PALUBA
May 28, 2024, 12:23:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Yesterday at 11:58:33 pm 
Started by MOTORISTA - Last post by Ervin1995
Zanimljiva tema  Smiley ,pa da je malo pojačamo.
Telegrafija je moja stara ljubav ,premda sam zaboravio i ono malo šta sam znao.
Možda se vrati u modu (pa ona je spasila svijet u onom nekom filmu  Grin )pa evo mali dodatak od mene za početak.

Naslovnica stare knjižice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

E sad tablice,premda one služe samo kao informativni dio , telegrafija se uči drukčije ali o tome malo kasnije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




dobro vece gde moze ta knjiga da se nabavi ? moze i u pdf

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Toliko za sada.

poz.

 2 
 on: Yesterday at 10:31:40 pm 
Started by Kubovac - Last post by pvanja
Analiza: Mig-29 Fulcrum "menjač igre" ukrajinskog vazdušnog prostora

Jedno od prvih iznenađenja ruske invazije na Ukrajinu bila je nesposobnost Moskve da obezbedi vazdušni prostor iznad Ukrajine. Ovaj neuspeh osudio je Rusiju na godine kopnenih operacija. Čak i danas, u trećoj godini sukoba, ukrajinski vazdušni prostor ostaje osporen uprkos ruskim vazdušnim prednostima. Ova delimična ukrajinska pobeda u kontroli vazdušnog prostora je u velikoj meri posledica korišćenja MiG-29 (NATO naziv: Fulcrum).

Jedno od oruđa na koje se Ukrajina oslanja da bi osporila pristup svom vazdušnom prostoru i ublažila rusku prednost je borbeni avion Mikojan Gurevič MiG-29. Ukrajinska flota MiG-29 nije savršeno rešenje—mnogi okviri aviona su zastareli i napušteni—ali hladnoratovski avion je bio dovoljno dobar. U NATO-u poznat kao Fulcrum, MiG-29 je sovjetski avion četvrte generacije. Razvijen 1970-ih, MiG-29 je težak lovac dizajniran za misije nadmoći u vazduhu. Fulcrum je bio sovjetski odgovor na američke lovce četvrte generacije za vazdušnu superiornost kao što su F-15 Eagle i F-16 Fighting Falcon.

Sovjeti su morali da rasporede konkurentniji avion, a MiG-29 je odgovorio na poziv.

Za razliku od mnogih aviona četvrte generacije, MiG-29 nema sistem upravljanja „fly-by-wire“. Međutim, to je agilan avion, sposoban za impresivne brzine okretanja i velike napadne uglove. Za pogon, MiG-29 se oslanja na dva turboventilatora Klimov RD-33 sa naknadnim sagorevanjem, koji mogu da obezbede 11.200 funti suvog potiska ili 18.300 funti potiska sa naknadnim sagorevanjem. Kao i vertikalni stabilizatori, motori su široko raspoređeni. Prostor između motora povećava zadnju površinu trupa i obezbeđuje dodatno podizanje, što smanjuje opterećenje na površini krila i zapravo poboljšava manevrisanje aviona.

MiG-29 nema veliki kapacitet goriva. Šest unutrašnjih rezervoara mlaznjaka brzo troše gorivo. Bez spoljnih rezervoara za gorivo, MiG-29 ima operativni domet od 930 milja (1.490 km). Sa dodatkom spoljnih rezervoara za gorivo, domet se poboljšava na 1.300 milja (2.090 km).

Naravno, MiG-29 je bio opremljen širokim spektrom naoružanja da podrži profil misije nadmoći u vazduhu (a kasnije i višenamenskog). U korenu levog krila, MiG-29 je opremljen topom GŠ-30-1, 20 mm sa 100 metaka. Ispod svakog krila, MiG-29 ima tri pilona koji se mogu koristiti za spoljne rezervoare za gorivo, ili za rakete, bombe i projektile.

Naravno, MiG-29 je zastareo od svog prvobitnog izdanja 1970-ih. Moderniji zapadni lovci poput F-22 ili Rafale znatno su napredniji od MiG-29, a čak su i američki lovci četvrte generacije poput F-15 i F-16 nadograđeni i znatno su napredniji od MiG-29 . Dakle, MiG-29 koje je Ukrajina izvukla iz skladišta ili dobila od dobrotvornih suseda poput Poljske i Slovačke nisu baš najsavremeniji avioni, ali su pomogli da se održi određeni vazdušni kapacitet.

