PALUBA
May 22, 2024, 01:40:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 733529 times)
 
gobbin and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #885 on: April 08, 2013, 07:11:43 pm »

Svašta si novog pronašao  Smiley

Vrlo lepo!
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #886 on: April 09, 2013, 05:01:05 pm »

Mislim da ni ova nije bila:
Vježba se gađanje na staroj "Savi"


* mitraljez.jpg (147.59 KB, 724x1024 - viewed 119 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #887 on: April 10, 2013, 11:09:53 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Telefon jugoslovenski, a "sumaren" talijanski. Wink
  Zdravo svima!!!!
Uvezi sa Mališanom poznavao sam komandira V BO neki Marko Mihajlović imao je i nadimak koji nebih ovde navodio.Inače čovek je u penziji bio u Italiji verovatno zbog porodičnih razloga.Imao je mnogo bolju penziju nego što su kod nas bile u to vreme.Neznam da li je još uvek živ.Inače on me je kao instruktor obučavao  za "B" kategoriju pošto mi vojska nije htela dati tu mogućnost i ako su neki išli na obuku u Divulje preko vojske pošto smo bili u Splitu.Evo i jedne od anegdota o njemu na Mališanu.Podmornice kao i drugi brodovi krcaju velike količine vode za piće.Komandant Mališana naredi krcanje vode a Marko iznosi bokal od par litara i ide da krca vodu na podmornicu i to brzo uradi jer ide samo jednom.

Kako sam ja bio na starijem tipu podmornica do 1973.to mogu napisati o nekim dilemama za te tipove.P 821 su imale Mercedesove dizele ali sa specijalnim karakteristikama ispuh je na .pr bio u more pod određenim pritiskom(otvori na zadnjem delu komadnog mosta i to na popriličnoj dubini kad se izvuče šnorkl usis-glava).Kod 811 su bili Man sa sličnim karakteristikama.
Podaci o šumnosti podmornica nisu dati ne zbog tajnosti nego zato što oni i ne postoje jer zavisi od niza faktora(propelera,uključenih uredjaja i dr).Medjutim i 821 i 811 su imale u to vreme merač vlastitog šuma i kavitacije a komandant je naredbom za pogon  ili isključenjem nepotrebnih uredjaja smanjivao šumost na najmanju moguću meru tražeći od poslužioca očitanje nivoa šuma u dB.
Podaci o broju članova su tačniji sa većim vrednostima i ako nisu naši, jer su podmorničari imali 30 radnih dana GO,1o dana odmor za oporavak i skijanje takodje.Ako ovome dodate i poneko bolovanje videćete da je potreban daleko veći broj od navedenog za borbenu spremnost.Sećam se da je na ovim tipovima bio negde oko 40-ak do 50  na 811,i on je varirao zbog već navedenih razloga a i zbog odlaska, odnosno dopune i obuke.Ova moja konstatacija odnosi na navedeno vreme mog boravka i ako se pod "broj članova posade"odnosi na broj ljudi ukrcanih na navedenim P kojima je to bilo radno ili formacijsko mesto za tu P.
Rasprava o rečnoj podmornici je po meni zadovoljavajuće obavljena stim što bih ja to skratio jednostavnom konstatacijom da nepostoji taktički razlog za upotrebu podmornice na reci,jer ako treba da je forsiraš postoje inžinjeriska sredstva,ako treba da dejstvuješ po nekim ciljevima postoji RRF ili kopnena sredstva,ako treba tejnost postoje diverzantske jedinice itd.Objašnjenje u vezi zamućenosti vode i prostiranju zvuka nikako ne stoji jer i podmornice mogu biti u navedenim uslovima na moru.Što se tiče kretanja  u takvim uslovima mogu navesti da to imate recimo kreatanje kroz minirano područje gde se bez vizuelnog kontakta prolaz odredjivao pomoću PEL-a i to na navedenim našim P.Što se tiče stvarne zamućenosti rečnog porekla mi smo imali i navedenim P uredjaj za odredjivanje brzine prostiranja zvuka koji je to merio i zavisnost od temperature vode i sećam se da nam se to naglasilo da je to karakteristično na ušću Neretve.Zasad bi bilo dosta ako nisam i prešao u dosadu.Pozdravljam sve koji vole more i ove teme.
POZDRAV!Karlo 
 
