PALUBA
May 17, 2024, 02:00:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 [227] 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1344571 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #3390 on: January 19, 2013, 10:05:54 pm »

Negde daleke 1976 u mimoprolazu sa jednim TČ,primetio sam detalj kojeg sam se nedavno prisjetio.Naime taj TČ na prednom livom torp.lanseru imao ukrcano nešto dugačko,oko metar duže nego tc.Pošto je bio prekriveno ceradom,nije se jasno moglo zaključati šta je.Moje mišljenje je bilo,a i daanas je,da je to bilo torpedo novog tipa na ispitivanju.Ali to je moje laičko mišljenje,pa bih molio da neko koji je upućeniji-a takvih na PALUBI ima ,a koji će sa ove distance-36 god-nešto pronaći u svojoj bogatoj memoriji nešto o tome! marinero
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 545


« Reply #3391 on: January 19, 2013, 10:40:18 pm »

Nije uobičajeno da torpedo bude duže od torpedne cevi iz koje se ispaljuje/lansira.Cev mora biti takva da torpedu da osnovni pravac i ugao i da ga udalji dovoljno od broda - gađača da se ne ošteti. Način ispaljivanja (barutom ili pneumatski) ne igra ulogu, to je nešto što sa balistikom i nema neke veze. TČ pr.206 koristili su samo torpeda 53VA (sa običnim parogasnim pogonom kerozin/v.p. vazduh). Mislim da nikakva nova torpeda za TČ nisu nabavljana (sem zanavljanja količina torpeda 53VA - bojevih i školskih) Sva ruska torpeda su bila dužine do oko 8 metara, a sama cev je nešto duža iz pomenutih razloga.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #3392 on: January 19, 2013, 11:22:48 pm »

Nije uobičajeno da torpedo bude duže od torpedne cevi iz koje se ispaljuje/lansira.Cev mora biti takva da torpedu da osnovni pravac i ugao i da ga udalji dovoljno od broda - gađača da se ne ošteti. Način ispaljivanja (barutom ili pneumatski) ne igra ulogu, to je nešto što sa balistikom i nema neke veze. TČ pr.206 koristili su samo torpeda 53VA (sa običnim parogasnim pogonom kerozin/v.p. vazduh). Mislim da nikakva nova torpeda za TČ nisu nabavljana (sem zanavljanja količina torpeda 53VA - bojevih i školskih) Sva ruska torpeda su bila dužine do oko 8 metara, a sama cev je nešto duža iz pomenutih razloga.
Zato me to pitanje-dilema-prati više od 30 godina.................................
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3393 on: January 20, 2013, 06:59:47 am »

Negde daleke 1976 u mimoprolazu sa jednim TČ,primetio sam detalj kojeg sam se nedavno prisjetio.Naime taj TČ na prednom livom torp.lanseru imao ukrcano nešto dugačko,oko metar duže nego tc.Pošto je bio prekriveno ceradom,nije se jasno moglo zaključati šta je.Moje mišljenje je bilo,a i daanas je,da je to bilo torpedo novog tipa na ispitivanju.Ali to je moje laičko mišljenje,pa bih molio da neko koji je upućeniji-a takvih na PALUBI ima ,a koji će sa ove distance-36 god-nešto pronaći u svojoj bogatoj memoriji nešto o tome! marinero

Vjerovatno si vidio TČ-215. Nakon nevremna u luci Korčula (na brzinu smo isplovili i uplovili na istočnu stranu u Korčuli), nam je bilo oštečeno jedno od rebra broda kao i torpedni aparati na lijevom boku. Kako smo bili u BG, imali smo ukrcana bojeva torpeda. Kad smo uplovili u Split, ta oštečenja je trebalo provjerit. Radi oštećenja rebra nije bilo problema (nije utjecalo na sigurnost plovidbe). Najprije smo pokušali izvuč lijevo krmeno torpedo. Krenuli smo standardnim postupkom, postavili koljevke, namontirali "biciklu", postavili čelik-čelo, otpustili morske vezove, sa formacijskim konopom počeli izvlačit torpedo. Obično je torpedo bez problema klizalo po vodilicama prema zadnjem dijelu i leglo na koljevke. Ovaj put nije išlo. Bilo je očito, da je kriva torpedna cijev. Došlo je još više mornara i vuklo. Torpedo je odjedanput krenulo, puklo je osiguranje na vitlu za izvlačenje i uvlačenje, te palo repnim dijelom ozmeđu koljevki na palubu, sa bojevom glavom je ostao na prednjoj koljevci. Kasnije smo ga ručno postavili na koljevke.
A to torpedo što je virilo cca 1,5m prema pramcu smo pokušali provuč prema naprijed, da vidimo ide li normalno, jer bi nam to pokazalo, dali je i ta torpedna cijev iskrivljena. (to je standardni postupak prilikom postavljanja upaljača u bojevu glavu). I kad je izašlo, nismo ga više mogli vratit u prvobitni položaj - u torpednu cijev. Da nebi došlo do oštećenja torpeda, odlučeno je, da se tako odplovi u Šibenik (smanjenom brzinom) u Remontni zavod Velimir Škorpik (Planikovac - torpednu stanicu) i pomoču majstora torpedo izvučemo.
Torpedo smo izvukli kroz usta cijevi (normalno je prema zadnjem dijelu cijevi) uz pomoč dizalice i naravno nezamijenljivog majstora Dunkića. Krmeno torpedo koje je palo na palubu nije imalo oštećenja osim što je bila ogrebana boja.

Torpedni aparati su nam kasnije u remontu ispravljeni i ispitani. U prostoru između Remontnog zavoda i Planikovca smo iz svakog torpednog aparata ispalili balvanku.
 
