PALUBA
May 11, 2024, 07:11:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu  (Read 32235 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #60 on: December 15, 2023, 02:29:15 pm »

Kineski anti-dron uređaji

Ovde se čeka veoma smešan rezultat. U početku se činilo da je to ogromna industrija u Kini, koja pokreće hiljade ovih anti-dron uređaja. Ne, ona prodaje hiljade anti-dron pušaka, ali asortiman nije iznenađujući. Kada se detaljnije analiziraju proizvodi, može se zaključiti da desetine modela koji se nude iz Srednjeg kraljevstva su, u stvari, dva osnovna razvoja.

*Harpija

Takođe se označava i kao „Combat”, „Harpun”, „Meldana”, „Ataman”, „Airat”, „MX3”, „Dragoon”, „DROGUN 4”, „Dronun”, „ML-7XL” i tako dalje...

Jedna od najčešćih sistema za anti-dron borbu, koja se aktivno trguje na Avitu po ceni od 120-150 hiljada rubalja (1200-1300 Eur). Ima mnogo verzija sa razlikama (od 4 do 8 kanala potiskivanja, od 10 do 20 vati snage po kanalu i tako dalje), što vam omogućava da ih označite kako želite.

Prednosti su cena, širok spektar dizajna i jaki transportni koferi. Mogućnost montiranja optike ili stroboskopa.

Nedostaci su slabe baterije i niska pouzdanost, uglavnom zbog lošeg kvaliteta izrade. Informacije sa terena u SVO kažu: kad "zagrliš" Harpiju u rovu jer mine lete oko tebe, možeš biti siguran da će se nešto polomiti. Pitanje je samo šta će se slomiti. Uopšteno govoreći, rukovanje Harpijom bez rolne metalizovane trake i limenke epoksidne smole na zalihama je veoma veliki rizik.

Drugi nedostatak se obično naziva emiterskim antenama sa veoma malim pojačanjem.

Karakteristike:

Radni opseg: 433, 900, GPS L1, L2, L5, VIFI 2.4G, 5.8G
Domet: do 1.000 m
Težina: 4,3 kg.

Uopšteno govoreći, ruski majstori su naučili da oplemene „Harpiju” do potpuno konkurentnog stanja, ali i bez toga, u rovovima Specijalne vojne operacije to je najčešće anti-dron oružje. Cena odlučuje, kako kažu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


*"Teltos", zvani HY886.

Sve je gotovo isto, različit je proizvođač, ali generalno skuplje od „Harpija“. Postoji, naravno, direktna konverzija iz igračke, „Drone 1200“, ali ovo je generalno neozbiljan eksperiment u punjenju elektronike u plastično telo pištolja igračke. Ali uspeli su da umetnu blokove generatora unutra i okače antene na vrh.

Jedino što nisu mogli je da osmisle hlađenje, zbog čega su „1200-e” gorele u serijama, jer su svojevremeno zbog jeftinoće bile u izobilju.

Ali Kinezi ne bi bili Kinezi da nisu radili na toj temi. A na kasnijim verzijama, rashladna jedinica sa ventilatorima je bila pričvršćena (eksterno) direktno na telo proizvoda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uopšteno govoreći, veoma je teško reći koliko su „Harpija“ i „Teltos“ u upotrebi, jer ovde morate razumeti osnove kineske proizvodnje. A oni su jednostavni kao pet kopejki: "ovde i sada, ostalo nije važno."

To jest, danas u skladištima postoje komponente za sklapanje 8-kanalnih anti-dron jedinica snage 140 W - Rusi to rade. Ali kinezi će napraviti 6 kanala i 120 W u istim kućištima. I tako dalje. I sve ovo će biti „Harpija“ ili „Teltos“. U najboljem slučaju različiti brojevi, baza je ista, ali možete li zamisliti koliko varijacija možete prikupiti samo na emiterima? I to se i radi! Toliko da će mu rukovalac posle razbijatu glavu, pogotovo ako treba nešto da nabavi iz rezervnih delova.

Postoji na desetine varijacija. A da ne bi unosili zabunu, Kinezi ne prave drugačija imena. Ali to je ono što trgovci rade prilično rutinski. Nije tajna da svako može naručiti seriju od proizvođača u Kini. A Kinezi su više nego jednostavni u ovom pogledu, daće vam koje god ime želite. Onaj koji će vam se dopasti, za samo peni, bez traženja registracije žiga. To je normalno, to je Kina.

Ne zanima ih kako će se IT zvati gde ide. Najvažniji im je novac koji im je otišao. Ostalo je sekundarno.

