PALUBA
May 22, 2024, 05:31:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Mobilni operateri ili koliko kosta telefon od 1 rsd  (Read 6951 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 549



« on: January 09, 2018, 02:36:48 pm »

Ovih dana gledam ponude mobilnih operatera posto i meni i supruzi isticu ugovori. Ja sam vec godinama kod VIP-a a njen broj je kod Telenora. Kod Telenora je zbog mog broja koji sam zeleo da sacuvam u vreme kada nije bilo prenosa brojeva.

I tako gledam ponudu kod ta dva operatera i nesto mi nije jasno.

Uzmimo primer VIP tarife NEO 2. U svim tarifama NEO neogranicen je broj minuta i SMS-a a oznaka pored govori o kolicini Interneta u GB. Postoje dve cene 999 dinara i 1699 dinara. U prvom slucaju je bez uzimanja novog telefona u drugom je sa aparatom. Rec je o obavezi od 24 meseca. Ako se odlucimo za drugu varijantu za samo 1 dinar mozemo dobiti npr. NOKIA 3310. Taj aparat na drugim mestima kosta oko 8000 dinara. Medjutim ako malo bolje pogledamo on u VIP-u kosta mnogo vise od 1 rsd. Kosta 24 meseca po 700 dinara razlike u ceni za identicnu uslugu jer osim mogucnosti da se kupi uredjaj po ``povlascenoj ceni`` nikakava druga pogodnost nije predvidjena za korisnika koji placa 1699 dinara u odnosu na onoga koji placa 999 dinara bez aparata. To znaci da telefon od 1 dinara kosta 16.801 dinar ili DVA puta vise od cene u prodavnica gde nemate nikakvu obavezu.

Ovo je primer kada je razlika samo 700 dinara a postoji i razlika od cak 3500 dinara mesecno. To je paket Premium+ u Telenoru. Naime taj paket bez aparata kosta 3495 dinara a ako se kupuje i mobilni aparat ond aje mesecna cena paketa cak 6.995 dinara. U tom paketu imamo za 1 dinara uredjaj Motorola Moto C. U slobodnoj prodaji taj uredja kosta oko 21.000 dinara, medjutim prostom racunicom da ce korisnik 24 meseca placati 3500 dinara vise od onoga koji ne kupi aparat dolazimo do cene ovog aparata od cak 84.001 dinar ili cak CETIRI puta vise od cene u slobodnoj prodaji.

Ovo su dva primera - uslovno receno najjeftiniji i najskuplji paketi sa telefonom od JEDNOG dinara.
Nekom dubljom analizom bi mozda dosli i do jos nekih zanimljivh brojki odnosno drasticnijih primera.
Pa ko voli nek izvoli.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: January 09, 2018, 03:29:23 pm »

Mislim da malo pogrešno gledaš na to. I nije sve tako crno/belo. I kad kola uzimaš na kredit, plačaš više od vrednosti kola.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #2 on: January 09, 2018, 03:46:28 pm »

Не треба наседати на разне маркетиншке досетке. Услови који се нуде нашим потрошачима су скандалозни, услуга је срамотно лоша а цене су много веће него у другим државама.

Маркетиншки преписивачи пре свега апелују на комплексе потенцијалних муштерија, нудећи им прилику да на брз и једноставан начин дођу до неког статусног симбола, односно протезе за его којом ће ублажити своје фрустрације и привремено и јако кратко смирити комплексе. Када су суочени са директним и одређеним питањима, ти невешти преваранти брзо увуку главу у рамена и ућуте се.

Најважније упозорење које могу дати је да се и не рачуна на раскид уговора јер ако случајно једна страна уложи приговор и ствар дође до суда, трошкови парничног поступка вишеструко превазилазе вредност уговора који се раскида, а процес може трајати и две године, уз најмање 4-5 рочишта. Јефтиније је купити нови телефон последње генерације и нов лаптоп рачунар.

МТС има највише бесплатних приступних тачака за бежични интернет, па би то била најбезболнија препорука, иако су и они далеко од пристојног.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #3 on: January 09, 2018, 04:26:46 pm »

1. Телефони који се нуде српским купцима су шкарт који је отпао контролу квалитета у погонима и не задовољавају све услове д аби се нашли у употреби на западном тржишту за које су иницијално намењени.
2. Век употребе им је знатно краћи и доживљавају разне отказе преистека гарантног рока. У просеку телефон се поквари први пут пре истека шестог месеца од почетка коришћења.
3. Ако корисник покуша да раскине уговор пре времена мораће да плаћа уговорну казну што је за њега неповољно, а самим тим мора да користи телефон до истека уговора.
4. Сервиси су неажурни и знају да држе телефоне по више месеци на оправци.

