PALUBA
May 05, 2024, 12:33:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Brodolom krstaša Costa Concordija  (Read 161569 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #30 on: January 15, 2012, 05:13:37 pm »

 
 Brod kao brod će se zakrpiti. Lim je to, odsečeš i zavariš drugo parče( ma koliko veliko bilo). Ljude koji su sradali niko ne može vratiti. Meni je interesantan onaj deo gde se govori o punom okretu broda i nasukivanju na obalu. Time je po mome sprečena još veća tragedija i spašeno je dosta ljudi, a i sam brod. Mislim, ako je to tačno? Znači da je neko na mostu reagovao dosta dobro u toj situaciji.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #31 on: January 15, 2012, 05:15:35 pm »

@barba
ljudi se spasilo koliko se spasilo jer su bilii blizu obale (na obali), jer je bilo lijepo vrijeme i jer je bilo puno brodova u asistenciji
nevjerujem da je bio na domjenku već na mostu ako je išao pozdraviti rodno mjesto kako se navodi, u suprotnom je apsolutni luđak
s ostalimm napisanim se potpuno slažem jer sam i sam bio svjedok nestručnosti i dokazivanja
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #32 on: January 15, 2012, 05:21:55 pm »


 Brod kao brod će se zakrpiti. Lim je to, odsečeš i zavariš drugo parče( ma koliko veliko bilo). Ljude koji su sradali niko ne može vratiti. Meni je interesantan onaj deo gde se govori o punom okretu broda i nasukivanju na obalu. Time je po mome sprečena još veća tragedija i spašeno je dosta ljudi, a i sam brod. Mislim, ako je to tačno? Znači da je neko na mostu reagovao dosta dobro u toj situaciji.

Dobro bi bilo dobiti nekakvu potvrdu za tu manovru. Obaranje lijevog sidra i puni okret kormila "ulivo" pri 21,5 cvoru i masi broda - i da se ta brodusina zavrne tek tako za 180 st.  .......
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #33 on: January 15, 2012, 05:45:07 pm »

        Mnogo toga ne stima i treba sacekati, zvanicnu verziju celog dogadjaja kao i rezultate same istrage. Da je propusta bilo to se vidi, e sad kakvih i kojim redosledom to ce mo videti. Da je hteo da pozdravi rodno mesto mi je malo non sense, posebno imajuci u vidu odgovornost koju ima i ljudske zivote koji su bili u njegovim rukama. Mada opet neprofesinalizma na zalost ima. Jos je interesantniji podatak, ponasanje ostalih clanova posade koji su navodno gledali da se spasu, ne obracajuci paznju na putnike, ili recimo matorce i matorke koji su gurali majke sa malom decom, da bi se spasli. Ocigledno da je bilo velikih propusta u organizaciji svega toga, sto naravno ne ide na cast maticnoj kompaniji, cije je brod vlasnistvo. Licno posle ovakvog, da nazovem javasluka, ne bih svoje poverenje poklonio ovakvoj kompaniji u kojoj se ocigledno ne zna sta je ciji zadatak i obaveza. Kompanija ovog formata bi morala da uposljava ljude odredjenih kvaliteta, a ne kako to rade inace, zaposli sto jeftinije! Na taj necin brukaju se ljudi koji posteno i odgovorno rade svoj posao, kao i cela struka u opste.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #34 on: January 15, 2012, 06:04:54 pm »


 Brod kao brod će se zakrpiti. Lim je to, odsečeš i zavariš drugo parče( ma koliko veliko bilo). Ljude koji su sradali niko ne može vratiti. Meni je interesantan onaj deo gde se govori o punom okretu broda i nasukivanju na obalu. Time je po mome sprečena još veća tragedija i spašeno je dosta ljudi, a i sam brod. Mislim, ako je to tačno? Znači da je neko na mostu reagovao dosta dobro u toj situaciji.

