PALUBA
May 08, 2024, 03:33:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 [374] 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2157620 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #5595 on: August 09, 2016, 09:02:09 pm »

Употреба хеликоптера руских оружаних снага у Сирији,

Званичници руског Министарства одбране су објавили велику количину података о употреби ловачке, ловачко-бомбардерсе и бомбардерске авијације у Сирији, али о употреби хеликоптера није било довољно информација. Хеликоптери су интензивно коришћени, посебно на задацима блиске ваздушне подршке и задацима борбеног трагања и спасавања. Делови информација су се појавили крајем 2015. године, али су званични извори информација били оскудни све до краја марта 2016,када је прес центар руског МО објавио снимке хеликоптера типа Ми-28Н у борбама за Палмиру (лансирање противоклопне вођене ракете) и дејство из хеликоптера Камов Ка-52 током лета на малој висини.

Русија је средином септембра 2015. транспортним авионима Ан-124 пребазирала у Сирију (ваздухопловна база Латакија, аеродром Ал Асад) дванаест јуришних хеликоптера Ми-24П (НАТО кодна ознака Hind-F) и четири јуришна транспортна хеликоптера Ми-8АМТШ-В. Пребазирани хеликоптери су били из састава 562. ваздухопловне базе у Новосибирску – Толмачево, која је децембра 2015. преименована у 337. самостални хеликоптерски пук. 

Снимци који су се током новембра и децембра 2015. појавили на интернету, снимљени са земље, приказују типичну тактику употребе хеликоптера Ми-24 у задацима пружања ватрене подршке на сиријском ратишту. Летевши у групама од по четири хеликоптера, обично су кретали у отварање ватре 100 до 200 м изнад земље, са до три салве невођених ракетних зрна калибра 80 мм у ниском понирању или из линијског лета, потом отваравши ватру из топа на блиским одстојањима. Хеликоптери су се из напада извлачили са висине од 20 до 30 м, правили заокрет од 180° и настављали са пружањем подршке уз дејство осталих хеликоптера из групе. Приликом извлачења из напада, хеликоптери Ми-24П би лансирали салве мамаца како би отклонили опасност од ракетних система за ПВД малог домета из репног сектора.

Ракете С-8 које су потицале из осамдесетих година, обично су лансиране са максималне даљине од 1500 метара. Ватра из топова калибра 30 мм отварана је на тачкасте циљеве са даљина од 800 до 1500 метара; убитачно парчадно дејство пројектила је у кругу од око три метра. Ми-24П је лако наоружаван за извршење ових задатака, обично са два 20-ћелијска лансера Б-8В20-А, 470 метака за топове 30 мм и између две и четири ПОВР 9М114 Штурм-В или 9;120 Атака-В. 

Хеликоптери Ми-24П су од новембра 2015. интензивно летели у мисијама ватрене подршке из две базе у непосредној близини прве линије, пружајући тако ефикаснију подршку сиријским снагама у напредовању. Четири хеликоптера Хинд и један Хип су првобитно били базирани у Шаирату, близу Хомса, како  би подржавали напад сиријских снага на Мин (Mhin). Руско Министарство одбране је потврдило ангажовање својих снага када је објављена мапа на којој је приказана хеликоптерска база и артиљеријска батерија из састава 120. гардијске артиљеријске бригаде копнене војске руских ОС, наоружана са шест вучених хаубица калибра 152 мм. Руски хеликоптери су ангажовани и из базе Тијас, 78 км од Шаирата. Хеликоптери из ове базе су ангажовани по захтеву сиријских јединица које су изводиле дејства ка Даешу – локацији под заштитом УНЕСКО, а које је ослобођено у другој половини марта 2016. године.

