PALUBA
May 10, 2024, 06:30:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 31   Go Down
  Print  
Author Topic: Pogranični incidenti i teroristički napadi u Republici Makedoniji  (Read 117838 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 434


« Reply #135 on: May 03, 2012, 06:41:46 pm »

Прво, надам се да је македонска полиција добро урадила посао и да су приведени извршиоци или саучесници у убиству оних младих људи. Надам се да су прикупили довољно доказа да буду изведени пред суд и осуђени и да ћемо сазнати праве мотиве за почињени злочин.

Колико уочавам македонска министарка у први план истиче исламски радикализам као мотив за злочин. Можда већина посетилаца овог форума не зна, током сукоба на Косову и Метохији припадници ОВК су истицали и верску димензија сукоба. Идентификовано је више радикалних исламских група укључених у ОВК. Већина их је добијала подстицаје из неких арапских земаља, али и Ал Каиде, како новчано, тако у упућивањем у учешћем добровољаца. Приличан број злочина над српским становништвом имао је као мотив религиозни фанатизам. Ипак, вођство ОВК, је успело да тај радикални исламски фактор гурне у други план, како би изборили независност. Међутим, радикални ислам је ухватио корене на Косову и Метохији, али и у делу Македоније насељене углавном Албанцима муслиманске вероисповести. У прилог томе говоре и злочини исламских екстремиста у Европи и САД а које су починила лица албанске националности. У знатно мањој мери верски фанатизам привукао је (говорим о простору КиМ и Западне Македоније) и лица Ромске националности, као и муслимане словенског порекла (Муслимане, Бошњаке, Торбеше, или како себе већ називају). Зато није  чудно што се међу следбеницима екстремног ислама на овом простору могу наћи и лица чија се презимена завршавају на "ић". Ипак, у конкретном случају имена ухапшених (Агим, Африм) сугеришу да се ради или о лицима албанске националности (јер су ово типична албанска имена) а можда и о Ромима (тзв. албанским Ромима). Сложио бих се да радикални Ислам нема нацију. Уосталом Ислам и не познаје одредницу "нација" већ људе дели на верујуће и невернике. 
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #136 on: May 03, 2012, 08:16:58 pm »

Posocio sam da MKD nije u NATO zbog korektnost prema faktima. Slazem se da nije bitno za ovaj slucaj.

DZUMBA ja u zivotu nisam sreo Albanac cije prezime se zavrsi na 'ic'. I da ih je nekad bilo sad su sigurno svi to promenili. Ponekad se zavrsi na 'ov' ili 'ski' i to su obicno Makedonci muslimani, Romi,  a poenkad se identifikuju kao Turci. Znam i za slucaevi kad se ove tri grupe identifikuju kao Albanci, od milion razloga (zive u dominantnim albanska naselja ili primaju pomoc od nekoga ili se familijarno 'pretope') ili pa to menjaju 'po potrebi'.

Nisam 100% siguran ali mislim da su 2 od 3 osomnjiceni iz Bosne ili Sandjak (procitao sam negde mislim, al ne mogu naci izvor).

Opet i to nije bitno. Nije mi poenta da ih dvojim po nacionalnom identitu. Sto se mene tice ubice su ubice a sve drugo je bitno u smislu buduce analize. Ja se ustvari i ne slazem 100% da oni terete za terorizam. Treba da se terete i za ubistvo pa da im se sudi za dve dela odvojeno, da im nabijem sto je vise godina moguce. Nemam ja muke da dobiju i dve dozivotne kako se to radi negde po svetu.

Boriti se radikalnom islamu u MKD nece biti lako. Lako je Americi da se bori sa radikalima kad im je kuca relativno bezbedna: guknes radikalni islam i odma se aktivira svaki clan PATRIOT ACT koj bukvalno premosti sve zakonske  limitacije. Kad se federalna agencija pozove na PATRIOT ACT - Bog ti pomogo, pojela te maca. Nema ni sud, ni advokat, ni zakon, ni pravda. Isli su u Avganistan i druga mesta daleko od svoje kuce i tamo vec kako ide znamo gore-dole svi... 

