PALUBA
May 28, 2024, 11:16:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Today at 10:27:03 am 
Started by Рашо - Last post by jupiter
ako netko ima sliku 24136 sa znakom kobre pravim maketu, jednu već imam 135 je isto imao znak kobre.....

 2 
 on: Today at 08:58:50 am 
Started by Kubovac - Last post by antisha
Autor na pocetku teksta impicira da je Mig-29 zasluzan za nemogucnost ruske vojske da ostvari nadmoc u ukrainskom vazdusnom prostoru sto nema nikakve veze sa realnoscu.

Jer sve sto se posle spominje u tekstu govori o upotrebi miga 29 u LBA ulozi tj za lansiranje raznoraznog pametnog oruzja HARM, JDAM, Hamer itd.
Znaci mig 29 je nosac pametnog naoruzanja.

Za zastitu ukrainskog vazdusnog prostora zasluzna je iskljucivo ukrainska PVO.

Koja je integrirana sa NATO sustavom nadgledanja i izvidjanja. Bez te inegracije i podataka u realnom vremenu ne bi mogli biti ni približno tako uspješni.

 3 
 on: Today at 08:47:31 am 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Prve zvanične fotografije "FrankenBuka"

Istočna vazduhoplovna komanda Ukrajinskih oružanih snaga objavljuje prve zvanične fotografije raketnog sistema PVO "Buk-Sea Sparrow" ili "FrankenBuk".
Samohodno lansirno oruđe sa radarom 9A310M iz sastava samohodnog raketnog sistema PVO Buk-M1, američki i ukrajinski stručnjaci prilagodili su za korišćenje zapadnih raketa RIM-7 Sea Sparrow.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 4 
 on: Yesterday at 11:58:33 pm 
Started by MOTORISTA - Last post by Ervin1995
Zanimljiva tema  Smiley ,pa da je malo pojačamo.
Telegrafija je moja stara ljubav ,premda sam zaboravio i ono malo šta sam znao.
Možda se vrati u modu (pa ona je spasila svijet u onom nekom filmu  Grin )pa evo mali dodatak od mene za početak.

Naslovnica stare knjižice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

E sad tablice,premda one služe samo kao informativni dio , telegrafija se uči drukčije ali o tome malo kasnije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




dobro vece gde moze ta knjiga da se nabavi ? moze i u pdf

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Toliko za sada.

poz.

 5 
 on: Yesterday at 10:31:40 pm 
Started by Kubovac - Last post by pvanja
Analiza: Mig-29 Fulcrum "menjač igre" ukrajinskog vazdušnog prostora

Jedno od prvih iznenađenja ruske invazije na Ukrajinu bila je nesposobnost Moskve da obezbedi vazdušni prostor iznad Ukrajine. Ovaj neuspeh osudio je Rusiju na godine kopnenih operacija. Čak i danas, u trećoj godini sukoba, ukrajinski vazdušni prostor ostaje osporen uprkos ruskim vazdušnim prednostima. Ova delimična ukrajinska pobeda u kontroli vazdušnog prostora je u velikoj meri posledica korišćenja MiG-29 (NATO naziv: Fulcrum).

Jedno od oruđa na koje se Ukrajina oslanja da bi osporila pristup svom vazdušnom prostoru i ublažila rusku prednost je borbeni avion Mikojan Gurevič MiG-29. Ukrajinska flota MiG-29 nije savršeno rešenje—mnogi okviri aviona su zastareli i napušteni—ali hladnoratovski avion je bio dovoljno dobar. U NATO-u poznat kao Fulcrum, MiG-29 je sovjetski avion četvrte generacije. Razvijen 1970-ih, MiG-29 je težak lovac dizajniran za misije nadmoći u vazduhu. Fulcrum je bio sovjetski odgovor na američke lovce četvrte generacije za vazdušnu superiornost kao što su F-15 Eagle i F-16 Fighting Falcon.

Sovjeti su morali da rasporede konkurentniji avion, a MiG-29 je odgovorio na poziv.

Za razliku od mnogih aviona četvrte generacije, MiG-29 nema sistem upravljanja „fly-by-wire“. Međutim, to je agilan avion, sposoban za impresivne brzine okretanja i velike napadne uglove. Za pogon, MiG-29 se oslanja na dva turboventilatora Klimov RD-33 sa naknadnim sagorevanjem, koji mogu da obezbede 11.200 funti suvog potiska ili 18.300 funti potiska sa naknadnim sagorevanjem. Kao i vertikalni stabilizatori, motori su široko raspoređeni. Prostor između motora povećava zadnju površinu trupa i obezbeđuje dodatno podizanje, što smanjuje opterećenje na površini krila i zapravo poboljšava manevrisanje aviona.

