PALUBA
May 28, 2024, 11:20:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 on: Today at 09:47:33 pm 
Started by Dreadnought - Last post by morest
Super zanimljiv članak kolega!Zanima me može li mi netko tko je dobro upoznat sa situacijom reći jeli Muzej pomorskog nasljeđa u Porto Montenegro otvoren ili zatvoren?

 2 
 on: Today at 09:44:30 pm 
Started by MOTORISTA - Last post by GAGI
.... .- .... .- .... .- .... .-   

 3 
 on: Today at 07:49:45 pm 
Started by MOTORISTA - Last post by Kubovac
Obuka jedinica Brigade veze

Jedinice Brigade veze nalaze se na višednevnom pokretnom logorovanju van mirnodopskih lokacija, u okviru kojeg realizuju kolektivnu obuku za izvršavanje namenskih zadataka u operacijama Vojske Srbije.

Obuka se realizuje radi daljeg unapređenja osposobljenosti profesionalnog sastava brigade za planiranje i realizaciju telekomunikaciono-informatičkog obezbeđenja komandi operativnog i strategijskog nivoa u svim uslovima.

Tokom višednevnog boravka u terenskim uslovima, jedinice Brigade veze, uz stalni pokret, uvežbavaju procedure prilikom postavljanja pokretnih stanica telekomunikacija, kao i uspostavljanje i održavanje telekomunikaciono-informatičkih kapaciteta radio-relejnih, žičnih i radio komunikacija. Uvežbavaju se i taktičke radnje na maršu i primena mera maskiranja i borbenog osiguranja jedinice u zoni operacije.

U okviru realizacije pokretnog logorovanja proverava se i funkcionalnost telekomunikaciono-informacionog sistema u realnim vremenskim i prostornim uslovima, koja je, uz osposobljenost kadra informatičke i službe telekomunikacija, od izuzetnog značaja za efikasno komandovanje snagama Vojske Srbije u operacijama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

 4 
 on: Today at 07:38:03 pm 
Started by Kuzma® - Last post by Brok
Ovaj čovek iz videa oponaša Ramba iz istoimenog igranog filma Rambo III, samo Rambo ne stavlja minobacačku granatu na vrh strelice već samo upaljač minobacačke granate.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Na 03:50 počinje.

 5 
 on: Today at 07:19:17 pm 
Started by MOTORISTA - Last post by Brok
--. .- --. .. / --- -... -. --- ...- .. / - ---

 6 
 on: Today at 07:13:00 pm 
Started by Kuzma® - Last post by PakleniVuk
(VIDEO) „Nadležni odmah da ga uhapse“: Željko Mitrović ispaljivao mine sa lukom


Željko Mitrović, vlasnik TV Pink na svom X profilu objavio je snimak na kojem se vidi kako sa lukom i strelom ispaljuje minobacačku minu koja potom eksplodira. Vojni analitičar Aleksandar Radić za N1 kaže da je u pitanju „veoma opasna egzibicija kakvu svet nije video“, da nadležni moraju odmah da uhapse Mitrovića, kao i da je to što radi apsolutno zabranjeno.

Željko Mitrović koji lukom i strelom ispaljuje minobacačke mine je nešto što svet još nije video. Predstavlja sasvim nov i osoben pristup egzibicionizma. Reakcija na ovo treba da bude poziv psihajatru, da ga pregleda. Mitrovićeva egzibicija je do te mere opasna i nenormalna, i postavlja se pitanje gde je on to radio. Ako je na nekom od poligona MUP ili Vojske Srbije ili u krugu neke fabrike vojne industrije onda je i taj ko mu je to dozvolio da radi lud. Policija hitno mora da reaguje i uhapsi ga odmah. To što on radi je ne samo protiv zakona, već sa aspekta struke ne postoji mogućnost da se to racionalno objasni. To je ludilo i, ponavljam, lud je i onaj ko mu je to dozvolio. Ako postoje državni organi morali bi odmah da reaguju. Ja da sam na njihovom mestu poslao bi odmah SAJ po njega“, rekao je za N1 vojni analitičar Aleksandar Radić.

