PALUBA
May 18, 2024, 03:07:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 [127] 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1345412 times)
 
0 Members and 9 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1890 on: August 11, 2011, 10:51:06 am »

Ovo je jedna od najdraži mi fotografija. Radi se o jednom popodnevnom ljetnjem danu. Mornar kraj siza u kratkim pantalonama i tradicionalnoj šarenoj majici. Mornarskoj majici. Krmena zastava lagano se njiše milovana Maestralom. Dva mornara na jarbolu izvode neki oblik pomorački radova. Skinuli su majice i goli su do pojasa što je bilo dozvoljeno po odobrenju rukovodioca radova. Na brodovima tj. jarbolima okačena vatrogasna crijeva da se suše, što je znak da su prethodnih sati prane palube slatkom vodom. To se redovno radilo bar jednom nedjeljno. Crijeva će biti vraćena na svoja mjesta nakon sušenja.

Nema gužve.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U prvom planu starešina sjedi na klupi na obali. Razmišlja lagano pušeći cigaru. Vjerovatno rukovodi radovima koje sam već opisao. Obučen je u plavo radno ljetnje odijelo sa šapkom na glavi. Po činu je Stariji vodnik, pomoračke struke, zvjezdica na epoletama. To je bio i meni najdraži čin. Da sam mogao nosio bi ga vječno. Dobijao se nakon 8 godina službe. To je doba svakog starešine kad je skupio dovoljno iskustva da vlada situacijom i da je svjestan okoline, a istovremeno i relativno mlad. Trenutak za svakog starješinu da zaustavi vrijeme i pretvori u vječnost.

Starješina je Stariji vodnik Grcić Ethem, torpedista na TČ-219. Dugo godina je bio na tom brodu. Pristojan starešina i veliki radiša. Sredinom 80-tin doškolovanjem je završio Pomaračku akademiju i stekao čin pot.poručnika.  Mislim da je bio jedan od poslednjih koji je vozio TČ-jce po bokeljskom zalivu. Penzionisan je kao pripadnik RM SRJ.
Živi na sjeveru Srbije u vojvođanskim ravnicama.


* Tisina u ratnoj luci - Grcic.jpg (295.7 KB, 755x1024 - viewed 331 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1891 on: August 11, 2011, 12:31:55 pm »

Vatrogasna crijeva bila su standardna, kao i na kopnu. Priklučci su bili na palubi iza pramčanog topa i na krmenom  dijelu jedan. Kao što kaže Ćiro, poslije upotrebe moralo se osušiti. Smještena su bila u okruglim kutijama ma nadgrađu, na lijevom i desnom boku.

-okrugla kutija lijevo od čina


* DaneDugiotokLuka1976-1.jpg (21.22 KB, 145x366 - viewed 92 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1892 on: August 11, 2011, 08:15:59 pm »

Uvala Stara Baška

Uvala Stara Baška. Mjesto St. Baška na otoku KRK. Najljepša plaža na Jadranskom moru. Neviđeno. To se opisati nemože.
Bio sam tamo sredinom dalekih 70-tih godina sa TČ brodovima JRM. Ostala mi je u sjećanju za čitav život.  Cheesy
Samo ako je nijesu devastirali poslije toga.  Undecided

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Baska otok Krk.JPG (171.54 KB, 721x538 - viewed 278 times.)
« Last Edit: August 11, 2011, 08:26:35 pm by ORIĆAREB, Reason: dopuna » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1893 on: August 11, 2011, 08:40:32 pm »

Evo šta je o istom slučaju napisao "duje" na jednom drugom topiku:

"Bili smo u Baškoj i 1976. ili 1977. godine. Pristali i jedva se vezali. Mjesta za vez jedva da je i bilo. Sa nama je u grupi bio i TĆ216. Bila je glavna sezona. (demonstracija sile). Bilo je problema, jer smo na tom molu pekli ribu na gradele. Pokojni Pavetiček je na veliko objašnjavao Njemcima zašto smo doši usred sezone. Ostali smo samo jedan dan i jednu noć. Sječam se dobro, jer sam sreo neke moje poznanike koji su bili na godišnjem. Kada se glada sa mora prema Baškoj, sa desne strane je bila nudistička plaža. "

 
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #1894 on: August 11, 2011, 08:49:53 pm »

Plaža je jedna od najlijepših na Jadranu i sada, ali do autokampa, i nema gužve.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1895 on: August 11, 2011, 10:39:32 pm »

Plaža je jedna od najlijepših na Jadranu i sada, ali do autokampa, i nema gužve.

