PALUBA
May 17, 2024, 07:46:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 [259]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukobi u Palestini/Izraelu  (Read 487012 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 283


« Reply #3870 on: Yesterday at 12:03:09 am »

За оне којима ништа није јасно, односно шта Израел тражи на ”РТВ Свете Тријице”, ево покушаја да појасним њихову теолошку позицију.

- Бог је створио Америку и учинио је великом да би Ираел имао ко да брани. Тек када је оснажио Америку, обновио је Израел.
- Јевреји су ”старија браћа” која не верују у Исуса, али сви ће они поверовати на крају, када он дође на земљу
- Обнова Соломоновог храма на Брду Храма је предуслов за Христов други долазак. Јевреји требају да обнове жртвене ритуале у Храму и свештенство (рабини нису свештеници), а онда ће ”гнусоба пустошења” да заузме Брдо храма и да их нападне.
- Наступа борба против Гога и Магога у којој снаге добра (Америка) подржава Израел. Након неколико година владавине Антихриста у Јерусалиму (кога устоличе Гог и Магог), долази Христос и убија Антихриста.
- Наступа васкрсење мртвих, Јевреји постају хришћани, јагње легне поред лава, мачеви се претопе у плугове и наступа ”живот будућег века”.
- Америка је прва држава која је Јеврејима дала једнакост и слободу и њен ”благослов” је директно зависан од тога колико ”благосиља” Израел. Противници Израела (Јевреја) су осуђени на пропаст, ко код да су. Судбина Америке зависи од судбине Израела.

Нисам сигуран колико сам успео?
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 663


« Reply #3871 on: Yesterday at 10:47:57 am »

Напад на борци на Хезболах со против тенковски мини во стил на втора светска војна.

https://southfront.press/israeli-army-suffered-more-losses-at-hands-of-palestinian-fighters-in-gaza-videos/
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 445


« Reply #3872 on: Yesterday at 06:21:04 pm »

Колико ја схватам сукоб Хамаса и осталих Арапа са Израелом је пре свега (у суштини) верски рат. А верски ратови друго трају и јако су крвави. Све се своди на религију, Јерусалим и власт над светим местима и понижење оног другог, јер је тако "заповедио Бог".
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 314


« Reply #3873 on: Yesterday at 08:30:32 pm »

Izgleda da Izraelci sporije napreduju od Rusa u Ukrajini.

За разлику од Палестинаца, Украјинци брину о цивилима и евакуишу их. То олакшава ратна дејства и смањује цивилне жртве.

Za razliku od Ukrajine Hamas nije dobio stotine oklopnih vozila, hiljade protivoklopnih sredstava i stotine hiljada granata.

Što se tiče civila, izgleda da Rusi daleko više vode računa o njima nego Izraelci.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 283


« Reply #3874 on: Today at 12:38:22 am »

Колико ја схватам сукоб Хамаса и осталих Арапа са Израелом је пре свега (у суштини) верски рат. А верски ратови друго трају и јако су крвави. Све се своди на религију, Јерусалим и власт над светим местима и понижење оног другог, јер је тако "заповедио Бог".


Сложио бих се. Код Арапа је од самог почетка имао такву карактеристику. Газа је била 20 година под египатском администрацијом, а Западна обала анексирана од стране Јордана. Нико од Палестинаца се није бунио.

Код Јевреја је било другачије, јер велики број циониста уопште није био религиозан. Кибуци, који су одиграли велику улогу у оснивању Израела, су углавном били секларни. Комунистичка идеја вероватно нигде није тако масовно и тако темељно остваривана као у тим раним кибуцима. Ситуација се мења након масовног протеривања Јевреја из арапских земаља, који су по правилу били религиознији од десељеника из Европе. Ипак, када је Израел заузео Брдо храма 1967, власти су успеле да спрече покушаје приношења храмовних жртава. Да се то десило данас, а не 1967, нисам више сигуран да би могли то да спрече.

