PALUBA
May 03, 2024, 05:56:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojnoistorijske knjige na prodaju  (Read 6169 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #15 on: June 07, 2013, 10:02:20 am »

Podaci u Jane's fighting ships uglavnom su puni netočnosti. Govorim o onome što je meni poznato a to su podmornice JRM. Uvijek sam tvrdio da se časnik ili oficir ne smije slijepo oslanjati na podatke iz ove ili sličnih publikacija te da sve treba primati sa skepsom i ako te podatke želi dalje koristiti mora naći načina da ih provjeri. Ako sam je utvrdio netočnosti za podmornice onda imam pravo sumnjati da su i svi drugi podaci o brodovima i podmornicama svih zemalja sumnjivi.
Svaka čast ljudima koji pišu knjige, skidam kapu ali ako oni dalje šire netočne podatke onda to nije dobro. Ne jednom sam došao u situaciju da mi netko tvrdi da ja dajem netočne podatke jer on ima podatke iz relevantnih izvora. Ovo sam naročito doživio od strane lista Hrvatski vojnik za koji sam iz istih razloga svojevremeno i odbio suradnju.
Lijepo je rekao @minolovac, "najljepše je raditi makete Austro-ugarskih brodova jer nema ljudi koji ih se sječaju". Knjige ostaju za pokoljenja i s odmakom vreme postaju relevantni izvor.
Logged
U-Serb
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #16 on: June 07, 2013, 09:48:55 pm »

PODMORNICE - Boško Antić



Nažalost, imao sam priliku da ovo pročitam. Užas...

Pa upravo činjenica da sličnih knjiga na našem jeziku na ovim prostorima nije bilo, je, valjda, trebala da bude razlog više da se autor potrudi i napiše dobru knjigu. Čovjek je mogao da dobije tačne informacije iz prve ruke, a ne da prepričava pisanje iz neke publikacije. Istu ocjenu bih dao i njegovim naslovima "Površinski ratni brodovi" i "Nosači aviona". Na primjer, prema autoru, jugoslovenske raketne fregate su naoružane torpednim aparatima, a raketni čamci protivavionskim raketama. Ima još bisera.
Nabavio sam, čim je izašla iz štampe, i njegovu knjigu "Savremeni ratni brodovi". Kvalitet štampe i materijala je obrnuto proporcionalan kvalitetu napisanoga. Ali barem lijepo "figura" na polici.

Напротив, недостатак конкуренције узрокује површност и траљавост... Да је имао са ким да се "такмичи" вероватно
би се потрудио више.

Да, има ту научно-фантастичних бисера на кило! 
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.