Kristalna voda i kamenčiči, ovo O.K. ali nema sjene (ako je trebaš). Takodjer kamp skoro bez sjene, barem kad sam ja bio g. 2000 tamo. A bilo je i gužve, dosta Čeha. Išao sam s djevojkom (koja mi je sad žena, usput) za w-e, nije bilo šanse nači sjenu za mali šator, pa kad smo na večer došli bilo je toliko vruče u njemu, da mi se nije išlo spavat unutra.  Bilo je to iste godine, kad su "Galeba" doteglili iz Bijele u bdg Viktor Lenac i baš na putu prema Baški sam se ustavio i ugledao ga ispod ceste i napravio sliku (mislim, da sam je stavio ovde, ako ne, ima je na shipspotting.com). Nije mi tad bilo jasno šta radi tamo a još manje zašto mu je na krmi bila zastava St. Vincent & The Grenadines, kasnije sam sve saznao...
  A lijep ti je i Bol - Zlatni rat recimo, pa ima još na Jadranu sličnih plaža; Lubenice na Cresu, samo ako imaš brod, pješke je dosta za dole nizbrdo...ne bih ipak onda za nazad.


* zlatni rat.jpg (404.81 KB, 1434x1075 - viewed 68 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1896 on: August 11, 2011, 10:49:39 pm »

Plaža je jedna od najlijepših na Jadranu i sada, ali do autokampa, i nema gužve.

Kristalna voda i kamenčiči, ovo O.K. ali nema sjene (ako je trebaš). Takodjer kamp skoro bez sjene, barem kad sam ja bio g. 2000 tamo. A bilo je i gužve, dosta Čeha. Išao sam s djevojkom (koja mi je sad žena, usput) za w-e, nije bilo šanse nači sjenu za mali šator, pa kad smo na večer došli bilo je toliko vruče u njemu, da mi se nije išlo spavat unutra.  Bilo je to iste godine, kad su "Galeba" doteglili iz Bijele u bdg Viktor Lenac i baš na putu prema Baški sam se ustavio i ugledao ga ispod ceste i napravio sliku (mislim, da sam je stavio ovde, ako ne, ima je na shipspotting.com). Nije mi tad bilo jasno šta radi tamo a još manje zašto mu je na krmi bila zastava St. Vincent & The Grenadines, kasnije sam sve saznao...
  A lijep ti je i Bol - Zlatni rat recimo, pa ima još na Jadranu sličnih plaža; Lubenice na Cresu, samo ako imaš brod, pješke je dosta za dole nizbrdo...ne bih ipak onda za nazad.
Šteta što nije snimak iz Baške, ali je izgledom isto. Dođe mi da uronim u snimak.
Ugodan prilog...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1897 on: August 12, 2011, 08:20:30 pm »

Jantareva Slika


Evo još jedne slike našeg kolege Jantara sa jednog prethodnog posta ovde postavljene sredinom davne 2009 god.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika je prava istorija. Šteta bi bilo ne prokomentarisati je malo. Snimljena je sigurno oko daleke 1974 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U prvom planu je mladi starešina čina Vodnika I klase, pomoračke struke na krmenom dijelu TČ-jca. Pošto se radi o Jantaru koji je pretpostavljam završio školu 1966, prizor nebi smio preći 1974 god. Obučen je u službenu plavu zimsku uniformu sa kaki košuljom i crnom kravatom. Kasnijih godina smo uvijek nosili bijelu sa istom kravatom.  Na prsima ima okačene i dve začke, on će to vjerovatno objasniti o kojima se radi. Na šapki je veliki amblem koji nisu inače nosili Mlađi oficiri početkom 70-tih godina. Nosi opasač. Znači dežurni je. Pretpostavljam dežurni RTG jer je te struke. Doba je vjerovatno rana jesen.

Intresantna je pozadina slike. Pogled je u smjeru jugozapada. Skrozi u daljini vidi se brdo Marjan.

Lijevo odmah na TČ-jcu je uređaj Magljenik prekriven ceradom kao zaštitom od kiše.

Lijevo dalje je brod LZ-12 (deklarisan kao Lučki Zavod), ustvari kao pokretna radionica.
Ali rijetko je isplovljavao. Pripadao je, mislim, Tehničkoj radionici. Stotinama puta sam prolazio kraj njega, ali nikad nisam ni povirio ni stao mu na palubu. Šteta.

Lijevo, skrozi, je zgrada Stare klaonice. Malo desno vidi joj se i dimnjak. Mojim dolaskom u Loru 1967 mislim da već nije radila. Dugo godina je stajala napuštena i djelovala sablasno. U drugom dijelu 70-tih godina srušena je i na tom terenu prvo napravljena zgrada Ambulante za potrebe baze Lora. Malo kasnije i zgrada novog dijela MEZ-a i puštena u upotrbu početkom 80-tih godina.

U daljini se vidi zgrada MEZ-a (Mornarički Elektronski Zavod).  Napravljena je početkom 70-tih godina i u nju se uselio zavod koji je pre toga bio stacioniran u Divuljama. MEZ je inače bio ustanova koja je održavala sva elektronska srestva s kojim je raspolagala JRM, prvenstveno Flota.

Niže ispod zgrade MEZ-a, nazire se zgrada Tehničke radione. Podignuta je otprilike kad i zgrada MEZ-a. Bila je u sklopu Baze Lora. Služila je za sitnije mehaničarske popravke i punjenje akumulatora.

Desno, odmah od narednog TČ-jca vide se MTOP brodovi (Motorne Topovnjače) tipa Higinsi. Bili su još u upotrebi, a zadnji su rashodovani krajem 80-tih godina.  Na prvom se vidi prekriven ceradom krmeni top, Bofors 40mm.
 
