PALUBA
May 03, 2024, 11:46:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Mobilni sistem za radio-elektroničku borbu "Krasuha-2"  (Read 9166 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« on: October 13, 2014, 03:17:22 pm »


Rusija službeno predstavila prigušivač za "avaxe"


10. listopad 2014. Aleksej Ram   


Mobilni sustav za radio-elektroničku borbu "Krasuha-2" službeno je predstavljen javnosti. Po mišljenju stručnjaka, on prestavlja jedno od najučinkovitijih sredstava borbe protiv zrakoplova za radarsko rano otkrivanje i navođenje (DRLO) i bit će zanimljiv zemljama s visoko razvijenim oružanim snagama.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prošli tjedan je Vladimir Miheev, rukovoditelj poslova s državnim naručiteljima KRETA-a (Koncern "Radio-elektroničke tehnologije") u svom intervjuu za radio-stanicu "Eho Moskve" izjavio da su "ruski sustavi za radio-elektroničku borbu tradicionalno bili vrlo traženi u desecima zemalja". "Mi imamo vrlo ozbiljna postignuća, pa mnoge europske zemlje pokazuju interes i surađuju s nama", rekao je Miheev. Predstavnik KRETA-a precizirao je da ruske sustave za radio-elektroničku borbu koristi i vojska Kine. "Kineske kolege uvijek su bili zainteresirani za radio-elektroničku borbu, imaju veliki arsenal i uvoznih, i ruskih i vlastitih sustava za radio-elektroničko ratovanje", kaže Miheev.

No, Miheev nije rekao za koje se ruske sustave zapravo zanimaju europske zemlje i Kina.

 
Debitiranja s oznakom "strogo pov."

Sasvim je moguće da je bila riječ o projektu ruske radio-elektroničke industrije koji se drži u navećoj tajnosti - o sustavu "Krasuha-2". On je debitirao na međunarodnom forumu "Tehnologije u strojogradnji 2014.", održanog krajem ljeta ove godine, na otvorenom sajmu KRETA-a, koji ulazi u sastav državne korporacije "Rosteh". Široj javnosti bila je predstavljena pokretna stanica za radio-elektroničku borbu, koja može ometati rad radio-lokacijskih postaja na zrakoplovima za radarsko rano otkrivanje, prije svega američkih E-2 "Hokaj" i E-3 "Dežurni".

"'Krasuha-2" i dalje ostaje jedan od najzatvorenijih sustava u arsenalu sredstava REB-a Oružanih snaga Rusije. Nema službenih podataka o njegovim realnim taktičko-tehničkim karakteristikama i borbenim mogućnostima. Zna se da je uveden u naoružanje i da se isporučuje jedinicama, ali nema točnih podataka o količini i mjestu njihovog razmještanja", rekao nam je Dmitrij Kornev, neovisni vojni stručnjak, glavni urednik internet-projekta MilitaryRussia.

S velikom paraboličnom antenom koja je više karakteristična za sustave za satelitsku vezu, ova stanica ima nesvakidašnji izgled. Ugrađena je na četvoroosni tegljač "Voščina", projektiran u Brjanskom automobilskom zavodu. Ona je bila izložena na sajmu KRETA-a s pločom na kojoj je pisalo "višenamjenska stanica za radio-elektroničku borbu".

"'Krasuha-2'. To je nastavak linije sovjetskih stanica za ometanje 'Pelena-1' ("Koprena"), koje su avionima za radarsko rano otkrivanje tipa E-3, opremljenim RLS AN/APY-2 S-dijapazona, stvarale jake usmjerene smetnje na udaljenosti od 100 do 250 kilometara. Vrijedi napomenuti da su 'Pelenom' bili opremljeni bataljuni, kao i jedini puk za radio-elektroničku borbu Jedinica PZO SSSR-a", rekao nam je nezavisni vojni stručnjak Dmitrij Kornev.

Prema riječima eksperta, mogućnosti "Krasuhe-2" po svemu sudeći nisu lošije, a najvjerojatnije su i mnogo bolje od prethodne, zahvaljujući novoj elementnoj i matematičkoj bazi.

"Krasuha-2" je zapravo samo jedan stroj koji je za nekoliko minuta moguće razmjestiti na terenu, dok je za "Pelenu" bilo potrebno nekoliko sati. "Postoje podaci da poslugu nove stanice (ne računajući vozača) čine samo jedan ili dva čovjeka, pa se njome može gotovo upravljati s planšete", rezimirao je Kornev.

Istovremeno je prestavnik Ministarstva obrane koji je upoznat sa situacijom objasnio da je potencijal stare "Pelene" omogućavao čak i učinkovitu borbu protiv eventualnih protivničkih zrakoplova za radarsko rano otkrivanje. Doduše, odbio je dalje komentirati, pozivajući se na tajnost podataka.