U februaru 2022. procenjeno je da je ukrajinsko vazduhoplovstvo imalo samo oko 50 MiG 29 u operativnom stanju, svi nasleđeni od Sovjetskog Saveza. Ukrajina je svoje snage MiG-29 dopunila uvozom, uključujući dvadesetak iz Poljske i desetak iz Slovačke. Poljski avioni su u boljem stanju od slovačkih i dolaze sa brojnim nadogradnjama koje bi trebalo da poboljšaju efikasnost aviona.

„Poljski avioni, koje Varšava zamenjuje mešavinom F-16 i F-35, dolaze sa mnogim nadogradnjama: modernim transponderima, GPS-om i prijemnicima za radarska upozorenja; radio aparati NATO tipa; nova avionika i ekrani u kokpitu i – što je možda najvažnije – digitalna magistrala podataka MIL STD 1552 koja bi trebalo da omogući mlaznjacima da raspoređuju municiju vođenu GPS-om“,

MiG-29 će biti spušten na dno ukrajinske hijerarhije lovaca kada F-16 američke proizvodnje stignu u junu ili julu. Ukrajina je gurala Zapad za F-16 od prvih dana sukoba, a pomoć je konačno na putu. Ukrajinski piloti i ekipe za održavanje već su započele obuku na F-16, nadajući se da će biti efikasni onog dana kada avion postane dostupan.



Autor na pocetku teksta impicira da je Mig-29 zasluzan za nemogucnost ruske vojske da ostvari nadmoc u ukrainskom vazdusnom prostoru sto nema nikakve veze sa realnoscu.

Jer sve sto se posle spominje u tekstu govori o upotrebi miga 29 u LBA ulozi tj za lansiranje raznoraznog pametnog oruzja HARM, JDAM, Hamer itd.
Znaci mig 29 je nosac pametnog naoruzanja.

Za zastitu ukrainskog vazdusnog prostora zasluzna je iskljucivo ukrainska PVO.

 3 
 on: Yesterday at 09:03:16 pm 
Started by kosta1961 - Last post by Рашо
Авион омражен од пилота и техничког особља и, уопште, неуспјешан пројекат.

 4 
 on: Yesterday at 08:22:43 pm 
Started by kosta1961 - Last post by Zaslon
Dva video klipa-kompilacije aviona Jak-38/38M i Jak-41/141.

Mene kao ljubitelju avijacije je baš žao što je projekat Jak-141 propao i što se od njega odustalo, pojavio se u baš nezgodno vreme što se tiče tadašnje sovjetske/ruske države. Postavio je mnogo svetskih rekorda za avion njegove kategorije i mislim da bi sa razvojem letno nadmašio Harijera u svemu ali avaj ... kao dečkić sam maštao da ćemo mi (Jugoslavija velika pa manja) nabaviti ovaj avion!



 

 5 
 on: Yesterday at 07:51:00 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
SAD i Evropa su 2000-ih radile na sistemu protivvazduhoplovne odbrane MEADS da zameni Patriot, ali kakva je sudbina projekta?

Šta je bilo posebno u ovom razvoju i kako se sve završilo?

Predmet ovog teksta je kraći opis kako su SAD 2000-ih radile sa nekim evropskim zemljama na perspektivnom protivvazduhoplovnom raketnom kompleksu MEADS (Medium Extended Air Defence System), koji je „oštren” za unapređeni projektil PAC-3 MSE i trebalo je da zameni sistem PVO Patriot.

Međutim, uprkos interesantnoj konfiguraciji ovog kompleksa i višemilijarderskom ugovoru o razvoju, kompleks nikada nije ušao u serijsku proizvodnju.

Rad na projektu MEADS počeo je krajem 1980-ih i u toj fazi zadatak projekta je zvučao manje ambiciozno – zamena raketnih sistema PVO MIM-23 Hawk.