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #888 on: April 10, 2013, 11:39:44 pm »

Quote from: Karlo link=topic=3870.msg275377#msg275377
Zasad bi bilo dosta ako nisam i prešao u dosadu.Pozdravljam sve koji vole more i ove teme.
POZDRAV!Karlo   

Ma kakvu dosadu...hvala ! Napiši jo šta. Lp

« Last Edit: April 10, 2013, 11:55:51 pm by leut » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 558


« Reply #889 on: April 10, 2013, 11:54:00 pm »


Dobrodošli su svi, a posebno oni koji imaju lična iskustva na brodovima JRM. Što se tiče brojnosti posade P., ja mislim da treba uzeti kao pouzdane one podatke date u Monografiji, jer valjda polaze od zvaničnih dokumenata, a mnogi su lično plovili i ronili, pa valjda su umeli da broje koliko ih je bilo na brodu.
Svaki DEG ugrađivan na P mora imati takve karakteristike izduva da može bez problema izbacivati izduvne gasove pod određenim natpritiskom spoljne sredine, tj. pod vodu. Ne radi svaki dizel optimalno u takvim uslovima.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #890 on: April 11, 2013, 09:02:13 am »

Karlo, dobro došao na Palubu, drago mi je da se pojavio još jedna podmorničar.
Odmah ću reagirati na tvoje pisanje, naravno dobronamjerno i s ciljem dovođenja do pravih informacije za one koji o tome žele nešto znati.
1.   Marko Mihajlović je bio podmorničar, otišao je u mirovinu kao zastavnik 1. klase, po VES-u je bio torpedista a barem deset posljednjih godina službovanja vodio je administrativne poslove (kancelariju) u 88. dP. Nakon umirovljenje preselio se u Pulu. Na žalost umro je 2011. godine. Nije primao talijansku mirovinu nego našu. Nadimak mu je bio Marko Pijevac i na to se nije ljutio. Nije bio komandir V BO na Mališanu već torpedista. Što se tiče količine vode za piće podmornice u odnosu na brodove krcaju male količine, npr. P tipa 821 krcala je 3200 litara da bi nakon izbacivanja motora za šuljanje bio dograđen još jedan tank pa je od tada krcala 5600 litara.
2.   Nije mi jasno o kojim dilemama govoriš jer meni se čini da nema dilema, naročito ne oko dizel motora, to je barem čini mi se razjašnjeno.
3.   Nema niti dilema oko broja članova posade. U nekim publikacijama daju se podaci koji nisu točni, ali mi smo na ovom forumu dali ispravne podatke. P tipa 821 imala je 28 članova posade (7 oficira, 15 mlađih oficira, 6 mornara).
4.   Podaci o šumnosti podmornice su postojali i znali su se ali se stvarno nisu nigdje objavljivali. Više puta su vršena mjerenja od strane BI a podaci se još i danas čuvaju. Isti je slučaj sa magnetizmom, i on je mjeren te je vršeno razmagnetiziranje. Podatke o magnetizmu nisam nikada vidio, ni kao komandant P.
5.   U moje doba podmorničarenja (od 1979. do 1991.) svaka podmornica imala je formacijsku posadu, bila je potpuno popunjena sa kadrom. Postojala je i rezervna posada koja je služila za zamjenu pojedinaca koji su ispali iz stroja radi bolovanja, odmora ili nečeg drugo. Pripadnici rezervne posade brinuli su i o drugim stvarima kao što je održavanje zgrade, održavanje veza, potpora komandi i sl.
6.   Što se tiče odsustava imali smo po 30 dana GO, 10 dana odmora za oporavak koje smo provodili na skijanju te još dodatno 5 dana za one sa preko 5 godina službe. Ovih 5 dana koristilo se individualno kao GO. Bolovanje je bilo ali stvarno malo, pa bili smo mladi i u naponu snage, prosjek starosti na P bio je između 26 i 28 godina.

