PALUBA
May 07, 2024, 12:37:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 [145] 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2209758 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 508


« Reply #2160 on: May 18, 2013, 09:32:11 pm »


A možeš li, kao najveći poznavalac tog tenka na "Palubi", a i šire, dati kratku definiciju oko naziva tenka, tj. kako se došlo od T-72J do M-84?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2161 on: May 18, 2013, 10:46:09 pm »

„Da Petar Škrbina je bio prvi oficir koji je koordinirao vojna lica u Đ. Đakpviću.

Pošto sam od početka radio u toj grupi dobro se sećam njegovih reči na jedenom od sastanaka ‚‚znaju li ovi civili šta‚‚ a bilo nas je troje.
kap. Fiki mu je bio posebna tema pošto se znao isključiti pa kad mi pređemo na novu temu a on se ukljći sa starom odma ga je registrovao.

Bila je afera koju je Vlado pomenuo ali je malo informacija procurilo govorilo se o nekakvom mitu i televizorima pa je on po kratkom postupku skinut sa programa i premešten u Skopje.

Nedavno sam naišao na jedan članak iz SETimes mislim da se radi o istom čoveku
‚‚Makedonija je izabrana kao baza operacija, zato što, za razliku od Kosova, nije u potpunosti bezbednosno pokrivena od strane zapadnih sila“, izjavio je za SETimes Petar Škrbina, penzionisani vojni oficir i vojno-bezbednosni analitičar‚‚.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2162 on: May 19, 2013, 08:24:25 am »

Kad kažeš "najveći poznavalac tenka"  i hoćeš informaciju o imenu M84, a ne T72, mislim da je S.Palestinac bio tada puno više uključen u ta dešavanja nego ja, te bi on mogao o tome da kaže dosta više od mene. Pored S.Palestinca, a znam ko je i šta je i šta je radio, ovaj naziv za mene je diskutabilan. Radili smo različite dijelove tenka, ali smo bili u istom finalnom proizvodu.

Davno je to bilo kad je bila frka oko Škrbina Petra ( moja je greška kad sam napisao Škipina) i njegovog premještaja u Skoplje. Digla se velika prašina oko toga. Vidim da je sada neki vojnopolitički komentator u Skoplju. Mislim da je tada  moj šef, iz moje kancelarije iz Banja Luke, prešao u Direkciju Kapele. Mjesto njega.  (Hvala svim zaslužnim na tome što je otišao iz Banja Luke    ). Bio sam sasvim zaboravio na ovaj slučaj, ali drug iz razreda, bivši vojni sudija, na jučerašnjoj proslavi godišnjice mature me je podsjetio.

Znam da su se Rusi gadno bunili oko promjene naziva T72J u M84. Bili je tu nekih problema oko licence i oko prava na ime T72J, odnosno M84. Nisam više siguran, ali pošto su se prve i nekoliko kasnijih serija trebale isporučiti u Libiju, a da bi se napravila razlika između naših i ruskih tenkova, te da bi se "uvuklo" Libijcima dat je naziv M84.

Prvih dana rada na tenku svakodnevno smo bili prekidani u radu jer su dolazili neki Libijci, generali i slični. Stalno smo govorili da ide neko "grmlje", misleći na lovorov vijenac, lišće na epoleti. Generalski činovi.

A dolazili su generali i političari, članovi Republičkog izvršnog vijeća, SIV-a, CK, itd itd. Najviše smo voljeli kad radimo na tenku, a dođu neki političari sa sekretaricama, a ove u mini suknjicama, i još kad se popnu na tenk. A mi okolo ili iz tenka "promatramo"   angel angel situaciju. Čak smo sakrivali pomoćne stepenice za penjanje tako da bi im "pomagali" oko penjanja na tenk.

A onda ozbiljna pitanja tih istih političara, a mi se trudimo da ne prsnemo u smijeh zbog takvih glupih pitanja. I na početku smo se trudili odgovoriti ispravno na pitanje. Kasnije smo se trudili ko će izvaliti veću glupost tim političarima, a da budemo ozbiljni dok odgovaramo na pitanja.

Sjećam se jednog odgovora za cijev koja se nalazi na vanjskoj strani kupole sa strane nišandžije, a služi za podvodnu vožnju (snorkel). I kad je jedan iz ekupe rekao da je to rezervni top mi smo svi u glas nastavili njegovu priču.

