PALUBA
May 13, 2024, 05:19:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Švicarci velikom većinom odbacili planove za ukidanje vojnog roka  (Read 2191 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: September 23, 2013, 01:53:26 pm »

Vir: Defender
http://www.defender.hr/

Švicarci velikom većinom odbacili planove za ukidanje vojnog roka

Datum objave:
23.09.2013

Švicarski birači u nedjelju su velikom većinom odbacili na referendumu poziv za okončanje služenja vojnog roka i to sa 73 posto glasačkih listića protiv plana, pokazale su izlazne ankete. U zemlji čije je služenje vojnog roka ukorijenjeno u nacionalnu sliku, kao što su švicarski sir, čokolada i Heidi - glasovanje protiv ukidanja vojnog roka unatoč post-hladnoratovskim trendovima ukidanja, nije iznenađenje. Međutim, izlazne ankete Institura iz Berna za potrebe švicarske TV pokazuju kako je protivljenje planu ukidanja čak 10 posto veće nego što su to bile prognoze tijekom posljednjih nekoliko dana.

Oružana neutralnost je kamen temeljac švicarske obrambene politike već gotovo dva stoljeća, a vojnici su umreženi kroz civilni i vojni svijet istovremeno, držeći svoje oružje kod kuće i kada nisu na obuci. " Ukidanje vojnog roka razbilo bi istinsku vezu koja ujedinjuje ljude i vojsku ", izjavio je ministar obrane Ueli Maurer uoči nedjeljnog referenduma.



* article-gallery-big-1379924334_906.jpg (115.01 KB, 800x537 - viewed 72 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1 on: September 23, 2013, 03:45:11 pm »

Pametni ljudi - profesionalizacija bi bila skupa i vojnicki gledano neefikasna (moje licno mislenje); za mene licno, njihova organizacija je danas mozda najbolja u Evropi (opet licno mislenje)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #2 on: September 23, 2013, 06:13:44 pm »

To je pitanje odnosa prema državi i društvu. To je pitanje i socijalne solidarnosti i spremnosti da se sa drugima podeli dužnost i obaveza. Za tako nešto zaslužan je mentalitet, sistem vaspitanja u dug period bez rata, zašta je zaslužan i sadašnji sisetm odbrane. Ne menja se ono što je dobro i funkcioniše.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #3 on: September 23, 2013, 06:22:43 pm »

Pametni ljudi - profesionalizacija bi bila skupa i vojnicki gledano neefikasna (moje licno mislenje); za mene licno, njihova organizacija je danas mozda najbolja u Evropi (opet licno mislenje)

у слово сам ово хтео да напишем. без обзира на положај који им је омогућио да не ратују толико дуго, људи се брину за себе и своје ближње. овај систем "народне војске" уопште није безвезе, и без обзира на богатство које швајцарска има, одбијају профеисонализацију. овако би и код нас требало уредити војску - професионално језгро и оно што смо некад звали ТО.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4 on: September 23, 2013, 09:14:01 pm »

Kao što znate da nje sve u ljubavi...ima nešto i u novcu!
Tako i oni,dok služe vojni rok imaju primanja veća od prosečne zarade,izlaze i do 7000 chfr mesečno.
Takođe su u obavezi da svake dve godine idu na proveru spremnosti po mesec dana.Mnogi tada zarade i duplo više, od uobičajenog ličnog dohotka koji primaju u civilstvu. U pitanju jeste patriotizam,ali adekvatno novčano vrednovan!
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #5 on: September 24, 2013, 02:33:51 am »

Longtrip, dali mozes da nabacis neki link info za plate koje pominjes? Ako eventualno znas - kolika je prosecna plata? Koliko je socijalna pomoc? Hvala ti unapred ako imas te podatke. Pozdrav, Shooter
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #6 on: September 24, 2013, 07:16:38 am »

Na brzinu ću reći ono što znam za polsednjih 10 godina u CH.Prosečna plata je od 4 000-4 500 CHFR.
Zavisno od posla naravno i gde radi,
- čistačica ili neka kasirka ima od 3-3500 CHFR.
-konobar od 3700-4500
-medicinska sestra od 4200-7000
-majstor na gradilištu ili fabričkom pogonu 0d 4500-8000
-socijalna pomoć je 2700

Info za vojničke plate i rezerviste sam dao iz prve ruke ,jer imam prijatelje koju su bili i oni su mi rekli.

Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #7 on: September 24, 2013, 02:28:44 pm »

Longtrip nemam razlog da ti neverijem ali upravo u tome je moja poenta: vojnicke plate koje pominjes i nisu tako velike, kad uporedis koliko zarade u civilu. Ekonomska motivacija je bitna, ali mislim da ima i drugi faktori zasto svajcarac rado ide u vojnike Smiley ja se slazem sa Ssekir - ja bio opet razgledao sistem TO mada seriozno modificiran, politicki i organizaciono sasvim drugacije postavljen nego u bivse yu. Svajcarski sistem je meni vrlo interesantan.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #8 on: September 24, 2013, 06:26:37 pm »

Tu treba dodati i još ponešto što ovde ne bi prošlo tako lako. Na primer, ko nije služio služio vojni rok, odnosno nije vojni obveznik pod oružjem ne nože se zaposliti u državnim službama (ukjlučno i loklane samouprave). Ovde bi tako nešto dočekali na nož, kao uspkraćivanje ljudskih prava i sloboda i sl.

Da bi se dobilo nešto kao u Švajcarskoj mora postojati opšti društveni koncenzus, saglasnost velike većine građana i mora biti jasna sankcija za kršenje i izbegavanje. Toga kod nas nema i neće ga biti bar ne skoro. Sumjnam da bi i u Švajcarskoj sve to tako fukcionisalo da su ratovali, da su ljudi ginuli i sl. Mnogi to tamo doživljavaju kao zabavu, kao sport. Nisu doživeli rat. Ovde je jedan od najjačih razloga prelaska na profesionalnu vojsku bio taj što su mnogi spremni da izbegnu vojnu službu (uz podršku roditelja i političkih partija), neće da ginu već smatraju da to treba prepustiti onima koji hoće, za pare. Nažalost, svaka profesionalan vojska ratuje za sitne pare, pogotovu ove na našim prostorima. Ako su tačne sume koje pominje Logtrip, ond Švajcarci dobro plaćaju svoje dobrovoljce. 7000 CHF, ili oko 5600 evra nemaju oficiri višeg čina u drugim vojskama (Francuskoj, Britanskoj, USA). U svim vojskama na ovim prostorima ni jedan general nema toliko, ma ni pola od toga.
« Last Edit: September 25, 2013, 06:24:00 pm by dzumba » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #9 on: September 24, 2013, 08:29:33 pm »

Mislim da se nismo najbolje razumeli. Vojničku platu od 5- 7000 CHFR dobija običan vojnik na redovnom služenju vojnog roka.Zavisi da li je pre toga bio zaposlen ili ne,i koliku je mesečnu zaradu imao.Što se tiče obaveznog odazivanja na proveru spremnosti /vojne vežbe,u trajanju od mesec dana svake druge godine.Njima je to na nivou od oko 7000 ali opet zavisi od mesta rasporeda i roda vojske.
Kolike su plate oficira,zaista ne znam ali mogu da se raspitam.Mada ispod 10 000 nisu sigurno.Naravno njihove jedinice su po raznim misijama u svet nivo zarada mi nije poznat.
Ostalo je "džumba" dosta dobro prokomentarisao.U osnovi ove države je demokratija...a to je šta???
Poštovanje legalno izglasanih zakona od strane većine. U protivnom si obro zelen bostan,udaraju po džepu pa ćeš da se češeš i tamo gde te ne svrbi..
Onaj ko neće da bude vojni obveznik,plaća svake godine posebnu vrstu poreza koja je u proseku oko 2000 fr. Dakle dok god si sposoban da služiš vojsku..a nećeš...plaćaš tu vrstu poreza. To je na minimalnom nivou za osrednju zaradu. Ipak oni sačekaju kraj godine da vide koliko si zaradio,pa ti onda zarežu porez i za to !
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.047 seconds with 22 queries.