PALUBA
May 20, 2024, 06:37:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 ... 124   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Ukrajini  (Read 358591 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #1185 on: September 08, 2014, 06:56:10 pm »

Čudo da ruske državne naftne kompanije ovako osakati tek početak američkih  sankcija,šta će tek biti kad nastupi u petak novi set EU sankcija.
------------------------------------------
Rosneft planira ukidanje 1.000 radnih mjesta zbog sankcija
SEPTEMBER 04, 2014 10:09 AM
RosneftWindowKremlin

Ruski naftni gigant Rosneft, koji je pod udarom američkih sankcija vezanih za ukrajinsku krizu, ukinuće četvrtinu radnih mjesta iz svoje centrale u Moskvi, što je oko hiljadu mjesta, piše danas ruski list Komersant.
“Ukidanje radnih mjesta moglo bi da pogodi 20 odsto do 25 odsto zaposlenih, odnosno hiljadu ljudi”, piše ovaj ekonomski dnevnik pozivajući se na izvore upoznte sa situacijom.
Prema navodima Komersanta broj zaposlenih u moskovskoj centrali Rosnjefta znatno je porastao poslednjih godina i ta tendencija je pojačana kada je prošle godine kupljena konkurentska firma TNK-BP za 55 milijardi dolara.
“Rosneft radi na tome da smanji troškove, uključujući optimizacijom radnih mjesta”, rekao je portparol grupe u imejl poruci agenciji France Presse demantujući da će biti “masovnog ukidanja radnih mjesta”.
Ova naftna grupa koju vodi Igor Sechin, blizak saradnik ruskog predsjednika Vladimira Putina, u julu je dodata na spisak firmi pod sankcijama SAD zbog ukrajinske krize.

Grupa, koja je 69 odsto u vlasništvu ruske države, nedavno je zatražila pomoć države za vraćanje duga od preko 30 milijardi eura.
Link
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 900



« Reply #1186 on: September 08, 2014, 07:04:41 pm »

Rekao bih da je ovo epilog panike ili votke



Разбио се бјежећи, а на тенку натпис "на Москву!". Grin
Како оно кажу, "дала баба динар да уђе у коло, а десет да изађе из њега"...
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #1187 on: September 08, 2014, 07:25:01 pm »



ova stranica mi se cini pristranom
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 451


« Reply #1188 on: September 08, 2014, 07:30:28 pm »

Pa sad da li je baš čudo? Rusija je od Srbije veća (po broju stanovnika) barem 20 puta. Znači kao kada bi u Srbiji bilo ukinuto 50 radnih mesta. A ako to dovedeo u razmer Crne Gore, koja je 200 puta manja, onda bi taj razmer gubljenja radnih mesta u Crnoj Gori bio 5. Dakle, ako je gibitak 5 radnih mesta u Crnoj Gori čudo, onda je i ovo u Rusiji zaista čudo.

Malo sam karikirao jer zbog sankcija u Rusiji nije izgibljeno (ili će biti) samo ovih 1000, ali tebi kao da je drago da će tih 1000 ljudi (i mnogi drugi) izgubiti posao. Drugo, ne zaboravi da će sankcije pogoditi i Evropu (EU). Možda ne toliko, ali barem upola toliko. Dakle, nadaj se "čudu" i u EU, pa i u Crnoj Gori. Izgubiće te 2,5 radnih mesta zbog ovih sankcija. Wink
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1189 on: September 08, 2014, 07:56:00 pm »


Tekst o uticaju sankcija na naftnu industriju je trebao biti objavljen ali se ne bih složio sa prvom rečenicom.Niti se se vidi da je taj uticaj stvaran jer u tekstu lijepo piše da se planira a ima i demanti za veliki broj otpuštenih radnika.Dokaz da je to utjecaj SAD sankcija je također upitan jer koliko znam RF nije izvozila naftu u SAD.Na kraju mislim da je i Putin na početku uvođenja sankcija rekao da je protiv uvođenja istih jer će one štetiti kako drugima tako i RF.

Poz.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1190 on: September 08, 2014, 07:58:58 pm »

Interesantan članak

na fakti.org.
Европска унија није успела да уведе нове санкције Русији

    18:40 08.09.2014.
  