I upravo tako nastaju svi ovi dodatni naslovi. Posebno je depresivno videti Alijev „Harpun“ za 347 000, a što je u stvari „Teltos“, ali pod brendom „Harpun“, ali, znate, nema nikakve veze sa razvojem u Sankt Peterburgu. Ali svi znaju da je Harpun-3 nešto. Neki ljudi u potpunosti koriste ovo.

Pouzdanost kineskih anti-dron sistema ne može se porediti sa ruskim proizvodima, to je razumljivo. Ali opet, cena... A umesto jednog „Harpuna“ može se nabaviti 10-15 „Harpija“ i to ne onih sa najslabijim konfiguracijama. A za ovo, znate, odlučuje...novac.

Čiji novac? Pretežno "pomagači dobrovoljci" koji "broje svaku rublju". I stoga, bez obzira koliko su ruska anti-dron oružja Harpun luksuzna i koliko je udoban ARPA-600, veća je verovatnoća da će oni kupiti upravo Harpiju.

Izvor


* Harpija VO.png (388.74 KB, 884x658 - viewed 3 times.)

* Teltos.png (234.5 KB, 1098x652 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #61 on: January 08, 2024, 07:48:33 pm »

Mesto i uloga C-UAS sistema u Češkoj odbrambenoj industriji i stalni razvoj je pitanje od velikog značaja

Novi C-UAS sistemi koje je predstavila češka odbrambena industrija tokom vežbe Drone Shield 2023 koju su organizovale češke oružane snage, imala je za cilj prikaz novih mogućnosti daljeg razvoja C-UAS sposobnosti koje nude češke kompanije poput Retia ili JISR Instituta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na snimcima se mogu prepoznati kompleksni ReCas sistem koji ima 3D AESA radar ReGuard, pasivni 3D RF pronalazač pravca (Direction finder), EO/IR sa mogućnošću praćenja cilja i mogućnostima video analitike detektora i Soft Kill i Hard kill efektora (kao što je ometač koji se može videti sa desne strane ).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova vežba nije korišćena samo kao praktično testiranje ovih sistema protiv nekoliko klasa bespilotnih letelica u službi češke vojske, već i kao radionica u kojoj je vojska mogla da vidi za šta je industrija sposobna i koje buduće zajedničke razvojne korake treba preduzeti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Testirani su i personalni ometači ili složeniji sistemi elektronskog ratovanja kao što je STARKOM.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je bio veoma važan korak u poboljšanju te sposobnosti C-UAS-a, tako da postoje nadanja u Češkoj da ćemo videti slične vežbe.

Ipak, Drone Shield 2023 nije bila jedina vežba prošle godine. Borba protiv dronova je takođe testirana tokom eksperimenta Joint Fires, tokom posete Retia vojnoj akademiji Viškov, ili tokom vežbe zaštite nuklearne elektrane Dukovani, gde su testirani ometači STARKOM, anti-dron puške ili RBS-70/NG protivvazduhoplovni raketni sistemi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* Recas system.jpg (953.48 KB, 2048x1365 - viewed 1 times.)

* drone shield vežba 1.jpg (76.21 KB, 680x453 - viewed 1 times.)

* drone shield vežba 2.jpg (76.39 KB, 1024x683 - viewed 1 times.)

* starkom vežba.jpg (975.66 KB, 3000x2250 - viewed 1 times.)

* antidron puške DS2023.jpg (93.2 KB, 1024x683 - viewed 2 times.)

* RBS-70 vežba.jpg (1293.88 KB, 3000x2250 - viewed 1 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #62 on: January 08, 2024, 08:00:46 pm »

Овако када се напише то све изгледа лепо. Мене првенствено занима како то функционише у правом рату. А таквих информација има врло мало. На пример, како су се у пракси показале ове "антидрон пушке". Колико пратим оно што причају војници из прве борбене линије изгледа да се то није баш показало. Или тих "пушака" нема довољно или је проблем са благовременом детекцијом и употребом. На снимцима дејства ФПВ БПЛ је често видно да има неког ометања, али недовољно да онеспособи дрон, посебно када је он усмерен и "пикира" ка циљу.

Други проблем јесте колико овакви (приказани) системи коштају. Ако коштају много а покривају мало, онда је то проблем. Осим тога, питање је и масовности односно брзине производње, која, је, рекао бих врло спора. Док се ово уведе у употребу, на ратишту се појаве нове верзије БПЛ или се примењује нека нова тактика, који опет смањују ефикасност ових уређаја. И онда у круг...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 050


« Reply #63 on: January 08, 2024, 08:16:19 pm »

Док се ово уведе у употребу, на ратишту се појаве нове верзије БПЛ или се примењује нека нова тактика, који опет смањују ефикасност ових уређаја. И онда у круг...