Савет: ако хоћеш ''паметан'' телефон дај паре и купи га сам. Избегавај трговце у Србији. Узми уређај са тастатуром.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 549



« Reply #4 on: January 09, 2018, 04:35:11 pm »

Torpedo, danas je tacno 18 godina od kada sam kupio svoj prvi mobilni telefon ni jedan mi se nije pokvario pre isteka ugovora, nikada ni jedan nisam nosio na servis. Jedino sto mi se desavalo je da zbog svoje neazurnsoti ne zastitim ekran pa se vremenom previse izgrebe. I jednom mi se dogodilo da mi je pukao ekran zasto sto mi je telefon ispao.A otprilike poslednjih 15 godina koristim telefone koje kupujem u sklopu paketa.
Sto se tice raskida ugovora to lepo pise na samom ugovoru koji imas pravo da procitas i odustanes ukoliko ti se ne svidja.
Ostalo ne bih komentarisao.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 549



« Reply #5 on: January 09, 2018, 04:41:22 pm »

Mislim da malo pogrešno gledaš na to. I nije sve tako crno/belo. I kad kola uzimaš na kredit, plačaš više od vrednosti kola.

Pa ne znam Bozo sta tu moze da se gleda pogresno. Ovde se predstavlja da odredjeni model telefona uz odredjen paket kosta 1 dinar ili 10.000 ili 100.000 nebitno. Ali pored te cene ti placas dodatno kroz pretplatu iako nista vise ne dobijas kao uslugu od onoga koji taj paket placa nize samo zato sto nije iz nekog razloga kupio telefon. I kada saberes tu razliku u toku ugovorena 24 meseca ti si tom razlikom telefon platio ne jedan put nego 2 do 4 puta.
A kada je rec o kreditiranju on postoji za skuplje aparate ali to i dalje ne menja ovu pricu o dodatnom placanju kroz pretplatu na odgovarajuci paket. I u tom slucaju se pretplata naplacuje na ovakav nacin. E sad ja se pitam sta korisnik dobija vise, jer mobilni ne dobija nego placa odredjenu cenu koju je odredio prodavac a ne kupac.

Evo primer uz kreditiranje na 24 rate

Samsung Galaxy Note 8 dual sim - paket NEO 4 - mesecan pretplata 2399 dinara + uredjaj koji za gotovinu kosta 95.400 ondosno 24 rate po 3975 dinara
Mesecna pretplata za isti paket bez uredjaja kosta 1399 dinara mesecno. Sto znaci da se zbog uredjaja placa dodatnih 1000 dinara svakog meseca odnosno 24.000 za ceo period pa taj uredjaj na kraju izadje 95.400+24.000= 119.400 dinara ili 1000 evra. To jos i nije toliko lose jer ne odstupa mnogo od prodajne cene u radnjama (samo 20-25%) ali zato jeftiniji aparati budu skuplji i 300-400% kao u primeru iz mog prethodnog  posta.

Primer iz Telenora za kreditiranje na 24 rate

Isti je uredjaj Samsung Galaxy 8 note, uzecu paket koji sam vec pomenuo Premium+, ako se ide za gotovinu mesecna pretplata iznosi 6995 dinara a cena uredjaja je 44.970 dinara. Ako se uredjaj placa na 24 meseca onda je pretplata 4896 dinara a rata za aparat je 5190 dinara, pa tako cena uredjaja na rate izadje 124.560 dinara. Ako se na uzima aparat mesecna pretplata na ovaj paket je 3495 dinara. Pa to znaci. Ako aparat placas odjednom on izlazi 44.970 dinara + 84.000(24 meseca po 3500 dinara razlike) tj, 128.970 dinara. U slucaju da se kupuje na kredit od 24 meseca (koji je beskamatni) matematika je 24x5190=124.560 i na to treba dodati 24 meseca po 1401 dinar razlike sto je 33624 dinara pa ukupno taj uredjaj kosta 124.560+33.624=158.184 dinara. U oba slucaja njegova cena je priblizno 30 odnosno 50% visa od redovne maloprodajne cene po sajtu telekoplus.com.

Naravno ovde sam samo naveo deo cene koji se odnosi na uredjaj, na sve ove cene treba dodati iznose mesecene pretplate umanjene za ovu razliku koju sam vec obracunao. Logicno ako je korisniku A cena 3495 dinara za neogranicne minute i SMS poruke i 15 GB interneta  onda i korisnik B (koji je usput kupio telefon) isto placa istu kolicinu saobracaja. Sve preko toga je vacarenje.




Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #6 on: January 09, 2018, 10:58:04 pm »

A da vam mobilni operater plača i telefone i razgovore? Ili kako ide ona poslovica oko ovaca i novaca? Wink

Setite se koliko ste nekada plačali fiksni telefon predplatu i koliko još po minuti. Ako bi se sada po 90% niži ceni prodajao minut razgovora, operater bi poklanjao telefone.

Ako banaliziram, trošak obnove fotelja je materijal 50€ i rad je 20€. Skupa je 70€. Može se prodavati i kao "na ključ", sa tim da se materijal plača u 24 rate po 3€, što je na kraju  za 72€, malo skuplje i pokriveni troškovi financiranja. 

Nisam na strani mobilnih operatera, mada mi daju kruh več 20 godina, ali ipak malo ozbilnosti ne škodi.

Nisu mobilni operateri dobrotvorne organizacije, nego firme na trgu koji pokreče profit, a ta zadnjih godina je u opadanju. pre 15 godina za 20€ doivalo se npr 100 minuta i 100 sms, dok se danas za te pare dobiva beskonačno minuta i sms i još xx GB podataka.

LPB
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: January 09, 2018, 11:19:48 pm »

1. Telefoni koji se nude srpskim kupcima su škart koji je otpao kontrolu kvaliteta u pogonima i ne zadovoljavaju sve uslove da bi se našli u upotrebi na zapadnom tržištu za koje su inicijalno namenjeni.

Telefoni koje operateri nude tržištu su optimizirani na kupnu moč tržišta. Sa tim i rang telefona.


2. Vek upotrebe im je znatno kraći i doživljavaju razne otkaze preisteka garantnog roka. U proseku telefon se pokvari prvi put pre isteka šestog meseca od početka korišćenja.

Imaš podatke oko toga ili nagađaš?

3. Ako korisnik pokuša da raskine ugovor pre vremena moraće da plaća ugovornu kaznu što je za njega nepovoljno, a samim tim mora da koristi telefon do isteka ugovora.

Vidi post gore oko dobrodelnih organizacija.

4. Servisi su neažurni i znaju da drže telefone po više meseci na opravci.

To je ozbiljan problem. Kod nas, ako ovlašteni servis (garancija i slično)  ne popravi za 45 dana, dobivaš novi telefon, a za vreme popravke drugi telefon sličnog cenovnog ranga. Svakako ima i tu još uvek loših praksi i od koristnika i od servisa. Tu ne računamo kučne majstore znam ja to sam da uradim.


Savet: ako hoćeš ''pametan'' telefon daj pare i kupi ga sam. Izbegavaj trgovce u Srbiji. Uzmi uređaj sa tastaturom.

Znam oko telefona u Vip, i oni dolaze prvo u Austriju, pa se onda dele za hr, slo, aus, belorusiju, Srb, bugarsku i mak. Tako da tu nema priče oko telefona druge kvalitete za srbiju (pričam oko istog modela telefona). oko tastature i touchscreena, probaj telefon sa malo boljim touch screenom.

LPB
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #8 on: January 09, 2018, 11:36:02 pm »

Uopšte ne vidim problem.

Operater ima pravo da ponudi ovako skandaloznu ponudu. Čak i još goru. Ima onih koji vole, te takvi i kupuju i kupovaće. Ne biju ko neće.

Na drugoj strani, ima i onih koji sednu lepo, papir i olovka, i izračunaju koliko šta košta i da li se im to isplati.

Ja sam sve telefone kupio za gotovinu posle dužeg istraživanja gde mi se najviše isplati i šta se najviše isplati, pored toga trošim do 10 evra mesečno pripejd. Za više mi ne treba.

I eto toliko o tome.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: January 09, 2018, 11:43:28 pm »

@HrcAk47

to je bit svega, da znaš šta ti treba i to uzmeš. Večina koristnika ne radi na taj princip.

Nadam se da se varam, ali zna se desiti da če za 10 godina biti osnovna mobilna telefonija free (razgovor i sms) ali uz druge finte.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #10 on: January 10, 2018, 12:08:17 am »

Ja sam zeni za NG uzeo pre neki dan u Bozinoj firmi(Vip) huawei honor 9 i kostace me za dve godine mozda pedesetak evra skuplje nego sto kosta sad.Bolje da dam 300 na dve god nego odma 250e .Meni sadasnje stanje u mob telefoniji odgovara jer ja za 10 evrica imam se userem od razgovora a do skoro sam placao 50,60,70 e samo moj racun dok mi internet nije bio nikad primaran,trosim max do 500 mb mesecno...
Tebi je Kuzmo najisplativije u Telenoru,ako si njihov clan dva meseca imas popust 30% na pretplatu i mozes da uzmes beskamatno kreditiranje i za tel npr P10 lite koji je odlican i kosta mozda skuplje oko 10 evrica a za ove zverke od telefona vec pocinju da sure sa cenama......
Da dodam i ovo,ako se koji slucajem odlucis da ranije ispaltis tel,tebi ugovorna obaveza istog trenutka istice,sto je veoma korektno od njih,ja sam moj tel isplatio posle 6 meseci jer me nerviralo slanje obavestenja o pristizanju rate.
« Last Edit: January 10, 2018, 12:17:16 am by švercer011 » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 549



« Reply #11 on: January 10, 2018, 11:21:15 am »

 Mislim da postoji odredjen nesporazum pa cu dati jedan primer.