Link ka videu na društvenoj mreži Tviter/X

On je dodao i da je ta minobacačka mina „ubojitija i efektnija u smrtonosnom dejstvu od artiljerijske granate istih dimenzija i kalibra“. Takođe je naveo i da se u Ukrajini takve mine ispaljuju iz dronova.

„Očigledno je Mitrović kupio određenu količinu mina iz Krušika, pravio je i dronove koji nose te mine, a sada ih ispaljuje iz luka i strele. Ovako nešto nikada nisam video, ovo je opasno, protivzakonito i nenormalno“, rekao je Radić.

izvor

 7 
 on: Today at 07:10:05 pm 
Started by Kuzma® - Last post by Brok
Jupiter, nema potrebe da šalješ postove na Report to moderator, već slobodno uspostuješ ovde u temi tvoje zapažanje.


Quote from: jupiter
Mislim da su MIG-21 Pfm 701 i 702 ostali u SRJ do 1994-te godine.

 8 
 on: Today at 06:50:36 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Koreja završila razvoj sistema protivvazduhoplovne odbrane L-SAM: koliko vremena je potrebno da se stvori sopstveni protivraketni sistem?

Zahvaljujući L-SAM-u, Koreja se probila na prilično mali spisak zemalja koje imaju sopstveni protivraketni odbrambeni sistem

Južna Koreja je zvanično završila razvoj svog najdugometnijeg i najmoćnijeg protivvazduhoplovnog raketnog kompleksa L-SAM, kako je zvanično saopštilo Ministarstvo odbrane zemlje. Ovo se desilo kao rezultat najnovijih ispitivanja sistema PVO koje je sprovela Uprava za nabavku odbrane (DAPA) i sistem PVO je sada proglašen borbeno spremnim.

I vredi napomenuti da je L-SAM zaista moćan protivvazduhoplovni i protivraketni odbrambeni sistem, čiji se razvoj odvijao bez široke pokrivenosti. Konkretno, ovaj raketni sistem PVO je prikazan uživo tek u oktobru 2023. godine, iako je njegov razvoj počeo 2019. godine, a implementirala ga je DAPA zajedno sa LIG Nex1 i Hanwha.

Takođe, još uvek nema tačno proverenih informacija u vezi sa tehničkim aspektima kompleksa. Ali poznato je da je karakteristika kompleksa istovremeno pružanje protivvazduhoplovne odbrane od aerodinamičkih ciljeva, kao i protivraketne odbrane sa kinetičkim presretanjem.

Za borbu protiv aviona, prema demonstracijama na izložbama, kompleks treba da koristi rakete tipa M-SAM sa dometom od 50 km i L-SAM sa dometom prema različitim izvorima od 100-200 km.

Još jedna trostepena raketa sa kinetičkim presretanjem ciljeva trebalo bi da bude odgovorna za presretanje balističkih ciljeva. Ima deklarisanu visinu od 50-60 km i domet, prema nekim izvorima, 40-70 km.

Istovremeno, ova protivvazduhoplovna raketa ima zaista „sumanutu“ energiju, a pažnju treba obratiti na borbenu jedinicu sa super-moćnim poprečnim motorima sa podesivim potiskom. Ovo direktno govori o sposobnosti da izdrži ogromna preopterećenja i presretne zaista manevarske ciljeve.

Za otkrivanje ciljeva, sistem PVO uključuje AESA radar koji radi u S-opsegu (od 2 do 4 GHz), poznat samo pod opštom skraćenicom L-SAM MFR (Višenamenski radar). I nekoliko fotografija sa njim na mreži - to je sve. Štaviše, čak i proizvođač, Hanwha, piše samo opšte stvari o mogućnostima ovog radara.

Dakle, sa sigurnošću se može reći da L-SAM izgleda kao prilično kompletan i zreo sistem sa izuzetno interesantnim mogućnostima koji bi Koreji trebalo da pruži zaštitu od pretnji iz DNRK i Kine i da dopuni, pre svega, antibalistički zaštitni sistem koji se trenutno oslanja na mogućnosti sistema THAAD i Patriot PAC 3.