U ratovima je tako od vremena kad su izmišljene praćka, luk i strela. Stalno se izmišlja novo oružje, pa protiv-mera i ponovo ispočetka.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #64 on: January 24, 2024, 09:02:44 pm »

Dronebuster - jedini ručni prenosni sistem za elektronski napad odobren od strane Ministarstva odbrane SAD

Dronebuster je kompaktan, lagan, isplativ alat za borbu protiv dronova i to za borbu protiv komercijalnih i rekreativnih pretnji dronovima.

Ručni prenosni sistem za ometanje se često koristi od strane pešadijskih trupa, bezbednosnih timova i onih koji prvi reaguju da bi se koristili tokom tečnih, dvosmislenih, brzih susreta, ali se lako montira u integrisane, fiksne aplikacije ometača na lokaciji. Da bi zadovoljio vaše potrebe misije, Dronebuster je dostupan u više konfiguracija proizvoda. Dronebuster je jedini ručni sistem za elektronski napad koji je odobrilo Ministarstvo odbrane SAD.

Novi Dronebuster Block 4 je u punoj proizvodnji. Ova verzija se proizvodi uz naučene lekcije prethodnih proizvoda označenih kao Blok 3 i Blok 3B kako bi se pozabavila evoluirajućim pretnjama dronova. Dronebuster Block 4 se može nadograditi, izvoziti i dostupan je za trenutnu isporuku.

Dronebuster Block 4 je ekološki kvalifikovan za bezbednost od zračenja, robusnost i zaštitu od ulaska i potpuno se integriše u fiksna i mobilna rešenja. Block 4 ima jedinstvenu opciju nadogradnje za obmanjivanje sistema navigacije koja prevazilazi puko ometanje satelitske navigacije. Sistemi Dronebuster ostaju laki za učenje, jednostavni za upotrebu, veoma efikasni i najrasprostranjeniji sistem protiv bespilotne letelice (C-sUAS) na svetu.

Ručni prenosni sistem Dronebuster Block 4 je težak samo 2,4 kg i dimenzija 55 cm dužina x 28 cm visina x 11,4 cm širine. Baterija traje više od 60 minuta dok traje ometanje, odnosno više od 10 sati u režimu detekcije. Podržava eksterno napajanje jednosmernom strujom za kontinuirani rad.

Frekvencije ometanja GNSS -  Civilne navigacione frekvencije koje koriste usmerene emisije da bi se minimiziralo nenamerno ometanje GNSS-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Dronebuster 4 - 1.jpg (189.62 KB, 1080x1081 - viewed 0 times.)

* Dronebuster 4 -2.png (397.21 KB, 673x452 - viewed 0 times.)

* Dronebuster 4 - 3.jpg (38.15 KB, 680x511 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #65 on: February 14, 2024, 01:57:00 pm »

Anti-dron sistem "KAPAN"

Turska kompanija Meteksan Defense je razvio KAPAN CounterDrone sistem za vojne i bezbednosne oficire kako bi im pomogao u borbi protiv pretnji dronovima.

KAPAN nudi superiorne performanse detekcije, praćenja i neutralizacije dronova sa svojim radarom za detekciju dronova visoke tehnologije, elektro-optičkim i ometajućim podsistemima. Ciljni dron, koji se detektuje i počinje da prati radarom, identifikuje se termalnim/dnevnim kamerama i vrši se preciznije pozicioniranje i praćenje. Informacije o smeru i položaju ciljanog drona koje daju senzori mogu se dodeliti RF ometaču radi neutralizacije.

Sistem vrši detekciju dronova na daljinama do 9,3 km, a klasifikaciju na daljinama do 4 km. Neutralizacija dronova se vrši na daljinama do 6 km, zavisno od radnih frekvencija drona.
Radar obezbeđuje brzo kružno skeniranje vazdušnog prostora.

Sistem može biti smešten na stacionarne ili mobilne platforme, a moguća je i integracija sistema sa drugim senzorima i efektorima za fizičko uništenje.


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #66 on: February 14, 2024, 04:56:34 pm »

Ruanda nabavlja poljske sisteme protiv bespilotnih letelica kako bi povećala svoje odbrambene sposobnosti

Ruanda je postala najnovija afrička zemlja koja je od poljske kompanije Advanced Protection Systems (APS) nabavila sisteme protiv dronova SKYctrl i FIELDctrl. Sistemi su dizajnirani da otkrivaju, prate i neutrališu bespilotne letelice (BPL) koje predstavljaju pretnju po bezbednost i suverenitet zemlje.