Eto toliko o ovoj prekrasnoj istorijski vrijednoj fotografiji u vlasništvu našeg kolege Jantara.



* Lora jugozapad.jpg (52.04 KB, 607x409 - viewed 273 times.)

* Pogled prema Marjanu.JPG (62.08 KB, 600x620 - viewed 242 times.)
« Last Edit: August 13, 2011, 09:01:59 pm by ORIĆAREB, Reason: popravak linka » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1898 on: August 13, 2011, 05:55:52 am »

I kod rušenja (miniranja) stare klaonice, izgradili su je zavodi "Škoda" iz Češke nekoliko godina prije II. svj. rata, bilo je problema. Radi blizine ostalih objekata, Tehnička radionica i MEZ, očito su stavljali manje količine eksploziva. Prilikom prvog pokušaja, nije pao ni dimnjak iako je bio od cigle. Inače klaonica je bila građena od kamenih blokova (prizemlje). U drugom pokušaju je ipak pala.
Prostorije u klaonice su do rušenja služile kao dio skladišta VP5976 (rashodovana sredstva).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1899 on: August 14, 2011, 07:41:16 pm »

Paluba Potpalublje i Nadgrađe

Na svakom brodu pa tako i na TČ-jcu paluba je vodoravna struktura koja prestavlja ''krov'' korita, tj. trupa. Ona s time jača trup i istovremeno prestavlja glavnu radnu površinu. Također na svakom brodu zavisno od veličine postoji glavna paluba, a također i još nekoliko zavisno od izvedbe. Na manjim brodovima kao što je TČ uglavnom postoji samo jedna i ona je istovremeno i glavna paluba.

Sva konstrukcija broda ispod linije glavne palube se naziva potpaljublje, a iznad nadgrađe.

Potpaljublje TČ brodova smo već obradili na prethodnim postovima i o tome se sve može naći na ovom mjestu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nadgrađe

Nadgrađe TČ-jca je, kao što sam već napomenuo, iznad linije glavne palube, tj. na palubi po sredini broda gledajući uzdužnicu i između pramčanog i krmenog topa. Kompletno je od alumijskih limova, spojenih zakovicama. Jarbol na nadgrađu je također od aluminijskog materijala u vidu šipki i posebnih namjenskih profila.

U nadgrađe su smještene sve borbene stanice na brodu osim radio kabine i rezervnog kormiralarskog mjesta u krmenom kolozijonom.

Gledajući od pramca prema krmi u nadgrađu je smješten :

  • BOC (Brodski Operativni Centar)
    OKM (Osnovno Komandno Mjesto)
    Prostorija sa uređajima Baklana i prostorija praone
    Deo nadgrađa za usis zraka pramčanog pogona
    ART centrala u kojoj su uređaji RIS-a i pult upravljanja topovima
    Deo nadgrađa za usis zraka krmenog pogona

Na nadgrađu su instalirane pojedine antene radio uređaja, kompletan jarbol, ispod jarbola otvoreni signalni most, ponavljač kompasa, CNS (Centralna Nišanska Sprava) za ručno i daljinsko upravljanje topovima, antena RIS radara, te još neki sitniji nosači i držači.


* Raspored prostorija na TC.jpg (403.83 KB, 950x740 - viewed 242 times.)
« Last Edit: August 14, 2011, 07:46:32 pm by ORIĆAREB » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1900 on: August 14, 2011, 07:55:15 pm »


 Izvini!
 Nisu sve BS. u Nadgrađu. CNS, V BO( PUP);Torpedisti . . .
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1901 on: August 14, 2011, 08:08:20 pm »

Izvini!
Nisu sve BS. u Nadgrađu. CNS, V BO( PUP);Torpedisti . . .
Uuuu Undecided. Je. Svaka čast.
Da vidimo, CNS je na nadgrađu, tačno. VBO u potpaljublju u PULT-u, tačno.
Torpedisti... Huh? Huh?, šta torpedisti, nisu oni imali nikakvu posebnu BS.
Njima je sve potrebne informacije prenosio mornar Baklandžija u prostoriji u nadgrađu gde su bili uređaji Baklana
i on je jedini imao vezu u okviru Unutrašnje brodske veze.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1902 on: August 14, 2011, 08:12:26 pm »

 
 
 E, jeste! Torpedisti su bili samo BB. Ala je proteklo vremena?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1903 on: August 14, 2011, 08:15:01 pm »


 
 E, jeste! Torpedisti su bili samo BB. Ala je proteklo vremena?
Tu smo, tu smo, da se refreširamo... Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1904 on: August 14, 2011, 09:08:37 pm »


 
 E, jeste! Torpedisti su bili samo BB. Ala je proteklo vremena?

Torpedisti, III BO, bili su za vrijeme obične vožnje: K-dir na kormilu, mornari u praoni u nadgrađu ili u prostoru računara Baklana. Tamo su se odlagale i cerade torpednih aparata.
Logged
Pages:  1 ... 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 [127] 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 20 queries.