PALUBA
May 31, 2024, 03:25:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 359958 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 911



« Reply #900 on: August 27, 2014, 08:57:51 pm »

Настанак појма «Мала Русија»
Мала Русија – овај појам развили су грчки православни
јерарси, када су после монголског освајања руских територија
остале само две слободне области – Галицијско-Вољинскаја и
Владимиро-Суздаљскаја и које су сачувале активни однос са
константинопољском патријаршијом. Појавила се потреба да
се разликују једна Русија од друге, било каквим опредељењем.
Византинци су искористили постојеће географске термине:
држава мала или велика у зависности од старости. Сагласно
томе Малом Русијом су назвали исконске руске земље, а Ве-
ликом су назвали територије колонизоване насељавањем из
државе-мајке. Тако је 1347. године византијски император, Јован Кантакузин, писао литванском кнезу Љбарту Гедимино-
вичу о томе да је руски народ познао Бога и просветио се кр-
штењем и да има једног митрополита – кијевског за целу Ру-
сију, како за Малу, тако и за Велику.

Пре овога забележено је 1335. године да је галицијски
кнез Јуриј Болеслав II у Грамати великом магистру немачког
реда Дитриху, од 20. октобра 1335. године, назвао себе кнезом
Мале Русије. Ови појмови, Мала и Велика Русија ушли су у
службену употребу 1361. године када је патријарх утврдио две
митрополије – једну у Великој Русији са центром у Владими-
ру и Кијеву и другу у Малој Русији са центром у Новгороду и
Галицији. Ову терминологију (Велика/ Мала Русија) кори-
шћена је од стране православног свештенства и монаштва (Ру-
са и Грка), а такође и од стране људи који су образовани у
њиховој средини. Посебно често ови називи су почели да се
користе у текстовима православних публициста после Бретске
уније, 1596. године.
5 На основу назива територија Мала Русија
(Малорусија) и становништво су почели називати Малоруси.
Ова терминологија се задржала све до комунистичке Револу-
ције, а потом су револуционарним декретом, 1922. године за-
бранили коришћење имена Малорусија и увели име Украјина.



Izvor: Зоран Милошевић
Слобомир П Универзитет
Бијељина
316.454 (477)
КАКО СУ МАЛОРУСИ ПОСТАЛИ УКРАЈИНЦИ
Прилог проучавању промене националног идентитета
Малоруса



Хвала Трифко на овом појашњењу.
Сигуран сам да је ово нашим поштованим палубарцима и раније било познато. Па и онима који се сада као ишчуђавају откуд тај појам и шта представља. Wink
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 911



« Reply #901 on: August 27, 2014, 09:42:13 pm »

Припадници Петог батаљона Територијалне одбране Прикарпата су одлучили да им је доста свега и кренули су кући...


Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #902 on: August 28, 2014, 12:16:14 am »

ne vidim osnove za tvrdnju da je Ukrajina umjetna tvorevina..ako se vatamo povijesti isto tako mozemo reci da su svi Rusi zapravo potekli od Ukrajinaca. to su mutne vode, pogotovo kad se prica o tako dva bliska naroda
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #903 on: August 28, 2014, 01:04:36 am »

Mene pomalo iritira činjenica da se na nekim forumima i općenito javnim mrežama previše idealizira Ruska strana, pritom mislim u idealizira vojno-borbeno smislu ajmo to tako reći, ne samo političkom. Politiku ću za sad ostaviti po strani.