Jednom je jedan iz naše ekipe pred ovakvom delegacijom iskočio iz tenka i zajaukao rekavši da bježimo, jer je aktivirao dugme za samouništenje tenka. Šta je kasnije bilo bolje da ne pričam. 

Kasnije smo se valjali od smijeha.  Grin Grin Grin A onda je došao naš šef, pa je bilo   


Sve je to moglo ići tako dok se na jednom od prvih tenkova nije desila velika havarija. Nismo znali, a i malo je ko tad mogao znati da se u hidraulici ne smiju mješati hidraulička ulja različitog porjekla (dolijevanje ulja nakon ozrake). I tad se zbog toga desio jedan nemio događaj, a koji nas je sve "spustio na zemlju". Mislim da su određene obavještajne i sigurnosne službe saznale moje (naše) podatke od seobe starih Slovena naovamo, ko je šta jeo i pio zadnjih godinu dana itd.

A rokovi su bili takvi da su nas tjerali na rad kao one crnce sa bičevima. Padali smo od umora, rokovi probijeni, a dnevno nas prekidaju po nekoliko puta u poslu, jer dolazi delegacija. 


Pozdrav

Vlado

 
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2163 on: May 19, 2013, 12:37:25 pm »

Postoje čin imi se dve knjige u kojima je opisan projekat Kapela imao sam ih u rukama ali nisam pročitao, ovaj materijal je obradio moj prvi direktor u ĐĐ Tafolini I.
Kažu da je prvi u Đ. Đaković počeo da se bavi tenkom otprilike 2 godine pre starta. Oktobra 80g sam u ĐĐ položio neki logički test a januara 81 počeo da radim na ovom programu.

Postojala je Savezna direkcija za projekat a na čelu projekta je stajao puk. V. Jevtić izuzetno sposoban i vredan i jedan je od najzaslužnije što je sve uspelo.
Kada sam na osnovu dinamike montaže pokušao da branim kašnjeni ĐĐ u izradi platforme za OT isterao je mene i moju koleginicu iz njegove kancelarije.
Gore pomenuta dva čoveka su svakako bila upućena i oko dobijanja naziva tenka.

Dva do tri meseca smo na montaži radili demontažu tenka sa Ruskim instruktorima bila je vrlo prijateljska atmosvera, Vođa njihovog tima Rabakonj nam je rekao da se dve godine pripremao za nas. Iznenadilo ga je da se ranije nismo bavili slićnim poslom i da nemamo svu dokumentaciju ali rokovi su bili zacrtani pa smo se dovijali kako smo znali.

Čitao sam tehnoekonomsku analizu za kupovinu licence i u njoj su bile navedene slabosti T-72 i mogući pravci poboljšanja.
U to vreme je na T-55 već sa Šveđanima bio ugrađen i integrisan SUV, oni su završavali ispitivanja na Krivolaku a naša ekipa je radila na projektu da se to integriše na naš novi tenk.

Nikada nismo koristili naziv T-72J a već na prvom tenku su ugrađeni naš SUV, DRHT i radio uređaj.
Prema dinamici tenk je trebalo da se 84 god uvede u naoružanje JNA a te godine su i započela TOC-ova ispitivanja za verifikaciju pouzdanosti sredstva. Ispitivanja su se malo otegla pa je i meni pripala čast da zadnjih 6 meseci budem vođa tima za podršku ispred ĐĐ.

Pošto se u startu razlikovao od licence a verifikacija obavljena 84 god meni je bilo logično da oznaka nosi M-84 (model -84 godine) takve oznake su se i davale  za sredstva JNA.

Ugovor za licencu je bio da se može proizvesti 1000 komada i da se ne sme prodavati trećim zemljama bez saglasnosti licencodavca. Kao kod svakog ovakvog ugovora teško je sve predvideti pa se kasnije pojave problemi ali se izlaz uvek nađe ako ga tražite. Onaj ko prodaje uvek je u prednosti jer zna šta prodaje i kako može još da zaradi na neznanju kupca.
Pozdrav!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2164 on: May 19, 2013, 01:58:34 pm »

Ispitivanja gađanja prototipa je bilo negdje 30. aprila 1983 do  drugog, trećeg maja 1983 u Nikincima. Tad smo vozili službeni Reno 4.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2165 on: May 20, 2013, 08:09:02 am »

Posle toliko vremena teško mi je da se setim svega. Znam da smo na prvom tenku skinuli kupolu iz nje izvadili ruske delove ugradili našu kupolu i deo ruskih delove a zatim je tenk otišao na ugradnju SUV-a.