Godine 1995. na projektu su zajedno počele da rade korporacije Lockheed Martin i MBDA, otprilike u isto vreme nastao je cilj da se napravi MEADS upravo kao zamena za sistem PVO Patriot, a u rad na ovom sistemu PVO uključile su se i Italija i Nemačka.

U septembru 2004. godine, konglomerat MEADS International, stvoren za projekat MEADS, dobio je ugovor vredan 3,1 milijardu dolara na period od 9 godina za razvoj ovog sistema PVO. Generalno, konstruktori su se nosili sa svojim zadatkom, 2012-2013 MEADS je uspešno sproveo ciklus probnih lansiranja u različitim uslovima i na različitim tipovima simulatora vazduhoplovnih ciljeva.

"Oštrica" sistema MEADS trebao je biti projektil PAC-3 MSE, u svojoj konfiguraciji za Patriot, a bio je vidljiv samo jedan, ali veoma važan detalj. Konkretno, poznato je da je baterija ovog sistema PVO trebalo da sadrži do šest lansera za ukupno 48 projektila, mašinu za transport i punjenje, multifunkcionalni radar za upravljanje vatrom (MCFR), osmatrački radar i komandno-upravljački centar. (BMC4I).

Glavna karakteristika je radar (MCFR), koji je pružao pregled od 360 stepeni, što je značilo da jedna baterija MEADS može pokriti mnogo veću površinu od jedne baterije Patriot.

Bilo je javno dostupnih izveštaja da je Nemačka 2015. godine zvanično pokazala interesovanje za kupovinu MEADS-a, ali je sve ostalo na nivou planova. Trenutni status razvoja MEADS-a ostaje nepoznat u ovom trenutku.

MEADS - samohodni lanser:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MEADS - osnovne komponente baterije: MFCR, samohodni lanser, komandno-upravljačka stanica:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MEADS (Raketni sistem PVO produženog srednjeg dometa) je zajednički projekat protivraketne odbrane Sjedinjenih Država, Nemačke i Italije, prvobitno dizajniran da zameni sistem Patriot. Program je imao zadatak da premosti jaz između manjih sistema zemlja-vazduh poput rakete Stinger i viših nivoa protivraketne odbrane, kao što je Terminal High Altitude Defense Sistem (THAAD). Dizajniran je da presreće balističke rakete kratkog dometa, krstareće rakete i druge atmosferske pretnje:




Izvor

 6 
 on: Yesterday at 07:16:01 pm 
Started by Brok - Last post by Kubovac
To je bila tragična greška: Netanijahu o ubistvu 45 palestinkih civila - "Ne nameravam da okončam rat"

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu dao je izjavu o noćnom vazdušnom napadu na Rafu u kojem je poginulo najmanje 45 ljudi.

Benjamin Netanjahu je rekao da je došlo do "tragične greške".

U govoru pred parlamentom, on je rekao da Izrael istražuje napad.

On je obećao da će nastaviti borbu u Gazi uprkos sve većoj međunarodnoj osudi njegove ofanzive u Rafi i odbacio je optužbe da vlada ne pregovara u dobroj nameri za oslobađanje talaca koje drže militanti Hamasa.

- Oni koji kažu da nisu spremni da izdrže pritisak dižu zastavu poraza. Neću podići takvu zastavu, nastaviću da se borim dok se ne podigne zastava pobede. Ne nameravam da okončam rat pre nego što se postigne svaki cilj. Ako popustimo, masakr će se vratiti. Ako popustimo, daćemo veliku pobedu teroru, Iranu - rekao je Netanjahu.

Izvor

 7 
 on: Yesterday at 07:04:00 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Ukrajina traži ruske sisteme protivvazduhoplovne odbrane na privremeno okupiranim teritorijama

Ukrajina poziva građane da lociraju i prijave sisteme Osa, Pancir, Tor, Buk i Strela-10

Mihail Fedorov, ministar digitalne transformacije Ukrajine, saopštio je da Ukrajina aktivno traga za ruskim protivvazduhoplovnim sistemima na privremeno okupiranim teritorijama. Ovi sistemi igraju ključnu ulogu u zaštiti ruskih vojnih štabova, koncentracija opreme i kolona. Koriste se i za obaranje izviđačkih dronova, helikoptera i aviona Oružanih snaga Ukrajine.

