PALUBA
May 15, 2024, 06:47:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija podigla dežurnu paru MiG-29  (Read 2548 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 809



« on: March 30, 2024, 03:17:07 pm »

Srbija podigla MiG-ove: Hitno se oglasilo Ministarstvo odbrane

Danas, u 10.39 časova, stalno zadejstvovane snage za kontrolu i zaštitu suvereniteta vazdušnog prostora Republike Srbije otkrile su nepoznatu letelicu iznad Valjeva, na visini od 5.500 metara.

Na osnovu naređenja predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića, podignut je dežurni par lovačkih aviona MiG-29, a dežurne raketne jedinice za PVD i radarska sredstva nastavili su sa osmatranjem vazdušnog prostora.
 
U toku navođenja dežurnog para aviona do zone presretanja, cilj se izgubio sa odraza radarskih pokazivača. Lovci su nastavili let i izvršili pretraživanje zone, po proceduri, sa ciljem potvrde situacije.

Nakon pretrage zone, dežurnom paru lovačkih aviona naređeno je da se vrati na matični aerodrom, dok su ostale snage nastavile sa redovnim praćenjem i osmatranjem vazdušnog prostora.


Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 072


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: March 30, 2024, 03:28:24 pm »

Dakle ipak je NLO.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 809



« Reply #2 on: March 30, 2024, 03:43:56 pm »

Ako su u pitanju bile bespilotne letelice, pitanje je da li ih radar na MiG-29 uopšte može okriti. Naime, pisao sam više puta o problemu radarskog otkrivanja ciljeva u vazdušnom prostoru koji se kreću malim brzinama (ispod 180-200 km/h). Sličan problem je imao i primarni radar N019 Rubin sa aviona MiG-29A/B. Taj radar je prošao značajnu modernizaciju i digitalizaciju u našoj vojsci, ali ne znam u kojoj meri su poboljšane mogućnosti otkrivanja sporoletećih ciljeva...
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 945



« Reply #3 on: March 30, 2024, 05:09:30 pm »

Kako je letleica na toj visini primećena tek kod Valjeva? I kako je misteriozno nestala? U kom pravcu?
Neko je pušio smešne cigare.  pilot
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 122


Ko laje zlo ne misli


« Reply #4 on: March 30, 2024, 05:48:10 pm »

@Kubovac
MIG -29 SM ima i uređaj za optičko paraćenje ciljeva sa TV i IC modom koji može umesto radara da prati i navodi rakete kako u vazduhu ,tako i ka zemlji . Ako radar ne može da uzme u zahvat neki sporoleteći cilj (tipa besposadne letilice) može on.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 809



« Reply #5 on: March 30, 2024, 06:43:38 pm »

@Kubovac
MIG -29 SM ima i uređaj za optičko paraćenje ciljeva sa TV i IC modom koji može umesto radara da prati i navodi rakete kako u vazduhu ,tako i ka zemlji . Ako radar ne može da uzme u zahvat neki sporoleteći cilj (tipa besposadne letilice) može on.

KOLS (kvantno-optička lokaciona stanica) zaista može otkrivati ciljeva u vazduhu sa toplotnim odrazom motora, ali je pitanje na kojoj daljini može uočiti cilj koji eventualno isijava veoma malo toplote, a preduslov bi bio da bude naveden u rejon cilja od strane oficira za navođenje sa zemlje. A zatim je i pitanje da li IC samonavođene rakete mogu ostvariti zahvat na takav cilj, opet obzirom na intenzitet isijavanja u IC spektru. Naravno, postoji mogućnost dejstva i topovima na ovakav cilj u vazduhu, ali tada bi cilj morao biti vizuelno uočen od strane pilota.
Inače KOLS ne služi za navođenje raketa na ciljeve u vazduhu. Samo kao "ekvivalent" radaru, da umesto njega u uslovima snažnog elektronskog ometanja radara ili iz drugih taktičkih razloga (da ne bude prerano otkriven zračenjem sopstvenog radara), može izvršiti otkrivanje cilja što omogućava pilotu da može vršiti praćenje cilja, a može se, po otkrivanju cilja, preći na radarsko praćenje (opet radi skraćenja sopstvenog zračenja).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #6 on: March 30, 2024, 06:45:13 pm »

Ništa ne piše otkuda je doletjela, pravcu kretanja, brzini i procijenjenoj veličini. U svakom slučaju zabrinjavajuća povreda tuđeg zračnog prostora.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 072


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7 on: March 30, 2024, 07:02:50 pm »

Zato sam i napisao da je u pitanju, za sada, NLO, pri tome ne mislim na izvanzemaljske leteće objekte, već kako i sama kratica kaže neidentifikovani leteći objekat.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 854



« Reply #8 on: March 30, 2024, 08:05:10 pm »

Još jedna šarada u režiji vlasti naše zemlje. Čuo sam danas brujanje 29-tki iznad Šapca, nisam ih video i nisam znao šta se čuje ali ovo saopštenje je sve razjasnilo.

