PALUBA
May 17, 2024, 10:41:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska vojska u balkanskom krugu  (Read 5419 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: October 11, 2009, 04:45:18 pm »

05.09.2009.

Donosimo kratak pregled oružanih snaga zemalja s kojima dijelimo kopnenu granicu

Hrvatska vojska u balkanskom krugu

Iako je stanje u HV-u daleko od savršenog, u glavnim crtama uklapa se u zapadnu koncepciju male, profesionalne vojske. No vojna snaga neke države je relativna stvar i najčešće ovisi o stanju u njezinu susjedstvu

Ovogodišnjem ulasku Hrvatske u NATO prethodile su godine korjenitih i teških reformi u sustavu obrane. Relativno velika vojska s kraja 90-ih (64.000 ljudi) postupno je svedena na 16.000 vojnika. Obvezni vojni rok je ukinut, a kadar gotovo u potpunosti profesionaliziran. Borbena tehnika također je višestruko smanjena. Velike količine zastarjelog i često neupotrebljivog naoružanja iz rata 90-ih rashodovane su, a zadržano je ono što je, ako ne suvremeno, onda barem funkcionalno.

Udarna snaga kopnene vojske grupirana je u dvije brigade i bojnu za specijalne namjene, a raspolaže sa 86 tenkova, 200 oklopnih transportera i stotinjak topničkih oruđa većeg kalibra. Zračna moć temelji se na eskadrili od 12 lovaca MiG-21, a pomorska na četiri raketne topovnjače. Iako je stanje u HV-u daleko od savršenog, možemo reći da se u glavnim crtama uklapa u zapadnu koncepciju male, profesionalne vojske. No vojna snaga neke države je relativna stvar i je li dostatna, najčešće ovisi o stanju u njezinu susjedstvu. Ovaj članak donosi kratki pregled oružanih snaga zemalja s kojima dijelimo kopnenu granicu.

Slovenska iskustva

Slovenska vojska nasljednik je njihove Teritorijalne obrane. Iako je, kao i hrvatska, uglavnom razoružana 1990., Slovenci su njezinu organizaciju i kadrove upotrijebili u kratkom sukobu s JNA 1991. i bili zadovoljni rezultatima. U prvih 13 godina zadržana je koncepcija obrane temeljena na obaveznom vojnom roku i masovnoj mobilizaciji, ali su ulazak u NATO 2004. i miroljubivo slovensko susjedstvo potakli tu zemlju da temeljito reformira oružane snage.

Vojska je sada profesionalna, sa 7500 aktivnih vojnika i 5500 u pričuvi. Svojom organizacijom i obukom usmjerena je na ispunjavanje zadataka u sklopu NATO-a i UN-a, i značajnije sudjeluje u misijama u Afganistanu, BiH i Kosovu. Nema klasičnu podjelu na kopnenu vojsku, zrakoplovstvo i mornaricu, sve su snage grupirane u dvije kopnene i jednu zrakoplovnu brigadu i podčinjene Glavnom stožeru. Raspolažu s oko 100 tenkova, 120 oklopnih transportera, te 40 topničkih oruđa. Polako, ali sustavno, tehnika naslijeđena od JNA zamjenjuje se onom kupljenom na Zapadu.

Zrakoplovna komponenta ima 20-ak školskih zrakoplova i 15 helikoptera. Budući da nema borbenih zrakoplova, slovensko nebo čuvaju Talijani, u sklopu NATO strukture. Aranžman se prije nekoliko godina činio elegantnom zamjenom za nabavu lovaca, ali Slovenci su sve nezadovoljniji “uslugom” Talijana koji svoje letove skupo naplaćuju, a ignoriraju slovenske sugestije prilikom njihova planiranja i izvršenja. Jedan patrolni čamac predstavlja cjelokupne pomorske snage, ali bi mu se 2010. trebao pridružiti 50-metarski patrolni brod izgrađen u Rusiji i naoružan automatskim topovima i protuzračnim raketama.