MiG-29 nema veliki kapacitet goriva. Šest unutrašnjih rezervoara mlaznjaka brzo troše gorivo. Bez spoljnih rezervoara za gorivo, MiG-29 ima operativni domet od 930 milja (1.490 km). Sa dodatkom spoljnih rezervoara za gorivo, domet se poboljšava na 1.300 milja (2.090 km).

Naravno, MiG-29 je bio opremljen širokim spektrom naoružanja da podrži profil misije nadmoći u vazduhu (a kasnije i višenamenskog). U korenu levog krila, MiG-29 je opremljen topom GŠ-30-1, 20 mm sa 100 metaka. Ispod svakog krila, MiG-29 ima tri pilona koji se mogu koristiti za spoljne rezervoare za gorivo, ili za rakete, bombe i projektile.

Naravno, MiG-29 je zastareo od svog prvobitnog izdanja 1970-ih. Moderniji zapadni lovci poput F-22 ili Rafale znatno su napredniji od MiG-29, a čak su i američki lovci četvrte generacije poput F-15 i F-16 nadograđeni i znatno su napredniji od MiG-29 . Dakle, MiG-29 koje je Ukrajina izvukla iz skladišta ili dobila od dobrotvornih suseda poput Poljske i Slovačke nisu baš najsavremeniji avioni, ali su pomogli da se održi određeni vazdušni kapacitet.

U februaru 2022. procenjeno je da je ukrajinsko vazduhoplovstvo imalo samo oko 50 MiG 29 u operativnom stanju, svi nasleđeni od Sovjetskog Saveza. Ukrajina je svoje snage MiG-29 dopunila uvozom, uključujući dvadesetak iz Poljske i desetak iz Slovačke. Poljski avioni su u boljem stanju od slovačkih i dolaze sa brojnim nadogradnjama koje bi trebalo da poboljšaju efikasnost aviona.

„Poljski avioni, koje Varšava zamenjuje mešavinom F-16 i F-35, dolaze sa mnogim nadogradnjama: modernim transponderima, GPS-om i prijemnicima za radarska upozorenja; radio aparati NATO tipa; nova avionika i ekrani u kokpitu i – što je možda najvažnije – digitalna magistrala podataka MIL STD 1552 koja bi trebalo da omogući mlaznjacima da raspoređuju municiju vođenu GPS-om“,

MiG-29 će biti spušten na dno ukrajinske hijerarhije lovaca kada F-16 američke proizvodnje stignu u junu ili julu. Ukrajina je gurala Zapad za F-16 od prvih dana sukoba, a pomoć je konačno na putu. Ukrajinski piloti i ekipe za održavanje već su započele obuku na F-16, nadajući se da će biti efikasni onog dana kada avion postane dostupan.



Autor na pocetku teksta impicira da je Mig-29 zasluzan za nemogucnost ruske vojske da ostvari nadmoc u ukrainskom vazdusnom prostoru sto nema nikakve veze sa realnoscu.

Jer sve sto se posle spominje u tekstu govori o upotrebi miga 29 u LBA ulozi tj za lansiranje raznoraznog pametnog oruzja HARM, JDAM, Hamer itd.
Znaci mig 29 je nosac pametnog naoruzanja.

Za zastitu ukrainskog vazdusnog prostora zasluzna je iskljucivo ukrainska PVO.

 6 
 on: Yesterday at 09:03:16 pm 
Started by kosta1961 - Last post by Рашо
Авион омражен од пилота и техничког особља и, уопште, неуспјешан пројекат.

 7 
 on: Yesterday at 08:22:43 pm 
Started by kosta1961 - Last post by Zaslon
Dva video klipa-kompilacije aviona Jak-38/38M i Jak-41/141.

Mene kao ljubitelju avijacije je baš žao što je projekat Jak-141 propao i što se od njega odustalo, pojavio se u baš nezgodno vreme što se tiče tadašnje sovjetske/ruske države. Postavio je mnogo svetskih rekorda za avion njegove kategorije i mislim da bi sa razvojem letno nadmašio Harijera u svemu ali avaj ... kao dečkić sam maštao da ćemo mi (Jugoslavija velika pa manja) nabaviti ovaj avion!



 

 8 
 on: Yesterday at 07:51:00 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
SAD i Evropa su 2000-ih radile na sistemu protivvazduhoplovne odbrane MEADS da zameni Patriot, ali kakva je sudbina projekta?

Šta je bilo posebno u ovom razvoju i kako se sve završilo?

Predmet ovog teksta je kraći opis kako su SAD 2000-ih radile sa nekim evropskim zemljama na perspektivnom protivvazduhoplovnom raketnom kompleksu MEADS (Medium Extended Air Defence System), koji je „oštren” za unapređeni projektil PAC-3 MSE i trebalo je da zameni sistem PVO Patriot.

Međutim, uprkos interesantnoj konfiguraciji ovog kompleksa i višemilijarderskom ugovoru o razvoju, kompleks nikada nije ušao u serijsku proizvodnju.