Krasuhe protiv "avaxa"

"Krasuha-2" će najvjerojatnije biti zanimljiva zemljama koje imaju oružane snage s visokom tehnologijom. Treba znati da je ovakav sustav prilično skupa igračka, iako je vrlo učinkovit, te je stoga nedostupan većini zemalja u svijetu. Dakle, nije dovoljno samo postaviti "prigušivanje" rad "avaxa". "Treba znati iskoristiti stečenu prednost", rekao nam je nezavisni vojni stručnjak, jedan od autora knjige "Nova Armija Rusije", Anton Lavrov. Po njegovom mišljenju, jedan od vjerojatnih kupaca "Krasuhe-2" može biti Kina.

"Oružane snage Kine su jedne od snaga s najdinamičnijim razvojem u svijetu. Štoviše, vojno i političko rukovodstvo zemlje ulaže u uvođenje suvremenih visokih tehnologija. Ne treba zaboraviti da Kina ima još i sukob s Tajvanom, u koji bi se mogle umiješati Oružane snage SAD-a, ako bi isti započeo", iskazao je svoju pretpostavku Lavrov. No, sada se ništa ne zna o pregovorima između Rusije i Kine oko ovog pitanja.


Ruski vjesnik


* Krasuha - 2.jpg (119.83 KB, 869x579 - viewed 240 times.)
« Last Edit: October 13, 2014, 03:38:16 pm by Trifko » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: October 13, 2014, 04:44:48 pm »

Oric, kakve je sisteme kupovala bivsa drzava ?

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2 on: October 13, 2014, 05:16:43 pm »

Oric, kakve je sisteme kupovala bivsa drzava ?

poz.
Saznjanja su mi mršava, da bi bilo šta pametno rekao za javnost.
Mornarica, tj, njene službe su se uglavnom bavile prisluškivnjem i snimanjem protivničkog komunikacionog
saobraćaja. Ometanjem se skoro i nije bavila.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: October 13, 2014, 05:18:11 pm »

Zna san, di ja trosin vrijeme.
Da san pita za prisluskivanje rekao bi da se je bavio ometanjem.  laugh

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: October 13, 2014, 05:34:26 pm »

Sve gledam malo po netu i cini mi se da ovdje nesto fali.
Mora postojati barem jos jedno vozilo u pratni ovog Krasuha-2.
Ovo je prakticki vucni voz i antena sa generatorom, mora postojati jos nesto gdje su operatori sustava.
Dobro, ovo su sredstva koja su poprilicna tajna tako da vjerovatno i nije sve pokazano.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #5 on: October 13, 2014, 06:23:34 pm »

Да га нису испробавали сада на Украјином? Не би ме чудило. Американци  су испали "труба" са њиховим обавештајним системима.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #6 on: October 13, 2014, 09:16:07 pm »

Sve gledam malo po netu i cini mi se da ovdje nesto fali.
Mora postojati barem jos jedno vozilo u pratni ovog Krasuha-2.
Ovo je prakticki vucni voz i antena sa generatorom, mora postojati jos nesto gdje su operatori sustava.
Dobro, ovo su sredstva koja su poprilicna tajna tako da vjerovatno i nije sve pokazano.

poz.


Možda ste Vi @SOLARIS 1972 u pravu.No moje razmišljanje(nagađanje) je drugačije.Mislim da je uređaj kontrolisan kompjuterski pošto se današnji radari zaštićuju od ometanja,pa da bi ga se moglo ometati,treba brzo kompjuterski otkriti način zaštite i adekvatno uzvratiti ometajućim signalom. Sigurno da su za ometanje potrebne veće snage što je ovdje i izvedeno.
Pošto povratnu informaciju nemate ne vidim zašto bi bio potreban poseban dio,kao sa radarima,sa poslužiocima.Vezu sa komandom imaju vjerovatno preko radio uređaja (antena se vidi na kabini) i od njih dobiju podatak o smjeru leta aviona.
Kontrolu rada uređaja možda ima dio u kabini a možda izađe napolje i vidi da li mu se antena pokreće i agregat radi.

Poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: October 13, 2014, 10:01:08 pm »

Nisam stručnjak za EM-ometanje, ali toliko poznajem struku, da znam da su svi jammeri širokopojasni (wideband). Znači ometa se široki pojas oko freq, koja se očekuje. I to jakim izlaznim snagama. A pošto su širokopojasni, imaju i jake "harmonične freq". Znači komunikacija preko radio uređaja je vrlo otežana.