S obzirom na veličinu slovenskog teritorijalnog mora, vojna logika takvog poteza ostaje predmetom nagađanja. Da parafraziramo Clausewitza, i opremanje oružanih snaga nastavak je državne politike drugim sredstvima. Do pada komunizma mađarska vojska bila je oblikovana doktrinom i zadacima Varšavskog pakta, koje je diktirao Sovjetski Savez. U slučaju rata s NATO-om, trebala je pomoći Južnoj grupi sovjetskih oružanih snaga da preko Austrije ili Jugoslavije prodre na sjever Italije. Sukladno tome, bila je u potpunosti sastavljena od oklopno-mehaniziranih formacija, s više tisuća tenkova i transportera.

No iza fasade oklopljene moći skrivala se slabo financirana, loše obučena vojska duboko nepopularna u narodu. Usprkos ratu na području ex-Jugoslavije i povremenim sporovima s Rumunjskom i Slovačkom oko nacionalnih manjina, Mađari su 90-ih brzo zaključili da im od susjeda ne prijeti ozbiljna opasnost i skresali svoj glomazni ratni stroj. Ulazak u NATO 1999. značio je dodatnu mjeru sigurnosti, ali i nove obveze. Izdvajanja za vojsku su porasla, mada su s 1,2 posto BDP-a za obranu još uvijek među najmanjima u Savezu.

Mađarska je poslužila za baziranje dijela zračnih snaga NATO-a u kosovskom sukobu i poslala je snage u Irak (povučene 2005.) i Afganistan. Oružane snage profesionalizirane su 2004. i imaju 23.000 vojnika. Organizacija i obuka, kao i kod Slovenaca, uvjetovana je više budućim NATO-misijama nego pripremom za obranu od izravne agresije. Naglasak je stavljen na brzinu i pokretljivost postrojbi, a manje na njihovu vatrenu moć. Zbog toga je skoro potpuno zanemareno topništvo, ali je većina vojske opremljena brzim BTR-80 oklopnim transporterima, a zadržana je i padobranska bojna.

Oružane snage Bosne i Hercegovine prošle su daleko najteži formativni put u regiji. Stvorene su od Armije BiH, Hrvatskog vijeća obrane i Vojske Republike Srpske, koji su u razdoblju 1992. - 1995. krvavo ratovali jedni protiv drugih. Prvi korak je bio udruživanje Bošnjaka i Hrvata u Armiju Federacije BiH 1994., potom Daytonski mirovni sporazum, a zatim dugogodišnja politička i pravna bitka koja je 2005. rezultirala jedinstvenim Oružanim snagama BiH. Svaka faza tog puta bila je obilježena međunacionalnim svađama i gorčinom, kao i pitanjem koliko rezultati u organizaciji odgovaraju rezultatima u srcima i glavama ljudi.

Zapovjedni lanac oružanih snaga počinje s Predsjedništvom BiH, preko Ministarstva obrane do Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH. Vojni budžet od oko 400 milijuna dolara godišnje skroman je čak i po kriterijima ove regije, ali predstavlja 4,5 posto BDP-a i veliki teret posrnulom gospodarstvu te zemlje. Za usporedbu, Hrvatska i Slovenija izdvajaju 1,8 posto. Vojska je 2006. profesionalizirana i ima 10.000 aktivnih vojnika i 5000 u pričuvi.

Opalo zanimanje Crnogoraca

Glavninu snaga čine 3 pješačke brigade, sa stožerima u Banjoj Luci, Čapljini i Tuzli. Međunacionalno nepovjerenje nastoji se prevladati tako da je svakoj brigadi podređena po jedna bojna sastavljena od Bošnjaka, Hrvata i Srba. Dok su pješačke brigade nositelji pješačke i topničke komponente vojske, ostali rodovi, poput oklopa i inženjerije, grupirani su u brigadi za taktičku potporu. Borbena tehnika vrlo je šarolikog porijekla, od onoga što je naslijeđeno/zarobljeno od JNA, do poslijeratnih donacija velikog broja zemalja, koje su često koristile priliku da se riješe vlastitih viškova starog naoružanja i pritom zarade političke bodove.