Svi se tiho pitaju koliko je ovo rasireno u MKD. Vec nekoliko godina se prica da su 'ekstremni elemnti' zauzeli dzamije, da imaju vise para, da su aktivniji na terenu. Problem je sto su Makedonska sela i gradovi, posebno u severo zapadni deo Makedonije, etnicki mesani u razlicnim procentima. Znaci sve sto se uradi mora da se meri u postojecem kontekstu. A to je tesko, da ne kazem nemoguce. Zato se  i ja protivim konceptima 'brutalni odgovor'.

A da su hteli da budu mucenici ovi nasi mugahedini sta nisu nasli neku ambasadu da napdaju. E onda si brate mucenik, a ne kad ubijas dece koj su isli na ribolov. j..o im pas mater...

Moderatore obrisi slobodno zadnju rec, izvinjavam se za vulgarnost...
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 657


« Reply #137 on: May 03, 2012, 08:45:33 pm »

http://www.facebook.com/agim.ismaili.3?sk=wall

ФБ профил један од  убиците кое  је његово презиме завршава на ич. Ово је стари план u.s.a за источни  Балкан, они су почели да  сарађују са Албанцима још  у 80 тите када у амерички политичке сцени  долази Реган, онда Америка као контра тежа славајнство у централни балкан као свој савезни узимају Албанцима
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 657


« Reply #138 on: May 03, 2012, 08:49:45 pm »

Сутра ће се албанци че организовати ненајављен митинг због  подршка  затворенике, митинг је ненајављен у МУП тако да Сутра могу да буде веома напета ситауција у скопље
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #139 on: May 03, 2012, 09:35:42 pm »

longtrip, sve sto si rekao jesi u pravu sto se grcke tice (komsinica mi je udata za grka pa mi je poznato). jedino ima kvaka za drzavljanstcvo - moras da odsluzis vojsku, a tu bas i ne primaju svakakve jer su provere prilicno jake. tu eu ne moze nista, i zato se grcka jos i drzi. veliko je pitanje samo do kada ce,ali sudeci po ovome sto ja vidim odavde, nece to bas lako da prodje. ako dodje do gustog, garantovano da ce odgovor biti ostar, ali mislim da ce onda to otvoriti i sukob sa turcima. to nikom ne treba i zato albanci cute (ne daju im ameri)

@goce
to ja rekoh danas a da nisam znao da ce biti... zato i smatram da je bila bolje brza likvidacija. sad ce to da se otegne u nedogled, a pitanje je i da li ce sve da see zavrsi samo na protestima podrske
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #140 on: May 03, 2012, 10:01:31 pm »

longtrip, sve sto si rekao jesi u pravu sto se grcke tice (komsinica mi je udata za grka pa mi je poznato). jedino ima kvaka za drzavljanstcvo - moras da odsluzis vojsku, a tu bas i ne primaju svakakve jer su provere prilicno jake. tu eu ne moze nista,


Odgovoriću na temu Grčke još ovaj put,topik je posvećen ipak Makedoniji i nesreći koja je snašla.

Što se tiče odsluženja vojnog roka u Grčkoj i sticanja državljanstva.Ne ide se u vojsku pre nego dobiješ državljanstvo,već posle.Tako da šiptarima to ne igra veliku ulogu,  jer obavezu izbegavaju na sve načine.Opštepoznata situacija sa korupcijom u Grčkoj im olakšava "manevar".

O odnosu USA-Grčka-Turska bi imalo mnogo štošta da se kaže.Uglavnom se svodi priča na zavadi pa vladaj (u ekonomskm smislu prvenstveno). Znate i sami,kupe Turci avione a Ameri napale Grke da bi trebali i oni.......i tako u nedogled.I još je "smešnije" što su i Turska i Grčka članice NATO!!!
Puče Grčka kao dinja,al avione moraju da plate,ovo najgrublje rečeno .Naravno da vekovne tenzije postoje zbog grčkih ostrva i Kipra. Ipak je to široka tema.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #141 on: May 04, 2012, 06:35:35 pm »