Leta 83 tenk je bio na ispitivanjima na Krivolaku došlo je do problema kod AP-a pa su pozvali ĐĐ.
Tipura i Ja smo otišli na Krivpolak i za vikend rešili problem to je ujedno bio i prvi naš nastup izvan fabrike.
Ispitivanja i uhodavanje SUV-a  je vodio puk. Vasović sa svojom ekipom koja je delovala odlučno i iskusno.

 
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #2166 on: May 20, 2013, 05:15:45 pm »

Tanki se vracajo  Huh?
http://www.24ur.com/novice/slovenija/tanki-se-vracajo.html
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2167 on: May 20, 2013, 05:56:56 pm »


Ima logike, ali kao što kaže reporter, nema dovoljno posada. Osobno ne vjerujem u ponovno aktiviranje. Održavanje, konzerviranje, prekretanje - da, drugo ne. Treba para, a toga nema. A ugovori sa NATO-om tako i tako ne moraju se poštivat. Barem tako proizlazi iz viđenog.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #2168 on: May 20, 2013, 11:23:42 pm »


Ima logike, ali kao što kaže reporter, nema dovoljno posada. Osobno ne vjerujem u ponovno aktiviranje. Održavanje, konzerviranje, prekretanje - da, drugo ne. Treba para, a toga nema. A ugovori sa NATO-om tako i tako ne moraju se poštivat. Barem tako proizlazi iz viđenog.

Ima para, ali ne za M84 pošto nema interesa politike, pošto ovo ne može da da neke mite. Inače 33 tenkova dobilo je nišanske sprave od Fotone, a samo 14 jih ima još radio stanice tadiran. Po mome M55S su po pitanjo opreme i stanju vjerovatno mnogo bolji tenkovi, ali odlučeno je, da idu u rezalište. Tako da dugo neče iči sa tenkovima M84, pošto bi ti trebali dobiti generalni remont i modernizaciju.

 
« Last Edit: May 20, 2013, 11:27:04 pm by SOLARIS 1972, Reason: qote » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2169 on: May 21, 2013, 06:49:11 am »

U videu se navodi da tenkovi imaju motor snage 740 KS, a u stvari motori su snage 780 KS.

I nikada mi nije bilo jasno zbog čega su pojedini civili, ali i vojnici opčinjeni dejstvom uređaja TDA (stvaranje dimne zavese preko izduvne grane). Ja lično kada ne bih imao pojma o čemu se radi i video toliku količinu dima na auspuhu, prvo što bi mi palo na pamet je da je motor produvao.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2170 on: May 21, 2013, 07:16:24 am »

Pukovnik Petar Vasović, (tada) magistar, balističar, magistrirao je iz balistike, iz VTI-ja, vodio je prethodna ispitivanja balistike tenka T55 sa sistemom Igman, a kasnije M84. Sa njim je veoma zahvalno bilo sarađivati. Ogromno znanje koje se trudio da nam prenese. Nesebično je objašnjavao svaki dio koji je radio i zašto ga je radio. Ujutru smo sa njim imali sastanak, dnevni plan, kako i zašto se tako radi. Naveče, analiza, šta je bilo dobro, a šta nije, i šta je dalje za raditi.
Bavio se uticajem meteo uslova na let zrna. To mu je bila uža specijalizacija. Zato je bio i odličan metereolog. Sjećam se njegovog objašnjavanja, lično meni, kako treba odrediti položaj meteosenzora na tenku. Govorio mi je o opstrujavanju vazduha oko tenka i promjeni vazdušnog pritiska na pojedinim površinama tenka zavisno od oblika tenka. Aerodinamičnost oblika tenka.

Sa takvim stručnjakom pored sebe zadovoljstvo je bilo raditi. Kapacitet tipa Anastasa Paligorića.