Tako relativno mala BiH vojska raspolaže sa 140 topničkih oruđa, 180 oklopnih transportera i čak 500 tenkova. No zbog nedostatka ljudstva, novca i mjesta u postrojbama, većina toga se ne koristi, ne održava i upitne je ispravnosti. U toku je program rashodovanja velikog dijela oklopnih sredstava. Zračne snage čine 30 transportnih i 5 borbenih helikoptera. BiH sudjeluje u međunarodnim misijama, od kojih je najznačajnija ona u Iraku gdje je poslano 37 stručnjaka za deminiranje, djelatnost u kojoj su Bosanci silom prilika svjetska klasa.

Nakon što su se prilično entuzijastično odazvali mobilizaciji u JNA 1991. (95-100 posto odziva), tradicionalno zanimanje Crnogoraca za vojnu službu značajno je opalo. Neslavni pohod na Dubrovnik i ostale epizode balkanske tragedije 90-ih dio su uzroka, kao i to da je nova zajednička Vojska Jugoslavije uglavnom slijedila srpsku politiku. Osamostaljenje Crne Gore 2006. rezultiralo je i obnovom vlastitih oružanih snaga. One su još uvijek “projekt u izradi” i njihova situacija se mijenja iz godine u godinu.

Od zajedničke vojske naslijedile su 6500 vojnika, minimalnu količinu teške opreme, 17 G-4 školsko-borbenih zrakoplova, nekoliko helikoptera i ostatke ostataka Jugoslavenske ratne mornarice. Vojska je profesionalizirana 2006. i u procesu je smanjivanja na 2500 ljudi. Proračun je oko 50 milijuna eura godišnje. Oružane snage nemaju, niti će imati zrakoplovstvo i mornaricu, kao ni tenkove ni teža topnička oruđa. Grupirane su u dvije brojčano vrlo slabe i lako naoružane brigade. Vjerojatno će zadržati zrakoplovnu bazu i naslijeđene helikoptere (koji su u lošem stanju), a G-4 zrakoplove isporučiti Srbiji. Kontrolu mora vršit će Obalna straža, a preostali brodovi ex-JRM čekaju prodaju ili rezalište.

Iznimka je školski jedrenjak “Jadran”, za koji Crnogorci imaju krupne komercijalne planove, ali ga na temelju sukcesije potražuje i Hrvatska. Iako je politički vrh zemlje čvrsto opredijeljen za članstvo u NATO-u, potpora stanovništva za to je niska.Oružane snage Mađarske ili BiH mogu kod prosječnog hrvatskog čitatelja izazvati blagi akademski interes ili želju za brojčanom, tehničkom ili financijskom usporedbom. Ali u svakoj raspravi o obrambenoj spremnosti zemlje i potencijalnim prijetnjama, prvo je pitanje obično usmjereno na vojne mogućnosti Srbije. Iako su se političke i vojne prilike drastično promijenile u odnosu na 90-e, interes za vojsku bivšeg ratnog protivnika još je jak i često zasnovan na emocijama.

Manjkavosti srpske doktrine

Više nego ijedna druga vojska nastala nakon raspada SFRJ, Vojska Srbije je nasljednica JNA. Nakon što je s ostalim republikama ili ratovala ili se iz njih jednostavno povukla, Armija se skrasila u Srbiji i sa sobom dovela nepregledan niz korpusa, brigada i pukova. Iako je dio tehnike izgubljen u Sloveniji i Hrvatskoj, a dio ostavljen srpskim snagama u Krajini i Republici Srpskoj, ono što je ostalo na raspolaganju višestruko je premašivalo mogućnosti Srbije (tada u zajednici sa Crnom Gorom) da mobilizacijom toj tehnici pridoda odgovarajuće ljudstvo, o novcu potrebnom za održavanje da i ne govorimo.

Vojni vrh tvrdoglavo je ustrajao na velikom broju postrojbi i čuvanju cjelokupne tehnike, ma koliko zbog toga patila efikasnost. No kada je kampanja na Kosovu, i ona protiv OVK gerilaca i ona protiv NATO-ove zračne sile, pokazala sve manjkavosti takve koncepcije, potreba za promjenom postala je očigledna. Dodatni katalizator bio je pad Miloševića i političke promjene koje su uslijedile, kao i smjena generacija u vojnom vrhu. Velika vojna reforma započela je 2003., i još traje. U međuvremenu, došlo je do razdruživanja s Crnom Gorom i proglašenja nezavisnosti Kosova.