Danas su se odrzali "spontani" protesti najvljeni juce,pod izlikom da nisu krivi muslimani(sa naglaskom albanski) jer muslimanstvo ne propoveda terorizam.
Po njima ispada da je Bin laden bio,,,,,,,,,,protestant,ateista,sta li.
I kolko se trudila istraga da ne da zlocinu i akciji neku nacionalnu obojenost,ovime se sve to srusilo
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #142 on: May 04, 2012, 06:55:25 pm »

Na protestima su vikali parole poput "Velika Albanija", a nosili su i majice sa natpisom "Islam will dominate the World", prilično zastrašujuće za nemuslimane sa ovih, i ne samo ovih prostora.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #143 on: May 04, 2012, 07:01:44 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Q4w14ZiZ4ts?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #144 on: May 04, 2012, 07:23:51 pm »

Vrlo dobro  su organizovani ovi "spontano" okupljeni i slucajno-polazna tacka Jaja Pasa dzamija
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #145 on: May 04, 2012, 07:31:53 pm »

Takodje se dobro vidi da su to uglavnom srednjoskolci, sa njima se i najlakse manipulira.

Ipak, ubedljivo najbolja parola je bila "Ali Cetnik", a odnosila se na Ali Ahmetija, lidera DUI, albanska partija koja je u vlasti i nekadasnjeg komandanta UCK na teritoriji Makedonije. Grin Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #146 on: May 04, 2012, 07:42:52 pm »

Mislim da problem treba pojednostavniti: albanci su jedini narod na Balkanu, koji su u ekspanziji.Albanci su narod koji se svakim danom brojčano rapidno povećava, za razliku od svih svojih svojih suseda, koji su u blagom izumiranju.

Albancima treba životni prostor - moraju ga oteti od neproduktivnih komšija!!!

Mislim, da u ovoj prostoj činjenici leži osnovni problem Balkana - bolje reći, problem svih država, koji se graniče sa Albanijom.

Jedina adekvatna protivmera je rapidno povećanje nataliteta kod Grka, Srba, Makedonaca i Crnogoraca u graničnim područjima sa Albanijim, pa da buduće generacije čine živi štit albanskom ekspanzionizmu! 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #147 on: May 04, 2012, 07:53:11 pm »

Mislim da problem treba pojednostavniti: albanci su jedini narod na Balkanu, koji su u ekspanziji.Albanci su narod koji se svakim danom brojčano rapidno povećava, za razliku od svih svojih svojih suseda, koji su u blagom izumiranju.

Albancima treba životni prostor - moraju ga oteti od neproduktivnih komšija!!!

Mislim, da u ovoj prostoj činjenici leži osnovni problem Balkana - bolje reći, problem svih država, koji se graniče sa Albanijom.

Jedina adekvatna protivmera je rapidno povećanje nataliteta kod Grka, Srba, Makedonaca i Crnogoraca u graničnim područjima sa Albanijim, pa da buduće generacije čine živi štit albanskom ekspanzionizmu! 

Izgleda komšija da su nam razmišljanja identična..
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #148 on: May 04, 2012, 08:21:47 pm »

Iznenadila me brojnost protesta. Ovo nisam ocekivao. Po mojim procenama bilo ih je izmegju 5 i 7 hiljada u jednom momentu. Cenim samo po snimke i slike: poznajem prostor gde se protest odrzao i znam koliko treba da bi se isti ispunio. MVR ima tacne seme za procenu. Nisam ocekivao vise od nekoliko stotina. Ovo je znak da je situacija vise nego ozbiljna. Ovo je znak da DUI, albanska partija u vladi, nema kontrolu nad Albancima. Da su bili u kontroli trebali su da 'uguse' ovo.
Samo pribranost policije nije dovelo do eskalacije.

Los dan, petak. Onda je posetenost u dzamijama najbrojna. Svi mladi zavrsili skolu pa ih je bilo u mnozinu. To ne menja puno, zabrinuje fakt da su se prikljucili. I to so ljudi koji covek najlakse zavede i se najlakse uhvate oruzja.