ДИПЛОМАТСКИ ИЗВОР ИЗ БРИСЕЛА:
„НЕКЕ ЗЕМЉЕ НАПРОСТО ЈОШ НИСУ ДАЛЕ САГЛАСНОСТ“

        ЗЕМЉЕ Европске уније нису успеле да се сложе поводом увођења нових санкција Русији. Ни у такозваној „аутоматској писаној процедури“, ни на ванредном састанку амбасадора 28 чланица.

        Ово је објавила агенција ИТАР-ТАСС, позвавши се нa „европски дипломатски извор“.

        Тај „извор“ је истовремено нагласио: „Неке земље напросто још нису дале сагласност. То је нормално, ми у томе не видимо проблем. Уосталом, увођење санкција - с обзиром на позитивну динамику у Украјини - ионако може бити одложено“.

        За ступање на снагу новог пакета санкција било је неопходно да на њега ставе потпис све земље-чланице ЕУ (28).


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1191 on: September 08, 2014, 08:11:13 pm »

Ja sam potpuno ubeđen da će sve ove sankcije samo ojačati Rusiju, u svakom pogledu, a ne oslabiti - kako se tome zapda nada.

Kao rezultat USA i EU sankcija Rusija će se okrenuti sebi i svojim saveznicima (prvenstveno Kini) i razviće i izgradiće ono što su do sada uvozili od zapada (nove tehnologije), jer je uvoz specifičnih tehnologija bio jeftiniji nego tehnološki razvoj istih.
Realno gledano Kina je maher u krađi novih tehnologija (a i Rusi će se sigurno okrenuti tome), a industrijski, ljudski i svi ostali resursi ovde dve zemlje  su sasvim dovoljni da nakon početnih poteškoća zbog ekonomskih sankcija, ubrzo krenu putem tehnološkog i ekonomskog uzdizanja.

A ako Rusija uvede kontramere i uvede sankcije zapadu (napr. da u novembru zavrne sve gasne slavine), EU će moći da se zagreje samo debelim jorganima ..... što će sigurno dovesti do određenih razmirica među članovima koji su bili za i koji su bili protiv sankcija!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 552


« Reply #1192 on: September 08, 2014, 08:48:06 pm »


Koliko sam pročitao i čuo, za sada se ne planira zavrtanje špine, ali je moguće uvođenje zabrane preleta iznad Sibira, što bi bila žestoka šamarčina.

Sankcije Rusiju svakako ne mogu uništiti, ni naterati je da promeni mišljenje, ali  da mogu naneti znatne štete u periodu dok se ne izvrši supstitucija sopstvenom proizvodnjom ili uvozom iz drugih zemalja, to svakako.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #1193 on: September 08, 2014, 09:17:48 pm »

......
A ako Rusija uvede kontramere i uvede sankcije zapadu (napr. da u novembru zavrne sve gasne slavine), EU će moći da se zagreje samo debelim jorganima ..... što će sigurno dovesti do određenih razmirica među članovima koji su bili za i koji su bili protiv sankcija!


Neznam kako je u drugim zemljama ex Juge. Slovenija ima 55% plina iz Rusije, e ako zatvore slavine nekima če biti hladno.

Mnogo ljudi je promenilo grejanje na ugalj ili naftu za plin. E pa ako se priključiš na ''gradski'' plinovod, ide i štednjak, bojler, peč. Naravno svi izbacili stare peči, preradili dimnjake...Takvim ljudima če se porušiti način života. A da ne pričam o vrtičima, školama, bolnicama, javnim ustanovama... I tu se dosta prelazilo na plin.

Za mene ne brinite, ja još uvek imam grejanje na ''naftu'' i rezerve za jednu zimu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 552


« Reply #1194 on: September 08, 2014, 09:24:12 pm »


С обзиром да је све јасније да се ради управо о "економском рату Запада против Русије", што се сукоб буде продубљивао, мање ће се бројати паре, а више управо ефекат на циљану страну. Ко води рат и све време броји паре, тај је неозбиљан.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1195 on: September 08, 2014, 09:26:29 pm »

Najveći problem za Gazprom, Rosneft i Transneft je prvenstveno tržište Ukrajine koje će sada zauzeti "zapadne " kompanije.Iz tog razloga se govori o eventualnom restrtruktuiranju zaposlenih Rosneft-a ,za deo kompanije koji possluje tamo.Uprkos svemu,država će pomoći da se održi dosadašnji nivo proizvodnje kroz iznalaženje novih partnera u prodaji.

off:
Prema tome Kaćo,ne boj se....nego brinite u Crnoj Gori da zadržite to malo ruskih turista koje se ipak odlučilo za vaš deo Jadrana.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 953



« Reply #1196 on: September 08, 2014, 09:45:58 pm »

Ja sam potpuno ubeđen da će sve ove sankcije samo ojačati Rusiju, u svakom pogledu, a ne oslabiti - kako se tome zapda nada.

