PALUBA
May 17, 2024, 11:39:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 244   Go Down
  Print  
Author Topic: Događaji u Severnoj Koreji  (Read 619174 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 327



« Reply #1335 on: November 22, 2015, 09:41:38 pm »

@torpedo011

Taj tenkić na tvojoj profilnoj je Titova ostavstina, cijeli tvoj topic o mornarici SRJ je baziran na Titovoj ostavstini itd. Nemoj biti kontradiktoran Wink
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1336 on: November 22, 2015, 10:11:10 pm »

@torpedo011

Taj tenkić na tvojoj profilnoj je Titova ostavstina, cijeli tvoj topic o mornarici SRJ je baziran na Titovoj ostavstini itd. Nemoj biti kontradiktoran Wink

Као и маса других ствари везаних за нашу свакодневицу... Али нема везе Јестере променићемо.


Мотористо

да ти разјасним део око пете колоне и сл. На Голи су ишли људи који су се 1941. добровољно прикључили партизанима и кренули у НОБ. Отишли су на робију јер су некоме сметали или нису хтели да промене своје мишљење које су имали о СССР-у и Русима. За твоју информацију већина партизана и бораца у Србији и ЦГ није знала ко је Тито све до краја 1941. Када је постројио Прву пролетерску по први пут у Босни људи су мислили да је руски официр или агент због чудног нагласка. Народ се прикључивао партизанима из више разлога, а један од њих је била и повезаност са Русијом. Ја знам за индивидулане случајеве и приче који не улазе уопште у клише о страним агентима и осталим подвалама.

Касније када је дошла 1948 велики број тих који су 1941. устали против окупатора био је ухапшен. Свако је свакога могао да оцинкари, пријави, поткаже, а то се није проверавало до краја. Процентуално на Голи је отишло највише Срба и Црногораца. Зашто? Да ли су сви били диверзанти, плаћеници, шпијуни и сл.? Нису.

Јасно је мени да је Стаљин користио сличан метод као и Тито, али не можеш осуђивати Кима што користи логоре, а са друге стране подржаваш Тита и Голи. То не иде једно са другим. Ако имаш принцип онда га следи до краја.

Што се тиче мојих погледа на СФРЈ/ФНРЈ/ДФЈ није тачно да ја имам искључиво негативно мишљење о свему што води порекло из тог система и што припада том времену. То што ја критикујем Тита због Голог и других ствари не значи да је немам ништа позитивно да кажем о том времену. Ствар је у томе што се ја трудим да не живим омађијан догмом тако да мој наступ испада погрешно протумачен. У сваком случају зло које нам се сада дешава има упориште у периоду од 1945 до 1991, а са друге стране наследили смо масу добрих ствари које су тада настале па и ту флоту за коју ме Јестер опомиње (да не набрајам друге ствари).

Оно што мене иритира је то што људи не могу да се извуку из тог СФРЈ периода и да наставе даље. Све што ваља је одатле, тада је било најбоље итд. Ја могу да нађем и нашао сам 100 људи који тврде да је тада било ужасно, а са лакоћом сам нашао и других 100 који сматрају да је то најбоље време у нашој историји. Заправо истина је негде на пола пута између та два екстрема.

Све ово може да се примени и на НДРК. Ја мислим да Кимова држава далеко од најпросперотетније, економски развијене, културно уздигнуте друштвене зајденице, али свакако није најгоре место за живот нити је најзаосталија држава на свету. Северна Кореја је у неким сферама напреднија од других држава, а у појединим далеко застаје и мораће то да промени ако мисли да опстане. Мене страшно иритира када неко одавде сматра НДКР за заосталу државу јер нас она туче по свим параметрима осим по слободи. У Србији човек може да говори, ради, пише и мисли шта хоће као и да се креће где год хоће. То је у НДКР немогуће. Са друге стране они праве своје подморнице, имају своја нуклеарна постројења, ракете, институте, фабрике и сл. Ми смо ту закржљали. Србија за разлику од С. Кореје нема више ембарго, а опет стоји у мести или иде назад. НДКР је затворена, а опет успева да одоли многим искушењима и превазилази наизглед непремостиве проблеме.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1337 on: November 22, 2015, 10:38:15 pm »

