PALUBA
May 17, 2024, 04:18:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 [231] 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 ... 300   Go Down
  Print  
Author Topic: Zanimljivosti  (Read 1142385 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3450 on: November 29, 2015, 05:57:12 am »

Vir: HR-radio Split
http://radio.hrt.hr/radio-split/stream/
28.11.2015

U Splitu je 28. studenoga nakon kratke i teške bolesti u 72. godini života preminuo legendarni nogometaš Hajduka Ivica Hlevnjak, zvani Bukle. Rođen je 28. travnja 1944. godine u El Shattu. Igrao je na poziciji napadača i veznog igrača i bio jugoslavenski nogometni reprezentativac.

Za seniorsku momčad Hajduka debitirao je s osamnaest godina, 16. prosinca 1962. godine protiv Partizana, postigavši na startu dva gola u pobjedi 3:1.

Od bijelog dresa oprostio se jedanaest godina kasnije - 10. lipnja 1973. godine utakmicom protiv Vojvodine u Splitu i pobjedom 7:0.

Hlevnjak je za Hajduk odigrao 665 utakmica te je iza Frane Matošića prvi po broju utakmica odigranih za Hajduk. Postigao je 237 zgoditaka. Osmi je nogometaš kluba po broju zgoditaka postignutih za Hajduk.

Igrao je za Hajduk u teškim klupskim vremenima kada je klubu nekoliko sezona nad glavom visio mač ispadanja iz prve lige. Ipak, s Hajdukom je osjetio slast osvajanja titule prvaka države u sezoni 1970./71. Sa svojim najdražim klubom osvojio je i dva pehara pobjednika Kupa Jugoslavije i to u sezoni 1966./67. i 1972. godine.

Kao najradosniji trenutak svoje karijere isticao je povratak u Split nakon utakmice u kojoj je 1971. godine Hajduk s 3:1 pobijedio Vojvodinu u Novom Sadu. Bio je lipanj, a na dočeku se skupio cijeli Split. Kada su nogometaši Hajduka izišli iz glisera koji ih je u Split preveo iz zračne luke, svi igrači su na rukama navijača preneseni do Starog placa. Bilo je to nakon šesnaest godina čekanja da Hajduk postane prvak Jugoslavije. Trener je bio Slavko Luštica koji je forsirao treninge s loptom i to samo na igralištu.

Poslije Hajduka igrao je od 1973. do 1976. u Francuskoj u Strasbourgu, u Epinalu od 1976. do 1979., zatim mali nogomet u Americi za momčad Philadelphia Fever. Potom se vratio u Split i na nagovor Tita Kirigina i Ante Žaje zaposlio u Hajdukovu marketingu, gdje je dočekao mirovinu.

Ivica Hlevnjak je po struci bio stomatolog.

Za reprezentaciju Jugoslavije, kao nogometaš Hajduka, od 1969. do 1970. godine, odigrao je 3 utakmice.

Jedan njegov gol ostao je u vječnom sjećanju. To je onaj koji je dao Škoriću protiv Dinama u Zagrebu za pobjedu 1:0 i Hajdukov ostanak u Prvoj ligi.

Hlevnjak je jedan od rijetkih dobitnika zlatne Hajdukove kapetanske trake.

Komemoracija će se održati u ponedjeljak, 30. studenog u 12 sati u Bijelom salonu stadiona na Poljudu, a pogreb će biti istog dana u 13.30 sati na groblju Lovrinac.


* Ivica Hlevnjak - Bukle.jpg (31.08 KB, 800x400 - viewed 58 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3451 on: November 29, 2015, 06:53:23 pm »

”Kume, svirao sudija faul!”.

Od 149. večitih derbija samo je jedan odigran na Dan Republike. Samo jedan i ostao je upamćen..



Na današnji dan u SFRJ se slavilo! 29. novembar – Dan Republike. Slavilo se od Vardara pa do Triglava, a koincidencija ili ne, na današnji dan su fudbaleri Partizana i Crvene zvezde odigrali samo jedan jedini večiti derbi. Jedan jedini, a taj odigran 1978. godine ostaće upamćen, ne samo po datumu, već i po jednom od „najluđih“ i najčuvenijih golova postignutih u dvobojima arhi rivala.

