PALUBA
May 27, 2024, 01:22:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Yesterday at 10:04:22 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
U Pivki, "Svet v malem" u kategoriji diorame vojnih vozila u mjerilu 1/72 i manjem 2. mjesto

 2 
 on: Yesterday at 10:00:46 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
U Pivki, "Svet v malem" u kategoriji vojni zrakoplovi  1/144 i manji 4. mjesto

 3 
 on: Yesterday at 09:56:22 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
U Pivki na "Svet v malem" u kategoriji colekcija zrakoplova 4. mjesto

 4 
 on: Yesterday at 09:54:23 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
U Pivki na "Svet v malem" 3. mjesto u kategoriji diorame vojnih zrakoplova

 5 
 on: Yesterday at 09:10:00 pm 
Started by lEO - ZD - Last post by lEO - ZD
Na izložbi Svet v malem u Pivki 4.mjesto u dioramama letjelica u mjerilu 1/72 i manjem

 6 
 on: Yesterday at 08:13:22 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Sistemi PVO S-400 Trijumf i Patriot, presretanje balističkih projektila

U pozadini najnovijih vesti o sistemima PVO S-300PM i S-400, a isto se može reći i za sistem PVO MIM-104 Patriot, odlučili smo da razgovaramo o efikasnosti ovih sistema protiv balističkih projektila.

Počnimo sa činjenicom da sistem PVO efikasan 100% još ne postoji na svetu i da je pogrešno suditi o efikasnosti sistema PVO prema efikasnosti presretanja balističkih projektila. Osnovna funkcija PVO sistema S-300PM, S-400 i Patriot je da poraze aerodinamičke ciljeve koji lete horizontalno, kao što su avioni, helikopteri, krstareće rakete i velike bespilotne letelice. Vredi napomenuti da za presretanje krstarećih raketa sistem PVO mora imati radar za otkrivanje niskoletećih ciljeva, a u praksi to nije uvek slučaj. Uništavanje balističkih projektila je sekundarna funkcija ovih i sistema PVO ove klase razvijenih u drugim zemljama.

Balistička raketa je teška meta. Ruska balistička raketa Iskander u završnoj fazi leta dostiže brzinu do 7.300 km/h, a američka ATACMS 3.700 km/h. Teškoća poraza balističkih projektila je u tome što rakete razvijaju veliku brzinu i približavaju se cilju odozgo, posade sistema PVO ne uspevaju uvek da ih otkriju na vreme, a ostaje malo vremena da pogode cilj. Takođe je vredno napomenuti da radari savremenih sistema PVO ne rade stalno, jer imaju svoj resurs.

Malo je podataka o gađanju balističkih ciljeva, ali se iz dostupnih izvora zna da je verovatnoća presretanja balističke rakete iz sistema PVO Patriot PAC-3 od 60 do 80%, pod uslovom da nema smetnji i da cilj ne manevriše. Sistemi PVO iz porodice S-300PM su sposobni da pogode balističku raketu sa verovatnoćom od 50 do 65%. Sistem PVO S-400 je sposoban da pogodi balističku raketu sa verovatnoćom ne većom od 80%, takođe u idealnim uslovima. Stoga je pogrešno suditi o efikasnosti postojećih sistema protivvazduhoplovne odbrane prema njihovoj sposobnosti da obaraju balističke rakete jer to nije njihova glavna funkcija.



 7 
 on: Yesterday at 07:17:32 pm 
Started by Rade - Last post by Kubovac
Internet vojni eksperti i analitičari:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 

 8 
 on: Yesterday at 06:35:09 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Problemi za Kijev: Rusija im se petlja u Starlink?

Rusija je navodno pronašla nove, efikasnije načine da poremeti ukrajinsko korišćenje satelitskih usluga Starlinka.

List "Njujork tajms" je preneo da su sve veće smetnje poremetile komunikaciju u ključnim trenucima, i da predstavljaju "veliku pretnju po Ukrajinu".

Nejasno je kako Rusija ometa satelitske internet terminale kompanije koja je u vlasništvu Ilona Maska.

Američki list navodi da je sposobnost Rusije da ometa komunikacije poremetila ukrajinske komunikacione kanale, kao i sposobnost Kijeva da prikuplja obaveštajne podatke i izvodi napade dronovima.