Rat traje ima već preko dobra 3 mjeseca, po informacijama koje većinom dobivamo ispada da proruski pobunjenici imaju neku vanzemaljsku oklopnu zaštitu na svojim uniformama koja ih štiti od toga da ginu. Čitajući većinom tekstove i vijesti gdje se glorificira samo jedna strana, dolazi se do informacija da u Ukrajinsko-Ruskom sukobu u Ukrajini ginu samo Ukrajinski vojnici i to masovno , dok se gubici ruske strane gotovo niti ne spominju. Ne znam je li razlog tome namjerno sakrivanje pravih podataka i istine od strane proruskih pobunjenika, ili naprosto forumsko ignoriranje statistike po principu pišem ono što mi odgovara. Uvjeren sam da Ukrajinci jesu pretrpili određene teške gubitke u tehnici, pa tako i u ljudstvu, ali ne može me nitko uvjeriti da pobunjenici također ne trpe velike gubike tokom ovog sukoba pogotovo kad se uzme u obzir da imaju posla sa vojskom koja ih napada sa stotinama tenkova, raznovrsnim topništvom svih kalibara, avijacijom, velikim brojem pješadije itd.
Često puta dolazi se i do situacija gdje se na javnim mrežama, forumima negira svaka objava Ukrajinskog general štaba o vojnim uspijesima i gubicima koje su nanijeli neprijatelju, dok se istovremeno glorificira i kao istina propagira svaka objava s ruske strane u kojoj piše "uništili smo 150 tenkova, ubili smo 230 nacista i zarobili smo 50 BTR-ova 4" i većinom nakon neke takve objave desi se suprotan efekt, hop padne jedan grad koji su do jučer držali, onda drugi dan "ubili smo 500 nacista u kontraofenzivi i zarobili 300 tenkova" hop pao i drugi grad i došao u ruke Ukrajinske vojske   ...tako to od prilike izgleda iz moje svakodnevno forumske perspektive. Pravo je pitanje, gdje je tu prava istina ? reko bi da gubici pobunjenika nisu ništa drastično manji od gubitaka koje oni nanose Ukrajinskoj vojsci. Njima ponajviše ide u ruku način ratovanja koji vode, odnosno gerila, udari pa pobjegni što im daje određenu prednost kao i činjenica da ratuju na domaćem terenu i da su obavještajno veoma dobro potkovani od strane Rusije čak i satelitskim snimkama uživo. No smatram da to ne umanjuje činjenicu da također trpe velike ljudske gubitke na bojištu. Bilo bi dobro kad bi postojali neki zaista relevantni i precizni podaci o toj problematici bez napuhavanja jedne ili druge strane.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #904 on: August 28, 2014, 02:09:50 am »

Mene pomalo iritira činjenica da se na nekim forumima i općenito javnim mrežama previše idealizira Ruska strana, pritom mislim u idealizira vojno-borbeno smislu ajmo to tako reći, ne samo političkom. Politiku ću za sad ostaviti po strani.

