PALUBA
May 06, 2024, 06:27:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Umro poslednji crvenoarmejac sa krova nemačkog Rajhstaga  (Read 3097 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: February 19, 2010, 06:55:54 pm »

Umro poslednji crvenoarmejac sa krova nemačkog Rajhstaga


19.02.2010.

Abdulhakim Ismailov za svoj podvig dobio orden heroja ali nikada nije stekao slavu dvojice drugih crvenoarmejaca ovekovečenih na najpoznatijoj fotografiji iz Drugog svetskog rata
 
Fotografija koja je simbolizovala pobedu sovjetske armije
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za mnoge je to najbolja fotografija iz Drugog svetskog rata: trenutak kada vojnici Crvene armije postavljaju 1945. godine sovjetsku zastavu – sa srpom i čekićem – na zgradu nemačkog Rajhstaga. Sada je stigla informacija da je preminuo poslednji crvenoarmejac koji je učestvovao u ovoj simboličnoj akciji.

Abdulhakim Ismailov – na pomenutoj fotografiji pridržava Alekseja Kovaljova koji postavlja zastavu – umro je u 93. godini, saopštila je informativna služba predsednika Dagestana. U kratkoj vesti se još kaže da je Ismailov preminuo u rodnom mestu Čagar Otar (Dagestan).

Crno-belu fotografiju, koja je vremenom postala prepoznatljiv simbol velike pobede Crvene armije nad Hitlerovom Nemačkom, snimio je Jevgenij Ananjevič Haldej, proslavljeni sovjetski ratni reporter. Dugo posle rata bila su „prepoznata” samo dvojice crvenoarmejaca ovekovečenih na krovu Rajhstaga: Aleksej Kovaljov i Leonid Goričov. Pomenuta dvojica slavljeni su kao veliki ratni heroji dok je Dagestanac, Abdulhakim Ismailov, „otkriven” tek 1996. godine. Tada je, naime, konačno saopšteno ime trećeg čoveka na čuvenoj Haldejevoj ratnoj fotografiji. Ismailov je posle toga dobio orden heroja ali nikada nije stekao slavu dvojice drugih crvenoarmejaca s krova Rajhstaga.

Oko pomenute fotografije postoje, inače, razne nedoumice. Nije sasvim precizno utvrđeno da li je ona snimljena 30. aprila ili 2. maja, sumnja se da su imena vojnika na slici dugo bila prikrivana jer je tadašnji sovjetski lider Staljin želeo da naknadno „kroji” istoriju pa je insistirao na verziji po kojoj zastavu postavljaju jedan Rus i jedan Gruzin.

Prema verziji koju je pre smrti 1997. godine, ispričao Haldej fotografija je snimljena 2. maja 1945. godine. Haldej je toga dana krstario Berlinom kako bi napravio što bolje snimke propasti Hitlerovog rajha i kako nije bio zadovoljan zamolio je trojicu crvenoarmejaca da se popnu na Rajhstag i tamo okače sovjetsku zastavu. Haldej je odbacio primedbe da je tako fotografisao izmišljen događaj, zadovoljio se objašnjenjem da je „događaj samo organizovao”.


Izvor: Politika


* 20060402202418reichstag-flag.jpg (166.24 KB, 800x577 - viewed 167 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 051


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: February 19, 2010, 09:08:40 pm »

Ista tema ali drugi događaj.
Mislim da je baš juče bio dan kada su se iskrcale savezničke snage za vreme WW II 1945. na Ivo Džimu. Tu postoji isto zanimljiv momenat oko postavljanje zastave na vrh brda. Gledao sam skoro igrani film rađen po istinitom događaju (ipak je film samo film i ako je rađen po istinitom događaju, ipak je to Holivud), pa se tu pominje nekoliko dizanja zastave.
Jel ima neko tačnije info šta se tu zapravo dešavalo. Ko je stvarno podigao zastavu a ko je prikazivan po SAD kao akter tog čina?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I još jedno pitanje. Jel bilo ovakvih stvari i kod Rusa, mislim konkretno na podizanje zastave na krovu nemačkog Rajhstaga.


* WW2_Iwo_Jima_flag_raising.jpg (58.18 KB, 745x600 - viewed 188 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 012


« Reply #2 on: February 19, 2010, 10:35:59 pm »

Brok, slika koju si postavio je zvanična slika američkih marinaca pri postavljanju zastave na vrh Iwo Jime. Čitao sam u nekoliko navrata o tom događaju - zaključio sam da je foto-reporter zakasnio na ono prvo postavljanje zastave, pa tražio da se ponovi nakon nekog kratkog vremena, možda par sati.

I tad je propaganda bila važna, bilo je još dosta krvi do avgusta 1945, trebalo je animirati američke mladiće da idu u vojsku, zato je slika tako jasna i lepa.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 051


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: February 19, 2010, 10:54:03 pm »

Znači film je stvarno dosta istinit.

Hvala Boro. Smiley
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 851



« Reply #4 on: February 20, 2010, 12:23:48 am »

Evo šta ja znam o Ivo Džimi. Film sam gledao kad se pojavio, što će reći poodavno ali bih rekoa da prati priču onako kako se dogodila.

A što se tiče dizanja zastave ovako, slika prikazuje drugo dizanje zastave na brdo Suribaši. Kada su tokom borbe bili nadomak brda poslata je grupa od 4 vojnika ali kako nije bilo otpora pošlo je čitavo odeljenje na brdo i podignuta je jedna manja zastava vezana za neku vodovodnu cev koja je gore nađena. Ova zastava se učinila kao lep suvenir sekretaru mornarice James Forrestalu koji je pratio celu operaciju i na njegov zahtev je skinuta a na mesto nje odnešena druga, veća koja je postavljena i koju je ovekovečio i proslavio fotograf Joe Rosenthal. Od šest ljudi sa DRUGE slike trojica su poginuli u sledećih nekoliko dana na ostrvu u borbama sa preostalim Japancima.

Slika pripreme i podizanja prve zastave.



Što se tiče zastave na Rajhstagu i ona je slikana "naknadno" i kao što piše u prvom postu neka bude pravi izraz za to "organizovani događaj" a ne "izmišljen".
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.