Мотористо

да ти разјасним део око пете колоне и сл. На Голи су ишли људи који су се 1941. добровољно прикључили партизанима и кренули у НОБ. Отишли су на робију јер су некоме сметали или нису хтели да промене своје мишљење које су имали о СССР-у и Русима. За твоју информацију већина партизана и бораца у Србији и ЦГ није знала ко је Тито све до краја 1941. Када је постројио Прву пролетерску по први пут у Босни људи су мислили да је руски официр или агент због чудног нагласка. Народ се прикључивао партизанима из више разлога, а један од њих је била и повезаност са Русијом. Ја знам за индивидулане случајеве и приче који не улазе уопште у клише о страним агентима и осталим подвалама.

Касније када је дошла 1948 велики број тих који су 1941. устали против окупатора био је ухапшен. Свако је свакога могао да оцинкари, пријави, поткаже, а то се није проверавало до краја. Процентуално на Голи је отишло највише Срба и Црногораца. Зашто? Да ли су сви били диверзанти, плаћеници, шпијуни и сл.? Нису.

OK, stradali su i nevini, iz ko zna kojih razloga, to smo razjasnili.

Јасно је мени да је Стаљин користио сличан метод као и Тито, али не можеш осуђивати Кима што користи логоре, а са друге стране подржаваш Тита и Голи. То не иде једно са другим. Ако имаш принцип онда га следи до краја.

Ja napisah da se ne slažem sa načinom prevaspitavanja IB-ovaca, ali isto tako smatram da su morali da budu izolovani, odnosno da su morali da se nađu u zatvoru.

Што се тиче мојих погледа на СФРЈ/ФНРЈ/ДФЈ није тачно да ја имам искључиво негативно мишљење о свему што води порекло из тог система и што припада том времену. То што ја критикујем Тита због Голог и других ствари не значи да је немам ништа позитивно да кажем о том времену. Ствар је у томе што се ја трудим да не живим омађијан догмом тако да мој наступ испада погрешно протумачен. У сваком случају зло које нам се сада дешава има упориште у периоду од 1945 до 1991, а са друге стране наследили смо масу добрих ствари које су тада настале па и ту флоту за коју ме Јестер опомиње (да не набрајам друге ствари).

Оно што мене иритира је то што људи не могу да се извуку из тог СФРЈ периода и да наставе даље. Све што ваља је одатле, тада је било најбоље итд. Ја могу да нађем и нашао сам 100 људи који тврде да је тада било ужасно, а са лакоћом сам нашао и других 100 који сматрају да је то најбоље време у нашој историји. Заправо истина је негде на пола пута између та два екстрема.

Svi mi znamo da nije sve bilo bajno i sjajno u toj pokojnoj nam domovini, ali ja kada se okrenem i pogledam kako nam super ide, shvatam da je ipak bila bolja od svega što je nastalo posle nje. Matori nije odredio naslednika i onda su deca htela da svako bude kalif umesto kalifa. Posle toga su se desca potukla i svako je dobio svoju prćiju da, manje ili više uspešno, vlada njome po veliku cenu koju je narod platio. Da li je to bilo najbolje vreme u našoj istoriji, ja mislim da jeste jer nikada nije bilo takvog napretka u bilo kojoj oblasti. Uostalom ne postoji savršena država.

Све ово може да се примени и на НДРК. Ја мислим да Кимова држава далеко од најпросперотетније, економски развијене, културно уздигнуте друштвене зајденице, али свакако није најгоре место за живот нити је најзаосталија држава на свету. Северна Кореја је у неким сферама напреднија од других држава, а у појединим далеко застаје и мораће то да промени ако мисли да опстане. Мене страшно иритира када неко одавде сматра НДКР за заосталу државу јер нас она туче по свим параметрима осим по слободи. У Србији човек може да говори, ради, пише и мисли шта хоће као и да се креће где год хоће. То је у НДКР немогуће. Са друге стране они праве своје подморнице, имају своја нуклеарна постројења, ракете, институте, фабрике и сл. Ми смо ту закржљали. Србија за разлику од С. Кореје нема више ембарго, а опет стоји у мести или иде назад. НДКР је затворена, а опет успева да одоли многим искушењима и превазилази наизглед непремостиве проблеме.