Kao rezultat USA i EU sankcija Rusija će se okrenuti sebi i svojim saveznicima (prvenstveno Kini) i razviće i izgradiće ono što su do sada uvozili od zapada (nove tehnologije), jer je uvoz specifičnih tehnologija bio jeftiniji nego tehnološki razvoj istih.
Realno gledano Kina je maher u krađi novih tehnologija (a i Rusi će se sigurno okrenuti tome), a industrijski, ljudski i svi ostali resursi ovde dve zemlje  su sasvim dovoljni da nakon početnih poteškoća zbog ekonomskih sankcija, ubrzo krenu putem tehnološkog i ekonomskog uzdizanja.

A ako Rusija uvede kontramere i uvede sankcije zapadu (napr. da u novembru zavrne sve gasne slavine), EU će moći da se zagreje samo debelim jorganima ..... što će sigurno dovesti do određenih razmirica među članovima koji su bili za i koji su bili protiv sankcija!
Razvoj ''novih tehnologija'' nije nešto što se dešava preko noći već traje decenijama. Takođe su sa to potrebni stručnjaci i infrastruktura za šta je takođe potrebno dosta vremena da se nabavi, razvije itd.
To sve lepo i prosto izgleda kao ideja, na papiru,  ali u praksi ide malo teže. Npr. ko kaže da će oni uopšte uspeti da razviju te ''nove tehnologije'' koje god da su? Evo za primer, imaju te silne fabrike pa ne razvijaju tenk sa novim tehnologijama nego prave frankenštajn-tenkove na bazi t72 i t80, čak je bilo reči da ima je jednostavnije (i daleko jeftinije) da kupe od nemaca tenk nego da razijaju novi.

Što se samih sankcija tiče, mislim da ekonomske sankcije Rusiji nikada neće biti uvedene a čak i ako budu prognoziram da će ''Evropa'' da se predomisli negde na pola zime. Još da dodam da Gas i gorivo nisu jedini izvozni aduti Rusije, tu su i gvožđe, alumijim, nikl, đubriva, hemikalije, otrovi ... i sve to ide u zemlje EU. Od 10 zemalja sa kojima ima najveću robnu razmenu 7 je u EU i NATO.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #1197 on: September 08, 2014, 10:30:51 pm »

Mene kao građanina Hrvatske ne brinu ova strašenja sa plinom. Što se tiče opsrkbe na državnoj razini Hrvatska tu nema problema. Mala je, nema prevelike potrebe, a one koje ima 60-70% sama podmiruje preko crpilišta u Jadranu i Molvama,  ako baš jako stisne nekako ćemo se nać za drugih 30%. Uvjeren sam da je Hrvatska jedna od onih Europskih država koje će imati najmanje problema oko plina , odnoso onih koji su najmanje ovisne o Ruskom plinu. Što se pak tiče moje osobne razine, hvala bogu imam doma veliki kamin na drva u hodniku koji može zagrijati skoro cijelu kuću kad bi vrata bila otvorena i 2 manje peći na drva u 2 veće sobe. Kuća je jednoetažna. Bojler je električni - tako da Putine piči sa isključenjima Europi odmah sad što se mene tiče, neovisan sam ko' Švicarska...

Nego, da postavim jedno pitanje, dobronamjerno i "istraživačko".

U posljednje vrijeme širu se razne paralele o nekom novom svjetskom poredku, o Rusiji i Kini koji će ga uvesti, o tim novim "silama" koje će srušiti sadašnji vid globalizacije i načia vladanja. Dapače, podržavam...protivnik sam neoliberalnog kapitalizma - ali zaista ono najgori od svih najgorih protivnika takvog sistema , čak i onog običnog blagog kapitalizma kakvog vidimo u Njemačkoj. Apsolutni sam socijalisata po uvjerenjima, sa izuzetno izraženim osjećajima za potrebe drugih ljudi i željom za što većim izjednačavanjem svih ljudskih klasa bez dijeljenja na tkz "elite" i "sirotinju" i slične bljuvotine, što je danas apsolutno izgubljeno, a renesasu na svjetskom nivou po tom pitanju ja vjerovatno neću doživjeti.