Vojska se politički oštro protivila odlasku manje republike, ali se organizacijski brzo prilagodila novoj realnosti, a dojam je da joj gubitak mornarice nije teško pao. Kosovsko odcijepljenje, naprotiv, centralno je političko, diplomatsko i vojno pitanje Srbije. Glavni fokus Vojske Srbije je Kosovo. Na to upućuju i organizacija postrojbi i obuka, ali i otvorena političko-propagandna djelatnost. Garnizoni topničko-raketne brigade postavljeni su sumnjivo blizu kosovskoj granici, a 3 od 4 manervarske brigade mogu joj se po potrebi brzo pridružiti.

No Srbi dobro znaju da je takav napad u sadašnjem međunarodnom kontekstu zagarantirani poraz. Čak kad bi i izbjegli reakciju NATO-a i SAD-a, vojne snage kojima raspolažu teško da su dovoljne za taj zadatak, osim ako bi se ograničili na upad na sjeverno područje gdje su koncentrirani kosovski Srbi i formirali neku novu Krajinu. No politička elita Srbije za sada stoji iza diplomatskog i političkog rješenja ovog problema. Valjda se od povijesti nešto i naučilo.

Vojska Srbije

Iako je reforma drastično skresala broj ljudi i tehnike, Vojska Srbije još uvjek je najjača oružana sila u našem neposrednom susjedstvu. Broji 42.000 ljudi i dijelom se popunjava ročnicima koji služe 6 mjeseci. Namjera je da se u sljedeće tri godine ukine vojni rok, a ljudstvo svede na 36.000 profesionalaca. Zakonske pretpostavke za to već postoje, ali nedostaje novca.

Vojni budžet je 1,1 milijarde dolara, otprilike 10 posto veći od hrvatskog, a vojska više nego dvostruko brojnija, što postavlja financijska ograničenja na svakom koraku. Kopnena vojska ima četiri “obične” brigade (službeni naziv je brigada kopnene vojske), mješovitu topničko-raketnu brigadu i brigadu specijalnih snaga.

“Obične” brigade zapravo su neobično jake postrojbe koje sadržavaju bojnu tenkova, 2 bojne mehaniziranog, 2 lakog pješaštva, 2 za topničko-raketnu potporu i po jednu inženjerije i protuzračne obrane. Takav sastav snaga daje postrojbi značajnu prilagodljivost na različitim vrstama terena, jaku udarnu moć i sugerira značajan utjecaj ratnih iskustava iz 90-ih. To nisu brigade namijenjene za međunarodne operacije, nego za ratovanje na Balkanu.

U postrojbama se nalazi 212 tenkova (plus 50 u pričuvi) i više od 550 oklopnjaka za pješaštvo, te 200 uglavnom samohodnih topničkih oruđa. Tehnika je gotovo u potpunosti naslijeđena od JNA, ali je djelomično obnovljena. Vojska bi rado modernizirala oklopna sredstva (tenk M-84 i oklopnjak M-80A), ali joj nedostaje novca. Srpsko zrakoplovstvo na papiru djeluje prilično impresivno. Ali samo je manji dio zrakoplova u inventaru osposobljen za letenje i namijenjen daljnjem zadržavanju u službi.

Tako se od 32 MiG-a 21, koristi samo njih 10, koji s 4 MiG-a 29 tvore 101. lovačku eskadrilu. Jurišni i izviđački “Orlovi” grupirani su u lovačko-bombardersku eskadrilu i također samo djelomično funkcionalni. Najbolje stoje 24 školsko-borbena “Supergaleba” koji su laki za održavanje, jeftini za letenje i neophodni zbog svoje školske funkcije.