SKYctrl sistem je sveobuhvatno rešenje koje kombinuje 3D radare, senzore, efektore i aplikaciju za komandovanje i upravljanje (C2) za nadgledanje vazdušnog prostora i suprotstavljanje dronovima. Sistem je modularan i konfigurabilan, omogućavajući korisniku da izabere najbolje komponente za specifične potrebe i tip štićenog objekta. Sistem može da radi u svim vremenskim uslovima i ima potpuno integrisan i automatizovan ometač za ometanje komunikacije i navigacije dronova.

FIELDctrl sistem je 3D radar koji je srž sistema SKYctrl. APS ga je razvio od nule i koristi napredne algoritme za otkrivanje, praćenje i klasifikaciju dronova. Radar može razlikovati ptice od dronova, pratiti više ciljeva istovremeno, izvesti tačan 3D položaj objekta u realnom vremenu i otkriti pokretne pojedinačne dronove, više dronova i rojeve. Radar takođe koristi veštačku inteligenciju i mašinsko učenje da poboljša svoje performanse i tačnost.

Sistemi SKYctrl i FIELDctrl su testirani i odobreni od strane britanske vladine organizacije CPNI (Centar za zaštitu nacionalne infrastrukture) i prodati su raznim kupcima širom sveta, uključujući Evropu, Bliski istok, Aziju i Afriku. Sisteme koriste uniformisane službe, vojska i kritična infrastruktura za zaštitu od napada dronovima.

Ruanda nije prva afrička zemlja koja je nabavila poljske sisteme protiv bespilotnih letelica. U aprilu 2022., APS se udružio sa specijalnim snagama Obale Slonovače kako bi im isporučio FIELDctrl 3D MIMO radare. Radari se koriste za poboljšanje svesti o situaciji i operativnih sposobnosti snaga Obale Slonovače.

APS je poljska kompanija koja je osnovana 2015. godine i svetski je lider u oblasti tehnologije sistema protiv dronova. Kompanija je sa sedištem u Gdinji i ima centar za istraživanje i razvoj u Varšavi. Osnivač i izvršni direktor kompanije, Radosłav Piesievicz, rekao je da je razlog njihovog uspeha činjenica da poseduju tehnologiju sto posto i da su je sami razvili. Takođe je rekao da su oni partner Poljske agencije za naoružanje i da su ponosni što nude poljski proizvod globalnom tržištu.

Nabavka sistema SKYctrl i FIELDctrl od strane Ruande pokazuje rastuću potražnju i prepoznavanje sistema protiv bespilotnih letelica u afričkoj areni. Takođe pokazuje posvećenost Ruande da ojača svoje odbrambene sposobnosti i zaštiti svoju teritoriju i ljude od pretnji dronovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor




* SKY FIELDctrl.png (590.83 KB, 522x531 - viewed 0 times.)

* SKY FIELD ctrl2.jpg (147.89 KB, 768x1024 - viewed 0 times.)

* SKY FIELDctrl 3.jpg (114.47 KB, 1024x576 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #67 on: March 20, 2024, 08:02:17 pm »

Venecuela kupuje Hunter SHH100 Drone Killer kineske kompanije Skyfend Technology

Početkom marta 2024, Venecuela je uključila uređaj protiv bespilotnih letelica Skyfend Hunter SHH100 u arsenal Sveobuhvatne komande vazdušno-kosmičke odbrane (Codai) nacionalnih oružanih snaga. Dizajniran od strane kineske kompanije Skyfend Technology, ovaj prenosivi sistem je vešt u otkrivanju, identifikaciji, lociranju i neutralisanju neovlašćenih dronova, rešavajući rastuću zabrinutost u oblasti bezbednosti iz vazduha.

Hunter SHH100 se odlikuje jedinstvenom sposobnošću da istovremeno ometa više dronova, ciljajući njihove sisteme kontrole, navigaciju i video prenos kroz precizno ometanje radio (RF) i satelitske navigacije (GNSS) signala. Ova tehnologija je od vitalnog značaja za obezbeđivanje bezbednosti u različitim scenarijima, uključujući zaštitu događaja, VIP bezbednost i zaštitu kritične energetske infrastrukture.

Dizajniran za zaštitu dugog dometa, Hunter se efikasno suprotstavlja većini pretnji koje predstavljaju bespilotne letelice (BPL). Sistem je nadogradiv, sa ekranom osetljivim na dodir za lako prilagođavanje frekvencijskog opsega i daljinsku dijagnostiku. Njegov kompaktni dizajn, dimenzija 778 x 337 x 113 mm i težina 6,5 kg, upotpunjen je operativnim vremenom koje prelazi 8 sati u režimu detekcije i najmanje 1 sat u aktivnom ometanju.