U svakom slučaju Karlo hvala ti što si se uključio. Slobodno piši o svojim danima provedenim na P i dati ćeš sigurno svoj doprinos.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 185


« Reply #891 on: April 11, 2013, 11:15:48 am »

@Karlo,

"dobro dosao u klub" !
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #892 on: April 12, 2013, 01:09:05 pm »


Dobrodošli su svi, a posebno oni koji imaju lična iskustva na brodovima JRM. Što se tiče brojnosti posade P., ja mislim da treba uzeti kao pouzdane one podatke date u Monografiji, jer valjda polaze od zvaničnih dokumenata, a mnogi su lično plovili i ronili, pa valjda su umeli da broje koliko ih je bilo na brodu.
Svaki DEG ugrađivan na P mora imati takve karakteristike izduva da može bez problema izbacivati izduvne gasove pod određenim natpritiskom spoljne sredine, tj. pod vodu. Ne radi svaki dizel optimalno u takvim uslovima.

Najpre pozdrav svima!

Gospodine "Kumbor",
Vi  vašim napisom ne negirate moje navode ali izražavate izvesnu sumnju za moje navode pozivajući se na Monografiju, kao relevantan dokument, istina sumnjajući i u nju sa onim "valjda".Pozdravljam to, jer intelektualac mora da se pita bar nekoliko koraka unapred ili nazad.Ne želeći da Vam naturam niti svoje niti podatke iz navedene Monografije napisaću sledeće:
ja sam izneo svoje lično opažanje odnosno vidjenje za tačno određeni period vremena.I naglasio sam da se verovatno taj termin broj posade nepravilno koristi te šta sam ja pod tim mislio.Možda se u tome i krije suština problema jer je po meni sasvim različito broj članova posade i broj formacijskih mesta(zavisno od broja borbenih stanica i dr.).Dozvoljavam da možda nisam pre cifara stavio izričito približno ili do",ali sam naveo to kroz objašnjenje o teškoćama da se odredi broj članova posade(raznorazna odsustvovanja,dolasci, odlasci,itd.).
Što se tiče motora vidim da ste uopštavanjem (umnožavanjem)hteli da osporite moj navod da su ti motori specijalni.Tako sam naveo jer je u predhodnim diskusijama bilo reči o kupovini rezervnih,a onda je to iskomplikovano sa nekim podacima, valjda nekih kupljenih,koji nakraju ispadoše  da su za neke druge brodove.Da bih otklonio zabunu ja sam naveo da se ti motori ipak malo razlikuju od drugih brodskih motora.Za one koji neznaju sa ispušnim plinovima  su se pirili(istiskivala se voda)tankovi kad podmornica izroni pomoću pogona sa hidroplanima.Za stručnije DEG (dizel-električni generatori) su morali održavati određeni broj okretaja i opterećeni u ovom slučaju i na ispuhu.
Nadam se da nisam bio preopširan.
Pozdrav!Karlo 
 
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 166


« Reply #893 on: April 12, 2013, 01:48:36 pm »

Tuzne ali, istorijski znacajne fotografije.... Smtr P-831 "Sava" u Turskoj. Embarrassed


* S6303531.jpg (210.5 KB, 773x768 - viewed 561 times.)

* S6303532.jpg (287.9 KB, 1024x768 - viewed 184 times.)

* S6303536.JPG (332.91 KB, 1024x768 - viewed 567 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #894 on: April 12, 2013, 02:26:25 pm »

 :'( :'( :'( :'(
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #895 on: April 12, 2013, 04:04:38 pm »

