PALUBA
May 07, 2024, 06:30:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 31   Go Down
  Print  
Author Topic: Pogranični incidenti i teroristički napadi u Republici Makedoniji  (Read 117756 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #105 on: May 02, 2012, 10:18:32 am »

bojim se da je ovim makedonija sebi stavila omcu oko vrata. nece smeti da ih osudi jer bi to izazvalo pobunu albanaca. simboli uck, ako nisu namerno postavljeni (a reko bi da nisu), direkno pokazuju ko stoji iza svega. a njihova namera je itekako poznata. iako je tacno sto suter kaze, da ce se ovako ponesto MOZDA i saznati, ipak je fizicka likvidacija bila bolja da se pokaze odlucnost drzave u borbi potiv terorizma (izvin'te, ali sta je ovo bilo ako ne terorizam Angry). tu niko ne bi imao sta da prigovori, stvar je jasna ko dan (kao i u francuskoj onomad)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #106 on: May 02, 2012, 10:48:11 am »

Zato se i forsira prica o islamskim radikalima i o njihovom ucestvu na strani talibana u Avganistanu i Pakistanu, da bi lakse prosla osuda. Sada za sada nema niti najave protesta za njihova "ljudska prava".
Da su bili ubijeni, prvo nesto sto bi se desilo bila bi negativna propaganda za Makedoniju, ovako mi ispadamo "civilizirani" i sto je moza jos vaznije, "branimo" interese NATO-a.

Za danas je najavljen press MUP-a, ali jos uvek ne znam termin kada ce se press odrzati.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #107 on: May 02, 2012, 11:38:58 am »

Poenta je očigledna ! Biti liberalan "po svaku cenu" u eksperimentu "kuvane žabe"........bez obzira na "temperaturu" !!  
Nije to nikakva "teorija"....mi živimo u takvoj realnosti !
« Last Edit: May 02, 2012, 11:54:41 am by longtrip » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #108 on: May 02, 2012, 11:55:26 am »

trpe, ja bi jako voleo da se sve zanavek zavrsi na ovome. makedonija ima nesto sto ne mogu da opisem, prelepa zemlja(prospartao sam je uzduz i popreko), i steta bi bilo da se sve ono po cemu je poznata izgubi i da se o njoj slusa u vezi sa sukobima. no bojim se da ne bude upravo suprotno. zasad nece biti nikakvih protesta, ali ocekujte to kad dodje sudjenje i pogotovo presuda (svakako nece biti bezazlena ako su ovo zaista ubice)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #109 on: May 02, 2012, 02:21:13 pm »

Pa ROCKER Makedonija nije pandan ni US ni Rusije. Mislim daj da budemo realni.
A da li zbog toga što nije svetska sila treba da popusti pred naoružanom bandom?

Sta Srbija nije likvidrala one iz Kosovske policije pre neku nedelju? Tehnicki oni su para-policija koja proizlazi iz teroristicke organizacije kao UCK, jel tako? Oni su tehnicki okupatori srpske zemlje. Hipoteticki evo zandarmerija se resila da ih likvidira. I, sta mislis, koliko bi ljudi srpske nacionalnosti platili glavom 'odlucnost' srpske drzave da pokaze 'ko je ko'. Dali si ti hipoteticki spreman da doneses takvu odluku? Ja cu odmah da se izjasnim - nisam. Bolje sto su ih pustili. Ima vremena, ckrapac se lako povuce.
Oni nisu počinili nikakav teroristički akt (bar ne u tom trenutku, ne znam im biografiju). Njihovim ubistvom bi sebi stvorili probleme, jer je Kosovo ipak priznato od strane mnogo država koje se sad dole nešto pitaju u okviru KFOR-a i EULEX-a.
Ovo u Makedoniji se desilo u okolini glavnog grada. Tamo vam (još uvek) niko nije oteo teritoriju i proglasio je nezavisnom državom. Makedonski zakoni moraju da se poštuju i sprovode.

Ubili su Ameri Bin Ladena - tacno. Dali je to 'pokosilo' radikalni islamski terorizam? Pa ne bas, cucemo mi jos puno od njih, to ti potpisujem sa obe ruke.

Jesu Rusi pobili brojne islamske celije i lidera, slazem se...i? Jel to prekinulo terorizam u Rusiji? Nije. Jel to sprecilo napad? Opet nije. Znaci 'brutalna likvidacija' nije kompletni odgovor. Otseces glavu jednome dobijas 100 uzvrat. To je priroda radikalnog terorizma.