Hunterova sposobnost detekcije dostiže do 2.000 metara sa prilagodljivom pokrivenošću celog opsega, dok se njegov opseg ometanja proteže do 3.000 metara, efikasno neutrališući kontrolu leta i signale za prenos slike. Uređaj podržava sve glavne globalne sisteme za satelitsko pozicioniranje, uključujući GPS, GLONASS, BeiDou i Galileo, obezbeđujući sveobuhvatnu pokrivenost i automatsko prilagođavanje frekvencije.

Napajan pomoću punjive baterije, Hunter dolazi sa raznim dodacima koji poboljšavaju njegovu mobilnost i efikasnost na terenu. Njegov softver koji se može ažurirati osigurava da uređaj ostaje relevantan usred razvoja tehnologija dronova. Uz ekstremnu temperaturnu toleranciju i IP65 rejting, Hunter je dizajniran za fleksibilnu upotrebu u različitim radnim uslovima.

Usvajanje Skyfend Hunter SHH100 u Venecueli predstavlja korak napred u borbi protiv neovlašćenih vazduhoplovnih pretnji, naglašavajući ulogu tehnologije u održavanju nacionalne bezbednosti. Iza ovog napretka, SkyFend tehnologija se pojavljuje kao ključni igrač u sektoru C-UAS rešenja, potvrđujući svoju posvećenost inovacijama i globalnoj bezbednosti u vazduhoplovstvu.

Skyfend Hunter SHH100 u Venecuelanskoj armiji:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Skyfend-ova anti-dron puška SHH100 Hunter prikazana na Milipolu 2023:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Hunter u vojsci Venecuele.png (885.16 KB, 794x474 - viewed 0 times.)

* Venezuela_acquires_Chinese_Skyfend_Technologys_Hunter_SHH100_Drone_Killer_001.jpg (37.32 KB, 925x600 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #68 on: April 15, 2024, 04:51:26 pm »

Novo borbeno vozilo protiv dronova VAB ARLAD ulazi u službu francuske vojske

Francuska vojska je zvanično rasporedila svoja prva VAB ARLAD borbena vozila protiv bespilotnih letelica, potez koji označava značajno poboljšanje njenih sposobnosti borbe protiv bespilotnih letelica. Najavljeno od strane Tehničkog odeljenja francuske vojske (STAT) 13. aprila 2024. godine, VAB ARLAD je ušao u službu u Centru za obuku sveobuhvatne protivvazduhoplovne odbrane Francuske (LATTA) ​​pod 17. artiljerijskom grupom u Biskarosu, u jugozapadnoj Francuskoj.

Razvijen kao odgovor na hitne operativne potrebe, VAB ARLAD je dizajniran da poboljša odbranu francuske vojske od sve prisutnijih pretnji dronovima na bojnom polju. Vozilo je opremljeno naprednom tehnologijom, uključujući mitraljez kalibra 12,7 mm modifikovan sa "airburst" mogućnostima preko bacača granata kalibra 40 mm i sofisticiranim radarskim sistemom koji je sposoban da detektuje dronove sa udaljenosti do 2500 metara.

Uprkos naprednim mogućnostima VAB ARLAD-a, izražena je zabrinutost u vezi sa adekvatnošću u pogledu brojnosti. Sa samo 12 jedinica koje ulaze u službu, zamenici Žan-Luj Tierio i Natalija Puziref kritikovali su raspoređivanje kao nedovoljno za koherentno opremanje kopnenih snaga. Međutim, Zakon o vojnom programiranju (LPM) za 2024-2030 uključuje planove za dalje jačanje protivvazduhoplovne odbrane Kopnene vojske dodavanjem 36 vozila VBMR-L Serval, uključujući 24 opremljena raketnim sistemima Mistral, demonstrirajući posvećenost Francuske jačanju njene odbrambene sposobnosti od vazduhoplovnih pretnji“.

Borbeni sistem protiv dronova VAB ARLAD predstavlja najsavremeniju modifikaciju tradicionalnog VAB-a, oklopnog vozila na točkovima u službi francuske vojske u nekoliko konfiguracija. Ovaj sistem integriše sofisticirani radar za detekciju dronova, postavljen na teleskopski jarbol radi poboljšane vidljivosti i mogućnosti praćenja. Opremljen je kupolom na daljinsko upravljanje sa automatskim mitraljezom M151 Protector, sposobnom da ispaljuje metke kalibra 12,7 mm. Pored toga, vozilo može biti naoružano i bacačem granata kalibra 40 mm, koji može da ispaljuje "airburst" municiju. Ova kombinacija vatrene moći i napredne tehnologije nadzora omogućava VAB ARLAD-u da efikasno neutrališe pretnje dronova, pružajući značajan podsticaj merama odbrane protiv dronova u borbenim scenarijima.