Ако питаш Палестинце шта у ствари желе, тешко је артикулисати. Генерално, они би да свет то буде једна држава, али да се Јевреји ”врате одакле су дошли”, значи да остане неки мали број Јевреја, а да том државом управају Палестинци. Изузенто мали број њих прихвата идеју две државе.
Код Израелаца је пре 7. октобра била прихватљива идеја две државе. Мада Арапи учествују у политичком животу (имају политичке партије, има их и на водећим позицијама), страна им је идеја у којој би та држава била јеврејско-арапска. По њима, Арапи већ имају десетине држава, а они имају само ту једну. После 7. октобра, та позиција је промењена. Тешко је док рат траје рећи шта је већински став Израелаца, али мислим да не желе да имају ништа са Арапима и да никада више не брину за своју безбедност. Да ли ће се то постићи кинеским зидовима или на други начин, то је мање битно.

У таквој, ратној ситуацији, људи неминовно постају религиознији. Тако је било и код нас, у време т.11.

Ово у Америци је нешто друго. Америка је основана од људи који су побегли од верских прогона и традиционално је религиознија него било која држава Запада, укључујући и Израел. У обнови Израела они виде испуњење библијског пророчанства.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 283


« Reply #3875 on: Today at 12:47:01 am »


Za razliku od Ukrajine Hamas nije dobio stotine oklopnih vozila, hiljade protivoklopnih sredstava i stotine hiljada granata.

Što se tiče civila, izgleda da Rusi daleko više vode računa o njima nego Izraelci.

Да питаш ИДФ, мислим да би им било драже да је Хамас добио оно што је добила Украјина, а да у Гази нису остали цивили. Онда би је вероватно претворили у терен за голф (користим метафору који сам чуо од неких америчких републиканаца).

Што се тиче цивилних жртава, мислим да и Руси и Израелци покушавају да их избегну. Израел је у тежој позицији, зато што је Газа далеко гушће насељена, а што се терористи крију у цивилним објектима и иза цивила. То је нешто што се виђало у т.11.

Украјинци, колико ми је познато, нигде нису спречавали цивиле да напусте зоне ратних дејстава. Охрабривали су их, па и евакуисали. Исто се урадили и Руси.

Хамас користи цивиле као живи штит. Израел их позове да се склоне, а Хамас покушава да их задржи, понекад и на силу.

Шта год да мислимо о Украјинцима и украјинској војсци - било какво поређење са Хамасом је дегутантно.

Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 283


« Reply #3876 on: Today at 03:48:10 am »

Колико ја схватам сукоб Хамаса и осталих Арапа са Израелом је пре свега (у суштини) верски рат. А верски ратови друго трају и јако су крвави. Све се своди на религију, Јерусалим и власт над светим местима и понижење оног другог, јер је тако "заповедио Бог".

Moрам да допуним одговор на твој пост, линком на твитер који сам тек видео: https://x.com/netanyahu/status/1789644009813496078

Премијер Израела вероватно први пут у историји ставља тефилин, кожне кутије са текстовима из Библије који се везују каишевима.
Ради се о тефилину погинулог војника, који је добио од његове породице. Нетанјаху је сам објавио ту фотографију на Екс налогу, уз цитат из Светог Писма: И видјеће сви народи на земљи да се име Господње призива на тебе, и бојаће се тебе. (5. Мојсијева 28:10)

Мада је то библијска заповест, а пронађени су примерци из другог века пре Христа, то није нешто што носе секуларни, па ни већина традиционалних Јевреји (они на нивоу традиционалних Срба који славе Славу, посте Велики Петак и иду да Божић у цркву). У најбољем случају га имају у кући, али га не стављају. То је нешто што популаришу ултраордодоксне групе, пре свега Хабад.

