PALUBA
May 17, 2024, 10:25:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1142747 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1905 on: April 22, 2013, 03:09:42 pm »

Зна ли неко која је веза између Секвоје и Вука Караџића? Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 545



« Reply #1906 on: April 22, 2013, 07:35:35 pm »

Da nije mozda ona proteza (stula) bila napravljena od sekvoje?

P.S

Nisam imao pojma da mi sekvoje rastu pred nosom (mislim na ovu pricu iz Barosevca). To dodje celih 4 km od mene.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1907 on: April 22, 2013, 11:09:12 pm »

Није.
Обрати пажњу да је Секвоја написано великим словом.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 545



« Reply #1908 on: April 23, 2013, 07:17:13 am »

Poglavica Sekvoja - indijanski Vuk Karadzic.



Quote
Ime "sekvoja" potječe od poglavice Cherokee Indijanaca, Sequoyah, koji je napisao indijansku abecedu na temelju koje su botaničari imenovali stabla.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1909 on: April 23, 2013, 02:51:33 pm »

То је он. Осим што је урадио сличан посао, био је и Вуков савременик. Дрво секвоја је названо по њему. Јединствен пример да је направљено писмо за народ који га раније није имао, и да су се врло брзо описменили.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1910 on: April 24, 2013, 04:14:56 pm »

Pomračenje 1999. Užice ili smak sveta

Užice u vreme pomračenja 1999. godine. Davno objašnjen fenomen, a uprkos tome i činjenici da se pre toga dogodio i u vreme naših đedova, nije sprečila stanovnike jednog grada da se sred belog dana povuku u zamračene stanove. O ovoj temi kasnije, koliko ja znam, niko javno nije govorio evo već 14 godina. Ovo ću shvatiti kao eksperiment koji je dokazao da se Srbi itekako mogu složiti oko bar jedne stvari. Mora li to da bude ova?

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/UAIiSGKaaaY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 445


« Reply #1911 on: April 24, 2013, 08:43:11 pm »

Па не знам да ли је ово нешто везано или какартеристично само за Ужице? Можда. Давне 1961. године када се десило претходно потпуно помрачење на нешим просторима био сам баш у Ужицу. Моји деда и баба, као и већина комшија у насељу Царина је посматрала овај догађај. Памтим га и по томе што су и мени дали загарављени комад стакла (нагаравили га димом од свеће) да погледам како то изгледа. Сећам се и да је деда говорио да никако не гледамо директно у Сунце јер можемо ослепети. Обавезно користити загарављено стакло, као и што јесте. Гледали смо са прозора куће, као и комшије. Мало је ко то чинио из дворишта, али су људи ипак посматрали ову јединствено природну појаву. Било је и оних који су се молили Богу да се не деси нека несрећа, сумњајући да је помрачење, баш помрачење, као што је то чинила бабина сестра баба Јела.

Када се десило ово помрачење 1999. године,  заједно са колегама са посла сам са крова зграде посматрао помрачење. Нисам ни стигао ни могао да гледам има ли кога на улици. Када год су у питању овакви догађаји сујеверје код људи "проради". У то време, преко ТВ-а су давали неке препоруке у смислу како посматрати помрачење, као и да се ради скраћено како би људи могли то да виде и да не би било проблема у саобраћају. Не би ме чудило да су то људи протумачили да се завуку у куће, спусте завесе и чекају да се Исус спусти на Земљу Cool
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1912 on: April 24, 2013, 10:18:59 pm »

Ako se dobro sećam na ulici su prodavali posebne naočare za posmatranje s(u)m(r)aka. A da sam se plašio, jesam. Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1913 on: April 25, 2013, 08:15:17 am »

Tetovo je tada bilo grad duhova, ulice prazne, kafici takodje prazni, a neki i zatvoreni.
Do duse, bilo je par inventivnih vlasnika kafica koji su nabavili vecu kolicinu maski za zavarvanje, pa je bila atrakcija kod njih ljudi u letnjoj basti sa kafom na stolu gledaju u sunce kroz masku za zavarivanje (medju njima i ja Grin ).
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #1914 on: April 25, 2013, 09:36:54 am »