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #3394 on: January 20, 2013, 09:25:39 am »

Hvala Duje!Pošto mi je Šibenik bio matična luka,putevi su nam se ukrstili-mi na tankiranje goriva-vi na Planikovac!
p.s.-Nikako da se setim kako se zvala uvala gde smo tankirali....................
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3395 on: January 20, 2013, 09:28:57 am »

Bravo momci.   

Ma ko bi se svega sjetio. Ali skupa smo jači Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3396 on: January 20, 2013, 11:14:31 am »

Malo da osvježimo temu. TČ-jac u fazi glisiranja.
Pogledajte mu samo krmu. Skroz uronjena u more.
Sretna vreme u doba JRM, kad smo bili mladi, brzi i sa
pokojim fićom.... Cheesy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* U glisirajuchoj fazi.jpg (300.73 KB, 1024x649 - viewed 199 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #3397 on: January 20, 2013, 11:15:27 am »

Hvala Duje!Pošto mi je Šibenik bio matična luka,putevi su nam se ukrstili-mi na tankiranje goriva-vi na Planikovac!
p.s.-Nikako da se setim kako se zvala uvala gde smo tankirali....................
Duboka.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #3398 on: January 20, 2013, 02:30:44 pm »

Glisiranje! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Najlepsi TC - 223.jpg (240.9 KB, 2317x1648 - viewed 188 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #3399 on: January 20, 2013, 11:53:40 pm »

Glisiranje! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kako ono beše-jal brzo vozi jal veoma nisko leti!? marinero pilot
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 080


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3400 on: January 21, 2013, 08:32:43 am »

Glisiranje! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Imam neke poznanike na Savi koji imaju kobajagi "glisere" pa ću im pokazati ove naše slike
da vide šta je pravo glisiranje. Valjda će da prestanu da se razbacuju pričama o motorima,
100, 200, 300 konja. Ne shvatalu šta je to 3x4000KS.
Logged
kalafat
mornar
*
Offline Offline

Posts: 29


« Reply #3401 on: January 21, 2013, 08:52:02 am »

Ne želeći umanjiti radost pri glisiranju TČjaca ali činjenica jest da ih uspoređuješ sa kobajagi gliserima na Savi ;-)
TČ su bili impresivni onda kada  na Jadranu nije bilo u cijelo ljeto vidjeti brod brži od 40 milja dok sada u svakoj marini imaš duzinu(12 za one koji ne znaju) onih koji idu i preko 50.  Naravno sve u svoje vrijeme. Koliko se priča bilo je časnika na TČ ima koji u 5 godina nisu imali prilike nikad izglisirati osim u vožnjicama od 5-10 minuta jednom ili dvaput.
Možda je prigoda da se javi neki od časnika ili zapovjednika isključivo pa da opiše plovidbu / glisiranje po lošem moru ili nevremenu u nekoj akciji spašavanja ljudskih života ili urgentnoj bilo koje vrste što je vrijedan podatak.

Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #3402 on: January 21, 2013, 02:52:51 pm »

Ako je reč o glisiranju,njega nije bilo svaki dan ali je bilo relativno često.Po losem moru nema glisiranja jer bi brod bio razbijen.Znači more je diktiralo kojom se brzinom moglo ploviti.Tako je bilo i verovatno ce biti i ubuduce!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3403 on: January 21, 2013, 02:53:05 pm »

Ne mogu povjerovati, da nije bilo glisiranja u toku pet godina. Pa u toku tih pet godina su morali biti makar u malom remontu (iako sam siguran, da su toku tih pet godina morali biti u srednjem remontu - veliki remont nakon 6-7 godina ili 600 + pogonskih sati), a poslije tih remonta isprobavali su se svi sistemi na brodu , a pogotovo pogon . U probne vožnje nakon remonta su išli i radnici remontnog zavoda. Sječam se, da su nakon nekih remonta išli sa nama čak u Loru, a od tamo su se vračali autobusom u Šibenik. Mislim, da je glisiranje počelo na 1900 okretaja (neka me se ispravi, nisam mašinac). Ti visoki brojevi okretaja nisu bili ni predviđeni (pogotovo 2200, mislim max. 1/2 ure), da se vozi neograničeno. Resurse je trebalo čuvati.
Sječanje je varljivo.




Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3404 on: January 21, 2013, 04:32:40 pm »

Ne želeći umanjiti radost pri glisiranju TČjaca ali činjenica jest da ih uspoređuješ sa kobajagi gliserima na Savi ;-)
TČ su bili impresivni onda kada  na Jadranu nije bilo u cijelo ljeto vidjeti brod brži od 40 milja dok sada u svakoj marini imaš duzinu(12 za one koji ne znaju) onih koji idu i preko 50.  Naravno sve u svoje vrijeme. Koliko se priča bilo je časnika na TČ ima koji u 5 godina nisu imali prilike nikad izglisirati osim u vožnjicama od 5-10 minuta jednom ili dvaput.
Možda je prigoda da se javi neki od časnika ili zapovjednika isključivo pa da opiše plovidbu / glisiranje po lošem moru ili nevremenu u nekoj akciji spašavanja ljudskih života ili urgentnoj bilo koje vrste što je vrijedan podatak.


Daj "kalafat", životati poštedi nas svojih pservacija i TČ-jcima. Prespostavljam da se nisi ni rodio kad su ovi ljudi
plovili istima.
Da bi bilo šta o tome pričao, a da izgleda smišljeno, trebaš poznavati problematiku. U najmanju ruku pročitaj ovu
temu pa će mo raspravljati. Ovakvim nastupom samo podižeš tenzije.
Da su pitanja smišljna i logična, rado bi ti svako od nas odgovorio, ovako, promjeni temu, kumim te bogom.... Angry
Logged
Pages:  1 ... 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 [227] 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.