Sistemi protivvazduhoplovne odbrane od interesa su obično velike strukture sa projektilima, kulama i lokatorima. Specifični sistemi o kojima Ukrajina traži informacije su Osa, Pancir, Tor, Buk i Strela-10.

U cilju povećanja efikasnosti gađanja i uništavanja komandnih mesta i opreme okupatora, ukrajinske vlasti pozivaju građane u pomoć.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


 8 
 on: Yesterday at 06:10:40 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Pentagon priprema konačno rešenje problema sa Starlinkom u rukama Rusa - belu listu

Nije moguće tradicionalnim metodama lišiti ruske trupe Starlinka, kao što je Pentagon direktno potvrdio

Uprkos činjenici da ruska vojska već duže vreme aktivno koristi Starlink, trenutno problem i dalje postoji i malo je verovatno da će se rešiti standardnim metodama. Ovo je izvestio predstavnik Pentagona Džon Hil, koji je na funkciji zamenika pomoćnika sekretara za odbranu za svemir i raketnu odbranu.

Zato što je standardni metod blokiranje neprijateljskih terminala. Ali problem je što ih Ruska Federacija i dalje masovno kupuje. I sve ovo liči na igru "udari krticu" - jedan blokirani terminal se zamenjuje drugim.

Istovremeno, metoda kojom je moguće jednostavno otključati rad terminala po koordinatama ne funkcioniše, jer će tada biti onemogućeni i ukrajinski terminali, kako piše Defense One.

A od strane Defense Express-a, treba napomenuti da je Ruska Federacija odavno izradila detaljna uputstva o tome kako da dobijete ispravan Starlink koji će raditi isključivo na okupiranoj teritoriji, jer uopšte ne radi u Ruskoj Federaciji. Da biste to uradili, nakon kupovine terminala u drugoj zemlji preko posrednika, potrebno je samo platiti uslugu karticom koju nije izdala ruska banka. Tu je kraj svim trikovima i manipulacijama.

U tom kontekstu, ostaje jedan i najefikasniji metod blokiranja Starlink terminala, koji je na raspolaganju SpaceX-u – uvođenje „bele liste“. Odnosno, spisak svih Starlink terminala koji će raditi u Ukrajini i na okupiranim teritorijama. I svi koji nisu u njemu biće blokirani. Za sada se ne kaže da će se koristiti ovaj metod, ali je „odgovarajuća strategija već razvijena“.

Istovremeno, prema rečima Džona Hila, predstavnici kompanije su se pridružili grupi za integraciju u komandi kosmičkih snaga SAD i više nego aktivno sarađuju. Ovo poslednje je sasvim razumljivo, jer je problem već prevazišao rat u Ukrajini i Starlink već koriste terorističke organizacije čak i u Africi.

Stoga je Pentagonu zaista potrebna mogućnost kontrole korišćenja satelitske globalne komunikacije velike brzine.

Takođe treba napomenuti da je početkom maja šef Odeljenja za kosmičku politiku Ministarstva odbrane SAD Džon Plam saopštio da je moguće uspešno suprotstaviti ruskom korišćenju satelitske internet mreže Starlink od SpaceX-a, iako je upozorio da to ne znači da Ruska Federacija neće nastaviti pokušaje da to koristi.

Ali postoji bitna razlika između ovih izjava, da je prva data masovnim medijima, a druga - tokom sastanka specijalizovanog podkomiteta američkog Senata.

Terminal Starlink u Ruskoj Federaciji:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

 9 
 on: Yesterday at 05:53:09 pm 
Started by Dreadnought - Last post by Kubovac
На чело јерменског протестног покрета против Пашињана стао архиепископ Баграт Србазан

* Руководио Тавушком епархијом Јерменске апостолске цркве, а сада је лидер покрета „Тавуш у име Отаџбине“

НА ЧЕЛО јерменског политичког покрета за свргавање премијера Никола Пашињана стао је један од првих верских великодостоника тог народа – поглавар Тавушке епархије Јерменске апостолске цркве архиепископ Баграт Галстањан.

Учесници вишедневних протеста у Јеревану, који се противе разграничења са Азербејџаном, са губитком нових пограничних територија Јерменије, затражили су од Галстањана да се кандидује за премијера.