Baš pre par dana bio sam na jednom tečaju i pričali usput i o GPS jamerima, koliko dometa imaju, kako jih pronači i slično..
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #8 on: October 13, 2014, 10:48:45 pm »

Vezano za Solarisovo pitanje, možda se odgovor krije u članku koji je Ćiro postavio.


"Krasuha-2" je zapravo samo jedan stroj koji je za nekoliko minuta moguće razmjestiti na terenu, dok je za "Pelenu" bilo potrebno nekoliko sati. "Postoje podaci da poslugu nove stanice (ne računajući vozača) čine samo jedan ili dva čovjeka, pa se njome može gotovo upravljati s planšete", rezimirao je Kornev.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 840


« Reply #9 on: October 13, 2014, 10:49:48 pm »



   Ova oblast tj. EI i PED je vodeća po brzini osmišljavanja kontramera na uvođenje protivnikove mere. Da je tako, dokaz je i nedavno nadletanje SAD ratnog broda u Crnom Moru od strane Ruskog aviona opremljenog sredstvima za PED i panika koju je ovaj izazvao kod posade. Sve ozbiljne armije ulažu ogromna sredstva u elektronsku borbu kojoj nije cilj izviđanje neprijateljskih (nekada i ne samo njihovih) radio komunikacija, već i ometanje i presretanje a u cilju unošenja zabune i dezorjentacije. O tome je pisao svojevremeno i Sun Tzu.

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #10 on: October 13, 2014, 11:11:38 pm »

Nisam stručnjak za EM-ometanje, ali toliko poznajem struku, da znam da su svi jammeri širokopojasni (wideband). Znači ometa se široki pojas oko freq, koja se očekuje. I to jakim izlaznim snagama. A pošto su širokopojasni, imaju i jake "harmonične freq". Znači komunikacija preko radio uređaja je vrlo otežana.

Baš pre par dana bio sam na jednom tečaju i pričali usput i o GPS jamerima, koliko dometa imaju, kako jih pronači i slično..

Za neusmerene sisteme i sisteme bez zaštite ovo što ste Vi naveli stoji.Međutim,radari moraju biti usmjereni jer kako će te odrediti smjer i daljinu do cilja.Trebalo da vrtite i ometač u prostoru kako je usmeren radar koji ometate što je nemoguće u krugu recimo od 200km.Dakle možete ga ometati samo dok je usmjeren prema vama.Također radari imaju zaštitu od ometanja pa odabiraju samo svoj emitovani signal što dodatno komplikuje stvar.

Da bi se iole šta pouzdanije moglo reći trebalo bi znati karakteristike radara na Avaksu.

Poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: October 13, 2014, 11:26:23 pm »

Donekle se slažem se sa napisanim, ali sevalni diagram antene radara ne znam koliko je uzak. Bilo kako bilo, ima i stranske lukove i zadnjeg. Verujem da je moguče to napraviti, ali su onda sistemi limitirani po stupnjevima koje pokrivaju.

Neznam koliko su rusi daleko u "vojnim" RR sistemima. Znam da su u civilnoj transmission sferi vrlo slabi.

LPB
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #12 on: October 13, 2014, 11:43:52 pm »

Dijagram zračenja zavisi od vrste radara.Ovdje trebate voditi računa o prijemnom signalu jer tu treba da ga ometate a on je također veoma usmjeran po sjećanju kod tih starih radara bio veliki jer ste mogli na na pr 40 NM razlikovati dva broda na malom rastojanju.Tu je veći problem usmjerenost primljenog signala.

Što se tiče toga kako RF stoji sa modernim sistemima RR ili uopšte sa vojnom elektronikom ja zaista neznam.Nekad kad sam bio u vojsci ono elektronike s kojom sam ja dolazio u dodir bilo je poprilično zaostalo za zapadnom.Međutim,da li su oni nama prodali svoje najnovije ili da li su sada sustigli zapad neznam.

Poz.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #13 on: October 14, 2014, 07:25:46 am »

Божо,
ово није широкопојасни ометач, већ ради на принципу ометања сигнала. Сигнал радара се обради и назад шаље одговор на ком су лажни циљеви, сенка и сл. Због простирања и рефлексије таласа на даљинама, сигнал ометача може да буде снаге свега пар процената од снаге радара који омета.
Али има један други проблем код овог система на возилу. Погодан је за равнице, али не и планинске крајеве јер ако је на земљи у радарској сенци је.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #14 on: October 14, 2014, 08:17:49 am »

Hvala na obrazloženju. Znači stvara lažne ciljeve a ne tako da dovodi prijemnik na "awacs" u zasčenje. Znači ometač poznaje i freq i koddu signala "awacsa". impresivno onda
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.