Rad na projektu MEADS počeo je krajem 1980-ih i u toj fazi zadatak projekta je zvučao manje ambiciozno – zamena raketnih sistema PVO MIM-23 Hawk.

Godine 1995. na projektu su zajedno počele da rade korporacije Lockheed Martin i MBDA, otprilike u isto vreme nastao je cilj da se napravi MEADS upravo kao zamena za sistem PVO Patriot, a u rad na ovom sistemu PVO uključile su se i Italija i Nemačka.

U septembru 2004. godine, konglomerat MEADS International, stvoren za projekat MEADS, dobio je ugovor vredan 3,1 milijardu dolara na period od 9 godina za razvoj ovog sistema PVO. Generalno, konstruktori su se nosili sa svojim zadatkom, 2012-2013 MEADS je uspešno sproveo ciklus probnih lansiranja u različitim uslovima i na različitim tipovima simulatora vazduhoplovnih ciljeva.

"Oštrica" sistema MEADS trebao je biti projektil PAC-3 MSE, u svojoj konfiguraciji za Patriot, a bio je vidljiv samo jedan, ali veoma važan detalj. Konkretno, poznato je da je baterija ovog sistema PVO trebalo da sadrži do šest lansera za ukupno 48 projektila, mašinu za transport i punjenje, multifunkcionalni radar za upravljanje vatrom (MCFR), osmatrački radar i komandno-upravljački centar. (BMC4I).

Glavna karakteristika je radar (MCFR), koji je pružao pregled od 360 stepeni, što je značilo da jedna baterija MEADS može pokriti mnogo veću površinu od jedne baterije Patriot.

Bilo je javno dostupnih izveštaja da je Nemačka 2015. godine zvanično pokazala interesovanje za kupovinu MEADS-a, ali je sve ostalo na nivou planova. Trenutni status razvoja MEADS-a ostaje nepoznat u ovom trenutku.

MEADS - samohodni lanser:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MEADS - osnovne komponente baterije: MFCR, samohodni lanser, komandno-upravljačka stanica:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MEADS (Raketni sistem PVO produženog srednjeg dometa) je zajednički projekat protivraketne odbrane Sjedinjenih Država, Nemačke i Italije, prvobitno dizajniran da zameni sistem Patriot. Program je imao zadatak da premosti jaz između manjih sistema zemlja-vazduh poput rakete Stinger i viših nivoa protivraketne odbrane, kao što je Terminal High Altitude Defense Sistem (THAAD). Dizajniran je da presreće balističke rakete kratkog dometa, krstareće rakete i druge atmosferske pretnje:




Izvor

 9 
 on: Yesterday at 07:16:01 pm 
Started by Brok - Last post by Kubovac
To je bila tragična greška: Netanijahu o ubistvu 45 palestinkih civila - "Ne nameravam da okončam rat"

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu dao je izjavu o noćnom vazdušnom napadu na Rafu u kojem je poginulo najmanje 45 ljudi.

Benjamin Netanjahu je rekao da je došlo do "tragične greške".

U govoru pred parlamentom, on je rekao da Izrael istražuje napad.

On je obećao da će nastaviti borbu u Gazi uprkos sve većoj međunarodnoj osudi njegove ofanzive u Rafi i odbacio je optužbe da vlada ne pregovara u dobroj nameri za oslobađanje talaca koje drže militanti Hamasa.

- Oni koji kažu da nisu spremni da izdrže pritisak dižu zastavu poraza. Neću podići takvu zastavu, nastaviću da se borim dok se ne podigne zastava pobede. Ne nameravam da okončam rat pre nego što se postigne svaki cilj. Ako popustimo, masakr će se vratiti. Ako popustimo, daćemo veliku pobedu teroru, Iranu - rekao je Netanjahu.

Izvor

 10 
 on: Yesterday at 07:04:00 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Ukrajina traži ruske sisteme protivvazduhoplovne odbrane na privremeno okupiranim teritorijama

Ukrajina poziva građane da lociraju i prijave sisteme Osa, Pancir, Tor, Buk i Strela-10

Mihail Fedorov, ministar digitalne transformacije Ukrajine, saopštio je da Ukrajina aktivno traga za ruskim protivvazduhoplovnim sistemima na privremeno okupiranim teritorijama. Ovi sistemi igraju ključnu ulogu u zaštiti ruskih vojnih štabova, koncentracija opreme i kolona. Koriste se i za obaranje izviđačkih dronova, helikoptera i aviona Oružanih snaga Ukrajine.

Sistemi protivvazduhoplovne odbrane od interesa su obično velike strukture sa projektilima, kulama i lokatorima. Specifični sistemi o kojima Ukrajina traži informacije su Osa, Pancir, Tor, Buk i Strela-10.

U cilju povećanja efikasnosti gađanja i uništavanja komandnih mesta i opreme okupatora, ukrajinske vlasti pozivaju građane u pomoć.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.