"Airburst" municija je posebno efikasna protiv dronova zbog svog jedinstvenog mehanizma detonacije, koji joj omogućava da eksplodira u vazduhu blizu mete. Ova sposobnost je posebno korisna kada se radi sa malim, brzim i agilnim ciljevima poput dronova. Za razliku od tradicionalne municije, koja zahteva direktan pogodak da onesposobi ili uništi metu, airburst municija koja je projektovana da detonira na unapred određenoj udaljenosti od mete, maksimizirajući verovatnoću onesposobljavanja ili eliminisanja drona čak i bez direktnog udara.

Proces počinje otkrivanjem drona i praćenjem putanje pomoću radara ili drugih senzorskih sistema. Jednom kada je meta postignuta, "airburst" municija se ispaljuje duž izračunate putanje koja presreće putanju drona. Ključ njegove efikasnosti leži u vremenu eksplozije, koje se pažljivo kontroliše kako bi se maksimiziralo širenje gelera u optimalnom trenutku, čime se povećavaju šanse da se udari u brzi dron. Ovaj metod angažovanja omogućava veću verovatnoću neutralizacije, čineći "airburst" municiju veoma vrednom imovinom u savremenom ratu protiv bespilotnih letelica.

Intenzivna upotreba bespilotnih letelica u sukobima poput onog u Ukrajini istakla je strateški značaj i efikasnost bespilotnih vazduhoplovnih sistema (UAS) na savremenom bojnom polju. Dronovi pružaju nekoliko prednosti, uključujući nadzor, mogućnost direktnog napada i mogućnost ometanja neprijateljskih operacija bez direktnog ugrožavanja ljudskih života. Ovo opsežno raspoređivanje i rezultirajuće taktičke promene dramatično su ubrzale potražnju za efikasnim protivmerama, kao što su sredstva protiv bespilotnih letelica.

Kao odgovor na ovaj razvojni pejzaž pretnji, mnoge oružane snage širom sveta, uključujući francusku vojsku, prepoznale su hitnu potrebu da unaprede svoje sposobnosti da se suprotstave neprijateljskim bespilotnim letelicama. Ovo je dovelo do povećane potražnje za vozilima opremljenim sistemima protiv bespilotnih letelica, sposobnim da detektuju, prate i neutrališu dronove.

Prepoznajući neophodnost prilagođavanja ovom novom obliku ratovanja, francuska vojska je pokrenula posebne programe za razvoj i raspoređivanje vozila kao što je VAB ARLAD. VAB ARLAD je specijalno dizajniran da odgovori na izazove koje predstavljaju pretnje dronovima kroz funkcije kao što su napredni radar za detekciju i sistemi municije sa detonacijom u vazduhu. Ova vozila su sposobna da rade u različitim okruženjima gde se mogu koristiti bespilotne letelice, pružajući ključni sloj odbrane od sve sofisticiranijih operacija bespilotnih letelica koje su svedoci u zonama sukoba kao što je Ukrajina.

Primena takvih sistema nije samo odgovor na neposredne pretnje, već i strateški potez za pripremu za buduće sukobe u kojima bi tehnologija dronova mogla da igra još centralniju ulogu. Ulaganjem i raspoređivanjem vozila protiv bespilotnih letelica, francuska vojska ima za cilj da osigura da ostane sposobna da brani svoje snage i interese od svih oblika vazdušnih pretnji, čime održava operativnu superiornost i štiti osoblje na terenu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* VAR ARLAD-1.png (470.57 KB, 716x486 - viewed 1 times.)

* VAB ARLAD-2.png (659.87 KB, 768x518 - viewed 1 times.)
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446


« Reply #69 on: April 15, 2024, 05:08:25 pm »

Ovo bi moglo biti dobro sredstvo i putokaz za borbu protiv malih napasti.Verujem da će sledeći korak biti modularna ugradnja jer je vozilo lako uočljivo i samo po sebi cilj za sva druga sredstva a ne samo za dronove a i nema potrebe da bude na vozilu za odbranu stacionarnih ili slabo pokretnih meta.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #70 on: April 15, 2024, 09:18:56 pm »

Судећи по искуствима рата у Украјини још није нађено ефикасно средство за борбу против БПЛ. А тамо се експериментише са свиме и свачим. Руси, па и Украјинцу су и пре рата имали солидна средства за електронско ратовање, али су БПЛ показали врло висок стпен прилагодљивости, односно заобилажењу електронског ометања. Кључни проблеми су: даљина детекције БПЛ и време реаговања система (дејства) и ефикасност на тачкасте (мале) и бројне (више БПЛ одједном). Код овог француског је даљина детекције 2 км. Кључно питање је да ли је то довољно за реакцију? Колико примећујем реакција је електронско ометање али и ватрено дејство митраљезом. Сумњам да је ефикасност висока када је одједном изнад десетак БПЛ које лете брзином од 70-80 км/х на различитим висинама. Свакако, пракса у борби ће показати стварну ефикасност. Послаће их у Украјину па ће сазнати.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #71 on: April 22, 2024, 11:04:26 am »

Evo i jedan prilog koji je u neku ruku zabavan, ali je i ozbiljan

Mark Rober najpoznatiji jutuber na svetu i osoba koja uloži nekoliko miliona dolara u snimanje samo jedne epizode , posvetio je poslednju rešavanju problema borbe protiv mini dronova.