Karlo, dobro došao na Palubu, drago mi je da se pojavio još jedna podmorničar.
Odmah ću reagirati na tvoje pisanje, naravno dobronamjerno i s ciljem dovođenja do pravih informacije za one koji o tome žele nešto znati.
1.   Marko Mihajlović je bio podmorničar, otišao je u mirovinu kao zastavnik 1. klase, po VES-u je bio torpedista a barem deset posljednjih godina službovanja vodio je administrativne poslove (kancelariju) u 88. dP. Nakon umirovljenje preselio se u Pulu. Na žalost umro je 2011. godine. Nije primao talijansku mirovinu nego našu. Nadimak mu je bio Marko Pijevac i na to se nije ljutio. Nije bio komandir V BO na Mališanu već torpedista. Što se tiče količine vode za piće podmornice u odnosu na brodove krcaju male količine, npr. P tipa 821 krcala je 3200 litara da bi nakon izbacivanja motora za šuljanje bio dograđen još jedan tank pa je od tada krcala 5600 litara.
2.   Nije mi jasno o kojim dilemama govoriš jer meni se čini da nema dilema, naročito ne oko dizel motora, to je barem čini mi se razjašnjeno.
3.   Nema niti dilema oko broja članova posade. U nekim publikacijama daju se podaci koji nisu točni, ali mi smo na ovom forumu dali ispravne podatke. P tipa 821 imala je 28 članova posade (7 oficira, 15 mlađih oficira, 6 mornara).
4.   Podaci o šumnosti podmornice su postojali i znali su se ali se stvarno nisu nigdje objavljivali. Više puta su vršena mjerenja od strane BI a podaci se još i danas čuvaju. Isti je slučaj sa magnetizmom, i on je mjeren te je vršeno razmagnetiziranje. Podatke o magnetizmu nisam nikada vidio, ni kao komandant P.
5.   U moje doba podmorničarenja (od 1979. do 1991.) svaka podmornica imala je formacijsku posadu, bila je potpuno popunjena sa kadrom. Postojala je i rezervna posada koja je služila za zamjenu pojedinaca koji su ispali iz stroja radi bolovanja, odmora ili nečeg drugo. Pripadnici rezervne posade brinuli su i o drugim stvarima kao što je održavanje zgrade, održavanje veza, potpora komandi i sl.
6.   Što se tiče odsustava imali smo po 30 dana GO, 10 dana odmora za oporavak koje smo provodili na skijanju te još dodatno 5 dana za one sa preko 5 godina službe. Ovih 5 dana koristilo se individualno kao GO. Bolovanje je bilo ali stvarno malo, pa bili smo mladi i u naponu snage, prosjek starosti na P bio je između 26 i 28 godina.

U svakom slučaju Karlo hvala ti što si se uključio. Slobodno piši o svojim danima provedenim na P i dati ćeš sigurno svoj doprinos.