I kad su Francuzi likvidirali onog idiota, jel ti stvarno mislis da je islamski terorizam mrtav u Francuskoj? Pa francuska je 1994 likvidirala teroriste koji su hteli oboriti avion u Ajfelovi kulu zasto onda to nije naucio ovog gresnika da ne treba da se dira sa ozbiljnom drzavom kao sto je francuska?
Ko zna koliko je potencijalnih napada sprečeno likvidacijama tih terorista. O tome se neće čuti priče ni za 50 godina. Ali verujem da bi bilo mnogo više krvi u svim ovim zemljama da one nisu odlučno odgovorile.


Retko se prav ekspert odluci za likvidaciju ROCKER bez nikakve argumentacije, bez da razmisli sta dobije a sta gubi svojim odlukama. A kako ce se to ustvari zavrsiti je u vecinom slucajeva politicka odluka.

Ne bih se složio da je bez ikakve argumentacije. Poruka bi bila sasvim jasna - ko pokuša nešto slično, ovako će proći. Jezik nasilja je univerzalan, svako ga razume, a teroristi naročito.

Likvidiramo ove stoke i to je to, nema vise nista sta da se istrazi: Koliko ih je? Ko ih je platio? Jel postoje druge planove? Vece operacije, krvavije...Odakle dolaze? Ko ih podrzava? A sta ako nesto slicno se sprema u Beogradu? Ubijes ih mahinalno, zbog brutalnosti kako ti kazes, i znas sta dobijas na kraju? NISTA, ama bas nista...

Obaveštajni rad je već bio zakazao kada su se stvorili uslovi da njih 20 mirno boravi na jednoj lokaciji sa toliko oružja i oznaka UČK. Kako su ih našli posle toga? Nisu uhvatili neku drugu grupu koja je ove ocinkarila, nego su ih sami našli. A to koliko će informacija izvući iz njih, o tome je trebalo ranije da misle. Sad ne mogu da ih ispituju uz primenu nekih "nehumanih" metoda kada je i javnost umešana. Ako su hteli informacije, trebalo je da akciju sprovedu u tajnosti, da saznaju sve šta ih zanima, a onda da isceniraju hapšenje pred kamerama za javnost ako već nisu hteli da ih likvidiraju.

Prebrzo je reci da je jedna cela drzava neozbiljna samo zato sto nije auttomatski ubila. Svaki normalni covek ima isti instinkt: ubij, osveti se. Ali profesionalac bi to dobro razmotrio, da ne kazem noci ne prespavas da izvagas sve moguce opcije...

Neozbiljna je jer se plaši reakcije terorista. Pokazuje strah, a samim tim i nemoć. A to će druga strana vrlo lako prepoznati i iskoristiti. Znate s kim imate posla. Znate šta su radili i uradili od Kosova. Njihov cilj je velika Albanija i tog cilja se neće odreći zbog toga što će Makedonija biti blaga u osudi i što će pokušati da izmiri situaciju. Oni ne žele suživot, oni žele svoju državu, pri tom etnički čistu. Imate naš primer, videli ste kako smo prošli. Vi još uvek imate šanse da sprečite sličan scenario. 2001. je reakcija bila mnogo odlučnija, pa se nisu usudili da nešto tog obima primene do danas. To je bila srazmerna reakcija, a ovo danas prosto nije. I nema to veze sa osvetom. Jeste to neka satisfakcija porodicama ubijenih i čitavom narodu, ali je to za državu mnogo manje bitno od poruke koju bi poslala da se odlučila na represivniju varijantu.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #110 on: May 02, 2012, 03:49:00 pm »

"Trifko86", postavio si i pravo ali i (bez uvrede) otrcano pitanje.

Terorizam se pomaže, finansira, instruira.......

Unutar granica naših država se politički podržava, daju mu se krila i finansiska infuzija, imamo okupiranu teritoriju na kojoj se maksimalno stvara podloga za sve oblike kriminala.

Trgovina drogom i ljudima je potpuno prihvaćena,  naravno svako iole normalan to uočava a to su samo dva aspekta razvijenog banditizma koji se finansira i svesrdno pomaže.

Čitava teritorija Kosova je mirno utočište ovakvog biznisa.

Tužno je logično što se to izvozi na teritoriju uže Srbije, Makedonije.......

Najveći uspeh đavola je to što je sve ubedio da ne postoji.