Модернизовани Хиндови

Опремљени дневно-ноћним нишанским справама ОПС-24, четири хеликоптера Ми-35М је децембра 2015. ангажовано на ојачању хеликоптерске јединице наоружане хеликоптерима Hind-F, које је било могуће ангажовати за извођење борбених дејстава дању. Најмање један од ова четири хеликоптера је био опремљен интегрисаним системом одбране Витебск, али је средином марта повучен и транспортним авионом Ан-124 враћен у Русију. Верује се да су ти хеликоптери били из састава 55. хеликоптерског пука из Кореновска (јужна Русија), а добро су се показали као пратња хеликоптерима Ми-8 АМТШ-В током операција трагања и спасавања. Касније је уочено ангажовање хеликоптера Ми-35М из састава 16. бригаде армијске авијације (Зерноград). Уочени су на хелиодромима у Хмејму и Саирату, оба наоружана са по два лансера невођених ракетних зрна Б-8В20-А и четири ПОВР 9М120 Атака-В, ефикасних за дејство по малим утврђеним циљевима на даљинама до 5,8 км. 

Прве фотографије хеликоптера Ми-28Н који полећу из Хмејмима пoјавиле су се 15. марта. Детаљније фотографије које су снимљене у подручју Латакије појавиле су се касније током истог месеца и показале су хеликоптер са ознаком 201, из састава 16. бригаде армијске авијације. Хеликоптери су били у сивој односно браон-зеленој камуфлажној шеми и активно су коришћени у бици за Палмиру, крајем марта, када су нападали циљеве на земљи користећи исту тактику као и посаде хеликоптера Hind-F.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 429


« Reply #5596 on: August 10, 2016, 07:52:06 pm »

Ruska i sirijska avijacija dosta snažni tuku prostor oko probijenog koridora, ali više i žešće po dubini, odnosno po komunikacijama i saobraćajnim čvorištima uključujući i naseljena mesta. Kako je negde objavljeno ovih dana ruska avijacija napravi oko 70 avio poleta dnevno.

Sirijci prema Alepu privlače nove snage.
Logged
Vlada SD
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 32



« Reply #5597 on: August 10, 2016, 09:55:55 pm »

Pitanje je koliko je koridor pobunjenika upotrebljiv s obzirom da ga Sirijci i Rusi neprestano pokrivaju vartom.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 851



« Reply #5598 on: August 10, 2016, 11:30:42 pm »

Ne znam da li je do sada bila viđen ali ja je prvi put vidim - evo i naše M-21 u Siriji, u pitanju su SAA snage.


* CpcjxqKWgAIa-h0.jpg (63.92 KB, 531x960 - viewed 100 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 255


« Reply #5599 on: August 11, 2016, 12:12:11 am »

Ruska i sirijska avijacija dosta snažni tuku prostor oko probijenog koridora, ali više i žešće po dubini, odnosno po komunikacijama i saobraćajnim čvorištima uključujući i naseljena mesta. Kako je negde objavljeno ovih dana ruska avijacija napravi oko 70 avio poleta dnevno.

Sirijci prema Alepu privlače nove snage.
Не ради се само о томе да ли побуњеници могу да користе тај коридор или не, 2 км се затварају минобацачима. За Асада и Русе је психолошки битно да се тај коридор поново пресече.
Ако у бомбардовању учествује 6 бомбардера Ту-22М3, онда је то капацитет од 144 тоне бомби по налету. Поређења ради, Дрезден (6,5 квадратних километара) је уништен са 3900 тона.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5600 on: August 11, 2016, 06:15:33 am »

Preko koridora ide glavna saobracajnica za snabdevanje ljudstva i trupa u zapadnom delu Alepa koji kontrolisu vladine trupe. Isti se moze kontrolirati izaobilazno preko severa, ali je to duza i nesigurna ruta jer na nekoliko mesta prolazi blizu pobunjenickih linija.