Za Partizan je branio legendarni Petar Borota, dok je za crveno-bele, između ostalih, igrao i Miloš Šestić... Poznata vam je situacija?

Ne... Onda, na snegom pokrivenom terenu, tada stadiona „JNA“, posle jednog skoka, u kome je Borota bio fauliran, ali sudija nije svirao, Petar je ležao na zemlji, s loptom u naručju. Šestić mu je prišao i rekao: ”Kume, svirao sudija faul!”. Petar je spustio loptu da izvede slobodan udarac, a omaleni napadač crveno-belih se ušetao u gol. Zvezda je povela 1:0, a derbi je dobila 3:1.




Ako ste ljubitelji statistike evo i sastava ekipa koje su tog 29. novembra 1978. godine igrale večiti derbi:

Partizan: Borota, Živković, Arsenović, Trifunović, Stojković, Lazičić, Zavišić (Varga), Grubješić (Jović), Santrač, Prekazi, Klinčarski.

Crvena zvezda: Stojanović, Jovanović, Krmpotić, Muslin, Keri, Jurišić, Petrović, Blagojević (Borovnica), Savić, Milosavljević, Šestić.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #3452 on: December 01, 2015, 02:03:10 pm »

 
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3453 on: December 05, 2015, 08:29:56 pm »

No comment..



* 12291897_10153749612584847_6586861370971533691_o.jpg (144.55 KB, 970x638 - viewed 98 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #3454 on: December 11, 2015, 07:06:35 pm »

Treba istrpiti zenske glasove; ipak ovi su zanimljiviji od .................

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #3455 on: December 12, 2015, 06:12:03 pm »

Ove zene su dva puta brutalnije od muskaraca,moram da pocnem ovo da pratim


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/w2hMtwNWfqU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3456 on: December 13, 2015, 10:26:47 am »

Razmišljao sam gde ovo da postavim, sigurno ste do sada čuli za ovaj intervju.I ranije se govorilo o tome da su navodno Ameri sleteli na Mesec, a da je snimak zaista režiran .Jesu li Ameri zaista leteli na Mesec sa ljudskom posadom ili je to propaganda?
.....................

Stenli Kjubrik priznao da je lažirao sletanje na Mesec


Čak 15 godina nakon smrti Stenlija Kjubrika pojavio se snimak u kom on priznaje da je sletanje na Mesec bilo izlažirano.

Režiser T. Patrik Muri je intervjuisao Kjubrika tri dana pre nego što je on umro u martu 1999. godine. On je tada potpisao ugovor na 88 strana po kom je ovaj intervju morao da ostane tajna 15 godina.

Predstavljamo vam transkript intervjua sa Stenlijem Kjubrikom:

Kjubrik (K): Preopterećen sam poslom, idejama, rizicima i kajanjem…

Patrik Muri (T): Zašto ste pristali na ovaj intervju?
K: Počelo je da me kopka. Teško mi je jer nikada ranije nisam govorio o tome.

T: Slobodno se saberite pa počnite.

K: Oduvek sam se nesvesno protivio tome, ali tek u proteklih par godina je počelo baš da me izjeda. Oduševila me je prilika da napravim tako nešto, ne razmišljajući o posledicama koje će on imati po društvo.

T: O čemu pričate? Baš me zanima.
K: Priznajem da sam napravio film koji su svi gledali, ali niko ne zna da je u pitanju film.

T: Napravili ste film, a da niko ne zna da je to film?
K: Tako je. Već ste zaintrigirani, zar ne? Prevario sam američku javnost zajedno sa vladom SAD i NASA-om i izrežireo sletanje na Mesec.

T: Ok (smeh). Da li ste ozbiljni?
K: Mrtav sam ozbiljan. Sletanje na Mesec je laž.