Upravo zato što gledaju samo u sebe, a ne oko sebe, ne mogu da napreduju, ma kako to izgledalo sa strane. Ne možeš živeti mimo sveta i svega onog što se dešava oko tebe. Oni imaju priliku da nađu zlatnu sredinu između dva ekstrema, samo što treba podići glavu i gledati oko sebe. Njihova vojna industrija radi sve i svašta, ali na žalost to se ne jede. Njihova TV samo što ne javlja kakvu je stolicu jutros imao Kim...brate mili, preteraše s tim glupostima do koske.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 445


« Reply #1338 on: November 22, 2015, 10:53:05 pm »

Quote
Када нас је цео свет пљунуо и увео нам санкције Ким Ил Сунг је сарађивао са нашом државом. Он, Садам, Румуни, Куба и Кина. НДРК није признала Косово. Мени су довољне те две ствари да никада ништа лоше не кажем за ту земљу, њен народ и њихово руководство.

А о својој земљи, свом народу и свом руководству можеш? Да ли неко у Северној Кореји то може, не да уради, него да помисли? Не може. И ту се свака прича завршава. У сваком случају немам ништа против да се дивиш Ким Ил Суну и његовим потомцима. То се овде може. Али немој мане и друге убеђивати у то.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1339 on: November 22, 2015, 10:58:27 pm »

Quote
Када нас је цео свет пљунуо и увео нам санкције Ким Ил Сунг је сарађивао са нашом државом. Он, Садам, Румуни, Куба и Кина. НДРК није признала Косово. Мени су довољне те две ствари да никада ништа лоше не кажем за ту земљу, њен народ и њихово руководство.

А о својој земљи, свом народу и свом руководству можеш? Да ли неко у Северној Кореји то може, не да уради, него да помисли? Не може. И ту се свака прича завршава. У сваком случају немам ништа против да се дивиш Ким Ил Суну и његовим потомцима. То се овде може. Али немој мане и друге убеђивати у то.

Немојте ни ви да говорите против Кима и решен проблем.

Ја никада нисам пљунуо на Србију. Да ли сте ви могли јавно да пљунете Тита и СКЈ? Нисте.
« Last Edit: November 22, 2015, 11:03:34 pm by torpedo011 » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1340 on: November 22, 2015, 11:02:36 pm »

Мотористо

истина је да је севернокорејска телевизија непросвећена и да може да буде напорна. То нико не спори, али понекад ни мноштво канала, новина, сајтова и осталих гласила нам не даје праве информације и заправо нам даје лажну слику као смо обавештени о свему, а заправо не знамо ни 1% шта се дешава.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1341 on: November 23, 2015, 10:08:27 am »

Torpedo, da pojednostavimo, pošto očigledno ne razumeš šta ti drugi govore.

Nuklearne bombe i trostepene rakete ne nahrane decu, ne daju jim bolju zdravstvenu negu. IStina je, daju dodatnu "sgurnost" i jačinu, ali ipak još uvek ne nahrane gladnu decu.

Ima gladnih i u EU, i u SAD, ali ipak imaju mogučnost da naprave nešto oko toga. Ima i socilanih problema, ali ima i ljudi, koji rade i mogu da izdrže porodicu.

Znam ljude koji izgubili posao jer išla firma u stečaj. Ima onih koji jauče kako nema posla, a ima i onih koji žele da rade i dobiju posao. Ne 2 km od kuče, možda u drugoj zemlji ali onaj tko hoče da radi nađe posao. Ja osobno bi radio i za 300€ samo da radim. A onda se več nađe šta bolje.

