PALUBA
May 18, 2024, 12:35:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Operativno stanje Hrvatskih topovnjaca i buducnost raketnog naoruzanja  (Read 6818 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #15 on: April 20, 2021, 06:29:45 pm »


 Ja sam zloban kada kažem istinu Huh? Baš mene boli uvo za cro obalu i njene kapacitete . Samo sam konstatovao da su Italijani ostvarili ono što su uvek hteli . S čime će im se Cro i zbog čega suprostaviti Huh? Ribrice ( Italijanske) im vršljaju po moru kako hoće . Rugaju im se u lice i kada ih uhvate i privedu . Da. Jesam zloban !
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 334


« Reply #16 on: April 20, 2021, 07:04:27 pm »

... Ako jedna obična podzvučna raketa B/B košta npr. minimum 10M$, pitanje je šta će Hrvatska uopšte biti u stanju kupiti... bilo kada i bilo gde, ...
Što se tiče raketa brod-brod .... Te nove rakete ne koštaju ni približno toliko.

Koštaju nažalost.  Tongue

Quote
This order is part of a framework agreement between Saab and Diehl Defence, which offers the possibility for additional procurement in the future, where Saab’s share is up to approximately €140 million. The agreement allows orders to be placed for up to 160 missiles until the end of 2024.

https://www.navalnews.com/naval-news/2020/09/germany-orders-additional-rbs15-mk3-anti-ship-missiles/

poz.

I sad.. 140 mil EUR za 160 raketa je koliko EUR po raketi...?

uz citat iz gore navedenog linka: "...In addition to the missile systems, the order also includes associated equipment and services."
« Last Edit: April 20, 2021, 07:18:55 pm by bristova » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #17 on: April 20, 2021, 07:19:01 pm »

Koštaju milju po raketi, kako sam već ranije pisao, nije malo.
Kumbor obično pretjeruje, nije do njega.


 Ja sam zloban kada kažem istinu Huh? Baš mene boli uvo za cro obalu i njene kapacitete . Samo sam konstatovao da su Italijani ostvarili ono što su uvek hteli . S čime će im se Cro i zbog čega suprostaviti Huh? Ribrice ( Italijanske) im vršljaju po moru kako hoće . Rugaju im se u lice i kada ih uhvate i privedu . Da. Jesam zloban !

To više nije naše more već EU more.

poz.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #18 on: April 20, 2021, 09:51:30 pm »


 Ja sam zloban kada kažem istinu Huh? Baš mene boli uvo za cro obalu i njene kapacitete . Samo sam konstatovao da su Italijani ostvarili ono što su uvek hteli . S čime će im se Cro i zbog čega suprostaviti Huh? Ribrice ( Italijanske) im vršljaju po moru kako hoće . Rugaju im se u lice i kada ih uhvate i privedu . Da. Jesam zloban !

Pa nije bas tako, uhvacene talijanske ribarice dobiju paprenu kaznu a ako se ponovi prekrsaj bude i zapljena broda. Izadji iz 20 stoljeca, drugo Tito je davno umro a i karta svijeta se ponesto promjenila.

Logged
kvarc
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #19 on: April 21, 2021, 12:00:24 am »

Ne moze tako mala i slabo naseljena zemlja, imati tako veliku obalu, pa je jos i efektno braniti, narocito, pored takvog gnevnog dzina kao sto je Italija, koja ce kadtad traziti reviziju stanja iz 45. godine, na sto joj svakako ide na ruku i nikada do kraja izgradjena hrvatska nacionalna svest u Istri. U izvesnom smislu Hrvatska je 91. potpisala dugorocno svoju smrtnu presudu, a u tom laganom izumiranju nju i te kako prate i Srbija i BiH. Nedostatak vizije otpadnike crvene burzoazije krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih, vec placamo skupo, a tek cemo je debelo platiti tokom ovog stoleca.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #20 on: April 21, 2021, 02:15:37 am »

Sto nebi mogla imati jaku mornaricu? Pa netreba vise od 10 hiljada uvezbanih mornara sa malom i dobro opremljenom flotom. Svako ostrvo moze biti nepotopivi brod koji moze da ujede bilo koga u jadranu a ima ih hiljadu. Samo da se ulaze u odbranu. Lopovi vladaju, lova se muze u inostranstvo, drzava u vecitom dugu. Dobro je da imaju i ovo sto imaju.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #21 on: April 21, 2021, 03:01:25 am »

Pitam se, šta će Hrvatskoj mornarica naoružana protivbrodskim raketama velikog dometa?

Narocito kad ne postoje druge vazne sposobnosti poput protiv podmornickih snaga a protiv minske snage su slabe.

