PALUBA
May 04, 2024, 09:16:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Znameniti ljudi koji nas povezuju  (Read 14037 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kiska
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


Zar se stvarno mora plovit? ..MORA..


« Reply #15 on: February 07, 2010, 08:01:55 pm »

lijepih misli je napisano...a o tome da nas ništa više spojit neće da se razmišljat, ali prilično je realno da se "spojimo" u neku vrstu zajednice u budućnosti, sviđalo se to nekome ili ne! A nas sigurno nitko neće ništa pitat....
određene izdavačke kuće već(ponovno) imaju iste knjige za tržište R.H., Srbije i BiH....samo primjer

Šta god mi mislili nas više stvari povezuje nego razdvaja, a ne moramo zato biti u istoj državi, ali se, brate, moramo prestat nadjebavat...pozz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #16 on: April 18, 2014, 04:19:10 pm »

Da u ovoj temi podsetim da se na jučerašnjeg dana navršilo 200 godina od rođenja jednog velikog Hrvata koga svi Srbi smatraju znamenitim Srbinom. Radi se o Josifu (Josipu) Pančiću,  naučniku i biologu svetskog glasa, pioniru srpske nauke. Rođen je 17. aprila 1814.godine u selu Ugrini kod Bribira u Hrvatskoj. Kao zreo čovek, svršeni lekar, došao je u Srbiju (1846.godine) gde je ostavio neizbrisiv trag lekara, biologa, naučnika, osnovača geologije i zoologije, ali i osnivača važnih naučnih institucija - Prirodnjačkog muzeja, Univerziteta u Beogradu, Geološkog zavoda i Srpske akademije nauka. Najpoznatije njegovo otkriće je "Pančićeva omorika", endemska vrsta četinara koja raste na planini Tari i Zvezdi u zapadnoj Srbiji i istočnoj Bosni. Kako je zabeleženo, tokom svog plodnog naučnog delovanja, otkrio je više od dvesta biljnih i životinjskih grupa. Bio je i prvi predsednik Srpske kraljevske akademije (današnje Srpske akademije nauka i umetnosti)

Po njemu se najviši vrh planine Kopaonik naziva Pančićev vrh. Više državnih ustanova u Srbiji, pre svega škola (osnovnih i srednjih) nosi njegovo ime. Na primer, tako se zovu gimnazija u Bajnoj Bašti, Poljoprivredna škola u Pančevu, Poljoprivredno-šumarska škola u Surdulici, osnovna škola na Banovom Brdu(Beograd), Osnovna škola u Baljevcu (Raška), osnovna škola u Orašcu,  Institut za proučavanje lekovitog bilja dr Josif Pančić i dr.

Umro je 25. februara 1888.godine. Njegovi zemni ostaci počivaju u skromnom mauzoleju na najvišem vrhu Kopaonika gde su preneti 1951.godine.

 
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #17 on: April 18, 2014, 05:10:01 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Panciceva omorika.jpg (45.76 KB, 327x500 - viewed 101 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #18 on: April 18, 2014, 06:50:50 pm »

Pančić je biolog svjetskog glasa koji je napravio karijeru u Srbiji. Izabrao je  novu otadžbinu a stari kraj batalio. Nije baš dobar primjer za uspostavu mostova.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #19 on: April 18, 2014, 06:59:32 pm »

A-U monarhija najverovatnije nije imala razumevaja za njega pa je došao u Srbiju.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #20 on: April 18, 2014, 07:25:09 pm »

Kume moj do prije par dana nisam ni znao koliko gostionica u okolici ima večeri turbi folka. Dolaze estradne umjetnice iz Bosne i Srbije. Prate ih gorile, a mlađarija plaća da bi čula najnovije umjetničku glazbu. Nema više ' Kafu mi draga ispeci '' i '' Sjećaš li se one šljive ranke ''. Sama sintetika i gologuze mace tipa Dara bubamara. Sad nas to spaja. Takva su vrimena. Nikome nisu mrski euri odakle god dolazili.
Tek sam sad video ovu temu,Brodarski ti nemozes ni da zamislis koliko klinaca iz Hrvatske dolazi u Beograd vikendom da bi videli sta je pravi nocni zivot nekazem da u Hr nema nocnog zivota za Zagreb znam da se gasi oko 1 po ponoci ovde je 24 h pun gas,sledeceg meseca mi dolaze neki drugari iz Siska i Zagreba,prvo sto su me pitali u vezi Beograda je bilo vezano za splavove  Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #21 on: April 18, 2014, 08:03:11 pm »

Anegdota životna:

Pre 6-7 godina moj sin se sa još jednim drugom uputio u Zagreb, kod jednog rođenog zagrebčanina - momka sa kojim su imali kontakt preko neta, jer su im interesne sfere veoma slične, pa da se upoznaju i da eventualno prošire saradnju.
Konkretno, radi se o dizajn zoni - veoma aktivnom i uspešnom forumu svojevremeno. 

Kad su se sreli, momak (zagrebčanin) im je priznao da je jako uzbuđen jer ''prvi put u životi vidi prave srbe''. 
Posle ja taj zagrebčanin bio u Beogradu - pa je priznao da i u Bgd žive isti ljudi kao ZG, samo su zagrebčani malo lepši (u proseku).
 
Momci su rođeni sredinom osamdesetih prošlog veka.

Mislim da se ova anegdota iz običnog života sasvim dobro uklapa u prethodne tekstove.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 155



« Reply #22 on: September 03, 2015, 07:16:32 pm »

Антун и Анка: љубав која је променила историју Срба

За време службовања у Београду, Антун Михановић, аустријски конзул, често је посећивао посела, која је организовала Томанија Обреновић у својој кући на Теразијама. Tоком тих посела, Анка, 16-годишња ћерка Томаније и господар Јеврема, заљубила се у стаситог и речитог господина Антуна. И Антун се заљубио у лепу и паметну Анку, која је умела красно ударати у тамбур и фортепјано. Требало је да се узму, но није им било суђено. Књаз Милош покуди младожењу код бечког двора, те овај буде опозван из Србије.
Јеврем, љут на свог брата, створио је противничку странку у самој кући Обреновића, одакле су и потекли уставобранитељи. Наизглед безначајан породични сукоб утицао је на даљу историју Срба и долазак Александра Черног на власт.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Антун, надахнут сећањем на велику љубав, у част Анкине лепоте, младости и отмености, испевао је сонет Виђење и 1840. године песму Камена дјева, која је била компонована и као врло популарна песма, певала се по целој Србији у 19. веку.


* Камена дјева.jpg (133.92 KB, 685x893 - viewed 102 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.