Ali treba razumeti da prema planu proizvodnja L-SAM-a treba da počne tek 2025. godine, a snabdevanje armije sistemom će se obaviti krajem 2020-ih. Odnosno, od početka stvaranja do isporuke vojsci mora proći skoro 10 godina. A to je, u sadašnjim realnostima, zaista kratak rok, što se objašnjava činjenicom da Seul nije smanjio svoju odbrambenu industriju, a takođe i činjenicom da je reč o supermoćnoj ekonomiji među prvih 10 u svetu.

A rad na L-SAM-u odvija se po najboljim tradicijama, jer je još pre završetka radova na njemu, 2023. godine Ministarstvo odbrane Koreje pokrenulo rad na njegovoj modernizaciji – Blok-II. Nova verzija bi trebalo da reši pitanje egzoatmosferskog presretanja ciljeva, odnosno u svemiru, uključujući i hipersonične jedrilice.

Tako je Koreja vrlo brzo ušla na listu zemalja koje razvijaju i imaju svoje protivraketne odbrambene sisteme u upotrebi. Kako je ušla na spisak zemalja koje razvijaju sopstvenu opremu za PVO. Iako, radi pravičnosti, treba napomenuti da je u razvoju prvog savremenog korejskog sistema PVO srednjeg dometa KM-SAM, koji je počeo da se razvija 2001. godine, a završen do 2014. godine, ruski koncern „Almaz- Antej“ je uzeo aktivno učešće, koji je već na osnovu njegovih delova kreirao sopstveni sistem PVO S-350 „Vitjaz“.

L-SAM - samohodno lansirno oruđe:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

L-SAM - višenamenski radar:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

L-SAM - dva ranije razvijena tipa rakete:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

L-SAM - lansiranje nove trostepene anti-balističke rakete:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Video prilog:




Izvor

 9 
 on: Today at 06:27:14 pm 
Started by Kubovac - Last post by Kubovac
Efekti instalacije raketa RIM-7 na lansirne instalacije Buk-M1 - osvrt

Ključni uvidi u projekat FrankenBuk otkrivaju da je mehanizam za lansiranje Buk sistema ostao uglavnom originalan, sa manjim modifikacijama. Sada može da primi isti broj raketa RIM-7 u transportno-lansirne kontejnere kao što je bio slučaj sa raketama 9M38 iz sovjetske ere.

Pored toga, fotografije otkrivaju da radarska oprema na lanseru 9A310 nije doživela značajne promene, sa radom radarske stanice 9S35 koji ostaje netaknut. Ostaje neizvesno da li je originalni sovjetski radarski sistem, odgovoran za detekciju, praćenje i osvetljenje ciljeva, zamenjen ili nadograđen.

Međutim, verovatno je da sistem 9S35 ostaje funkcionalan, radeći u centimetarskom opsegu sličnom radaru za osvetljavanje cilja rakete RIM-7 (Mk 115, Mk 95 ili Mk 23). Ovo sugeriše da iako su osnovne frekvencije i modulacije možda zahtevale prilagođavanje, osnovni radarski sistem ostaje nepromenjen.

Efikasnost FrankenBuk-a dodatno je naglašena oznakama uništenih ciljeva vidljivih na fotografiji – dve izviđačke bespilotne letelice i dron Lancet. Ovo ukazuje na sposobnost sistema da neutrališe čak i male, agilne mete.

Uprkos nesumnjivom uspehu, adaptacija na rakete RIM-7 je malo smanjila operativni domet Buka. Raketa RIM-7 nudi domet od oko 20 km, dok je teža sovjetska raketa 9M38 imala domet do 30-35 km. Međutim, primarni izazov leži u dostupnosti raketa 9M38, koje se, ako su još uvek u proizvodnji, proizvode samo u Rusiji. Dakle, prelazak na raketu RIM-7 nije samo pragmatičan već se pokazao kao brzo i efikasno rešenje. Bez ove adaptacije, sistemi Buk, suočeni sa nedostatkom kompatibilnih projektila, mogli bi biti zastareli ili prenamenjeni za neborbene uloge.

 10 
 on: Today at 05:22:10 pm 
Started by MOTORISTA - Last post by GAGI
Био сам телеграфиста- телепринтериста у војсци али сам нажалост заборавио већину знакова, иако су рекли да се то памти до краја живота. Најбоље сам запамтио прво слобо које смо учили- ти ти та тит Футог Smiley После њега смо учили Ловћен и Цетиње .

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.