Posao oko nabavke F-16 Barak iz Izraela propao, šta dalje?
(1/11) > >>
Solaris:
Administracija mi je preporučila da otvorim novu temu jer je problematično mijenjati poli na staroj.

Svi smo pratili događaje oko nabavke ovih dana.
Vlada će poništiti odluku a šta dalje ne zna ni sam Premijer.

Quote

Najavio je sjednicu Vlade u ponedjeljak na kojoj će natječaj za kupnju zrakoplova poništiti, staviti odluku izvan snage, potom analizirati naučene lekcije iz tog procesa, ali će ostati odlučni da Hrvatska zadrži sposobnost ratnog zrakoplovstva. Ono što ćemo napraviti, nastavio je premijer Plenković, bit će u vremenu kada Vlada, Vijeće za obranu i druge institucije procjene da je taj korak nužan.

Izvor

Dakle nisam se koncentrirao na određeni model aviona već na općeniti tip koji bi mogao biti odabran.
Za nadzvučne avione sam stavio "polovni" jer mislim da nema šanse da se kupe novi.
Neki su čak počeli špekulirati o obnovi miguša kao privremeno rješenje.

Poli sam otvorio na 30 dana i rezultati su vidljivi tek nakon glasanja.
Ako netko ima još neko pitanje lako se doda.

poz.

Ps :odmah da kažem da sam glasao za odustajanje jer je ovo sve bila predstava za široke mase. MHO
tihi:
Solaris, slazem se sa tobom da je u pitanju predstava i farsa. Srbi kupili polovne kante, pa hajde i mi, sta ce biraci reci. Cisto sumnjam da ce smeti sada da odustanu od kupovine posle svih ovih skandala i samara koje su sami sebi udarili. Kupice nesto, obavezno zapadnog porekla, sada vise ni cena nece biti problem.
Daba82:
A zašto ipak sljedeći izbor ne bi bio nov avion? Ako se ne varam, Gripen je bio u užem izboru za nasljednika Mig 21?
fazan:
Quote from: Daba82 on January 12, 2019, 08:40:45 pm

A zašto ipak sljedeći izbor ne bi bio nov avion? Ako se ne varam, Gripen je bio u užem izboru za nasljednika Mig 21?


Зато што је очигледно да авион мора бити амерички и грипен нема шанси, таман да цела Шведска дуби на глави. То је политичка одлука и то је ОК. Да сам на месту Швеђана, не бих потрошио ни пребијену пару да послужим као декорација на тендеру који ће очигледно бити намештен.

Да се разумемо - једина исправна ствар би била да се изабере другопласирани са претходног тендра. Понуда није била одбачена, значи другопласирани је испуњавао услове који су били постављени. Наравно, то се неће догодити. Хрватске јагњеће бригаде ће се омастити док не прође нови тендер, дај Боже да у међувремену неки пилот не погине.
kosmonaut:
Ono sto je interesantno da vecina postova (nebitno da li su zlonamjerni) o Baraku se napisali ljudi sa istocne tribine. Ljudi sa zapadne tribine se pak skoro nisu ni osvrtali na temu nabave novih-polovnih Mig-29 za RV Srbije.
Navigation
Message Index
Next page