Modernizacija tenkova T55 u Sloveniji je bila ideja da Slovenija zaposli svoju vojnu industriju i da stručnjaci ostanu u firmu koja ima posla, a sa tim i stabilnost u radu. Kad je ideja realizovana, stručnjaci i firme su ostali, ide sljedeća faza posla.

Pozdrav

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 508


« Reply #2171 on: May 21, 2013, 08:34:38 am »

U videu se navodi da tenkovi imaju motor snage 740 KS, a u stvari motori su snage 780 KS.

I nikada mi nije bilo jasno zbog čega su pojedini civili, ali i vojnici opčinjeni dejstvom uređaja TDA (stvaranje dimne zavese preko izduvne grane). Ja lično kada ne bih imao pojma o čemu se radi i video toliku količinu dima na auspuhu, prvo što bi mi palo na pamet je da je motor produvao.

Snaga motora merena na vratilu motora uvek se razlikuje od snage merene na pogonskom točku, i ova prva je uvek veća. To je neka velika matematika.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #2172 on: May 21, 2013, 09:22:50 am »

Pukovnik Petar Vasović, (tada) magistar, balističar, magistrirao je iz balistike, iz VTI-ja, vodio je prethodna ispitivanja balistike tenka T55 sa sistemom Igman, a kasnije M84. Sa njim je veoma zahvalno bilo sarađivati. Ogromno znanje koje se trudio da nam prenese. Nesebično je objašnjavao svaki dio koji je radio i zašto ga je radio. Ujutru smo sa njim imali sastanak, dnevni plan, kako i zašto se tako radi. Naveče, analiza, šta je bilo dobro, a šta nije, i šta je dalje za raditi.
Bavio se uticajem meteo uslova na let zrna. To mu je bila uža specijalizacija. Zato je bio i odličan metereolog. Sjećam se njegovog objašnjavanja, lično meni, kako treba odrediti položaj meteosenzora na tenku. Govorio mi je o opstrujavanju vazduha oko tenka i promjeni vazdušnog pritiska na pojedinim površinama tenka zavisno od oblika tenka. Aerodinamičnost oblika tenka.

Sa takvim stručnjakom pored sebe zadovoljstvo je bilo raditi. Kapacitet tipa Anastasa Paligorića.

Modernizacija tenkova T55 u Sloveniji je bila ideja da Slovenija zaposli svoju vojnu industriju i da stručnjaci ostanu u firmu koja ima posla, a sa tim i stabilnost u radu. Kad je ideja realizovana, stručnjaci i firme su ostali, ide sljedeća faza posla.

Pozdrav

Vlado

Vlado, firme, koje su radile na ovom projektu - Fotona i Sistemska tehnika više ne postoje. Fotona ne radi više na vojnom delu, a sistemska tehnika propala kada nije dobila posla oko sklapanja Krpana 8x8. Tako da je od ideje došlo jedino do bacanja para.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2173 on: May 21, 2013, 01:34:50 pm »

Kapaciteti firmi koje su radile delove za tenk M-84 rađeni su na bazi proizvodnje 120 komada godišnje, uz malo bolju organizaciju bili su dovoljni za 150 jedinica.
Neki proizvođači komponenti imali su veće kapacitete pa su deo svojih proizvoda izvozili.

Mnogo je uloženo u opremu i kadrove a bilo je angažovano oko 10000 radnika, tako da je to bio veliki i vredan potencijal.

Raspadom SFRJ mnogi su pokušali da iskoriste taj potencijal neki su na kratko i profitirali ali je to grana privrede gde je tržište ograničeno i politički uslovljeno pa zahteva mnogo znanja i energije da bi se ostvario profit.

Sve je to dovelo do toga da se danas niko od bivših proivođača ozbiljno ne bavi tim poslom a većina njih žali za tim vremenima.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #2174 on: May 21, 2013, 04:28:44 pm »


Vlado, firme, koje su radile na ovom projektu - Fotona i Sistemska tehnika više ne postoje. Fotona ne radi više na vojnom delu, a sistemska tehnika propala kada nije dobila posla oko sklapanja Krpana 8x8. Tako da je od ideje došlo jedino do bacanja para.

Sistemska Tehnika Armas - Ravne se još uvek oglašava da prave modernizaciju T55

http://www.armas.si/oklepna-tehnika/modernizacija-tankov-t55.aspx

Za Fotonu neznam.

Logged
Pages:  1 ... 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 [145] 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.