Ja sam baš sa ekipom iz Užica toga dana bio u Baošićima.
Pomračenje se nije vidjelo zbog oblačnosti
Iako je bilo ljeto i topao dan, na plažama nije bilo nikoga...
Svi su se zatvorili po kućama...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 548


« Reply #1915 on: April 25, 2013, 09:42:46 am »


Ja sam otišao sa suprugom na Kalemegdan, i kroz "specijalne naočare za pomračenje `99" gledao predstavu sa brdašca nad onim bunkerom blizu rimskog bunara. Bilo je poprilično naroda, mada nije bila gužva.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1916 on: April 25, 2013, 10:19:26 am »

Zaboravljate da se pomračenje desilo svega nešto više od mesec dana od prestanka bombardovanja.

Duh kolektivne psihoze je još uvek vladao u narodu.

Ja sam bio na Kopaoniku i slušao lokalni radio koji je bukvalno savetovao da se zamrače prostorije i ne izlazi  Grin.

Posle bombardovanja su traume još bile sveže pa me cela psihoza ne čudi.
Pogotovo što je retko gde lepo objašnjavan ceo fenomen i da se ipak ne može tek tako oslepeti.

Kako se u hotelu gde sam bio tih dana vršilo varenje ograde za sportske terene i pored restorana je bila priručna radionica posudio sam jednu od maski za varenje i kroz nju posmatrao fenomen.

U trenutku pomračenja samo smo ja, jedan lekar iz hitne pomoći i moj brat bili napolju.

Mene je oduševio više jedan drugi propratni fenomen a to je da je u trenutku pomračenja zaduvao nekakav hladni vetrić da li slučajno ne znam i na trenutak je sve delovalo zaista sablasno na sred planine.

Oduševili su me lokalni konobari koji su čim se stvar završila istrčali ispred nas trojice da provere da li smo ostali čitavi i prvih par sekundi gledali u nas kao u vanzemaljce.

 Grin Grin Grin

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 082


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1917 on: April 25, 2013, 11:25:50 am »

Pomračenje 1999. Užice ili smak sveta

Užice u vreme pomračenja 1999. godine. Davno objašnjen fenomen, a uprkos tome i činjenici da se pre toga dogodio i u vreme naših đedova, nije sprečila stanovnike jednog grada da se sred belog dana povuku u zamračene stanove. O ovoj temi kasnije, koliko ja znam, niko javno nije govorio evo već 14 godina. Ovo ću shvatiti kao eksperiment koji je dokazao da se Srbi itekako mogu složiti oko bar jedne stvari. Mora li to da bude ova?

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/UAIiSGKaaaY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

A muzika uzeta iz filma I Am Legend.
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/tDvDNnNoz1M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1918 on: April 25, 2013, 11:32:13 am »

Davne 1961. godine s naših se prostora mogla gledati potpuna pomrčina Sunca, a sljedeća će biti vidljiva tek 2081. godine. Djelomičnu smo pomrčinu posljednji put gledali prije skoro pet godina.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/tabid/80/articleType/ArticleView/articleId/125832/Default.aspx

Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1919 on: April 25, 2013, 02:12:33 pm »

U mom selu su tog leta bile neviđene poplave. Čitav donji deo grada je bio pod dubokom vodom, mnogima je upropaštena imovina, a stradao je i kompletan lokalni aeroklub (i letelice i oprema i padobrani i prostorije). Bombe su nas zaobišle, ali mesec dana nakon kraja rata je udarila priroda. Nije bilo struje i vode danima, a voda je tek posle 2 meseca bila ponovo ispravna za upotrebu. Za vreme pomračenja se retko ko i setio da pogleda u nebo pored sveg haosa, tako da je dan bio kao i svaki drugi. Nikakve panika i sklanjanja sa ulica. Ja sam iz medija saznao za događaj i posmatrao ga sa krova svoje zgrade kroz one kartonske zaštitne naočare, ali ipak više kroz masku za varenje. U jednom trenutku se zaista osetio neki vrlo blag povetarac i izgledalo je kao da je temperatura pala za par stepeni na kratko.
Logged
Pages:  1 ... 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 21 queries.