U uvodnim minutima vidimo inovativna  rešenja jedne američke firme koja podseća na naš PRDC.  Tu možemo videti sve prednosti i mane današnje borbe protiv mini dronova.

Tokom drugog dela epizode, a nakon reklamnog dela imamo priliku da vidimo jeftina i inovativna rešenja koja zaista fukcionišu. Ima tu i ozbiljnih rešenja koja koliko god "smešno" izgledala imaju potencijal.

Preporučujem da odgledate video prilog do kraja jer je na kraju možda i najbolje, a najjeftinije rešenje.
Nužda je majka svih rešenja. Ponekad su "smešna" ali ako funkcionišu...

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #72 on: April 22, 2024, 05:18:38 pm »

Управо данас видех на једном украјинском ТК фотографију за коју се тврди да приказује аеросолну маглу изнад насеља коју су пустили Руси као заштити од БПЛ. Маглени обла је био велики, положен врло ниско уз тло и прекривао је 2/3 тог насеља. Нисам скинуо фотографију ни упамтио о ком насељу се ради.

Магла (као је континуирана и густа) и облаци за сада озбиљно ометају мале БПЛ је не могу да детектују мете, а оператори не виде да управљају. Такође, када је облачно, кишовито (јака киша) значајно је мање малих БПЛ.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #73 on: May 02, 2024, 07:40:21 pm »

Parsons i Rafael se udružuju na konkursu da brane marinske baze od malih dronova

Dve kompanije će verovatno imati jaku konkurenciju u tehnološkom prostoru koji se pokazao vitalnim za ratove u Ukrajini i Izraelu.

MODERN DAY MARINE 2024 — Odbrambena tehnološka firma Parsons udružuje se sa američkom podružnicom izraelske kompanije Rafael kako bi se nadmetala za ugovor sa Marinskim korpusom na čekanju za zaštitu instalacija službe širom sveta od pretnji malih letelica, rekli su rukovodioci obe kompanije za Breaking Defense u ekskluzivnom intervjuu.

Konkurs o kojem je reč vodi Programska izvršna kancelarija za kopnene sisteme i traži tehnologiju koja je sposobna da otkrije i neutrališe bespilotne sisteme male grupe jedan i grupe dva koji se približavaju instalacijama marinskog korpusa. (Pentagon klasifikuje bespilotne letelice u grupe, pri čemu prva grupa predstavlja male ručne dronove do grupe pet, koji su po veličini slični helikopterima sa ljudskom posadom.)

Rukovodioci su rekli da će jezgro njihove ponude uključivati Rafaelov sistem Drone Dome, istu tehnologiju koju izraelski Iron Dome koristi za poraz malih BPL, dok će Parsons biti glavni izvođač koji će obezbediti upravljanje programom, održavanje i integraciju sistema.

Rafael je postavio sistem Drone Dome od 2016. godine“, rekao je Erik Braun, glavni tehnološki direktor u Rafael Systems Global Sustainment, u intervjuu 24. aprila. „Provereno je, dokazano. Rafael je glavni dobavljač C/UAS-a za zemlju Izrael.”

Braun je rekao da sistem Drone Dome uključuje aktivni radar za detekciju, elektro-optičku i infracrvenu kameru, pasivni sistem za detekciju radio frekvencija i ometač za elektronsko ratovanje.

„Jedinstveni deo ovoga je da je Rafael savladao integraciju senzora i efektora i fuziju senzora“, rekao je on. „Postoji slojevit pristup ovom sistemu, baš kao i kod sistema Iron Dome. … Otklanja i odbacuje mnogo klatera. To olakšava korisniku da ima jasnu situacionu sliku iz vazdušnog prostora."

Chris Hamilton, potpredsednik Innovative Technology Solutions, poslovne jedinice Parsonsa, rekao je da će uloga njegove kompanije u timskom aranžmanu uključivati održavanje, što za sistem protiv bespilotnih letelica znači da uvek bude funkcionalan.

