačnim ciljem pobjede.
Češka, Mađarska i JAR su kupci
JAS-39 gripen zamišljen je kao tipični višenamjenski borbeni avion, što njegova skraćenica JAS na švedskom jeziku zapravo i znači: Jakt (lovac), Attack (napad na ciljeve na zemlji) i Spaning (izviđanje), koji je projektiran za zadovoljenje specifičnih potreba obrane Švedske. Švedski ponuđač napominje kako je gripenom moguće zadovoljiti sve trenutačne zahtjeve OSRH uz istovremenu spremnost na buduće izazove.
Češka (14), Mađarska (14) i Južnoafrička Republika (26) prve su države koje su za svoja ratna zrakoplovstva odabrale upravo gripen koji će ostati u operativnoj uporabi sljedećih 30 godina. Dodajmo kako je i Tajland naručio 6 primjeraka.
Skandal s raketama RBS-15
Neutralnost Kraljevine Švedske – parametar je koji u ratnom sukobu dovodi do prekidanja svih veza s korisnicima švedske vojne tehnike. Iako će neki možda tvrditi drukčije, dovoljno se prisjetiti vježbe OSRH-a “Posejdon 94.” kada je ispaljena protubrodska raketa RBS-15 i diplomatskog skandala na relaciji RH-Kraljevina Švedska.
Radi čega? Vježbe. Švedska je tada poručila kako je RBS-15 prodala Jugoslaviji koja je, tvrdili su, pravni nasljednik raketa, a ne RH. Bio je to uspješno zataškan skandal. Autor: Denis Krnić
Izvor: Slobodna Dalmacija
www.slobodnadalmacija.hr