Jedno je ako imaš mogučnost da radiš, i ima hrane da kupiš, a drugo je da uopšte nema hrane u trgovini pa koliko radio ne možeš da ju kupiš. Tu je ta razlika između "trulog zapada" i neverovatne  NDRK. Verujem da nije bilo plansko da su jim ljudi niži od "južnjaka" te da žive krače od njih (oboji su počeli na istoj visini).

Visina muškaraca po godinama
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Neki zanimljivi podatci oko Južne i Severne koreje.

Južna KoreaSeverna Korea
Maternal mortality rate16 deaths/100,000 live births (2010)81 deaths/100,000 live births (2010)
Hospital bed density10.3 beds/1,000 population (2009)13.2 beds/1,000 population (2002)
Life expectancy at birthtotal population: 79.8 years total population: 69.81 years 
male: 76.67 years male: 65.96 years 
female: 83.13 years (2014 est.)female: 73.86 years (2014 est.)
GDP - per capita (PPP)$33,200 (2013 est.) $1,800 (2011 est.) 
$32,400 (2012 est.) $1,800 (2010 est.) 
$31,900 (2011 est.) $1,900 (2009 est.) 
Electricity - production485.1 billion kWh (2011 est.)21.04 billion kWh (2010 est.)
Electricity - consumption449.5 billion kWh (2010 est.)17.62 billion kWh (2010 est.)
Internet hosts315,697 (2012)8 (2012)






* pak-korean-men-2004.png (82.03 KB, 471x238 - viewed 63 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 327



« Reply #1342 on: November 23, 2015, 10:20:59 am »

Zna li itko postoji li u Koreji privatno vlasništvo, npr. imaš nešto zemlje pa zasadiš za sebe i porodicu dvi tri glavice kupusa, 10 kg kumpira, pa par koka nesilica, pa kozu jednu itd.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1343 on: November 23, 2015, 10:25:44 am »

Јестер ево ти одговор на питање на више страница. Има приватног власништва.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1344 on: November 23, 2015, 10:32:09 am »

Боштјане нека трули запад подигне санкције и тако остане доследан у својој прокламовањој политици која спроводи једнакост, уводи људска права итд. Знаш те санкције су доста одговорне за то што С. Кореја има лошу економску ситуацију. Нека трули запад пружи свима једнаку могућност за развој и нека пружи барем оно што пише у Повељи УН.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1345 on: November 23, 2015, 10:51:01 am »

Kina, kao dugogodišnji partner NDRK, uvela ili bolje rečeno pridružila se sankcijama protiv NDRK 2011 kada je vlast preuzeo  Kim Jong Un. Nije politika iči glavom kroz zid, nego plovit tako da se interesi ispune. Sam protiv svih ne ide.

Treba znati kada se možeš šopiriti a kada moraš uzeti kompromis.



Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1346 on: November 23, 2015, 10:52:35 am »

Video prilog ruske televizije zabeležen u S. Koreji 2013. godine. Između ostalog u reportaži su i snimci iz doba velike gladi 90-ih, privatni snimci sa interneta, svedočenja ljudi koji su pobegli,....

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 445


« Reply #1347 on: November 23, 2015, 08:13:33 pm »

Quote
Да ли сте ви могли јавно да пљунете Тита и СКЈ? Нисте.

Ја нисам јер нисам имао разлога. Ипак, има оних који јесу. Неки су то, у време Информбироа платили главом. Ипак, релативно мали број. У каснијем периоду скоро нико није због тога убијан (ако изузмемо тзв. екстремну емиграцију). У Северној Кореји је то уобичајена појава. Према државној пропаганди тамо и нема затвора. Да ли си видео можда неки њихову слику затвора? Ко су затвореници? Због чега су тамо, ако криминала нема (како кажу власти)?

То, колико ти знаш и Северној Кореји, толико знам и ја и сви остали. Ти (као ни већина од нас) нису био тамо и самостално обишао све оно што те занима. То једноставно није могуће. Не знам онда на основу чега тврдиш да ми не видимо добро? Истине ради ја носим наочаре кад читам или гледам ТВ, али још нисам слеп. Ако је већ Северна Кореја тако узорна држава зашто би се било ко тамо плашио (мислим на власт) да пусти странце да мало прошетају по држави, онако за свој грош? Откуда тај параноични страх од странаца? Чак и да странци виде нешто лоше, па шта. Као што и сам рече тога има свугде. Него, питање је да није можда мало више тог лошег. Да Потемкин није можда неки даљи рођак Ким-а?

