PALUBA
May 17, 2024, 06:50:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Misteriozne akcije kineskih satelita  (Read 2252 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: September 11, 2013, 10:43:01 am »

Misteriozne akcije kineskih satelita


10.09.2013.

Neobično ponašanje tri satelita nateralo je stručnjake da se zapitaju oko cilja kineskog svemirskog programa. Svi se slažu da niko ne zna šta Kinezi planiraju da urade, a sve drugo su spekulacije, piše portal “Spejs”.
 
Kina je 20. jula lansirala u orbitu tri satelita
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neki stručnjaci smatraju da Kina testira antisatelitsku tehnologiju, dok drugi navode da je to proba sposobnosti države kad je reč o svemirskim tehnologijama.

Sporni sateliti su “Šijan-7”, “Čuangsin-3” i “Šiđian-15”, svi zajedno lansirani u orbitu 20. jula ove godine, a raspravlja se i o ponašanju jednog starijeg kineskog satelita, “Šiđiana-7” (SJ-7; Vežba 7), lansiranog pre više od osam godina.

Novi satelit “Šijan-7” (SY-7; Eksperiment-7) je od lansiranja napravio iznenadni manevar. Satelit je već završio seriju orbitalnih izmena koje ga približavaju drugom satelitu iz grupe, “Čuangsinu-3” (CX-3).

- Međutim, ođednom se približio potpuno drugom satelitu, “Šiđianu-7”, lansiranom 2005. godine – izjavila je analitičarka svemirske politike Marsija Smit, osnivač i urednik sajta www.SpacePolicyOnline.com.


Skupljanje svemirskog otpada?

Ubrzo nakon lansiranja u julu, saznalo se da jedan od tri satelita nosi “prototip robotske ruke za hvatanje drugih satelita”, alatku koja bi mogla da bude prethodnik ruke namenjene za potrebe velike kineske svemirske stanice, čije je lansiranje zakazano za 2020, naveo je stručnjak Bob Kristi, koji nije mogao da kaže koji od satelita nosi tu robotsku ruku.

Analitičar Gregori Kulaski kaže da je kineska štampa u vreme lansiranja satelita pisala o svemirskom otpadu, funkcijama mehaničke ruke i testiranju svemirskih tehnologija za održavanje opreme.
 
-Ovo ukazuje da je jedan od mogućih ciljeva misije eksperimentalno sakupljanje svemirskog otpada – izjavio je Kulaski za “Spejs”.

On smatra da najnovije lansiranje podseća na ono iz novembra 2008, kada je Kina poslala u orbitu mirkosatelit za posmatranje Zemlje “Čangsin-2” i “Šijan-3”, eksperimentalnu letelicu za eksperimente za svemirskim vremenom.


Ništa čudno

Din Čeng, istraživač kineske politike i bezbednosti pri Fondaciji Heritidž u Vašingtonu, kaže da se misterija tri satelita uklapa u kineske “šeme”.
 
-Ne znam zašto je ovo iznenađenje. Sve ono što Kinezi radi događa se bez pogodne najave na konferenciji za štampu – kaže on.

Čeng smatra da uzrok iznenadnih manevara kineskih satelita može biti od “benignog” – pristajanje, uzimanje goriva, popravke – do “malignog” – antisatelit.
 
-Možda treba da se podsetimo da je Kina uporna u nameri da dominira u svemiru - dodao je on.

Čeng ukazuje da Kina, iako poziva Sjedinjene Američke Države na veću vojnu saradnju, odbija zajednički rad na vojno-svemirskim poslovima.
 
To znači da je Kina, dok se širi po svemiru, zainteresovana podjednako za vojne sposobnosti svoje opreme, kao i za mirovne.

- Sa obzirom da su svemirski sistemi uglavnom u dvojnoj upotrebi, ne bi trebalo da nas iznenadi njihova zainteresovanost za sposobnost manevrisanja satelitima na maloj udaljenost. Ali, niko ne bi trebao da misli da je ovo samo za miroljubive svrhe – kaže Čeng.


ASAT

Antisatelit (ASAT) omogućava zemlji da stavi satelit van funkcije. Kina je 2007. sprovela probu ASAT-a, kada je lansirala jedan svoj satelit da presretne drugog.
 
- Test je obavljen uspešno, satelit je uništen, ali je nakon toga nastao oblak od više od 3.000 komada otpada, u delu orbite koji se često koristi – kaže Marsija Smit, dodajući da je zbog tog slučaja Kina naišla na široku međunarodnu osudu.


Hladni rat u svemiru

- I Kina i SAD eksperimentišu sa bliskim manevrima letelica u svemiru. Obe zemlje su pokazale svoje ASAT sposobnosti – kaže Majkl Krepon, koosnivač Centra Stimson u Vašingtonu.
 
- Pred Pekingom i Vašingtonom je izbor, isti koji su imali Moskva i Vašington tokom Hladnog rata. Velike sile mogu da se takmiče u oštećivanju satelita, ili mogu da se prećutno dogovore i odustanu od tog takmičenja. SAD i SSSR su mudro izabrali. Kina tek treba da izabere – rekao je Krepon za “Spejs”.

M. Milikšić
Blic


* sateliti_reuters_china.jpg (24.7 KB, 470x296 - viewed 67 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 445


« Reply #1 on: September 11, 2013, 07:34:42 pm »

Pa Kina samo sledi SAD i Rusiju u delovanju u svemiru. Zašto bi njeno ponašanje u svemiru bilo opasnije od bilo čijeg drugog?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #2 on: September 11, 2013, 10:46:55 pm »

зато џумбо јер не фермају амере 2%. знаш то и сам, боље од већине нас овде...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 445


« Reply #3 on: September 12, 2013, 04:41:09 pm »

Питање је реторичко, и само по себи претсавља одговор.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 22 queries.