PALUBA
May 15, 2024, 04:59:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Hitlerov pomoćnik: Firer je imao toplo srce  (Read 1620 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: October 30, 2009, 04:02:39 pm »

Hitlerov pomoćnik: Firer je imao toplo srce


30.10.2009.

Uskoro će biti objavljeni memoari poslednjeg pomoćnika nacističkog lidera Adolfa Hitlera, SS-ovca Frica Dargesa koji je preminuo u subotu u 96. godini života, a istoričari kažu da bi ovo moglo da odagna poslednje tragove sumnje oko lične umešanosti Firera u holokaust, piše "Telegraf".


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Darges je u testamentu ostavio instrukcije da se rukopis o vremenu koje je proveo pored Hitlera objavi nakon njegove smrti. On je bio poslednji preživeli član kruga ljudi najbližih vođi nacista i bio je prisutan na svim važnim konferencijama i socijalnim i političkim događanjima tokom četiri godine rata.

Stručnjaci kažu da bi ovo moglo da obori tvrdnje nekih da Hitler nije znao ništa o programima istrebljenja Jevreja. Desničarski orijentisani istoričari smatraju da je plan o ubistvu šest miliona Jevreja sprovodio šef SS-ovaca Hajnrih Himler. Firerov ministar oružanih snaga Albert Šper i ministar propagande Jozef Gebels u dnevnicima objavljenim posle Drugog svetskog rata nisu pomenuli da su čuli Hitlera kako naređuje ubistva. Većina istoričara smatra da je neverovatno da Hitler nije izdao verbalna naređenja o masovnim ubistvima u prisustvu Dargesa.

Darges je umro u ubeđenju da je čovek koji je rukovodio holokaustom "najveći koji je ikada živeo". On se pridružio SS-u u aprilu 1933. godine, da bi već 1936. postao stariji pomoćnik Martina Bormana, Hitlerovog sekretara.

"Prvi put sam upoznao Firera u Nirnbergu 1934", rekao je on u intervjuu pre smrti. "Izgledao je simpatično, imao je toplo srce."

Darges je postao član Firerovog ličnog osoblja 1940. i nagrađen je Viteškim krstom za hrabrost na bojnom polju. Nakon 1942. većinu vremena je proveo u Hitlerovom štabu u Rastenburgu i Berghofu, u Hitlerovoj kući za odmor.

"U Berghofu je bila porodična atmosfera. Jednom prilikom smo otišli u Italiju, zajedno sa Evom Braun i njenom sestrom Gretel, u automobilu sa otvorenim krovom", rekao je Darges.

"Imao sam osećaj da je Evina sestra bila zainteresovana za mene, ali nisam smatrao da bi trebalo da postanem Firerov zet. Kao ađutant, bio sam odgovoran za njegov dnevni program. Morao sam, i uvek jesam, bio tu za njega, na svakoj konferenciji, sastanku, na svim ratnim sastancima. Moram da kažem da smatram da je Hitler bio genije".

Jedan incident, međutim, pokazao je da je Darges pogrešio kad je pomislio da Firer ima "toplo srce". Tokom konferencije u Rastenburgu 18. jula 1944, dva dana pre nego što je zamalo uspeo atentat na Hitlera, jedna muva počela je da leti po sobi, slećući na Hitlerova ramena i mapu na stolu.

Iznerviran, Hitler je naredio Dargesu da se reši smetnje. Darges je predložio da, s obzirom na to da se radi o "letećoj napasti", problem treba da reši ađutant vazdušnih snaga Nikolaus fon Belov. Hitler je u besu primio ovaj Dargesov komentar.

"Ti si za istočni front!" povikao je.

Tako je Darges poslat u bitku. Uprkos dramatičnom okončanju njegove veze sa Hitlerom on i dalje ne želi da čuje ništa protiv svog "šefa".

"Svi smo mi sanjali o velikom nemačkom carstvu. Zato sam mu služio i uradio bih to ponovo", rekao je Darges.


On je nakon rata ušao u posao prodaje automobila.


Izvor: Blic online


* hitler-v.jpg (19.04 KB, 470x188 - viewed 111 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 074


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: October 30, 2009, 06:54:36 pm »

Ovo je za smehoteku Smiley

Quote
Darges je predložio da, s obzirom na to da se radi o "letećoj napasti", problem treba da reši ađutant vazdušnih snaga Nikolaus fon Belov. Hitler je u besu primio ovaj Dargesov komentar.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.