А он је потом затражио од католикоса Гарегина Другог, поглавара Јерменске апостолске цркве, да замрзне његову верску службу, јер је неспојива са статусом кандидата за премијера.

Активиста и оријенталиста Гурген Меликјан рекао је да су након консултација са политичким снагама и представницима јавности у покрету „Тавуш у име Отаџбине” дошли до закључка да једини кандидат за премијера буде архиепископ Баграт.

А он је објавио да жели да оде у резиденцију премијера Пашињана и да се састане са њим.

Протести у Јерменији почели су у априлу. Међу захтевима учесника је и оставка премијера Никола Пашињана.


Izvor

 10 
 on: Yesterday at 05:44:19 pm 
Started by Kubovac - Last post by Brok
Rusija ozbiljno ometa mreže Starlink u Ukrajini dok kasni sa pripremama sopstvenog analoga – Sferu

27.05.2024.
 
Rusija je u velikoj meri uspela da prilagodi i održi sposobnost svojih sistema za ometanja radija specifičnim za ukrajinsko borbeno elektromagnetno okruženje, a sada se vidi da je sposobna i da ometa uslugu Starlink.

Kao što je poznato, od početka rata, ukrajinska vojska je imala koristi od SpaceX-ove satelitske Internet usluge Starlink za stabilne i bezbedne komunikacione veze, kontrolu ili prikupljanje obaveštajnih podataka.

Posle navodnih neuspeha, Pentagon je prošle godine uspeo da primora Ilona Maska sve sa njegovom kompanijom SpaceX-om kako bi ukrajinskoj vojsci obezbedio prošireni pristup mreži.

Međutim od nedavno, ruska vojska je uspela da izazove široko rasprostranjene poremećaje u sistemu Starlink, stvarajući ozbiljne probleme za ukrajinske trupe na liniji fronta, navodi čak i Njujork Tajms.

Vojnici 92. jurišne brigade ukrajinskih kopnenih snaga su nedavno izvestili da je Starlink postao izuzetno spor ranije ovog meseca kada su ruske trupe prešle severnu granicu.

„Dan pre napada jednostavno je prestalo“, rekao je vojnik u brigadi. Gubimo elektronski rat“, zabrinuto je izjavio.

Jedan ukrajinski operater drona rekao je da je Starlink bio toliko spor da su morali da se okrenu aplikacijama za razmenu tekstualnih poruka da bi komunicirali.

“Prvih sati linija fronta je bila veoma dinamična. Neprijatelj se kretao, mi smo se kretali i morali smo da budemo brzi u komunikaciji“, požalio se on, navodeći da je za sve bilo potrebno više vremena.

Ilon Mask je potvrdio probleme koje su napravili Rusi

U objavi od 24. maja na svojoj Platformi X, Elon Musk je izjavio da „SpaceX troši značajne resurse na borbu protiv ruskih pokušaja ometanja“, dok su Rusi „uspeli da ugase sve druge komunikacione sisteme osim Starlinka“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mihail Fedorov, ministar za digitalnu transformaciju Ukrajine, rekao je u nedavnom intervjuu da Rusija testira nove, sofisticirane alate da „poremeti kvalitet Starlink veza, jer nam je to toliko važno“. On je dodao da Ukrajina radi sa SpaceX-om na rešavanju prekida.

Brajan Viden, direktor programa u firmi Secure World, ranije je rekao za Business Insider da je Rusija uložila mnogo napora da poremeti uslugu Starlink u Ukrajini.

Starlink sateliti rade na mnogo nižoj nadmorskoj visini od geostacionarnih, što znači da su signali mreže jači i koncentrisaniji. Pošto su Starlink sateliti bliži Zemlji, latencija (kašnjenje između radnje korisnika i odgovora mreže) je manja. Ovo olakšava strimovanje, onlajn interakcije, video konferencije i druge aktivnosti.

Dok rusko ministarstvo odbrane tek treba da komentariše, zvaničnik koji vodi napore za elektronsko ratovanje u zemlji rekao je državnim medijima još u aprilu da je vojska razvila sposobnosti da se suprotstavi Starlinku.