Pokusni let MIG-ova

Formalna podjela na kopnenu vojsku i zrakoplovstvo gotovo je dokinuta u Mađarskoj, a postrojbe se dijele na borbene i one za podršku, zajedno podređene Združenom stožeru. Kopnenu oštricu čine 2 brigade i 2 bojne, a zrakoplovnu 2 eskadrile. Iako raspolažu respektabilnom količinom oklopa (200 tenkova i 700 transportera), samo 15 tenkova i manji dio transportera je aktivno, a ostali su uskladišteni.

Vojska planira zamjeniti T-72 tenkove s manje modernijih modela, ali problem je novac, koji je glavni “neprijatelj” mađarskih oružanih snaga već dulji niz godina.U zrakoplovstvu je situacija znatno bolja jer, pored eskadrile opremljene s MiG-29, raspolažu i eskadrilom od 14 švedskih JAS 39 Gripena, zrakoplova nove generacije koji je jak kandidat i za zamjenu hrvatskih MiG-ova.

Zanimljivo je da Mađari te zrakoplove nisu odmah kupili, nego prvo iznajmili, isprobali, a onda proširili narudžbu i doplatili.

Autor: Goran Mrdaković
Izvor: Slobodna Dalmacija www.slobodnadalmacija.hr
« Last Edit: August 03, 2014, 02:40:59 pm by Rade » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 283



« Reply #1 on: October 12, 2009, 03:03:04 pm »

Losiji tekst odavno nisam procitao.
Provejava u tekstu i poneka cinjenica ali ...
Svako se danas naziva novinarom.
Logged
pop75
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #2 on: February 21, 2010, 03:46:34 pm »

Vecu glupost u zivotu nisam cuo!!!! A o pristrastnosti necu ni da govorim!!!!
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #3 on: February 23, 2010, 02:25:24 am »

A šta konkretno zamerate, voleo bih da čujem...a verovatno i ostali. Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 445


« Reply #4 on: April 20, 2010, 07:31:11 pm »

Ма дајте људи, ово је класичан новинарски текст. Ово није писао професионални војни аналитичар или обавештајац, већ новинар, који је сам нешто прочитао по Интернету, чуо мало од оних који нешто боље познају материју, предложио уреднику да нешто напише јер је занимљиво и ево га чланак.  Ипак, у глобалу он није промашио јер је то мање више познато. Можда је мало више похвалио ХВ, што је и разумљиво.

Моје, овако крајње поједностављено и карикирано мишљење је: Војска БиХ: шта је то, чему служи и коме треба? Најбоље укинути, биће корисније!; Војска Црне Горе: све мање срца и воље за војску, а и шта ће им кад грађани имају више оружја него сва војска, ОНО и ДСЗ на делу; Војска Словеније: мисле да имају непобедиву (и искусну војску) за коју не знају шта ће им; Војска Србије:тешко се спуштају на зељу, ипак схватили су; Хрватска Војска: много се поводе за другима, посебно НАТО, превише троше на мисије у иностранству, ипак солидни; Македонија: труде се, са пуно срца, али их ј... политика (Грци, Американци, локални "стручњаци") и беспарица;
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #5 on: May 22, 2010, 06:23:32 pm »

Djeleći Rockerov interes za nastavak ove teme, pridružujem se i dzumbi u njegovom pojednostavljenom opisu. Ipak, stvari nisu tako jednostavne, no vrijeme će sve dovesti na svoje ...

Danas imamo puno više prioriteta od promišljanja oružanih snaga u cijeloj regiji (pa i šire) - posebice mornarice i zrakoplovstva, osobno radije bi vidio cijelu flotu novoizgrađenih ribarica nego nove ratne brodove ... S njima i tako nemamo što raditi nego paradirati (kad nam lokalna samouprava plati gorivo).

Glede novinarstva i teme oružanih snaga, već sam odavno izgubio svaku nadu. No, ovaj članak je relativno korektan, ne vidim neka žešća zamjeranja.

PS: Kako tema očito skreće u duhovitost (bravo dzumba), kad se s IZMa (IKMa) gdje sam preokupiran košenjem trave (zelene, nažalost ne i one druge) premjestim na ZM (KM), postavit ću par slika da vas razveselim ...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.