„Ne može biti neispravan, uvek mora biti u radnom stanju“, rekao je. „Kao tim, poznajemo ove komponente, znamo kada morate ili da zamenite delove ili imate rezervne na određenim mestima da biste održali skoro ... konstantno stanje pripravnosti ovih sistema na svim lokacijama."

Portparol marinaca rekao je za Breaking Defense prošle nedelje da je služba oročila vreme za kompanije da podnesu predloge 22. aprila i da planira da dodeli ugovor jednom dobavljaču u četvrtom kvartalu fiskalne 2024. godine — što je kasno leto i početak jeseni kalendarske 2025. godine.

Zbog konkurentske prirode vladinih ugovora, službe generalno nikada ne komentarišu koliko ili koje su kompanije podnele ponude, što znači da je nemoguće znati koji drugi timovi industrije se takmiče za posao, osim ako to javno ne objave.

Ali imajući u vidu svu nedavnu usredsređenost vojnih službi na tehnologije protiv UAS (bespilotnih letećih sistema), kao i jasnu potrebu da se te tehnologije svakodnevno demonstriraju i u Ukrajini i u Izraelu, marinci gotovo sigurno imaju pažnju brojnih dobavljača za njihov najnoviji program.

Sistem Drone Dome, koji je proizveo Rafael, koristi istu tehnologiju protiv UAS kao i izraelski Iron Dome:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Drone dome.png (371.97 KB, 712x387 - viewed 1 times.)
« Last Edit: May 02, 2024, 07:55:29 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #74 on: May 06, 2024, 10:34:12 am »

DSA 2024: Kineska "SkyFend Technologies" predstavlja novu ubicu dronova Blader

Na izložbi DSA 2024 koja je u toku, od 6. do 9. maja 2024. godine, tim Army Recognition otkrio je novu odbrambenu tehnologiju protiv dronova: Skyfend Blader. Ovaj prenosivi ometač posebno cilja na male bespilotne letelice (BPL), nudeći sveobuhvatne protivmere protiv različitih aspekata njihovog rada.

Nazvan „Skyfend Blader“, ovaj prenosivi ometač posebno cilja na male bespilotne letelice, obezbeđujući sveobuhvatne protivmere protiv različitih aspekata njihovog rada. Od ometanja kontrole leta do ometanja prenosa mape i ometanja opsega globalnih navigacionih satelitskih sistema (GNSS), Blader je dizajniran da odbije bespilotne letelice ili ih primora na kontrolisano sletanje, čime se ublažavaju rizici koje predstavljaju neovlašćene male BPL.

Skyfend Blader nudi impresivan niz funkcija prilagođenih za rešavanje savremenih pretnji dronovima. Njegove mogućnosti ometanja pokrivaju širok spektar potrošačkih modela dronova, osiguravajući svestranost i efikasnost u različitim operativnim scenarijima. Pored toga, može se neprimetno integrisati sa mamcima, poboljšavajući svoje mogućnosti protivmera protiv sofisticiranih sistema dronova.

Što se tiče fizičkih specifikacija, Blader je dizajniran da bude prenosiv i efikasan. Sa dimenzijama od 795 × 100 × 304 mm i težinom od samo 4 kilograma, pruža lagano, ali robusno rešenje za mobilnu odbranu od upada dronova. Uprkos svojoj kompaktnoj veličini, Blader nudi impresivan domet ometanja do 1.500 metara, zajedno sa trajanjem ometanja od 30 minuta, pružajući dovoljnu pokrivenost i trajanje da neutrališe potencijalne pretnje.

Vidno polje (FOV) Blader-a uključuje azimutne uglove od ±15° i uglove nagiba od ±10°, obezbeđujući sveobuhvatnu pokrivenost i efektivne mogućnosti ometanja na širokom području. Štaviše, njegov robustan dizajn i IP65 ocena čine ga pogodnim za upotrebu u različitim uslovima okoline, sa opsegom radne temperature od -20°C do +55°C i temperaturnim opsegom skladištenja od -20°C do +60°C.

Jedna od značajnih karakteristika Skyfend Blader-a je njegova prilagodljivost evoluirajućim scenarijima pretnji. Opremljen modulom za proširenje, omogućava ugradnju proizvoljnih frekvencijskih opsega, omogućavajući kontinuirano ažuriranje i prilagođavanje kako bi se efikasno suprotstavili novim tehnologijama dronova.

Sa svojim sveobuhvatnim mogućnostima ometanja, besprekornom integracijom sa sistemima mamaca, kompaktnim dizajnom i prilagodljivošću različitim operativnim okruženjima, Blader obećava da će poboljšati bezbednost i otpornost odbrambenih snaga protiv rastuće pretnje koju predstavljaju bespilotne letelice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor




* Skyfend Blader.png (593.56 KB, 943x522 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.