И не разумем зашто бих ја требао да престанем да нападам Кима (ваљда династију Ким), као што ми сугеришеш? Да то није можда забрањено код нас? Ја немам баш ништа против да га ти браниш. Уосталом ја га и не нападам, само критикујем оно што видим и чујем. Ако се покаже да то што сам чуо и видео није истина ја ћу први почети да га подржавам.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1348 on: November 23, 2015, 08:43:41 pm »

мислим да не пуштају странце да шврљају унаоколо јер се боје шпијуна. кореје су и даље званично у рату.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1349 on: November 23, 2015, 09:41:42 pm »

Quote
Да ли сте ви могли јавно да пљунете Тита и СКЈ? Нисте.

Ја нисам јер нисам имао разлога. Ипак, има оних који јесу. Неки су то, у време Информбироа платили главом. Ипак, релативно мали број. У каснијем периоду скоро нико није због тога убијан (ако изузмемо тзв. екстремну емиграцију). У Северној Кореји је то уобичајена појава. Према државној пропаганди тамо и нема затвора. Да ли си видео можда неки њихову слику затвора? Ко су затвореници? Због чега су тамо, ако криминала нема (како кажу власти)?

То, колико ти знаш и Северној Кореји, толико знам и ја и сви остали. Ти (као ни већина од нас) нису био тамо и самостално обишао све оно што те занима. То једноставно није могуће. Не знам онда на основу чега тврдиш да ми не видимо добро? Истине ради ја носим наочаре кад читам или гледам ТВ, али још нисам слеп. Ако је већ Северна Кореја тако узорна држава зашто би се било ко тамо плашио (мислим на власт) да пусти странце да мало прошетају по држави, онако за свој грош? Откуда тај параноични страх од странаца? Чак и да странци виде нешто лоше, па шта. Као што и сам рече тога има свугде. Него, питање је да није можда мало више тог лошег. Да Потемкин није можда неки даљи рођак Ким-а?

И не разумем зашто бих ја требао да престанем да нападам Кима (ваљда династију Ким), као што ми сугеришеш? Да то није можда забрањено код нас? Ја немам баш ништа против да га ти браниш. Уосталом ја га и не нападам, само критикујем оно што видим и чујем. Ако се покаже да то што сам чуо и видео није истина ја ћу први почети да га подржавам.

Ви нисте, али неко јесте па је завршио како је завршио, чак и после Голог. Оно што хоћу да кажем јесте да је сличан систем по том питању постојао и код нас, а са друге стране треба рећи да и на Западу не гледају благонаклоно на људе који вређају или критикују власт. Једина разлика је у томе што у С. Кореји постоји нулта толеранција док на Западу и у другим системима се на то све гледа флексибилније.

Кина је огромна држава и ни тамо не може да се шета свако како му падне на памет. Ција никада није успела да се инфилтрира ефикасно у ту државу. НДРК се такође плаши шпијуна који би вршљали по територији. Ми данас не знамо неке основне податке везане за С. Кореју као ни за Кину. Не знамо колико људи је болесно од сиде и да ли сида уопште постоји у Кимовој држави, не знамо какве све врсте криминала постоје, на којим нивоима постоји и како се манифестује корупција. Са једне стране та затвореност је добра, а са друге је лоша јер народ нема прозор у свет, не може да путује и размењује искуства са другима, али опет држава је заштићена од злонамерних агената. Не баш 100%, али јесте у већој мери.

Поента мојих постова јесте да треба мало пажљивије поредити Србију и НДРК као и друге државе и да није све црно-бело, да није С. Кореја пакао на земљи и да постоји и нека светла страна те државе. О тамнима смо довољно слушали.

Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 244   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.