Tu je onda i problem sto Hrvatska nema PZO srednjeg ili veceg dometa a cak u najboljim uvijetima RV ce biti samo za airpolicing.  U najgorem slucaju Talijankso RV "brani" istocni Jadran.

Znaci u nekom senariju gjde NATO i EU nestanu (sve moguce - gle kako Turska ispada iz NATO ili kako Novi Zealand pada pod Kineski utijecaj) i Italija zeli da imaju totalnu kontrolu Jadrana, vec imaju totalnu kontrolu zraka i totalnu kontrolu ispod povrsine.



Quote
Nisam upoznat sa strategijom HR odbrane, pa mi nije jasno sa kim HR misli ratovati na Jadranu, u bliskoj i daljnjoj budućnosti?

Ne mislim da postoji ikakva strategija. Hrvatska je predala obrambenu strategiju NATO.



Quote
Činjenica je da bi se HR trebala pomiriri sa činjenicom da u današnjoj konstelaciji snaga na Jadranu i malo širem okruženju, i političkog okruženja, njoj ne treba ratna mornarica (sa punim sadržajem tog pojma), već samo obalska straža koja može kontrolisati obalu protiv neželjenih upada švercera i eventualno manjih terorističkih snaga, te da kanališe prihvat izbeglica iz Afrike. Sve ostalo je suvišno. Uprvo zbog toga je suludo trošiti pare na postojeće brodove i postojeće rakete.

Jedino je još nejasno kakav zadatak će HR dobiti unutar NATO. Kada se to iskristalizuje, - to će opredeliti budućnost HR mornarice, samim tim i budućnost raketnih brodova na istočnoj obali Jadrana.


To je istina samo ako se misli da ce NATO opstati zauvijek.

Prije par godina, glavni general Talijanskog RV je kazao da Italija mora da planira za dvije buducnosti - jednu gdje NATO postoji i drugu gdje ne postoji. U Hrvatskoj ali i u mnogo NATO zemljama, misle da ce NATO trajati vijecito i da ce ih Amerika braniti do zadnjeg Amerikanca.

Da Hrvatska zeli relativno snazne obrambene snage koje mogu barem odvracati Italiju, mogli bi ih imati.  Problem je sto ne zele da ulazu u to ili mnogo druge stvari.  To je zapadni problem.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: April 21, 2021, 05:32:58 am »

U NATO savezu svaka zemlja ima svoju ulogu i svoj zadatak pa tako i Hrvatska. Kada savez bude definisao svoje potrebe na Jadranu, recimo protivminska odbrana i patroliranje, i to bude postavio kao zadatak Hrvatskoj, njena RM će se tako i razvijati. S druge strane Hrvatskoj niko ne brani, čak ni NATO savez, da, ukoliko ima dovoljno sredstava, svoju flotu ojača i udarnim brodovima, korvetama ili fregatama, koje mogu da izvode i PPd borbu kao i da nanose raketne udare po neprijateljskim brodovima.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #23 on: April 21, 2021, 12:56:03 pm »

U NATO savezu svaka zemlja ima svoju ulogu i svoj zadatak pa tako i Hrvatska. Kada savez bude definisao svoje potrebe na Jadranu, recimo protivminska odbrana i patroliranje, i to bude postavio kao zadatak Hrvatskoj, njena RM će se tako i razvijati. S druge strane Hrvatskoj niko ne brani, čak ni NATO savez, da, ukoliko ima dovoljno sredstava, svoju flotu ojača i udarnim brodovima, korvetama ili fregatama, koje mogu da izvode i PPd borbu kao i da nanose raketne udare po neprijateljskim brodovima.

Upravo to. Postoje usuglašeni Ciljevi sposobnosti (nekada Ciljevi snaga), odnosno sposobnosti koje je Hrvatska usuglasila s NATO-om da će ih razvijati i staviti na raspolaganje Savezu (ali i koristiti za vlastite potrebe). To je ono što se Hrvatska obvezala činiti. Paket NATO Ciljeva sposobnosti (50ak ciljeva) se usuglašava na godišnjoj razini te postoje zasebni Ciljevi sposobnosti za HKoV, HRZ, HRM, ZSS, ZzP, GS i pristožerne postrojbe i OSRH u cjelini. Npr. Ciljevi sposobnosti HRM su vezani uz minsko i protuminsko djelovanje, pomorsko presretanje, stvaranje pomorske situacijske slike itd.

