MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
Offline
Gender:
Posts: 62 007
|
|
« Reply #53 on: February 28, 2011, 11:43:28 pm » |
|
Order of battle pred početak ofanzive na Srbiju 1915 godine.
Srbija
Na severnom i zapadnom frontu prema austro-namcima
1.Prva armija, k-dant vojvoda Živojin Mišić-štab Valjevo, držala je front: Višegrad-ušće Drine-selo Ostružnica. -Drinska divizija II (3 pešadijska puka) -Dunavska divizija II (3 pešadijska puka) -Sokolska brigada (8 bataljona,18 topova) -Užički odred (16 bataljona,26 topova) -Moravska divizija II (3 pešadijska puka), u prikupljanju od Krupnja ka Ubu kao armijska rezerva
2.Odbrana Beograda, k-dant general Mihailo Živković-štab na Torlaku, držala je front: selo Ostružnica-Beograd-Grocka. -20 bataljona (od toga 12 III poziva) -76 topova -2 eskadrona konjice
3.Treća armija, k-dant general Pavle Jurišić-Šturm-štab u Aleksandrovcu, držala je front: Grocka-Smederevo-Ram-Golubovac. -Braničevski odred (12 bataljona,14 topova,2 eskadrona) -Dunavska divizija I (4 pešadijska puka) -Drinska divizija I (4 pešadijska puka)
4.Krajinski odred, k-dant pukovnik Dragutin Dimitrijević, držao je front: Golubac-Sip i za vezu sa Timočkom vojskom. -13 bataljona -47 topova
5.Na prostoru oko Sopota, na raspoloženju Vrhovne komande, kao strategijska rezerva. -Timočka divizija II (3 pešadijska puka)
Na istočnom frontu prema bugarima
1.Timočka vojska, k-dant general Ilija Gojković, štab u Zaječaru, držala je front: ušće Timoka-prevoj Sv. Nikola-Midžor. -Kombinovana divizija (4 pešadijska puka) -Šumadijska divizija II (3 pešadijska puka) -Negotinski odred (9 bataljona,10 topova) -posada Zaječarskih utvrđenja (4 1/2 bataljona,20 Debanžovih sporometnih topova,1 eskadron)
2.Druga armija, k-dant vojvoda Stepan Stepanović, štab u Pirotu, držala je front: Midžor-Nišava-Daščani Kladenac-Patarice. -Timočka divizija I (4 pešadijska puka) -Moravska divizija I (4 pešadijska puka) -Šumadijska divizija I (4 pešadijska puka) -Konjička divizija (4 konjička puka) -Vlasinski odred (10 bataljona,14 topova)
3.Trupe novih oblasti, k-dant general Damnjan Popović, štab u Skoplju, držala je front: Patarice-Deve Bair-Carevo selo-Dojran -Vardarska divizija -Bregalnička divizija
4.Trupe Kosovske divizijske oblasti su bile kao posada u Prištini, Prizrenu, Uroševcu i Kosovskoj Mitrovici. 5.Trupe Bitoljske divizijske oblasti su bile kao posada u Bitolju, Prilepu i Kičevu.
Prema albanskom frontu
1.Prizrenski odred: štab u Ljum-Kuli (3 granične čete, 5 bataljona pešadije, 1 brdska baterija, 1 1/2 pozicijska baterija) 2.Podrimski odred: štab u Debru (3 granične čete, 4 bataljona pešadije, 1 brdska Debanžova baterija, 1 poziicijska baterija) 3.Ohridski odred: štab u Ohridu (2 granične čete, 8 bataljona pešadije, 2 brdske baterije, 1 pozicijska baterija)
Od ovih trupa privremeno su se nalazili u Ohridu i Bitolju 4 bataljona i 1 brdska baterija, koji su mogli u slučaju potrebe biti upotrebljeni i na istočnom frontu prema bugarima.
Ukupno: -250 bataljona (od toga 53 III poziva) -650 topova -41 eskadron -10 aviona
Austro-Nemci i Bugari
K-dant, feldmaršal fon Mekenzen (pod njegovom komandom je po vojnoj konvenciji i bugarska vojska)
1.Nemačka 11 armija, k-dant general fon Galvic, grupisana od Rama prema Smederevu do Grocke. -III austrougarski korpus: 6 pešadijska divizija kod Pločnika i Đurđeva, 15 pešadijska divizija kod Brestovca. -IV nemački rezervni korpus: 11 pešadijska divizija kod sela Temešsigeta i u istočnom delu Kovina, 105 pešadijska divizija kod Dubovca, 107 pešadijska divizija na prostoru Orašac-Lagerdorf. -X nemački rezervni korpus: 103 pešadijska divizija kod Sokolca-Vračevgaja.
2.Novoformirana 3 armija, k-dant,general fon Keveš, držala je front: Grocka-Beograd-Ostružnica. -VIII austro ugarski korpus: 57 i 59 pešadijska divizija. -XIX austrougarski korpus: 4 landšturm brigade (20 bataljona), sa grupom generala Sorsića kod Jarka (5 bataljona) i grupom generala Štrenga kod Bjeljine (10 bataljona). -XXII nemački rezervni korpus: 26, 43 i 44 pešadijska divizija.
3.Kod Višegrada: 62 landšturm divizija (u formiranju) sa 10 bataljona. 4.Kod Oršave: združeni odred od 5 bataljona i 5 baterija.
5.Kod Moldave: 2 bataljona i 2 baterije.
Bugarske snage:
1.Bugarska 1 armija, k-dant general Bojadžijev, štab Belogradžik: -6 Bdinska divizija na Timoku (od Bregova do prema Zaječaru). -8 Tundžanska divizija na frontu Kadibogaz Sv. Nikola i oko Belogradžika. -9 Plevenska divizija na frontu kao i 8 Tundžanska. -1 Sofijska divizija na frontu Ržana-Daščani Kladenac. -samostalni odred iz 7 Rilske divizije na frontu prema Vlasini.
2.Bugarska 2 armija, k-dant general Todorov, štab Ćustendil, na frontu prema Vlasini, Krivoj Palanci i Carevom Selu. -3 Balkanska divizija. -7 Rilska divizija -11 Makedonska divizija u rezervi.
3.Između 1 i 2 armije (na prostoru između Caribroda i Ćustendila) bila su dva odreda od po jednog puka i konjica sa zadatkom probijanja na našu teritoriju i presecanja pruge Niš-Skoplje.
4.U unutrašnjosti zemlje dok se ne razjasni situacija: -2 Trakijska divizija, 10 Belomorska divizija i 3 konjička brigada prema Grčkoj -4 Preslavska i 5 Dunavska divizija prema Rumuniji
(sve bugarske divizije su imala po 6 pukova pešadije)
Ukupno: -334 bataljona -1700 topova -50 eskadrona -200 aviona
Iz knjige Aleksandra M. Stojićevića ISTORIJA NAŠIH RATOVA (1932)
|