Patrolni čamci tipa 171, šifra gradnje Mirna

<< < (2/267) > >>

Sailor:
Који је од ових твој брод Раде? ;)

Rade:
Pa ovako... karijeru sam počeo na PČ-175 Grmeč kao zamenik, potom sam prešao na PČ-178 Kosmaj kao komandant, a karijeru "završio" na PČ-174 Učka.

PČ-178 bi trebala da je sada P01, a PČ-174 P03. Osmica je na levoj strani pramca imala jedan "potpis" ulubljenje od nečijeg spretnog pristajanja.

Sailor:
Лијепо.Ја сам служио војску на баркаси БМ-70 у тадашњем Кардељеву, за вријеме оних познатих политичких превирања.Ту баркасу је старији водник Милан Тодоровић-Тоша, сада покојни ишчупао такорећи из заробљеништва и довео у Боку.Можда знаш нешто о томе, мада си видим по годинама био премлад да би учествовао у рату.

Rade:
Mislim da će naš član i drugar FF imati da ti kaže štošta o tome...

FF:
Quote

Занимљиво да је снимљена читава борба ПЧ-Мукос и хрватских постројби у сплитским вратима.

Nije tu bilo nikakve spektakularne borbe. PČ-176 bio je na redovnom zadatku sprovođenja blokade, patrolirajući u rejonu Splitskih vrata. Brod je plovio jako blizu obale umerenom brzinom, kada je pogođen nečim (čime - to je već predmet špekulacija) u pramčani deo koji je brzo počeo da se puni vodom. Brod je radio vezom zatražio pomoć, ali tek nekon nekih 30-ak minuta, prilazi TČ-224 i evakuše posadu sa imobilisanog broda, koji je nepomično stajao sa pramcem potopljenim do vodene linije. Trojica mornara koji su bili zatvoreni u pramčanom potpalublju su se udavila. Torpedni čamac je prekrcao ostatak posade i odmah se udaljio jer je i tako rizikovao da završi na isti način. "Mukoš" nije potonuo - ostavljen je da pluta, sa potopljenim pramcem, i sledeću noć su ga ribarski brodovi sa Šolte nasukali u plićak.

Ova akcija Hrvatske strane bila je direktan povod u seriju ozbiljnijih okršaja koji su započeli najavljenom odmazdom po vojnim ciljevima u Splitu i okolini. Odmazdu su izveli k-dni brod TG "Kaštela" VPBR-31 i 2 raketne topovnjače, a u širem obezbeđenju bili su drugi brodovi iz sastava TG "Kaštela". S druge strane bila su posade obalske artiljerije ZNG-a. Tumačenje ove akcije, kako Rade već reče, vodi nas u politizaciju i špekulisanje, tako da ću se zadržati na ovome.

Quote

Mislim da će naš član i drugar FF imati da ti kaže štošta o tome...

Khmmm, ne znam kakve veze ima pok. Tošo i njegova barkasa s PČ-jcima? Ima tu istine, ali ... ostavimo to za neki drugi put.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page