Interesantno je da SITEL, privatna TV bliska do VMRO je procenila samo oko 1000. KANAL 5, privatna TV isto tako bliza VMRO, je procenila nekoliko hiljada. Mislim da su 'pogresili' malo povise u procenama po necije naredjenje.

Ocigledno stavri su se dobro izmesali: radikalni islamisti, etnicki Albanci i na kraju razume se Albanska partija iz opozicije DPA. Znaci svi elementi za 'savrsenu buru'.

Parole i skandiranja su alarmantni: nema ni znak o toleranciji ili umerenost. Najinteresantno skandiranje je bilo: 'ko ne izadje onda je predavnik!'.

Smatram da nisam neki ko amplificira stvari ali mora da priznam da sve ovo mirise na barut u MKD....
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 848


« Reply #149 on: May 04, 2012, 08:40:55 pm »




    Naizgled je zaista problem u demografskoj ekspanziji albanske populacije zadnjih 30-tak godina i njihove potreba za zivotnim prostorom ( iliti Lebensraumm-om). Ova floskula je dugo sluzila da se opravda albanski secesionizam kako u SFRJ, Srbiji tako i u Makedoniji. Gde to pise da najbrojniji mora imati dve, tri pa i vise svojih nacionalnih drzava? Da li to znaci da Kina, Indija , Indonezija koje takodje imaju veliki prirodni prirastaj, moraju da svakih 20-tak godina dobijaju nove teritorije za svoje nacionalne drzave a koje se imaju oduzeti od suseda sa niskim prirastajem? Naravno da ne! Nesrecnik kome se rodi 9-to dete ne dobija sobu od svog komsije koji ima samo dvoje dece, nego se stiska sa svojom familijom u onom sto je stekao ili nasledio. Uostalom da prosecni Albanac sa Kosova ili Makedonije ide na posao od 7 do 3 i placa rate kredita kao ostali zitelji Balkana ne bi imao DC-10 vec bi jedva zadovoljavao prostu reprodukciju. Uostalom koliki je prirodni prirastaj u samoj Albaniji? Povecava se u zadnjih 10-tak godina ali nije ni blizu kao kod rodjaka preko Prokletija i Sar- Planine. Neometana trgovina drogom ,oruzjem i robljem donosi dobru zaradu pa se moze praviti desetoro dece. Ne placa se porez, carina , socijalno, skola nikom ne treba te su i izdaci manji. Rade za svog oca ili poglavicu i on zaradu deli na ravne casti. Kada pozele da se osamostale ili pokrenu legalni biznis, ne moraju da dokazuju kreditnu sposobnost prostitutkama i lopovima iz stranih banaka, vec dobijaju kes od rodjaka koji valjaju belo na dodjem ti ili na ,,valjaces i ti nekad meni". Zasto bi Albanac postovao zakone drzave koju i tako ne smatra svojom, kada mu ona samo pravi probleme u vidu inspekcija, poreznika, carinika, policije. On jednokratno placa reket lokalnom Siptarskom gangsteru koji mu resava sve probleme i dazbine koje bi inace placao tamo nekoj drzavi i mirno obavlja svoju kriminalnu delatnost kao sto obucar lepi pendzeta.
   Pravi razlog Siptarske osionosti lezi u njihovoj finansijskoj potpori koju sticu kriminalom uz blagoslov Americkih i Britanskih obavestajnih sluzbi. Relativno lako i brzo se bogate dok svi ostali grcaju otplacujuci svakim danom sve vece rate kredita uz sve manja primanja na regularnim poslovima, koji se pretvaraju u kuluk i robiju. Posto nam privredne reforme svima redom na Balkanu ne idu bas najbolje, mozda je odgovor da od Siptara preuzmemo kriminalne aktivnosti, odbacujuci sve sto nam je sveto, zarad ekonomskog prosperiteta i ocuvanja teritorije, a posle cemo i mi da obucemo kravate i odela i da se pravimo fini dok oni placaju rate kredita testereci drva po kucama i kopajuci bunare kao njihovi dedovi pre 40-tak godina. Dok nas jos ima vise od njih!

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 31   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 20 queries.