Ukrajinski vojnici rekli su listu da ometanje Starlinka otežava njihovu sposobnost brze komunikacije, ostavljajući ih da se snalaze sa SMS-ovima kako bi dobili informacije o budućim ili trenutnim ruskim manevrima.

Ometanje se, navodno, ponovilo širom severne linije fronta Ukrajine, često se poklapajući sa napredovanjem Rusije. Ovo je prvi put da je ometanje zahvatilo tako široku teritoriju, a ako se nastavi, moglo bi da predstavlja "taktičku promenu u sukobu".

Rusija je pokušavala da poremeti ukrajinsku komunikaciju od početka rata, ali se Starlink navodno dobro držao, ali ukrajinski ministar za digitalnu tehnologiju, Mihail Federov, rekao je ove nedelje za "Njujork tajms" da se čini da je Rusija nedavno koristila "novu i napredniju tehnologiju za ometanje".

On je istakao da ruska vojska sada "testira različite mehanizme da poremeti kvalitet Starlink veze, jer je to za Kijev toliko važno".

Nije precizirao tačno oružje koje Rusija koristi, ali je ruski zvaničnik zadužen za elektronsko ratovanje u zemlji rekao državnim medijima prošlog meseca da je vojska stavila Starlink na "listu meta" i da je razvila načine da poremeti uslugu.


Izvor

 9 
 on: Yesterday at 05:22:16 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Dopisnik „Izvestia“ je prikazao borbeni rad posade sistema PVO „Buk-M2“ u pravcu Avdejevke

Protivvazduhoplovni raketni kompleksi Buk-M2 danonoćno štite ruske trupe od raketa i aviona militanata Oružanih snaga Ukrajine (OSU) u pravcu Avdejevke. Vojni dopisnik „Izvestija“ Dmitrij Astrahan razgovarao je sa raketašima Oružanih snaga Ruske Federacije i prikazao rad vojnog osoblja u zoni specijalne operacije.

„Protivvazduhoplovni raketni sistem Buk-M2 trenutno je na borbenom dežurstvu. Vatrena oruđa se smenjuju, ali ni na sekundu oblast ne ostaje bez pokrića. Upravo ovi protivvazduhoplovni raketni sistemi štite naše trupe i gradove od neprijateljskih aviona i projektila, uključujući i ozloglašene zapadne HIMARS“, navodi dopisnik.

Komandir baterije sa pozivnim znakom "Už" rekao je za Izvestiu tačno koje ciljeve može da obori sistem PVO Buk-M2.

„Ovaj samohodni raketni sistem vam omogućava da obarate različite vrste ciljeva na različitim dometima i visinama, kao i brzinama. Omogućava uništavanje aerodinamičkih ciljeva, balističkih ciljeva, kao i helikoptera koji lebde na izuzetno malim visinama, u uslovima pasivnih smetnji i intenzivnih radio protivmera“, rekao je on.

Vojnik sa pozivnim znakom "Už" takođe je primetio da njegova raketna posada „pruža pokriće za direktno naseljena područja“ i ruske jedinice od vazdušnih udara ukrajinskih militanata.

„Glavne mete su navođene vazdušne bombe, takođe projektili višecevnih raketnih sistema, projektili HIMARS, bespilotne letelice tipa Bajraktar ​​i neprijateljski avioni“, rekao je on.

Da bi inicirali rad sistema protivvazduhoplovne odbrane, nastavio je komandir baterije, ukrajinski militanti koriste tehnike poput letenja bespilotnim letelicama ili lansiranja specijalne opreme koja imitira vazduhoplovni cilj. Međutim, sve to ne pomaže borcima Oružanih snaga Ukrajine, dodao je on.

Ponos je što im je poveren takav zadatak da zaštite civile i pokrivaju svoje trupe“, naglasio je komandir baterije sa pozivnim znakom "Už".

Vozač-mehaničar sa pozivnim znakom "Moroz" je skrenuo pažnju da je prilikom napuštanja vatrenog položaja na bezbedno mesto posle napada na neprijateljske ciljeve veoma važan rad vozača borbenog vozila, jer zavisi od toga da li će neprijatelj će imati vremena da uzvrati vatru. On je takođe naglasio da je tokom borbenih dejstava najvažnije da vozilo bude u ispravnom stanju.