Rat traje ima već preko dobra 3 mjeseca, po informacijama koje većinom dobivamo ispada da proruski pobunjenici imaju neku vanzemaljsku oklopnu zaštitu na svojim uniformama koja ih štiti od toga da ginu. Čitajući većinom tekstove i vijesti gdje se glorificira samo jedna strana, dolazi se do informacija da u Ukrajinsko-Ruskom sukobu u Ukrajini ginu samo Ukrajinski vojnici i to masovno , dok se gubici ruske strane gotovo niti ne spominju. Ne znam je li razlog tome namjerno sakrivanje pravih podataka i istine od strane proruskih pobunjenika, ili naprosto forumsko ignoriranje statistike po principu pišem ono što mi odgovara. Uvjeren sam da Ukrajinci jesu pretrpili određene teške gubitke u tehnici, pa tako i u ljudstvu, ali ne može me nitko uvjeriti da pobunjenici također ne trpe velike gubike tokom ovog sukoba pogotovo kad se uzme u obzir da imaju posla sa vojskom koja ih napada sa stotinama tenkova, raznovrsnim topništvom svih kalibara, avijacijom, velikim brojem pješadije itd.
Često puta dolazi se i do situacija gdje se na javnim mrežama, forumima negira svaka objava Ukrajinskog general štaba o vojnim uspijesima i gubicima koje su nanijeli neprijatelju, dok se istovremeno glorificira i kao istina propagira svaka objava s ruske strane u kojoj piše "uništili smo 150 tenkova, ubili smo 230 nacista i zarobili smo 50 BTR-ova 4" i većinom nakon neke takve objave desi se suprotan efekt, hop padne jedan grad koji su do jučer držali, onda drugi dan "ubili smo 500 nacista u kontraofenzivi i zarobili 300 tenkova" hop pao i drugi grad i došao u ruke Ukrajinske vojske   ...tako to od prilike izgleda iz moje svakodnevno forumske perspektive. Pravo je pitanje, gdje je tu prava istina ? reko bi da gubici pobunjenika nisu ništa drastično manji od gubitaka koje oni nanose Ukrajinskoj vojsci. Njima ponajviše ide u ruku način ratovanja koji vode, odnosno gerila, udari pa pobjegni što im daje određenu prednost kao i činjenica da ratuju na domaćem terenu i da su obavještajno veoma dobro potkovani od strane Rusije čak i satelitskim snimkama uživo. No smatram da to ne umanjuje činjenicu da također trpe velike ljudske gubitke na bojištu. Bilo bi dobro kad bi postojali neki zaista relevantni i precizni podaci o toj problematici bez napuhavanja jedne ili druge strane.
Svi imamo pravo da budemo navijaci, na ovom forumu meni je prihvatljivo da to zadrzimo za sebe koliko god je mnoguce. Posto je neke prave informacije tesko dobiti, a da je lako verovatno bi ti izneo ovde gubitke Proruskih pobunjenika.
 Mozda da pratis malo pazljivije Dzumbine postove, imao bi realniji uvid u situaciju na terenu, Covek je profesionalac, apsolutno realno i nepristrasno komentarise i sto je jos bolje iznosi svoje zakljucke i analize, pa cak i pretpostavke sta se desava na tertenu. Tu je dosta znanja i iskustva a ocigledno i pracenja svih mogucih informacija koje samo neko dobro strucan moze da filtrira i nesto konkretno formulise.
Koliko vidim, njegove pretpostavke , analize i neke prognoze su poprilicno tacne.
 Meni je ovaj forum jedini izvor informacija iz Ukrajine, a i drugih ratista i osim sirovih vesti, volim da procitam necija strucna misljenja, zapazanja i prognoze. Prepucavanje zamara, mada i ja pozelim ponekad da dam licno misljenje, izbegavam, nema svrhe ni koristi za ovu temu.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #905 on: August 28, 2014, 06:16:59 am »

Ako većina foruma negira zvanične izjave ukrainske strane, da li to znači da ta većina navija za Ruse, ili da imaju više informacija.
Možda ih plaćaju Rusi kako bi širili rusku propagandu po vascelom svetu.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #906 on: August 28, 2014, 06:18:22 am »

Sto se tice neverovanja u izvestaje sa ukrainske strane i vise poverenja u proruske izvore, za to su krivi sami ukrainci i njihovo stalno "gresenje" pri izvestavanju.

Licno ne verujem previse niti jednoj strani, ali uporedjujuci izvestaje stabova i stanje na terenu, malo vise poverenja moze se dati proruskoj strani (po pitanju stanja na frontu), a najpribliznije stanje se dobija ako uporedis sve moguce izvore i stanje na terenu (u sustini ono sto Dzumba radi).

P.S.
Ovakvo razmisljanje ne vredi samo za ovaj rat, vec za svaki moguci rat od pocetka ratovanja, pa sve do danas.
Logged
anton-pecerski
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 412


« Reply #907 on: August 28, 2014, 07:43:03 am »

Bojnice, ne idealiziram ustanicku ("Rusku") stranu. Vise od toga... Ranije citao u ovoj temi pitanje u kojem drugom ratu avioni padali su sa neba k'o kruske? I prisjetio: u nasem petodnevnom ratu 888 sa Gruzijom: ruska strana izgubila tada 6 borbenih aviona ukljucujuci strateski bombarder, i jos 3 bili su tesko osteceni. Ipak slomili tada dosta moderni sistem drzavne PVO...
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #908 on: August 28, 2014, 08:06:40 am »

Jedna vrsta ratovanja je tzv. ratovanje informacijama, prikrivanje podataka i slično. Ukrajina se je već dokazala kao prilično nesposobna u tom pogledu, jer ukrajinski vojnici imaju slobodan pristup telefonima, smsovima, twitteru, facebooku,  vkontakte... I tu izlažu svoje viđenje situacije, koje zna biti prilično grozomorno. Njihovo MO isto objavljuje podatke o gubicima previše otvoreno, što spušta moral i naciji i vojsci.