T: Ok. Čekajte, čekajte… poslednjih 8 meseci sam se trudio da napravim sa vama jedinstven intervju o 16 filmova koje ste snimili i sada mi kažete da nismo sleteli na Mesec?
K: Nismo sleteli. Ništa od toga nije istina.

T: Sletanje na Mesec je bilo lažno?
K: Bilo je to fiktivno sletanje na Mesec. Fantazija, ne realnost. Zar nije važno da ljudi saznaju istinu?

T: Sletanje na Mesec iz 1969. godine je bilo laž?
K: Tako je.

T: Pa da, sada tek ima smisla zašto neću moći da objavim ovaj intervju narednih 15 godina. Zašto mi sada govorite ovo?
K: Zato što je u pitanju prevara svetskih razmera i zato što ljudi treba da znaju za to. Nikson je bio taj na čiji predlog je izlažirano sletanje na Mesec.

T: Kako je došlo do toga da ste pristali na ovako nešto?
K: U početku nisam želeo to da uradim.

T: Ovo sigurno nije šala? Imam ograničeno vreme za intervju sa vama, ali…
K: Ne, nije u pitanju šala.

T: Ok.
K: Teoretičari zavera su bili u pravu.

T: Ne znam šta bih vas sledeće pitao.
K: Mislio sam da čitava stvar nije u redu… nisam želeo da počinim takvu prevaru.

T: Ali ipak jeste.
K: To je takođe potčinilo moj umetnički integritet.

T: Ok, zašto ste na kraju pristali?
K: Na neki način su me podmitili.

T: Zašto je vlada želela da izlažira sletanje na Mesec?
K: Nije tajna da je NASA oduvek želela da ispuni Kenedijevo proročanstvo.

T: Zaista, ko ne bi iskoristio priliku kakvu ste vi dobili? Mislim, to jeste zločin, ali je istovremeno i jedinstvena prilika…
K: Siguran sam da bi i Spilberg, Skorseze, pa čak i Vudi Alen to učinili.

T: Priznajem da bih i ja to učinio. Ipak, izjedala vas je ta prevara, zar ne?
K: Jeste, uvukla mi se u kožu.

T: Zašto sada govorite svetu da ste vi režirali sletanje na Mesec?
K: Smatram da je to moje remek-delo…

T: Kojim ne možete da se pohvalite i o kojem ne možete da pričate?
K: Pa, evo sada pričam o tome…

T: Dobro, znači ja ću ovo moći da objavim kada vi umrete za nekih 10, 15 godina?
K: Tako je.

T: Zašto je sletanje na Mesec moralo da se izrežira?
K: Zato što je nemoguće doći do Meseca.


Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 952



« Reply #3457 on: December 13, 2015, 11:12:44 am »

Ove zene su dva puta brutalnije od muskaraca,moram da pocnem ovo da pratim


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/w2hMtwNWfqU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Ova Ronda je u poslednje vreme previše medijski eksponirana, valjda zato što je ''dobra riba''. Po ovom nimku mogu da zaključim da je nikakav borac, ova Holi ju je razbila od batina i pokazala zavidnu fizičku kondiciju i veštine.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3458 on: December 13, 2015, 12:10:24 pm »

25 zanimljivih mapa

http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/top-25-informative-maps-that-you-ll-never-forget
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3459 on: December 14, 2015, 02:08:22 pm »

Neznam koliko će ovo biti zanimljivo a niti koliko je tačno,jer iz ličnog iskustva mislim da je situacija i lošija.

Vjarujem da mnogi neće ovo shvatiti kako treba,pa mogu navesti da je ovo smrtonosni rat,možda i gori nego oružjem.Mnogi ne shvataju da i ako imate i previše novca za sami život to nije bitno(neosnovana pohlepa).
Osnova svega je život i zbog njega se sve treba činiti.Znamo svi da je to voda,hrana i vazduh.Da li smo svjesni dovoljno u kakvom je stanju to.Pa ne bih rekao,to kao istinu.Vidimo da mnogi miješaju i ogradu i ne razlikuju stvarnu opasnost,od naturene od političara.
Da ne širim temu,možete imati koliko hoćete para,ali nezagađenu hranu i vodu ,te vazduh,nemožete kupiti,jer je nema.Sve priče o prirodnoj proizvodnji su laž,jer se proizvodnja vodi na što većem profitu a ne očuvanju zdravlja ili humanosti prema naslednicima.