Sve poviše toga je ostavljeno Hrvatskoj na volju, štoviše NATO i SAD kao vodeća nacija konstantno od članica traže povećanje izdvajanja za obranu na minimum 2% BDP, od čega najmanje 20% za opremanje i modernizaciju. Vodećim NATO članicama s razvijenom vojnom industrijom je cilj prodati naoružanje i zaraditi, pa ne vidim razlog za ikakve zabrane. Ako Hrvatska zanemari ili izgubi neku sposobnost koju sada ima ili ne razvija neke sposobnosti koje bi trebala, to nije zato što je NATO tako odredio već zbog nesposobnosti, neznanja i nezainteresiranosti vlastitih vladajućih struktura, odnosno zbog nedostatka financijskih sredstava koje je opet u vezi sa ovim prvim.
« Last Edit: April 21, 2021, 01:48:53 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #24 on: April 21, 2021, 01:20:54 pm »

Ja sam zloban kada kažem istinu Huh? Baš mene boli uvo za cro obalu i njene kapacitete . Samo sam konstatovao da su Italijani ostvarili ono što su uvek hteli . S čime će im se Cro i zbog čega suprostaviti Huh? Ribrice ( Italijanske) im vršljaju po moru kako hoće . Rugaju im se u lice i kada ih uhvate i privedu . Da. Jesam zloban !

Što se talijanskih ribara tiče, članak iz Slobodne Dalmacije od 14.VIII.1985. (objavljen kao najava proslave Dana graničara) navodi kako je prethodne 1984. godine zabilježeno 395 povreda jugoslavenske granice, od čega 83 na moru. U tim povredama su najčešće sudjelovali talijanski ribarski brodovi. I u prvih šest mjeseci 1985. godine od ukupno zabilježenih 179 povreda državne granice na kopnu i moru, najviše povreda se odnosi na talijanske ribare (u prvoj polovici iste godine je zabilježeno i 18 povreda zračnog prostora).

Dakle, talijanski ribari su rovarili na našoj strani Jadrana i u vrijeme SFRJ i JRM, koja je bila puno veća, moćnija i prisutnija na moru nego HRM, kamoli neće danas kad smo dio istog (istih) saveza. Uostalom, nadzor i zaštita državne granice na moru je danas prvenstveno zadaća Granične Policije MUP RH i Pomorske policije kao njenog integralnog dijela, a ne HRM.

« Last Edit: April 21, 2021, 01:47:21 pm by leut » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #25 on: April 22, 2021, 03:36:00 pm »

Stranci su pokupovali komplet obalu pa neka je oni i brane. Neko izgubio livadu, neko prodao.
Obala je "Res extra comercium" ako znaš šta govorim. Ne znam koliko su Pavle i Ckalja dobri sa rimskim pravom?
Ja posjedujem dio ispred obale, ja ću ga braniti, da li ti je to dovoljno? Sumnjam da stranci u RH procentualno imaju na Jadranu više nekretnina nego Rusi u CG?!
Čuvajte RRF kao zjenicu oka svoga a tuđeg se okanite!
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #26 on: April 22, 2021, 04:14:05 pm »

Kao i do sada, nacionalizam ti neda da progledas i shvatis sta ti stranci rade. Sta ce da rade tvojim naslednicima. Koliko se naplacuje kupanje? Gde ide ta lova? Cije proizvode koristis? Koliko vam je kuna odneo moj zamljak? Branio bi svoje, ja to cenim. Najlakse je uzeti pusku i braniti se. Ali ajde se odbrani od toga sto ce  ti deca placati strancima da jedu, piju, oblace se, putuju, rade za njih. Umesto da rade za sebe, svoju buducnost pa i za svoju mornaricu i rakete. Nemoj misliti da vam je bolje nego bilo gde na balkanu. U istoj ste serpi, koliko god se trudili da ste u boljoj.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #27 on: April 22, 2021, 04:21:58 pm »

Amo se držati teme, brodovi, rakete i to.
Da smo svi skupa u kurcu, jesmo.  Tongue

poz.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #28 on: April 22, 2021, 04:39:58 pm »

Amo se držati teme, brodovi, rakete i to.
Da smo svi skupa u kurcu, jesmo.  Tongue

poz.

Izvinjavam se.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #29 on: April 22, 2021, 05:13:24 pm »

41, 42 operativne, MTU motori, Finci dali puno dijelova i motora.
42 prerađena za međunarodne operacije u Velmoru.
21 operativna, MTU i plinska RR turbina.
Motrilački i ciljnički radari funkcionalni, rakete ukrcane.
12 operativna,M 504 2M novi motori ugrađeni, prošla remont, remont pramčanog i krmenog topa.
11 čeka remont/ugradnju novih motora.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.