Volstrit Žurnal je istog meseca objavio da je Rusija “nezakonito nabavila Starlink uređaje” sa crnog tržišta za koordinaciju napada u Ukrajini, o čemu smo vas i mi izvestili. Prema pisanju ovog američkog glasila, Rusi su kupovali tehnologiju od stranih zemalja, uključujući SAD, da bi je tajno preneli ruskim trupama u Ukrajini.

Da li će Sfera moći da zameni Starlink kod ruskih oružanih snaga?

Niz hapšenja ruskih generala u najvišem rukovodstvu Ministarstva odbrane Ruske Federacije nakon odlaska Sergeja Šojgua na još jednu visoku funkciju u Savetu bezbednosti Ruske Federacije jasno pokazuje da u ruskom vojnom resoru nije sve bilo kako treba.

Između ostalih, vredno je pažnje hapšenje zamenika načelnika Generalštaba, načelnika Glavne uprave za komunikacije Oružanih snaga RF Vadima Šamarina u slučaju davanja mita u posebno velikim razmerama i „opšteg pokroviteljstva“, a evo i zašto.

O problemima sa bezbednom komunikacijom u ruskim trupama govori se od samog početka takozvane specijalne operacije u Ukrajini. Ona je u svakoj vojsci pa i ruskoj od vitalnog značaja za koordinaciju interakcije između različitih rodova vojske, jedinica i podjedinica, a bez nje je nemoguće govoriti o efikasnom manevarskog ratovanja.

Došlo je do toga da su dobrovoljačke organizacije morale hitno da pomognu vojsci, brzo razmeštajući terensku komunikaciju zasnovanu na digitalnim radio stanicama, civilnim, proizvedenim u Kini.

Poređenja radi: Oružane snage Ukrajine u tom pogledu stoje dve glave iznad Oružanih snaga Ruske Federacije, pošto slobodno koriste digitalne radio stanice zapadne proizvodnje, kao i satelitske komunikacione terminale američke proizvodnje Starlink, koji im pružaju globalne, šifrovane komunikacije velike brzine donekle na ometanje.

Kompanija Elona Maska pruža ukrajinskoj vojsci ne samo glasovnu komunikaciju i razmenu tekstualnih poruka, već i mogućnost prenosa velikih količina grafičkih podataka i video slika, koje se koriste u vojne svrhe.

Na primer, teški dronovi bombarderi porodice „Baba Jaga“ Oružanih snaga Ukrajine slobodno deluju u ruskoj zoni elektronskog ratovanja, pošto se kontrolišu sa satelita. Na sličan način, bespilotne kamikaze čamce Ratne mornarice, koje su Crno more učinile smrtonosnim za rusku mornaricu, daljinski gađaju brodove ruske mornarice.

Upotreba Starlink-a ukrajinskim vojnicima znatno olakšava napad na rusku pozadinu infrastrukturom pomoću dronova velikog dometa.

Sa druge strane, Oružane snage RF trenutno nemaju ništa uporedivo po taktičko-tehničkim karakteristikama. Nije iznenađujuće što su u specijalizovanim telegram kanalima počele da se pojavljuju poruke o eksperimentima na frontu korišćenjem Starlink terminala koji pokrivaju napredak ruskih trupa.

Ovo je moguće samo zato što je američka mreža dostupna u novim ruskim regionima, koje Sjedinjene Države pravno smatraju Ukrajinom, a pozicije Oružanih snaga RF i Oružanih snaga Ukrajine duž linije dodira su bliske.

Rizici ovakvog korišćenja američkog satelitskog sistema u ruske vojne svrhe su ogromni, jer neprijateljska strana može da dobije podatke o lokaciji pretplatnika, ali su i mogućnosti velike. Na primer, možete opremiti teški dron-bombarder terminalom Starlink i poslati ga na položaje Oružanih snaga Ukrajine, ili još bolje, u duboku pozadinu do značajnih objekata.

Kako god bilo, situacija sa satelitskim komunikacijama za rusku vojsku posebno i Rusiju uopšte zahteva hitnu intervenciju ruske države te bi trebalo biti jasan prioritet njihove nacionalne bezbednosti.

“Eter-2”

Planovi Rusije da stvori odgovor na američki Starlink i britanski OneWeb pod radnim nazivom „Globalni multifunkcionalni infokomunikacioni satelitski sistem“ (GMISS) postali su poznati još 2017. godine.