Dobro bi bilo dobiti nekakvu potvrdu za tu manovru. Obaranje lijevog sidra i puni okret kormila "ulivo" pri 21,5 cvoru i masi broda - i da se ta brodusina zavrne tek tako za 180 st.  .......
Nije tu bilo nikakvih manevara, a sidro je vjerojatno oboreno, ali kad je brod več stao i uspeo se na hrid.Drugo upitna je i ova brzina na toj  udaljenosti od obale. Treba tu sačekat zvaničan izvještaj.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #35 on: January 15, 2012, 06:47:16 pm »

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=01&dd=15&nav_category=78&nav_id=574058

Prema nekim prvim izvestajima, izgleda da je ipak u pitanju ljudska greska, kako je izjavio Italijanski ministar odbrane, inace bivsi admiral, Djanpaolo di Paola.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #36 on: January 15, 2012, 08:12:13 pm »

Plovili smo bokom, a ne pramcem......to je izjavio kapetan. kaj to znači?
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #37 on: January 15, 2012, 08:45:37 pm »

Vjerojatno udarili bokom a ne pramcem. Vidi se kako su u zadnjoj fazi vec okretali da izbjegnu "nevidljivi" skoljic, ali prekasno. Moguce je da je netko mijenjao mjerilo elektronske (digitalne) karte, pa citao kilometre umjesto metara. I to se dogadjalo.
Pratim sad razgovore na tal. forumu na tu temu i ima dosta nesuglasica o tome sto je trebalo raditi. Dio drustva koje poznam je u spasilackim ekipama ronilaca, vec su 48 sati na poslu. Sreca je sto je netko ipak nasukao brod, jer bi inace otisao pod vodu prije kraja spasavanja (ili pocetka). O nesposobnosti posade se isto moze svasta pricati (vjerojatno ima puno istine), ali i zbog brze reakcije i blizine kopna je ipak spaseno preko 4000 ljudi. Podaci o broju nestalih se stalno mijenjaju, po CNN-u ih je jos samo 17. DE facto su samo tri ili cetiri camca za spasavanje ostala visjeti na boku koji se vidi nad vodom. Najbolji je jedan njemacki turist koji pljuje po posadi kako se htjela spasiti prije njega: "Ja sam bio u zadnjoj splavi, a sa mnom cijela hrpa clanova posade". E sad sto to znaci?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #38 on: January 15, 2012, 08:48:47 pm »

Najbolji je jedan njemacki turist koji pljuje po posadi kako se htjela spasiti prije njega: "Ja sam bio u zadnjoj splavi, a sa mnom cijela hrpa clanova posade". E sad sto to znaci?

To znači da nema pojma sa životom. Wink
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #39 on: January 15, 2012, 08:51:05 pm »


 Brod kao brod će se zakrpiti. Lim je to, odsečeš i zavariš drugo parče( ma koliko veliko bilo). Ljude koji su sradali niko ne može vratiti. Meni je interesantan onaj deo gde se govori o punom okretu broda i nasukivanju na obalu. Time je po mome sprečena još veća tragedija i spašeno je dosta ljudi, a i sam brod. Mislim, ako je to tačno? Znači da je neko na mostu reagovao dosta dobro u toj situaciji.

Dobro bi bilo dobiti nekakvu potvrdu za tu manovru. Obaranje lijevog sidra i puni okret kormila "ulivo" pri 21,5 cvoru i masi broda - i da se ta brodusina zavrne tek tako za 180 st.  .......
Nije tu bilo nikakvih manevara, a sidro je vjerojatno oboreno, ali kad je brod več stao i uspeo se na hrid.Drugo upitna je i ova brzina na toj  udaljenosti od obale. Treba tu sačekat zvaničan izvještaj.

Ko zna sta su radili na mostu u to vrijeme. vjerovatno je 1. of palube kasno primjetio plicinu pa je dao sve lijevo 'Hard a Port' da bi se udaljio od obale. I pri toj brzini oboriti sidro je suludo jer bi sidro sa vitlom odletjelo sa palube pri hvatanju sidra. Sidro nije dizajnirano da zaustavi takav brod u punoj brzini.
Elektronska karta alarmira opasnost na kursu i kako su previdjeli taj alarm. Ako je otkazalo napajanje za kormilarski uredjaj automatski se startuje Emergency generator i brod je trebao biti ranije zaustavljen. Pitanje je i zasto nisu dali 'Crash astern' da bi brod zaustavili ili usporili. Po ostecenjima na trupu vidi se da je brod u punoj brzini naletio na stijene.
Logged
times12
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


« Reply #40 on: January 15, 2012, 09:07:10 pm »

Mala zanimljivost. Nije mu se razbila boca prilikom porinuća. To je, pretpostavljam, loš znak.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/OuHfkPgM4ik?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #41 on: January 15, 2012, 09:07:40 pm »

Đani Ornato, direktor kompanije Kosta kruzis iz Đenove, matične firme havarisanog kruzera, negirao je danas tvrdnje medija da je brod plovio drugom putanjom nego inače.
 
"Nije tačno da je brod skrenuo sa uobičajene putanje", rekao je Ornato.

