PALUBA
May 19, 2024, 05:49:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Šta su pomorski dronovi i kakav je njihov uticaj na rat  (Read 2361 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 842



« Reply #15 on: May 06, 2024, 07:32:40 pm »

Ukrajinski sistem PVO BEC je raketama PVO pokušao da napadne ruske helikoptere

Danas se u Crnom moru, na području severozapadne obale Krima, dogodila borba između ruskog helikoptera Ka-29 i ukrajinskih pomorskih dronova. Kako javljaju novinari Avia.pro, uništeno je pet bespilotnih čamaca Oružanih snaga Ukrajine, uključujući model Magura V5, koji se već pojavio u pomorskim operacijama.

Zanimljivo je da su među olupinama uništenih dronova pronađeni elementi za koje se pretpostavlja da su povezani sa modulima PVO. Ovo potvrđuje prethodne izjave ukrajinskog vojnog vrha o modernizaciji pomorskih dronova za obavljanje različitih borbenih zadataka – od napada na kopnene i površinske ciljeve do protivvazduhoplovne odbrane.

Saopšteno je da je opremanje dronova protivvazduhoplovne odbrane počelo zimi. Šef ukrajinske obaveštajne službe Budanov ranije je pomenuo planove za modernizaciju pomorske bespilotne flote, što će uključivati mogućnost instaliranja različitih modula za uništavanje neprijateljskih ciljeva u različitim okruženjima. Jedna od ključnih karakteristika novih modela dronova je poboljšana stelt tehnologija, koja im omogućava da privremeno zarone pod vodom, čineći ih manje uočljivim za radare.

Izvori prenose da je morski dron pokušao da raketom obori helikopter Mi-8, ali je promašio, nakon čega je napadnut i sam morski dron.

Na slici ispod, vidimo jedan od (ili jedini) modela pomorskih dronova sa, kako se čini, dva lansera za rakete V-V R-73 (od čega je jedna na lanseru):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Pomorski dron sa R-73.jpg (26.55 KB, 509x489 - viewed 3 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 900



« Reply #16 on: May 06, 2024, 07:41:57 pm »

Ово ми уопште није јасно. Како нишани, како врши захват циља? Изманеврисаће га сваки хеликоптер.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 092


« Reply #17 on: May 06, 2024, 07:45:37 pm »

Pomalo podseća na "Wunderwaffe" koje su Nemci pravili pred kraj WWII, ne po izvedbi nego po principu. Ukrajinci pokušavaju i najneverovatnije kombinacije platformi i oružja koje nose.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 842



« Reply #18 on: May 06, 2024, 07:47:37 pm »

Ово ми уопште није јасно. Како нишани, како врши захват циља? Изманеврисаће га сваки хеликоптер.

Ni meni ovo nije jasno. Ok, ako Starlink koriste za "upravljanje" plovilom, komunikaciju sa komandnim mestom, sa drugim bezposadnim i posadnim plovilima i dronovima u vazduhu itd. Ali kako i ko izdaje komande za usmeravanje raketa, kako i ko izdaje komandu za lansiranje? I to sve na pokretni cilj u vazduhu....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #19 on: May 06, 2024, 09:03:34 pm »

Из снимак који сам данас гледао где хеликоптер "јури" и гађа овакав поморски дрон (са ракетом), јасно је да оператор дрона види хеликоптер јер покушава да му побегне (маневрише). Дакле, ако оператер види хеликоптер онда је могуће и да усмери и лансира ракету. Претпостављам да су те ракете самонаводеће на циљ (ако га закључа).

Оно што је проблем, по мом суду, јесте то што се дрон током јурњаве (па и пловидбе до циља) тресе и скаче (ваља) по таласима. У таквој ситуацији тешко да он може захватити циљ. Могућа варијанта ПВО дејства јесте да дронови (више њих, дакле као "чопор) неопажено приђу циљу на неку дистанцу од на пример 1-2 км, а да неки (наоружани системима ПВО) остану позади (у мировању) чекајући хеликоптере, док остали нападају циљ. Логично је да ће хеликоптери појурити за овим који иду према мети а ове у мировању или неће видети или ће их привремено занемарити (сматрати у датом моменту мање опасним).
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 855



« Reply #20 on: May 16, 2024, 08:08:23 pm »

Tokom jučerašnjih/današnjih napada na Krim raketama i BPL i pomorski dronovi su bili u dva dana deo toga ali kako se pominje u saopštenjima na vreme su otkrivenim u nekim zonama očekivanja i na njih je dejstvovano sa helikoptera  Mi-17 i Mi-24 pri čemu je uništeno 11-13 istih. Da dodam zapažanje drugih a i ja sam primetio da Mi-17  izbacuje IC mamce u strahu od onih dronova nosača avonskih IC raketa.



dejstvo sa Mi-17



dejstvo sa Mi-24

Pre nekoliko dana objavlje je i snimak ispitivanja ruskog besposadnog čamca sa bojevom glavom od 250kg.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #21 on: Yesterday at 07:11:33 pm »

Quote
Da dodam zapažanje drugih a i ja sam primetio da Mi-17  izbacuje IC mamce u strahu od onih dronova nosača avonskih IC raketa.

На фотографији једног насуканог украјинског безпосадноч чамцу, снимљеној јуче јасно се види ПВО ракета (или ракета ваздух-ваздух). Вероватно су је и поставили да би гађали хеликоптере када се нађу испред чамца.

Како на украјинским ТК нема превише података о резултатима јучерашње употребе безпосадних чамаца, закључујем да је њихов напад био неуспешна, за разлику од напада БПЛ на копнене циљеве.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 550


« Reply #22 on: Today at 06:53:28 am »



Украјинци су на основу првих чамаца (Sea baby, итд.) развили неколико верзија експлозивног безпосадног чамца Магура (нема везе са Магуром на КиМ). Руси су одговорили својим конструкцијама. Очигледна је ренесанса некадашњих немачких Линзе, јапанских Шинјо и италијанских покушаја давних времена "оног рата", али и противоружја се врло брзо појављују па успеси ускоро неће бити ни лаки ни брзи.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 24 queries.