No...što donosi ta Rusija i Kina u taj novi svjetski poredak o kojem mnogi sanjaju ? što da ja kao izrazito anti-kapitalistički tip osobe očekujem u novom poredku od ljudi poput Putinove Rusije ili još gore Kine ? još veći neoliberalni kapitalizam i dijeljenje na ultrabogate, nekakav srednji sloj i ultra siromašne ?  zašto se ljudi zavaraju ? zašto toliko navijaju za novi svjetski poredak u kojem bi te sile imale dominaciju ? kakav će nam to boljitak donijeti ?

Pogledajte samo Rusiju. Ja taj narod izrazito cijenim i nemam onaj neki osjećaj mržnje prema njima. Međutim, kakvu mi alternativu oni daju ? ajde reko bi OK da je sad živ SSSR, komunizam, socijalizam - nije idealan istina, ali barem je bio originalan koncept kao kontramjera neoliberalnom kapitalizmu. Ali koju alternativu nudi Putin i Kinezi ? Abramoviće i slične megatajkune ?  Ruski narod bi sukladno veličini teritorije i broju stanovnika te omjeru prirodnih bogatstava na takvoj teritoriji trebao imati jedan od najboljih životnih standarda na svijetu, no van većih gradova, ko to ima ? doslovno sva bogatstva te zemlje su u rukama raznoraznih privatnih moćnika koji na tome zgrću miljarde, a narod kad se sve dobro sagleda od toga dobiva mrvice. To bi trebalo biti sve nacionalizirano i resursima bi trebali raspolagati ko Norveška, pa da svaki Rus živi ko Norvežanin, ali jok!!!

Pa znate li vi da su i ta Rusija i ta Kina danas više neoliberalno-kapitalistički nastrojene sa većim klasnim razlikama nego što je to slučaj na zapadu ? zašto bi neko navijao za sistem države u kojoj će voziti Ladu Nivu ili Volgu , a s druge strane imat će ultramega bogate oligarhe i tkz "elitu" u Majbasima i S klasama ? kome to treba ? kakav je to alternativa ? kakav to kontrablok Putinova RUsija danas predstavlja zapadu po pitanju životnog blagostanja ? klasnih jednakosti ? socijalizma ? socijaldemokracije ?

Ja osobno kada navijam za neki novi svjetski poredak i velesile koje će donijeti promjene, navijam za to da zaživne ideja Marxa i Engelsa - samo ne na krivo intrupretiran način kao što je to uradio Staljin - nego baš po pravim principima njihovih knjiga. Pa čak da taj Putin i Kina nude recimo Švedski model svjetskog poredka - otvoreno tržište, proizvodnje svega i svačega, ali puno za sve, ljudska prava za sve, dobre plaće za sve , minimaliziranje klasnih razlika, eliminacija tkz "oligarha" i općenito ljudi sa ogromnom količinom novaca koja se npr mjeri u desetinama miljuna eura ili više. Dakle - svi smo isti, svi možemo da si prišutimo barem auto visoke srednje klase tipa GOLF 7 , Volvo...svi možemo 2 puta godišnje na odmor van naše zemlje itd. Da li išta od toga nude Kine i Rusija u tom novom svjetskom poredku ili donose samo ZAMJENU ULOGA i ništa drugo ? dakle dobit ćemo samo nove i još više izbrabljivački nastrojene neoliberalne kapitaliste - što spomenute države sada apsolutno i jesu ??


Ja sada živim relativno dobro, neka normalna srednja klasa, mjesečna plaća 800-850 eura , normalan autić u vrijednosti kojih 3000 eura, imam hrane u izobilju , globalno gledano živim skromno, ali veoma kvalitetno i dobro. Kladim se da bi se u ovom trenutku miljuni i miljuni Rusa i stotine miljuna Kineza mjenjale da imaju samo 60% onog što imam ja i da mogu tako živjeti. Pogledajte samo krajeve van većih Ruskih gradova na šta to liči - to vam je zapravo isto ono što sad vidite u Ukrajini, onakva sela, onakva infrastruktura, onakvi prastari automobili - naprosto sve je to sirotinja u teškom obliku. Kina ? MORAM li to uopće spominjati Huh?   evo sa 3 prsta ja se krsta...tamo stotine miljuna ljudi radi za za izvinite goli k.... dnevno , a istovremeno rađa se tkz nova "moćna elita", porasta prodaja luksuznih automobila u Kini itd, šta mislite ? ko to kupuje ? onaj koji proizvodi plastične igračke u fabrici ? hehe ne...već onaj koji je vlasnik te fabrike - neoliberalni kapitalista u najgorem smislu te riječi, njegove djeca, sinovi, kćerke, ljubavnice itd.