A pobunjenici? Što bi oni objavljivali bilo šta, za čije babe zdravlje? Umesto da objavljuju podatke o gubicima, njihovo je da objavljuju podatke o pobedama i uspesima (koje čak i Ukrajinci moraju da potvrde ili demantuju), što diže moral njihovim jedinicama. Naravno, isto tako je verovatno "bilo rečeno" raznim "dobrovoljcima" kako da se ponašaju, verovatno su gasili ili minirali antene gsm mreže na svojoj teritoriji da ograniče odliv informacija... Posledično, svi gubici pojedinaca su čisto spekulativni, i kao takvi, nepouzdani i ne smeju se uzimati kao realni... Što je ipak odlično za pobunjenike.

Toliko o gubicima. Postoji i opcija preuveličavanja gubitaka protivnika, pogotovo u slučaju kada isti ne može to da demantuje, tipa amerikanci u svakom ratu protiv svakoga, kao npr. onomad kad smo izgubili 70% OMJ i ceo PVO  Grin
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #909 on: August 28, 2014, 09:37:57 am »

Zanimljiv razvoj situacije, sutra je ono kao gadering P&P.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sta li ce ovdje na kraju ispasti.  Sad
poz.
Danas sam razgovarao sa kolegom iz Kijeva i on mi dade ideju da se ovde pokušava da napravi suvozemna veza Rusije sa Krimom.
Ako to ne budu imali moraće da grade most a to mnogo košta.
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #910 on: August 28, 2014, 09:59:40 am »

Suvozemna veza ... ne verujem da je u praksi moguće a da se ne izrodi nešto mnogo gore nego što je sad, pre će da izgrade i most a i onaj železnički tunel i da reše problem.
 
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #911 on: August 28, 2014, 10:01:25 am »

Činjenica je da je Ukrajinska vojska desetljećima zanemarivana i danas u skoro potpunom rasulu. Ono što još nešto vrijedi nešto i pokušava. Strani savjetnici ne mogu tu puno napraviti, iako se trude. S druge pak strane Rusi su ubacili najbolje što imaju od komandnog kadra do vojnika-veterana, ostatak čine lokalni rusi što patrioti što profiteri. Ono što vidimo je svaki put kad Ukrajinska vojska napravi neki pomak na žarište stižu svježe trupe opremljene boli glava i okreću situaciju. Ono što me čudi je moral Ukrajinaca. Iako je poznato da su jako miroljubiv narod ipak sam očekivao malo više patriotizma. Nekako mi se čini da stanovništvo nije zauzelo stranu i da pasivno gleda i pati u ovom sukobu.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #912 on: August 28, 2014, 10:52:42 am »

Ono što me čudi je moral Ukrajinaca. Iako je poznato da su jako miroljubiv narod ipak sam očekivao malo više patriotizma. Nekako mi se čini da stanovništvo nije zauzelo stranu i da pasivno gleda i pati u ovom sukobu.

Mislim da stanovništvo u ratnoj zoni gleda sačuvati živu glavu o oni izvan ratne zone želi živjeti koliko je više moguće normalno. A ako bude o glavu, lagano se to okrene uz pomoć raznih sredstava. Može i ovako za početak :-)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Capture.PNG (317.45 KB, 584x743 - viewed 49 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #913 on: August 28, 2014, 11:25:12 am »

Ovu kartu je pravio neko ko nije sasvim tačan. Krim je ruski i ostaće tako sviđalo se to njima ili ne. A ruski vojnici tačno znaju gde je Rusija a gde nije. Tako da ovakve kvazi simpatične sličice ne treba postovati. Tamo se ljudi bore za goli život (na obe strane), i treba čitati što više čitati
šta pišu znalci i stručnjaci na ovom forumu (npr. @džumba) i na drugim mestima a ne baviti se drugorazrednom propagandom.
Logged
anton-pecerski
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 412


« Reply #914 on: August 28, 2014, 03:48:34 pm »

Video sa oslobodjenog brda Saur Mogila. Upazite na potpuno unisteni memorialni kompleks i spomenik bitkama tu u 2SR. http://www.youtube.com/watch?v=vS8qiPv2eP0&feature=youtu.be
Najvisoko mjesto u cijelom Donjeckom bazenu
Logged
Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.