Kakva je to ruta na 300 metara od obale sa 21.5 cv. Govori o javasluku na firmi. A jedan od brodova ove firme sam vidio na sidru ispred Khor Fakkana kako prolazi kroz sidriste na kome se nalazi bez pretjerivanja stotinjak brodova i takodje u punoj brzini.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #42 on: January 15, 2012, 09:22:42 pm »

Quote
Tragaju za još 17 osoba

Ronioci idu od kabine do kabine, koje se sada nalaze potopljene. Sve su zatvorene pa ljudi iz njih nisu mogli izaći. Naime, kada je od udarca broda u podmorsku hrid nestalo struje, te su se kabine automatski zatvorile.

   VL

Evo citiram sam sebe ali ovo nikako ne razumijem.
Dali je moguće da je sistem tih vrata (u osnovi to su sobe u hotelu) napravljen na ovom principu.
Praktički bilo kakav nestanak struje i ti si u zatvoru.  Huh?

poz.
« Last Edit: January 15, 2012, 09:39:18 pm by SOLARIS 1972 » Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #43 on: January 16, 2012, 07:47:55 am »

O čemu govoriti kad je brod pokupio podvodnu hrid na 150 m od obale!!

Najveći problem je da su takve bliske prolaze izveli više puta, a naravno nitko od odgovornih s otoka se nije žalio jer su to smatrali besplatnom reklamom!

Koliko god izgleda strašna poderotina u biti je samo "sitna" ogrebotina kad se uzme u obzir masa i brzina broda.
Tko zna koliko je puta prošao na par metara a da nisu ni bili svjesni

Bez povlačenja paralela samo kao prikaz one "svi stručni, super oprema, super uvjeti... a desi se ršum" podsjetio bih na slučaj "zrakoplovne" nesreće kod mjesta Cavalese

Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #44 on: January 16, 2012, 11:28:39 am »

Đani Ornato, direktor kompanije Kosta kruzis iz Đenove, matične firme havarisanog kruzera, negirao je danas tvrdnje medija da je brod plovio drugom putanjom nego inače.
 
"Nije tačno da je brod skrenuo sa uobičajene putanje", rekao je Ornato.

Kakva je to ruta na 300 metara od obale sa 21.5 cv. Govori o javasluku na firmi. A jedan od brodova ove firme sam vidio na sidru ispred Khor Fakkana kako prolazi kroz sidriste na kome se nalazi bez pretjerivanja stotinjak brodova i takodje u punoj brzini.

Razumljive su izjave direktora, daje ih u skladu sa poslovnom politikom firme u tim situacijama vodeci prije svega racuna o trenutnom i buducem odnosu sa osiguranjem(ima).
Iz moje prakse, teglila se  semisubmersible platforma do buduceg st/by sidrista. Zapovjednik platforme bio je veoma nadobudan i za taj posao neiskusan Kapetan (gle cuda, Talijan isto). Kada smo dosli do mjesta sidrenja iste (sidri se sa 12 sidara) oboreno je prvo sidro. Da bi sidro dobro zahvatilo dno potrebno je da prirodnim putem "penetrira" neko vrijeme (par sati), Kapetan paltorme daje komande tegljacu (14000 KS) da koristi 20-30-40% vucne snage (bollard pull)  pozurujci za razvlacenje ostalih sidara. Osnovno (prvo oboreno) sidro razumljivo je oralo kada na njega pritisnes sa 30-70 tona (cca 300000-700000 N) . Tako je u tim silnim okretanjima doslo do toga da se platorma "navodno nasukala", ali je u stvari sajla zakacila "wrack", neki potonuli objekat. Tegljac je snagom svojih motora i jacinom sajle prevrnuo objekat u moru i na taj nacin oslobodio platformu, kako je krenula tako da je jednom nogom zakacila "wrack" i dobila pukotinu i prodor vode (nista ozbiljno).
Kada su dosli istrazitelji osiguranja tegljac se branio:
- kapetan platforme nije imao odgovarajucu STCW licencu
- neucrtana podvodna opasnost ("wrack") (iz snimaka je bilo vidljivo da je sajla tegleca nesto zakacila, nije bila pravolinijska)
- pomoracko neiskustvo kapetana platorme koji je bio PIC operacije

Kompanija vlasnik platforme je izgubila spor i bila u obvezi platiti extra dane tegljaca radi zadrzavanja  kao da je radio pod ugovorom.

Znaci sve se vrti oko kapetana i njegovih upravljackih  sposobnosti i usvojenog nivoa potrebnih pomorackih vjestina.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.