Svaka akcija legitimnih organa države se sprečava kako iz evrope (MS) tako i iz amerike (MS).

ma kakva uvreda Borise odrasli smo ljudi diskutujem, ne radi se ovde samo o terorizmu nego o svemu je tako, od kako se nekidan desila ona tragedija u Novom Saduovde kod mene su odjednom počeli da češljaju lokale gledaju dali ispunjavaju PP standarde i zatvoreno je more lokal, sve se to moglo odraditi i da se nije ovo desilo u NS ali se nijeo odradil. i mislite da će neko odgovarati što je dao upotrebnu dozvolu za ove lokale što su sada zatvoren.
Tako je i sa terorizmom, tako je i u saobraćaju itd.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #111 on: May 02, 2012, 04:43:13 pm »

ROCKER ne slazem se stobom. Tvoja argument za brutalni odgovor bi najverovatno dovelo do gragjanski rat koji bi pretvorilo MKD u Liban.
Ali nije kraj sveta, svako ima pravo na mislenje. Ovakve se 'struje sprotivnosti' uvek razviju u sluzbama.
A za 'odlucnost' 2001 mogu puno toga da kazem. Ali zasada mogu ti samo reci da nije bilo bas tako. Nosis pogresni zakljucak na pogresni info. To bi bilo kobno....
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #112 on: May 02, 2012, 04:55:21 pm »

Tvoja argument za brutalni odgovor bi najverovatno dovelo do gragjanski rat koji bi pretvorilo MKD u Liban.

Tu nastupaju političari koji bi trebalo da opravdaju takav postupak. Likvidacija terorista nije početak progona albanskog stanovništva, nego borba sa teroristima. Onda se tu nafiluje priča kako Makedonija podržava borbu protiv svetskog terorizma, pa se teroristi naprave većim islamistima nego što realno jesu (ako su uopšte), izmisle se podaci kako su nekad negde bili u Al Kaidinim kampovima itd. Sve se to fino spinuje, pa em ste učinili dobro sebi, em ispadate pouzdani partneri u borbi protiv svetskog terorizma. Masama je lako manipulisati, a najveći deo albanskog stanovništva uopšte i ne podržava extremizam, nego moraju da ćute i rade kako im se kaže, jer znaju kako su prolazili njihovi nelojalni sunarodnici na Kosovu.

Ne kažem da sam u pravu, jer i ja baratam samo sa informacijama iz medija, ali znam kako smo mi prošli u toj istoj situaciji, pa vam želim više i sreće i pameti u budućim odlukama.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #113 on: May 02, 2012, 05:01:28 pm »

Vasi uslovi su jedni a nasi su sasvim drugi.
ROCKER, cisto informativno i bez nikakve namere da se posvagjam stobom, dali si ikad bio u MKD? Recimo Skopje i Severo-Zapad? Imam osecaj da malo nemas oset kako stoje stvari u regionu i mislim da ti to odmaze u ovom slucaju.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #114 on: May 02, 2012, 05:05:29 pm »

To je potpuno pogrešna metoda, jer se uništava samo jedna ćelija daleko veće organizacije o kojoj nema dovoljno podataka, hvatanjem se do tih podataka može doći. Rocker ti u svojoj analizi porediš "babe i žabe" kako bi se narodski reklo.
U Francuskoj su išli na to da uhvate teroristu ali je on bio spreman i čekao ih je, nije hteo živ da se preda. Što se tiče Bin Ladena, tu se upravo potvrđuje ovo što sam ja i rekao, oni su uhvatili mnogo terorista koje su mogli i da ubiju, ali nisu da bi uspeli da dođu do vrha, i tu jeste bilo opravdano da se ide na egzekuciju u cilju odsecanja glave organizaciji.
Uvek se mere dobre i loše strane da li je važnija informacija ili poruka teroristima i da li će im poruka biti snažnija ako ubiju neke nebitne, potrošne likove ili vođu. A ako tome pridodamo i moguće rasplamsavanje međuetničkih sukoba, stvar je još daleko složenija i egzekucija je jednostavno udaranje glavom u zid, brutalna sila u nedostatku strategije rešavanja problema.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #115 on: May 02, 2012, 05:11:55 pm »

@SHOOTER
Nažalost nisam nikad, ali imam dosta prijatelja iz Skoplja, Ohrida i još nekih mesta. Imam i rodbine, pa kad se vidimo, ja im malo dosađujem i pitam kako se živi. Jasno je meni da morate da pazite na svaki potez, ali u ovom slučaju uopšte ne treba insistirati na nacionalnosti i isto tako ne smete dozvoliti protivnicima da to svedu na nacionalnu osnovu. Terorizam ne poznaje granice i nacije i tako ga i treba predstaviti u javnosti. Angažovati svu moć medija i marketinga dok se ne napravi jasna distinkcija između terorista i albanskog stanovništva, koje svakako nije meta državne represije.

