Diverzantska podmornica P-01 "Velebit" HRM

<< < (26/29) > >>

Karlo:
I evo da dodam zbog jasnoće.Podmornice tip "Sutjeska" su imale kopču sa kojom se dizel priključivao na pogonske osovine.ovdje to predpostavljam nije slučaj.Imale su i šnorkl,pa se može reći da im je dizel bio za duže marševe.Bilo je predviđeno u ratnim uslovima da se i šnorkl koristi noću.
Ovdje se u prvoj verziji predpostavljam zbog šumnosti(buke dizela) nije ugrađivao.Međutim,na "Velebitu" je on dograđen ali kako se navodi poseban dizel-agregat.
Istina o ovim podmornicama znam veoma malo jer su građena nekoliko godina posle mog izlaska iz vojske.Otuda moje zanimanje jer zaista malo znam.

Poz.

Jester:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

kumbor:
Quote from: Karlo on May 30, 2016, 06:24:03 pm

I evo da dodam zbog jasnoće.Podmornice tip "Sutjeska" su imale kopču sa kojom se dizel priključivao na pogonske osovine.ovdje to predpostavljam nije slučaj.Imale su i šnorkl,pa se može reći da im je dizel bio za duže marševe.Bilo je predviđeno u ratnim uslovima da se i šnorkl koristi noću.
Ovdje se u prvoj verziji predpostavljam zbog šumnosti(buke dizela) nije ugrađivao.Međutim,na "Velebitu" je on dograđen ali kako se navodi poseban dizel-agregat.
Istina o ovim podmornicama znam veoma malo jer su građena nekoliko godina posle mog izlaska iz vojske.Otuda moje zanimanje jer zaista malo znam.

Poz.


Sutjeska i Neretva imale su klasičan pogon za period WWII, dakle, u nadvodnoj vožnji korišćeni su dizeli, spojeni preko kopče na dve osovine, a elektromotori samo u podvodnoj vožnji.

P klase Heroj i Sava imale su savremen pogon, tj.dizeli su bili dizelgeneratori, bez mogućnosti da samostalno pokreću P. I nad vodom i pod vodom pogon je bio preko porivnih elektromotora. U podvodnoj vožnji dublje od periskopske dubine šnorkel se ne može koristiti, jer bi dizeli povukli vodu, što bi izazvalo hidroudar,a možda i raspad motora, pa je tada struja, naravno, vučena samo iz baterija.

Velebit se razlikuje od ostalih DivP upravo naknadnom ugradnjom nevelikog dizelgeneratora. Postojali su planovi za gradnju nove eksperimentalne DivP sa stirling pogonom, ali od toga posle 1991. nije ni moglo biti ništa.

Solaris:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

jadran21:
Video prilog iz 2009. godine

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page