Sto se tice bombardiranja Tu-22M3, ona nisu bila na Alepo, vec u okolini Palmire (ako se dobro secam).
Napadi na Alepo i okolinu se izvode uz pomoc Su-24 i Su-34 i helikoptera (pored siriske avijacije koja u tisini odradjuje najveci deo posla), a kako je najavljeno uskoro dolazi i pojacanje u vidu i Su-25.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5601 on: August 11, 2016, 01:43:27 pm »

Izgleda da je krenula ofanziva za zatvaranje koridora kod jugozapadnog Alepa, krenuli su koncentricni udari sa severa i juga, pri cemu je (po najnovijim informacijama) osvojen veliki deo naselja 1070, kao i da su obezbedjeni pristupi artiljeriske baze u tom delu grada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo je mapa od pre nekoliko sati, tako da nije upisan prodor kod 1070 naselja.

Sve informacije su neproverene (osim da je napad poceo) i dolaze iz tviter izvora.


* Cpkj1inUAAALSyo.jpg (181.87 KB, 900x591 - viewed 80 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5602 on: August 11, 2016, 07:21:59 pm »

Zaslon odakle je ova fotka pripadnika SAA sa M21?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 429


« Reply #5603 on: August 11, 2016, 08:03:58 pm »

Quote
Sto se tice bombardiranja Tu-22M3, ona nisu bila na Alepo, vec u okolini Palmire (ako se dobro secam).

Данашњи удари руске стратешке авијације су били концентрисани на Раку и њену непосредну околину. Ја процењујем да је то осим практичне важности и био нека врста одговора да на приговор да су Руси практично заборавили ИСИЛ. Ако изузмемо  вести из Маџиба других вести о већим сукобима са ИСИЛ-ом на територији Сирије и нема, односно не допиру до нас. Вероватно се делимично ради о привиду и већој пажњи догађајима у Алепу, али је чињеница да су се  већа дејства према ИСИЛ- и у Сирији и Ираку мало умирила.

Вест да су сиријци кренули у офанзиву како би пресекли новоуспостављени коридор је ипак само вест и вероватно наговештај те офанзиве. Ја верујем да ће до ње доћи током викенда или почетком наредне недеље. Ипак, је потребно време да се обаве припреме, да авијација значајније неутралише противника и групишу сиријске и снаге њених савезника.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #5604 on: August 11, 2016, 08:21:34 pm »

На овој даљини Ту-22 уопште не може да понесе пуно терета, и мислим да би га лако замениле 1-2 Су-24.
Види се да се ради о неекомичном дејству, и да се више ради о обуци посада него стварној потреби.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 851



« Reply #5605 on: August 11, 2016, 08:24:23 pm »

@MOTORISTA

Na Twitter profilu Ivan Sidorenko https://twitter.com/IvanSidorenko1 a slike vidi ovde https://twitter.com/IvanSidorenko1/status/763118024060768257 tvit od juče.

Smatraš li i ti da je iznađenje što je M-21 tamo .... mada kad se setim "Kojota" i šta smo još Zastavino viđali i nije neko čudno.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5606 on: August 11, 2016, 08:39:25 pm »

Uopšte nisam iznenađen da ga ima tamo.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5607 on: August 12, 2016, 08:27:00 am »

Вест да су сиријци кренули у офанзиву како би пресекли новоуспостављени коридор је ипак само вест и вероватно наговештај те офанзиве. Ја верујем да ће до ње доћи током викенда или почетком наредне недеље. Ипак, је потребно време да се обаве припреме, да авијација значајније неутралише противника и групишу сиријске и снаге њених савезника.

I meni se cinilo da je nesto preuranjena ofanziva, slazem se da je najverovatnije opipavanje fronta u pitanu.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #5608 on: August 12, 2016, 01:50:52 pm »

Na BBC-u javljaju da je bacen hlor na Alepo, i da je navodno su helikopteri Sirijske Vojske to uradili, sto ovi negiraju.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-37049555
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 518


« Reply #5609 on: August 12, 2016, 02:41:31 pm »


Đavo će ga znati. Građanski rat. Protivno je to svim konvencijama, ali... BBC je čuven po "gromovitim" vestima. Šta je istina, pitanje je da li će se saznati!
Logged
Pages:  1 ... 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 [374] 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.