Najpre pozdrav gospodine "Plavnik!
Pošto sam već za računarom da dam izjavu(odgovor)i Vama.Nevidim u čemu ste negirali moje podatke.Sami ste zaključili da je u "Vaše vreme boravka na P" bilo kako ste naveli u odgovoru meni.Ja sam ubeđen da je u moje vreme bilo onako kako sam ja naveo.Medjutim pošto ja neverujem da se ovde radi samo o različitim vremenskim periodima sada sumnjam i u svrhu ovog sajta a to je vidljivo iz Vaših navoda.Po meni sajt je otvoren da bi se objavili ili se došlo do korisnih podataka,mišljenja,zapažanja i sl.Da uprostim, iz kvantiteta-kvalitet.Pri ovome sigurno se očekivalo da će biti i podataka koji su neprijatni i dr.Neki pesnik reče-predamnom su staze dvije jedna s cvećem druga s trnjem ja ću trnju da se vrnem-ili narodski
do prijatnih i dobrih stvari se dolazi preko mukotrpnih ili neprijatnih sem na Lotou i još nekim nedozvoljenim načinima.Nego da budem još jasniji da
koristeći Vaš način kroz odgovor taksativno kao Vi.
1.Žao mi je ako je gospodin Marko umro, jer sam ga poznavao i susretao,ne samo kao mog instruktora za vozača u gradjanstvu, nego i na P a posle kad sam otišao sa P u Splitu.Takodje mi je žao što san ga upotrebio u onoj anegdoti u kojoj izgleda nisam ispravno shvaćen, poenta je bila
u veličini "Mališana" i broja posade,pa kome bi on bio komandir V BO nego sam sebi.U vezi podataka za penziju ja priznajem da sam posredno dobio
navedene,ali bogami ni Vi nenavodite svoje izvore jer neverujem da biste izbegli komentar o boravku u Italiji.Količina vode za Mališana i druge P je po meni zaista drastična ali ja sam išao na posao koji koji se pri krcanju pijaće vode radi što je još drastičnije.Odnos količine pijaće vode izmedju većih P i drugih brodova se nemože definisati, jer to zavisi od potreba i veličine broda na pr. barkasa i razarač u odnosu na P.Što se tiče nadimka mislim da ga niste trebali javno objaviti.Bez namere da Vas uvredim vi ste izabrali ime Plavnik,što asocira na donji ventil tanka na P zašto niste uzeli gornji.
2.Pogledajte tekstove u vezi sa ovim na Vašem sajtu,a nešto sam napisao i gospodinu Kumboru pa će Vam biti jasno.
3.I ako sam naešto naveo gospodinu Kumboru moram ovde navesti još ponešta.Naveli ste Vi lično da je postojala i reuervna posada u" Vaše vreme"navodeći čak i poslove koje je obavljala.Verujem Vam da je sve tačno jer nisam u to vreme bio na P.U moje vreme to nije bilo a ako njih raspodelite po P,videćete da sam ja ipak bio u pravu.Takodje,ovo zadire i u sam sajt jer ste trebali navesti na pr. Podmornice JRM pa cifru od Vašeg vremena i onda bi bilo sve OK.Dilemu o terminima ovoga, pogledajte kod g.Kumbora.
4.U vezi sa šumom sam bio jasan i u prvom obraćanju,samo Vas molim posumnjate malo zašto nemate po Vama postojeći podatak,da nije možda otišao u peć železare,ili se taj podatak toliko brzo menja da ga je nemoguće dati kao kostantantan,na pr.Odvrnuo se neki šrafčić na palubi,izjeo se neki ležaj na pokretnim mehanizmima i ode podatak gde netreba.Temu ste proširili i na magnetizam P, verovatno iz nekih sebi poznatih razloga
medjutim,ovaj podatak je mada promenljiv ipak dugoročniji(sporije se menja, od demagnetizacije do sledeće) pa je možda i postojao.
5.Ovo sam već napisao u prehodnom.
6.U vezi GO i ostalih odsustvovanja,u moje vreme nije bilo isto.Mislim da sam to naveo kao podatak zbog broja posade,pa verujem da bih se ponavljao.
Nadam se da Vas nisam ničim uvredio a ako jesam izvinjavam se puno.
Pozdravljam Vas iskreno!Karlo
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #896 on: April 12, 2013, 08:48:39 pm »

@Karlo,
Marko Mihajlović sigurno nije bio komandir V. BO na Mališanu nego torpedista. Svoj nadimak nosio je ponosno i nije ga se stidio pa ge se ne stidim ni ja napisati kao što ga se ne stidi upotrijebiti niti jedan podmorničar kada se sastanemo. On je i dalje naš Marko Pijevac i takvog ga se sjetimo svake godine na Danima podmorničarstva u Puli, Beogradu, Novom Sadu ili Ljubljani. Sigurno je da Marko nije imao talijansku penziju. Kada i na koji način bi ju zaradio kada je 1954. godine došao na podmornice a u mirovinu otišao negdje 85. ili 86. godine.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #897 on: April 12, 2013, 09:42:57 pm »

није ми јасно да ли је "карло" био члан посада подморница као активи старешина или морнар на одлужењу војног рока. иначе његова прича више ми личи   на препричавање туђих доживљаја.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #898 on: April 12, 2013, 11:00:24 pm »

Tuzne ali, istorijski znacajne fotografije.... Smtr P-831 "Sava" u Turskoj. Embarrassed

 :'(
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #899 on: April 13, 2013, 03:53:58 pm »

Ova tabla je nekada stajala u motornom odsjeku P-802 "Sava"
Za one koje zanimaju tehničke karakteristike brodskih motora biće interesantno vidjeti režime vožnje i brojeve okretaja FIAT-ovog motora sa stare "Save":


* režimi vožnje.jpg (199.67 KB, 993x601 - viewed 121 times.)
Logged
Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.