Realno ne znam čemo ovo saopštenje i da li nas oni (MO, predsednik ... ko god već) svaki put obaveštavaju o povredama vazdušnog prostora ili se to samo radi u neke političke, reklamne i druge svrhe samo njima znane i potrebene. Ako je "stvarno" (ali stvarno) "po naređenju predsednika" poletela dežurna para i ako je stvarno bio neki NLO pa ne čudi me da je nestao (umakao). Ako se STVARNO čeka da predsednik izda komandu dežurnim lovcima onda stvarno ajde lepo raspustite to sve, avijaciju, pilote, vojsku ... sve i da se razilazimo Sad   
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 122


Ko laje zlo ne misli


« Reply #9 on: March 30, 2024, 08:35:13 pm »

Ja se trudim (a trudim je glavna reč u ovoj rečenici) da gledam na ovakve događaje kao na "vojničku dužnost" . Svirali su za uzbunu i RV i PVO se aktiviralo. To je to. Možda objekata nije ni bilo ,ali je uzbuna bitna zbog provere sposobnosi i brzine reakcije (barem pilotima, starešinama i ostalim vojnim licima).

 A što se tiče propagande... Beše li pre godinu - dve "uzbuna" kada su podigli dežrnu paru zbog navodnih "dronova koji su prešli administrativni prelaz sa KiM" . Zadesilo se da sam bio tamo u to vreme i zapisao sam ovde na Palubi da dronova uopšte nije ni bilo. I evo mene danas ,eto vas,jel neko video fotografije navodnih dronova koji su prizemljeni tada? Nije. Zašto? Zato što ih nije ni bilo. Ja sam za te fantomske dronove tada saznao na Internetu,a uživo niti sam ih ja video niti bilo ko drugi ko se našao u tom reonu (da naznačim - prva vest tada je bila da su prešli u reonu Raške,gde sam se ja nalazio,pa druga vest "ne ipak nije u Rašci,nego u Kuršumliji" ,pa treća " ipak u Rašci,tu su preleteli"...a sve tri izjave su potekle od tadašnjeg ministra odbrane - zato i pitam "kudej nestadoše i što nema fotografija istih" Wink ).

Zato ,gledajte na ovo kao na redovnu uzbunu ,a Acu zanemarimo u celoj priči. On se i ovako i onako "izFanđao" i bez ovoga...
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 384



« Reply #10 on: March 30, 2024, 11:44:22 pm »

Nema sanse da ga GM-400 alfa nije otkrio barem 50-60 Km ispred Valjeva izmedju ostalog zbog toga je i kupljen. Na kraju ako je presretanje trebalo da se obavi u reonu Valjeva, verovatno je otkriven ispred Valjeva, a ako je otkriven tek kada je bio iznad Valjeva, nema sanse da je izasao iz naseg VAP-a dok su avioni MiG-29 stigli tamo. Ako je stvarno bio tudj dron tamo iz ovoga je moguce izvuci nekoliko zakljucaka.

Ranije:
https://www.intermagazin.rs/zasto-srbija-o-ovome-cuti-nato-dron-iz-rumunije-leteo-iznad-srbije-i-snimao/


« Last Edit: March 30, 2024, 11:53:34 pm by BSD » Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 269


« Reply #11 on: March 31, 2024, 06:05:49 am »

@Кубовац, да ли би за пресретање споролетећих циљева били погоднји мањи и спорији авиони? Можда не Врабац, али нешто на нивоу оног прототипа који је УТВА направила (Кобац): Пилатус PC-9 или слично?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 537


« Reply #12 on: March 31, 2024, 10:31:01 am »


Ти "мањи авиони" (secondary role fighters?) би опет морали полетети са Батајнице. Колико би им требало времена да долете до Ваљева (око 100км+), + време потребно за узлетање и пењање? Ти авиони би такође морали имати пресретачки радар, и то минијатуризован, оптимизован за мале, споре циљеве малог одраза у свим деловима спектра, а и некакав КОЛС, што опет захтева одређене димензије таквог авиона, карактеристике, погон и опрему. Mи такав авион специјалне намене немамо, а нисам чуо да постоји ни у другим РВ било где у свету. Била је некада идеја да РАФ набави Хок верзије 200, са радаром са Ф-16 за употребу као "secondary / stopgap role fighter", али од тога није било ништа. Ни Pilatus PC-9,/12, ни super Tucano немају такав радар, нити могу да га носе. Идеја је занимљива, али мало остварива. Нећемо се ваљда враћати на Сопвич Кемел са Снупијем за командама!?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 809



« Reply #13 on: March 31, 2024, 10:35:56 am »

@Кубовац, да ли би за пресретање споролетећих циљева били погоднји мањи и спорији авиони? Можда не Врабац, али нешто на нивоу оног прототипа који је УТВА направила (Кобац): Пилатус PC-9 или слично?

Pa, pogodniji možda u smislu manjeg troška po letu. Ali MiG-29 svakako može presresti i oboriti bespilotne izviđačke letelice, ali samo sam hteo da naglasim problematiku otkrivanja ciljeva sa malom odraznom površinom, malim toplotnim odrazom i malom brzinom. Zato je važno da pilot bude naveden od strane zemaljske kontrole i oficira za navođenje što bliže cilju, a onda može da ga traži radarom, KOLS-om i vizuelno. Videli smo gore snimak obaranja HERMES 450 sa raketom ispaljenom sa MiG-29 (gotovo sigurno R-73E), a daljina lansiranja nije bila veća od 3-4 km. Dakle pilot ga je vizuelno uočio (nakon što je otkrio cilj na jedan od navedenih načina) i onda preko sistema "Šlem" izvršio nišanjenje i lansiranje projektila sa IC samonavođenjem.

Videli smo u Ukrajini probleme kod dejstava na BPL baš sa MiG-29 gde smo imali slučaj da je jedan avion lansirao projektil preblizu BPL-a, pa je bio oštećen od fragmenata koji su bili proizvod eksplozije.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 384



« Reply #14 on: March 31, 2024, 10:55:45 am »



Bio je balon, a video ga je GM-400 alfa.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.