„Na prvi pogled izgleda da je prozor veoma mali, ali vi slobodno uskačete. Najvažnije je zapamtiti i trenirati noge čim uđete u vozilo. Sve se već odvija mehanički“, rekao je vozač-mehaničar sa pozivnim znakom "Moroz".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

 10 
 on: Yesterday at 04:57:06 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Na južnodonjeckom pravcu, posade raketnih sistema PVO Osa-AKM su 24 časa na dežurstvu

Posade protivvazduhoplovnih raketnih sistema Osa-AKM grupe trupa Vostok izvode danonoćne misije pokrivanja vojnih jedinica od vazdušnih udara, uništavajući neprijateljsko oružje za vazdušni napad u južnodonjeckom pravcu specijalne vojne operacije.

Prema Informativnom odeljenju Ministarstva odbrane Rusije, kompleks je apsolutno mobilan i može se prevesti iz marševskog u borbeni položaj za samo tri minuta. Radar sistema PVO Osa-AKM skenira nebo u režimu sveobuhvatnog panoramskog osmatranja na dometu do 30 kilometara otkrivajući prilično širok spektar ciljeva - avijaciju, krstareće rakete, kao i izviđačke i jurišne dronove ukrajinskih oružanih formacija.

Nakon otkrivanja i potvrde, ciljevi se uništavaju lansiranjem protivvazduhoplovnih vođenih raketa 9M33M3, kojima su naoružani kompleksi. Pored toga, sistem za upravljanje vatrom kompleksa je opremljen optičko-elektronskim nišanskim uređajem, koji obezbeđuje povećanu otpornost na ometanje i mogućnost identifikacije bespilotne letelice za presretanje.

Vojska napominje da posade PVO sistema Osa-AKM osim vojnih ciljeva, od vazdušnih udara štite i mirne gradove na teritoriji Donjecke Narodne Republike. Stvoreni pre više od pola veka od strane izuzetnih konstruktora SSSR-a, a modernizovani od strane Iževskih oružara, kompleksi Osa do danas nastavljaju da uspešno izvršavaju borbene zadatke kao deo zajedničke grupe trupa.

„Možemo da pogodimo krstareće rakete, dronove, bespilotne letelice, kvadrokoptere, avione, helikoptere... Imamo mogućnost da pogodimo čak i mali cilj ako je u vidokrugu“, citiraju iz Ministarstva odbrane komandira posade PVO-a sa pozivnim znakom "Zima".

Sa druge strane, vozač-mehaničar sistema PVO Osa-AKM sa pozivnim znakom „Tatarin“ primetio je da je borbeno vozilo kojim upravlja veoma zgodno i lako za održavanje, a takođe ima i veoma dobru sposobnost kretanja i manevrisanja. Pored toga, zahvaljujući jedinstvenim karakteristikama trupa raketnog sistema PVO, on je sposoban da prepliva vodene prepreke bez postavljanja pontonskih prelaza.

„Vožnja je udobna kao u SUV-u, osim što nema klimu. Inače, sve je ergonomsko, sve je pri ruci. Može se voziti svuda, po bilo kom terenu... Uključio sam pogon na sva četiri točka – i išao sam gde sam hteo“, rekao je „Tatarin“ novinarima vojnog resora.

Kompleksi Osa počeli su da ulaze u službu sovjetske vojske početkom 1970-ih i od tada su više puta modernizovani u Iževskom elektromehaničkom zavodu (IEMZ) Kupol (deo Koncerna AD VKO Almaz-Antej). Uprkos poodmaklim godinama, borbena vozila i dalje služe u vojsci Rusije i mnogih drugih zemalja sveta.

Takođe je vredno napomenuti da su stručnjaci iz Kupol IEMZ izvestili o razvoju programa modernizacije koji je približio taktičko-tehničke karakteristike modernizovanog kompleksa Osa-AKM nivou sistema PVO Tor-M1, što će značajno „ produži mladost” zaslužnog veterana PVO.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.