Piloti jugoslovenskog vazduhoplovstva i "slepi"i "gluvi"

(1/3) > >>

Dreadnought:
21/11/2008
Beograd - Piloti jugoslovenskog vazduhoplovstva, koji su se 1999. godine suprotstavili avionima NATO-a bili su, zbog poluispravne elektronike u svojim letelicama, i "slepi" i "gluvi", piše beogradski nedeljnik "NIN".

List navodi da je pre napada na SR Jugoslaviju donesena odluka da se vazdušnoj armadi NATO-a suprotstave samo lovci tipa mig-29, a Ratno vazduhoplovstvo imalo je u trenutku izbijanja rata samo 11 poluispravnih aviona tog tipa, dok je preostalih pet migova-29 bilo totalno neispravno. "Na avionima koji su bili predviđeni da se upuste u rat protiv NATO-a, resursi elektronike, radari i senzori, odavno su bili istekli, pa su piloti koji su poletali u bitku protiv najsavremenijih američkih, britanskih i francuskih aviona, bili zapravo i `slepi` i `gluvi`", piše NIN. Beogradski nedeljnik je ove tvrdnje potkrepio objavljivanjem dela snimljenog materijala sa magnetofonske trake, o komunikaciji pojedinaca i jedinica koje su pokrivale zonu aerodroma Ponikve. Iz objavljenog se, između ostalog, vidi da osoblje sa zemlje sa mukom stupa u kontakt sa pilotom, jer im ne funkcionišu isti radio – kanali, ili kako pilota, koji je poleteo pre naredbe o prizemljenju svih aviona, ne mogu da obaveste da treba da se vrati.

Izvor:Danas, NIN

Rile:
Voleo bih da mi neko pojasni termin "poluispravan" kada je u pitanj lovački avion.
Ako na aparatu ne radi bilo šta kako je predviđeno, on je NEISPRAVAN - ili sam ja u zabludi!
Novinari, ne vredi komentarisati...

vathra:
U ovom slučaju mislim da se termin "poluispravan" odnosi na avion koji je ispravan/opravljen, ali kome je odavno istekao resurs, tako da vrlo lako može doći do bitnog kvara.

Bane:
Quote from: Rile on November 24, 2008, 01:20:17 pm

Voleo bih da mi neko pojasni termin "poluispravan" kada je u pitanj lovački avion.


Kad se pogleda spisak kvarova koji su imali ti aparati pre poletanja i za vreme letenja, svi kvarovi su bili i više nego ozbiljni, ali skoro nijedan nije smetao avionu da leti, ma koliko ovo bezosećajno zvučalo.
Što bi rekao moj poručnik: "Ako uređaj obavlja svoju osnovnu funkciju uprkos kvarovima, za njega pišemo da je poluispravan."

FF:
Ni jedan avion nije poleteo, a da je pre toga imao indikaciju bilo kakavog kvara. Do otkaza uređaja dolazilo je isključivo nakon poletanja. Mislim da smo dužni to reći, zarad avio-mehaničara, koji i po pravilu službe, nisu smeli poslati neispravan avion na brobeni let, što je u stvarnosti tako i bilo.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page