U ovim namirnicama ima najviše pesticida

Svake godine “Enviromental Working Group” analizira sveže voće i povrće na svetskom tržištu i otkriva u kojih se 12 namirnica krije najviše pesticida.
Izvor: 24sata.hr ponedeljak, 14.12.2015. | 10:32
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock

Američka neprofitna organizacija Radna grupa za okolinu (Environmental Working Group EWG) objavljuje listu namirnica koje sadrže najviše pesticida. I ove godine jabuke su na prvom mestu čime se ukazuje da je najbolje da se one ljušte ako nisu organskog porekla.

Pesticidi se koriste kako bi se namirnice zaštitile od parazita i bolesti, a njihovom se upotrebom štiti proizvodnja i povećava zarada iako su dokazano štetni za ljude, piše The Mother List.

Top 12 namirnica s najviše pesticida

    1. Jabuke
    2. Breskve
    3. Nektarine
    4. Jagode
    5. Grožđe
    6. Celer
    7. Spanać
    8. Žute paprike (babure)
    9. Krastavci
    10. Čeri paradajz
    11. Grašak
    12. Krompir



Namirnice s najmanje pesticida

    1. Avokado
    2. Kukuruz
    3. Ananas
    4. Luk
    5. Špargle
    6. Mango
    7. Papaja
    8. Kivi
    9. Patlidžan
    10. Grejp
    11. Karfiol
    12. Slatki krompir

Da dodam ne propustite da zapazite da se za ovu drugu listu navodi da je SA NAJMANJE PESTICIDA a ne da ih nema.

Poz.



« Last Edit: December 14, 2015, 02:15:09 pm by Karlo » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 445


« Reply #3460 on: December 14, 2015, 08:23:57 pm »

Sve je to tačno ali činjenice ukazuju na nešto drugo. Dok su ljudi jeli tzv. zdravu hranu (bez pesticida i drugih hemikalija) živeli su kraće. Sada, sa sve tim pesticidima žive duže. Pa sad ti vidi. Razlog tome sigurno nije samo hrana, ali je i ona na to uticala. Bez pesticida nema masovne proizvodnje, odnosno nema dovoljno hrane.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3461 on: December 14, 2015, 09:01:45 pm »

Veoma je teško odgovoriti na ovo kratko.

Prvo zbog toga što se duži vijek pripisuje napretku medicine i farmaceutike i drugo što te analize se prave po "potrebi" i uključuju što im je volja i isključuju također.Na pr.evo u vezi penzija,čitao sam da je kod nas produžen životni vijek jednostavno olovkom,zbog mogućnosti produžetka radnog vijeka(radnog odnosa).Ovo ima osnova jer smo tada izašli iz rata(bomgardovanja)i ekonomski bedni,pa ne vjerujem,da nam se život produžio u odnosu na prije rata.
Drugo,da li je u u te analize ušao i prijašnji skraćeni životni vijek zbog gore navedenih uslova(period rat- mir,te u vezi sa tim koliki je bio životni vijek).

Da ne dužim mislim da je dužina života danas,samo na izgled, i "naštimana",a da ne pišem da su danas od malena ljudi bolesniji nego prije,pa Boga mi i dobar dio i cjeli život.Da dodam,ne vjerujem,da je taj život svugdje isti i da to sigurno nije uzeto u obzir.
Zaključak,koliki bi bio životni vijek da je hrana,voda i vazguh zdravi.

Poz.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3462 on: December 15, 2015, 08:54:19 pm »

Snimak obračuna plaljačkaša i zaštitara u kockarnici u Sarajevu, prema pisanjima zaštitar je pogodio pljačkaša u pištilj...

