Raketni sistem PVO Strela-10/Sava

(1/30) > >>

micha:



   Da li neko ima sliku Strele 10J koja je na produženoj šasiji BVP-a ? Znam da je 90-tih dovršeno 3 kom. ovih vozila od kojih su dva u Srbiji a jedno u VRS.




MOTORISTA:
Misliš na ovu?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

kumbor:
Iako je na šasiji BVP, razlike su znatne, vidi se da je šasija produžena, ali je ostalo pet pari oslonih točkova. Ovako modernizovana šasija po korpusu liči na MT-LB. Pre osvajanja proizvodnje na domaćoj šasiji kupljeno je u drugoj polovini 80ih najmanje desetak originalnih ruskih Strela 10, verzije M. Verzija mislim ima 4 - Strela 10, 10M, M2 i M3, pri čemu M3 ima novu raketu, boljih karakteristika.

micha:



   I baš ta M3 sa dodatim šipkama koje omogućavaju oštriji zaokret bez lomljenja je, čini mi se, ugrađivana na našu Strelu 10J mada je mogla da koristi i starije varijante rakete. Osim modifikacije šasije tj. pravljenja potpuno nove na bazi BVP-a domaća je i elektronika. Ugrađena su dva nova radio uređaja RU-30 koji su bili digitalni sa mogućnošću KZ i identifikator F-O-F oba Čajavceve proizvodnje, kao i modernizovani sistem unutrašnje veze. Kupola i lanseri su ostali originalni tako da je prelaz sa ruske na naš model zahtevao minimalnu doobuku. U suštini, drastično se razlikovao od izvornog tela BVP koji ima sasvim drugu namenu i predstavlja jedno od najkompleksnijih oklopnih vozila a delo je domaćeg proizvođača čija je funkcionalnost dokazana 99-te kada je ovim oruđem oboren jedan F-16, mada je taj slučaj pripisan drugom sistemu.








wermez:
Jedini PVO sistem koji koriste i Srbija i Rusija.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page