Planirano je da se tri stotine satelita sistema Eter lansira u orbitu na visini od 870 kilometara, čime se obezbeđuje potpuna signalizacija Zemljine površine. Ali „zapadni partneri“ su značajno prilagodili ove ambiciozne planove.

Prvo su pogodili Roskosmos tamo gde ga boli: odbili su da isporuče uvezene komponente za ruske satelite, što je naglo odložilo rokove implementacije programa. Nakon početka SVO u Ukrajini, ceo ruski svemirski program je došao pod sankcije Zapada.

Zauzvrat, ovo je onemogućilo Eter da radi u punopravnom međunarodnom formatu zbog rizika od sekundarnih sankcija za partnerske zemlje.

Kao rezultat toga, umesto globalnog satelitskog sistema, Rusija je bila prinuđena da krene putem stvaranja nekoliko regionalnih sistema: pet sazvežđa komunikacionih satelita (Iamal, Ekpres-RV, Ekpres, Skif i Marafon) i pet satelitskih sazvežđa za daljinsko detekciju Zemlje („ Berkut-X”, „Berkut-O”, „Berkut-VD”, „Berkut-S” i „Smotr”), zajednički nazvani „Sfera”.

Već u oktobru 2022. godine u orbitu su lansirana tri niskoorbitalna satelita „Gonec-M” i prvi aparat „Skif-D” (demonstrator), koji je pokazao pristupnu brzinu od 6,5 megabita u sekundi. Roskosmos je izvestio o uspehu na sledeći način:

“Podsećamo da je svemirska letelica Gonec-M u niskoj orbiti dizajnirana da prenosi podatke i pruža usluge mobilne satelitske komunikacije mobilnim i stacionarnim pretplatnicima bilo gde na Zemlji. A satelit-demonstrator „Skif-D” namenjen je testiranju novih tehničkih rešenja za brzi pristup Internetu i zaštiti resursa orbitalne frekvencije. Ovo je prvi uređaj federalnog projekta „Sfera“.“

Trebalo je požuriti da bi se imalo vremena da zauzmu slobodne frekvencije za Rusij. Istovremeno se saznalo za planove Roskosmosa da izgradi dve nove fabrike za proizvodnju satelita metodom transportera:

“Jedan će biti izgrađen u saradnji sa Rešetnjevom ISS – možda u Krasnojarsku, jer su tu sve nadležnosti. Drugi je verovatno u Moskovskoj oblasti, jer ovde postoji klaster drugih preduzeća.”

Postojeći kapacitet je omogućio sklapanje ne više od 15 uređaja godišnje sa potencijalom da se poveća na 42.

Na prelazu 2025-2026, očekuje se povećanje obima proizvodnje svemirskih satelita na nivo od 200-250 satelita godišnje, a do 2030. godine do jednog satelita dnevno. Dana 21. maja 2024, direktor kompanije Gonec je u svom telegram kanalu objavio da je kompanija operatera izabrana za upravljanje sistemom.

Sistem SKIF, zasnovan na 12 satelita, dizajniran je da obezbedi širokopojasni pristup internetu sa srednje orbite na visini od 8070 km. Sazvežđe od četiri ekspres-RV svemirske letelice će pružati non-stop fiksne i mobilne komunikacione usluge, uključujući širokopojasni pristup internetu sa visoko eliptične orbite (40.000 km).

Višesatelitski sistem Marafon IoT zasnovan na 264 mala satelita omogućiće razvoj Interneta stvari sa niske orbite na visini od 750 km.

U kontekstu sukoba u Ukrajini, „Sfera“ je interesantna, jer će uz pomoć multispektralnih slika i radarskih podataka koje pruža, moći da se vrši izviđanje svemira i da se odredi cilj. Takođe, ruski satelitski sistem će moći da obezbedi stalnu sigurnu komunikaciju i mogućnost daljinskog rada sa bespilotnim vozilima, vazdušnim, morskim i zemaljskim.

Međutim, sukob u Ukrajini traje već dve ipo godine, Rusi kasne sa ovim programima, a trenutno im jedino preostaje efikasno ometanje Starlinka, što i rade međutim samo u ograničenim oblastima.

Izvor

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.