Mesto: trafika

Osoba A> molim kutiju Marlbora
Trgovac> izvolite, 300 dinara

Osoba B> molim kutiju Marlbora i ovaj upaljac od 1 dinara
Trgovac> izvolite, to vam je ukupno 341 dinar
Osoba B> zar Marlboro nije 300 dinara
Trgovac> jeste ako ga kupujete bez upaljaca, ako kupujete i upaljac od 1 dinara onda je Marlboro 340 dinara

Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 856



« Reply #12 on: January 10, 2018, 12:19:09 pm »

Razumem ja Kuzmu, to u MTS-u nema, cena paketa je jedna te ista sad uzimao ga sa uređajem ili bez njega, u stravi ima popusta. Kod njih opet obrnutu od VIP-a, ako nećeš uređaj do skoro je moglo - pola cene tarifnog paketa plaćaš. Sad je to 40% umanjenje, ako ne uzimaš uređaj.

A ovo što Kuzmi nije jasno (a ni meni u čemu je tu mark.trik), tamo (VIP) ako hoćeš uređaj, oni ti povećaju tarifni paket i to za lepu sumu. Znači 'oćeš uređaj (oni tu zarade jer je na rate) -kažnjen si skupljim paketom a s' druge strane nećeš uređaj (oni nemaju dobit) evo ti jeftiniji tarifni paket?!?  
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #13 on: January 10, 2018, 12:31:57 pm »

Ja sam u malo drugačijoj situaciji. U VPN-u sam od moje firme. Mogu kupovati telefon na moj broj samo preko firme i to preko ponude koja je urađena od MTel-a samo za moju firmu.
Nekad sam u firmi radio na mobilnoj i fiksnoj telefoniji, ali ne radim više na mobilnoj. I imao sam gadne sukobe sa MTel-om, te su zbog mene mjenjali tarifne pakete, sisteme rada, cijene rominga itd.
Nakon ucjene moje firme od strane pojedinaca iz MTel-a ne radim više na mobilnoj telefoniji.
Prilikom ulaska u VPN moja firme je prije skoro 11 godina plaćala telefone 1 KM, deset ili najskuplje telefona 49 KM.
Sada su telefoni za VPN čak skuplji nego u gradu u bilo kojoj prodavnici.

MTel je uspio da me smakne i sada rade šta hoće.

Ovako počinje predavanje za nove radnika MTela koje drži jedan visko rangirani rukovodioc MTel-a.

Vladimir Ivanović iz RTRS-a je prošle godine umanjio predviđeni prihod MTel-a od RTRS-a za 1.200.000 KM. (sa telefonijom koju sam napravio za RTRS)

I onda sam maknut na osnovu zahtjeva MTel-a.

Ja inače koristim Windows Nokia Lumia 950XL koja u gradu košta 1530 KM  (oko 780 Eura). Telefon mi je dao sin koji ga je u drugoj mreži dobio za 1 KM. Sin inače svaki mjesec plati račun za mobilni oko 200 Eura.

Telefon koji sam kupio za moj broj u VPN-u dao sam ćerci.

Meni račun za telefon plaća firma.


Pozdrav

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #14 on: January 10, 2018, 07:05:56 pm »

Mislim da postoji odredjen nesporazum pa cu dati jedan primer.

Mesto: trafika

Osoba A> molim kutiju Marlbora
Trgovac> izvolite, 300 dinara

Osoba B> molim kutiju Marlbora i ovaj upaljac od 1 dinara
Trgovac> izvolite, to vam je ukupno 341 dinar
Osoba B> zar Marlboro nije 300 dinara
Trgovac> jeste ako ga kupujete bez upaljaca, ako kupujete i upaljac od 1 dinara onda je Marlboro 340 dinara



Cena upaljača od 1 din je subvencionirana cena, a ne cena upaljača koja je npr 30 dinara. 10 dinara su troškovi subvencije koji su nastali jer je na rate.

Pričamo o prosečnom koristniku. Veruj mi da operateri daju dobrim poslovnim koristnicima povolnosti o kojima možemo samo sanjati. Ali to nije ranga 20€ mesečno nego malo više. 
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 24 queries.