Мени је ово најсликовитија илустрација повећаног утицаја религије у израелском друштву.
« Last Edit: Today at 05:29:37 pm by fazan » Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 478


« Reply #3877 on: Today at 11:48:56 am »

Ne znam gde da postavim ovu vest pa neka bude ovde.Španija odbila da do dozvoli danskom brodu da pristane u njenu luku jer nosi 27 tona eksploziva iz Indije za Haifu.Meni su ovde značajne tri stvari: 1.zemlja NATO-a  uradila ovako nešto,stala na žulj Izraelu !!! 2.na tzv.Zapadu je kriza municije mnogo veća nego što sam mislio,više ni Južna Koreja nije dovoljna 3.sad mi je jasniji angažman indijske mornarice u Adenskom zalivu ali se ovim indijski brodovi i brodovi sa indijskom robom "kvalifikuju" da postanu meta za Hute.Indija je od ovog rata napravila veliki business.Preprodaje rusku naftu i "valja" municiju a verovatno i oružje tzv Zapadu.                                                                                           
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 283


« Reply #3878 on: Today at 05:27:09 pm »

Ne znam gde da postavim ovu vest pa neka bude ovde.Španija odbila da do dozvoli danskom brodu da pristane u njenu luku jer nosi 27 tona eksploziva iz Indije za Haifu.Meni su ovde značajne tri stvari: 1.zemlja NATO-a  uradila ovako nešto,stala na žulj Izraelu !!! 2.na tzv.Zapadu je kriza municije mnogo veća nego što sam mislio,više ni Južna Koreja nije dovoljna 3.sad mi je jasniji angažman indijske mornarice u Adenskom zalivu ali se ovim indijski brodovi i brodovi sa indijskom robom "kvalifikuju" da postanu meta za Hute.Indija je od ovog rata napravila veliki business.Preprodaje rusku naftu i "valja" municiju a verovatno i oružje tzv Zapadu.         

Можда би овакве вести више одговарале оној теми на којој разговарамо о геополитичкој ситуацији везаној за рат у Гази: https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=38676.0

Међутим, ово је изузетно значајна вест. Брод није пловио кроз Аденски залив, него око Африке. Одлука Шпаније неће утицати на пошиљку, брод ће наставити за Хаифу.

У Шпанији је избила конфузија око другог брода, који се зове Боркум: https://english.elpais.com/international/2024-05-17/a-cargo-ship-accused-of-carrying-weapons-to-israel-refuses-to-stop-in-spain.html Ради се о немачком броду који је возио оружје за Чешку. Неко је раширио глас да брод плови за Израел и пропалестински активисти и левичарске партије су организовали протесте у луци. Након тога је брод одустао од заустављања у Картагини и наставио пловидбу за Копар, што му је и била дестинација.

Овде се конфузија завршила на томе да је брод наставио пловидбу. Међутим, да је брод пловио кроз Аденски залив, конфузија би вероватно довела до тога да Хути гађају брод.

Претпостављам да је дански брод Marianne Danica коме је забрањено упловљавање, носио сировине (експлозив), а не готова убојна средства (муницију, ракете...) Претпостављам и да је брод носио и другу робу, јер је 27 тона мало да неко шаље брод са једног на други крај света. Индија и многе друге земље ће без сумње искористити ратове у Украјини и Израелу да би оствариле профит.

Шпанија може потенцијално да се нађе у незгодној ситуацији, када су набавке оружја у питању. Израел контролише неке производе високе технологије који се користе у наменској индустрији, било да их директно производи, или поседује патенте. У пракси то значи да би израелски власник патента мога да блокира продају оружја које нпр. производи БАЕ Системс или нека од америчких компанија Шпанији.  

Израел издваја 4,5% БДП за научно-истраживачки развој (R&D), највише на свету. Преко 30% од тога иде у наменску индустрију. По броју компанија које су излистане на берзи NASDAQ, где се обично тргује деоницама технолошкох компанија, Израел је трећи (иза Америке и Кине).
Logged
Pages:  1 ... 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 [259]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.