Zar takvi treba da mi vode novi svjetski poredak ? zar takvi nude jednakost među ljudima u novom svjetskom poredku ? barem Švedski model za sve ? ja mislim da ne...ja mislim da možemo očekivati samo gore stvari nego što sad imamo kad nam takvi "demokrate" preuzmu svjetsku dominaciju. Ima da živimo ko u vrijeme onih Faraona. Nadam se samo da Europa pod takav utjecaj neće pasti.

Nekad su postojala dva bloka - zapadni-neoliberalno-kapitalistički (veoma brutalan i zao kad su humane vrijednosti u pitanju) i istočni-komunistički (svi vozimo volge, nive, jugiće, nema klasnih razlika, nema todorića, miškovića, kurčića, palčića, multimiljardera, susjeda koji vozi jahtu od 1 miljun kuna, a ti Yugo Koral 55) itd...realno...takav sistem mi se sviđao, jer iako te u mnogo čemu uskraćuje - daje ono što je ljudskom biću najosovnije i najpotrebnije da živi mirno i sretno. Naravno- takav je sistem zasluživao mnoge dorade, ali bio je po meni bolji od onog neoliberalno kapitalističkog. Dakle postojala je alternativa. ŠTO JE DANAS alternativa za običan narod i što bi taj novi svjetski poredak donio običnom narodu diljem svijeta ? npr Europljanima ? vjerovatno ništa novog i ništa boljeg.

Amerika je zlo i krivo radi, izgubila je funkciju koju je imala do trenutka kad je prestala voditi politiku samoizolacionizma što je bilo najbolje - ali najgore je što mnogi od mržnje prema toj Americi i zapadu koji ponavljam zahtjeva mnoge dorade po pitanju standarda života ljudi i izjednačavanja klasa i ljudi, naprosto ne vidi dalje od svog nosa i bludno se navlažuje kad sluša riječi tipa "Putin i Kinezi vode novi svjetski poredak" misleći da će time na svijetu stići Majka Božja...
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 174



« Reply #1198 on: September 08, 2014, 11:43:58 pm »

@Бојник
Познато је да прошлост човечанства објашњава његову садашњост и наравно, одређује његову будућност. Од детињства човечанства ни у једном тренутку најстарије сапиенске врсте, не постоји јединствена култура, економија, религија, уметност,  један начин удруживања. У дугој историји сапиенса није постојала једнообразност, унифицираност манифестације сапиенса који је као врста од почетка до данас биолошки остао непромењен.
Према томе, докле год се људска врста којој припадамо не измени, не можемо да очекујемо било какву промену ритма у животу сапиенса. Све док се не оконча ова врста човека, људи ће остати онакви какви јесте данас, а какви су били у прошлости: дивљи у мањој и већој мери, спремни на све кад је у питању њихова егзистенција.
Да закључим: Никад се неће остварити снови о слободи, једнакости, о правди, о једном начину и стилу живота, једнаком понашању. Никад неће бити подједнако добре идеологије за све појединце, заједнице и народе и човечанство у целини.
Али није све тако мрачно као што изгледа. Напротив, кад би се ова шароликост света, неједнакост и неравноправност претворила у систем снова, да само он као такав функционише, онда би се сва шароликост преобразила у неподношљиву једнакост, завладало би мртвило. На срећу, људи ће се, као и до сада, рађати и умирати, волети и мрзети, ратовати и мирити се.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1199 on: September 09, 2014, 06:25:18 am »

Čak i da je ono što nudi "najnoviji" svetski poredak isto ili gore od postojećeg, koristan je sa te strane što nudi mogućnost izbora, tj. predstavlja svojevrsnu konkurenciju. Da će zavladati globalno i apsolutno - to neće sigurno. A oni mali će imati mogućnost izbora kome se carstvu prikloniti. Zbog toga bi i "carstva" morala da budu pažljiva i čine veće ustupke ako misle da privole i potom sačuvaju svoje "podanike". Čista tržišna ekonomija i princip konkurencije.
Logged
Pages:  1 ... 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 ... 124   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.