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #3463 on: December 16, 2015, 02:41:41 am »

Vecita dilema sta je jeftinije i efikasnije,napokon neko je odlucio da izracuna ineverter ili gas

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/yh5NNMTKFI0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3464 on: December 16, 2015, 08:33:23 am »

Slažem se sa predhodnim kolegama,da je zanimljivo za život običnog čovjeka i plaćanje grijanja,ali mislim da je zanimljivije,kolike su i plaće običnih ljudi,da to mogu plaćati(pa i grijanje),te zašto su one takve i tolike.
Sigurno da je i ovo SAMO jedan od pokazatelja,jer ne ulazi u problem i "zakonitih pljački" običnih ljudi.Zbog primjera recimo,nije uneto koliko je izneto para iz  zemlje putem bankarskih kamata(strane banke) itd.Također sigurno je,da ovo nije jedini način da se "ojadi" narod na "zakonit" način(manipulacije sa cijenama,smanjenje plata i penzija itd.).Dakle da ne pišem puno,jer je za to potrebno mnogo više od foruma,evo jedne karakteristične  ali ne i jedine.Mislim da je barem donekle objektivna jer se navode niz država i u EU i van nje.Pa na pr.Hrvatska je "izgubila" 35 Milajrdi dolara,Mađarska 57 itd....
Dakle,za kolege koji optužuju penzionere,ako žele mogu vidjeti gdje su pare od njihovih plaća,jer za navedeno sigurno nisu naplaćeni niti doprinosi,ni porezi.
Sigurno da tu treba zapaziti i vrijeme kad se to događalo (s obzirom da je to bilo u "demokratskom"sistemu).

 "Global Financial Integrity": У Србији од 2004. до 2013. године опљачкано и изнесено 40,83 милијарди долара
   
уторак, 15. децембар 2015.

Србија је од од 2004. до 2013. године опљачана за чак 40,83 милијарди долара јер је толико илегално стеченог новца изнето из земље.
То је показао извештај америчке организације Global Financial Integrity "Нелегални финансијски одливи из земаља у развоју”.

Најновији извештај ГФИ даје прецизније податке о нелегалним токовима новца, а добијени су напредном анализом биланса плаћања и података о међународној трговини, које објављује Међународни монетарни фонд.

Анализом свих тих параметара ГФИ је утврдио да је из Србије годишње просечно, за ових десет година изношено по 4,08 милијарди долара "прљавог” новца, који је стечен разним криминалним активностима као што су утаје пореза, корупција у привреди, али и трговина дрогом, проституција и друге противзаконите активности.

По извештају ГФИ-ја, у илегалном изношењу пара Србија је на незахвалном 35. месту од укупно 149 земаља обухваћених анализом, то јест пласирали смо се у доњем делу светске листе јер је најбоља ситуација у држави која је 149.

Највеће „чишћење” Србије, по извештају ГФИ, догодило се 2004. године, када је на илегалан начин из земље изнето 9,8 милијарди долара прљавих пара.

Годину касније олакшани смо за 6,4 милијарди долара, да би се потом пљачка спустила на 3,9 милијарди зелених новчаница. У последњем периоду, тачније 2012. године, изнето је 2,5 милијарде долара, а 2013. око 2,9 милијарде, стоји у извештају ГФИ.

Новац је, нарвно, изношен такозваним прањем пара. Један од најједноставнијих начина прања новца је издавање фиктивних рачуна.

На пример, нека страна компанија домаћој фирми испоставља рачун за измишљене услуге. Потом та домаћа фирма уплати измишљени дуг за измишљену услугу дознаком у иностранство.

Испостављени рачун међународна фирма онда евидентира као трошак у пословним књигама домаће правне особе. Међународни и српски играч обично имају истог власника, или су власници повезане особе.

Епилог свега је то да су паре завршиле „на сигурном”, негде у неком сефу у иностранству.

(Дневник-Б92)
Logged
Pages:  1 ... 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 [231] 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 ... 300   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.