A što se uslova tiče, slažem se, vaši se donekle razlikuju i uopšte niste u boljoj poziciji od nas. Protivnik je isti, ali je sada iskusniji, ima veliki uspeh iza sebe, razvijenu logistiku i oprobane metode. A tu je i podrška mnogih država koje su sada vojno prisutne tu na terenu.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #116 on: May 02, 2012, 05:27:07 pm »

E sad ROCKER gledas malo realnije i trezvenom glavom. Lepo sto imas rodbinu i prijatelje i to sto se trudis pdrzati kontakt, bas me to iskreno raduje. Ipak, navrati nekad, da malo diskretno prosetamo pa pricacemo opet. Necemo moci svuda da prosetamo i to treba da ti puno kaze.
Lepo bi bilo izdvojiti nacionalnost i religiju u sve ovo ali to nije lako. Ali morace. Nijedan profesionalac ne moze da zatvori oci na fakt da su ubice Albanci i radikalni muslimani.
A nece ni oni. Nepoverenje i omraza je sve jaca i jaca, i iskreno ne postoi zelja da se stvari radikalno promene na bolje. Bojim se da idemo opasnim putem, ali mi na tone mozemo da uticemo. Istina je da su nam puno potezi bukvalno iznudjeni. Ipak je MKD jedna od najmanjih, najsiromasnih drzava Evrope i zato ne treba sporedjivati njene poteze po tos to je uradila US, Rusija ili Francuska.
Sta je tu je, videcemo kako ce se sve ovo razviti. Nije me sramota da priznam da me ponekad strah uhvata kad razmislim koji su sve mozna scenarija posle ovog masakra.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #117 on: May 02, 2012, 05:30:33 pm »

Inace ROCKER i ja nisam u MKD u momentu ali ubrzo se vracam. Kad sletim obavesticu te pa dodji, bices moj gost Smiley. Ponuda je ozbiljna. Vojsku si sluzio, ja svoje 'igracke' pomno cuvam pa ne sekiraj se, snacicemo se ako zagusti Smiley
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #118 on: May 02, 2012, 05:54:29 pm »

Ipak treba sacekati daljni razvoj dogadjaja i,naravno,da cujemo od MUP-a jos mnogo detalja o istrazi,kako je obecala ministarka.Sa njom moze covek dosta polemizirati,ali u jednom je u pravu-odbaciti senzacionalizam i zadrzati ladnu i bistru glavu.
Inace,vrlo zanimljivo,danas prvog dana na poslu NIJEDNOJ reci nije se spomeula akcijaMVR,nesto obicnim ljudima izgleda kao vec vidjeno,ocekivano,sta li..........
Dalji razvoj dogadjaja pokazace mnogo stvari koje su bile nekako poznate,ali zbog "mira u kuci" bili su stavljani "pod tepih"
Inace,zadnjih meseci je pohvatano mnogo ilegalaca(najvise pakistanaca a i avganistanaca)ciji pravac je bio Presevska dolina i dalje na sever.A tim putevima idu i sirotinja ali i razno razne grupe i grupice sumnjive naravi,a sa njima i droga,oruzje pare za razne"humanitarne" organizacije ,a glavni organizatori i logistika prolaska su ljudi slicne provinencije kao i uhapseni.Pa videcemo................
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #119 on: May 02, 2012, 06:37:54 pm »

SHOOTER, hvala na pozivu, rado bih posetio Makedoniju, naročito okolinu Ohrida odakle mi je pokojni deda. Smiley

Što se novinarskog senzacionalizma tiče, on mora da bude maximalno koordiniran i odmeren. Veliko je pitanje da li je bolje danima puniti naslovne strane novina i veličati taj uspeh ili tu vest staviti u drugi plan, kao sasvim rutinsku akciju. To će u mnogome zavisiti od situacije na terenu i reakcije stanovništva, a to je tanak led i zahteva vrlo detaljne analize. Sad je zapravo najbitnije odigrati promišljeno i pametno.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 31   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.