PALUBA
May 14, 2024, 12:50:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 764330 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 069


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2040 on: September 26, 2011, 11:23:40 am »

A pa ovo je sada "vojska" zvaničnog režima u Libiji. Tongue
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2041 on: September 26, 2011, 11:25:38 am »

130мм у дејству. Чини се да не очекују контрабатирање када су оруђа овако близу једно другом... 
Ma kakvo контрабатирање, niti je s ove strane prava armada, vidi ih kako samo izgledaju. Doduše i nije im stalo do paradiranja.
Dočepali se ove skalamerije, pa gruvaj. Niti s druge strane, ko ima da im kontrira. Pravila važe samo kad se sukobe
dve vrhunske i obučene Vojske. Van toga, ko kako i koga.... Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #2042 on: September 26, 2011, 01:23:17 pm »

На трећој фотографији се види пројектил у лету.
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #2043 on: September 26, 2011, 09:09:04 pm »

Čudnog li pitanja. Pa tek stigli sa nogometne utakmice.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #2044 on: September 26, 2011, 09:11:56 pm »

Kakva je to tzv vojska,svi u papucama i i jeftinim rumunskim trenerkama!

Od vrlo poverlive izvore znam da su trenerki kineski  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #2045 on: September 28, 2011, 08:07:14 pm »

Прошло је више него 48 сати од лидера нових власти да ће Сирт пасти. И још није пао. Као што се гадафијева војска није лако носила са њима (тадашњим побуњеницима), ако је то уопште и радила, тако се и ова нова војска носи са сад већ одметнутим (нису више власт па су одметници) гадафијевим присталицама. Изгледа да НАТО види главну реч код напада на Сирт, односно његова авијација, пружћа непосредну тактичку подршку гађањем тачкасти циљеве. Изгледа да нису баш и прецизни. А познато је да је НАТО ову мисију запоечо да би заштитио цивиле  Undecided. Како их штити у Сирту види се из текста који следи.

среда, 28. сеп 2011, 11:54 -> 20:51

Масакр у Сирту?

Општа бежанија цивила из Сирте. У граду је хаос, НАТО погађа школе, болнице и стамбене зграде, тврде избеглице. Спрема се нови напад на град. Моамера Гадафијеа штите Туарези. Сејф ал Ислам у Бани Валиду, Мутасим у Сирту, тврде побуњеници.

Цивили који беже из Сирта оптужују НАТО за геноцид. Испрепадани, причају стравичне приче о страдању у родном граду Моамера Гадафија, јер је, како тврде, НАТО гађао стамбене зграде, болнице и школе.

НАТО је, истовремено саопштио да је у Сирту гађао више мета, укључујући вишецевни бацач пројектила, артиљерију и складишта муниције.

Бежанију из Сирта прате и нове оптужбе на рачун устаника, чији су борци, наводно, отимали жене из колона избеглица. Команданти побуњеника су те оптужбе одбацили, наводећи да долазе од најтврђих присталица Гадафијевог режима.

Према речима становника Сирта, цена литре бензина у опкољеном граду достигла је 72 долара, а све су чешће заразне болести, проузроковане недостатком воде и општим хаосом који у граду влада већ седмицама.

Гадафи под заштитом Туарега

Грађански рат у Либији могао би добити сасвим нову димензију, пошто су побуњеници оптужили Туареге да, код границе са Алжиром, штите Моамера Гадафија, страхујући да би им нове власти могле одузети земљу коју су од њега добили.

Уколико се тврдње устаника покажу тачним, лов на Гадафија могао би потрајати дуже него што је било ко очекивао, јер побуњеници зазиру од идеје да на територију коју контролишу Туарези уђу без дозволе племенских лидера.

Побуњеници су, истовремено, потврдили да одбрану Сирта води Гадафијев син Мутасим, док Сејф ал Ислам командује Бани Валидом.

Борбе око Сирта воде се смањеним интензитетом још од синоћ, када су побуњеници прогласили краткортрајно примирје, наводећи да желе да ослободе пролаз цивилима који беже из Гадафијевог родног града.

Напредовање устаника је суштински заустављено на прилазима луци, где се налазе добро утврђени положаји Гадафијевих присталица. У тим борбама, током претходна 24 часа, погинуло је десет устаника.

У граду влада приличан хаос, јер су се, после устаника, и Гадафијеве снаге преобукле у цивилну одећу, па је јако тешко одредити припадност појединих јединица.


Извор: Сајт РТС: www.rts.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #2046 on: September 30, 2011, 12:43:05 pm »

Агенције јављају да је ухваћен Муса Ибрахим, портпарол гадафијевих снага. Наводно је пронађен у близини Сирта. Неке вести кажу да је био маскиран у жену. За сада нема потврде ових вести.

Становници Триполија захтевају да се јединице нових власти повуку из града због тога што понашањем и сталном јурњавом и пуцњавом плаше становнике. Колико је то објективно могуће је друго питање. Изгледа да међу "револуционарним" снагама свако ради " по свом плану и ћеифу". Управо то безвлашће јесте и биће главни проблем Либије у наредном периоду.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #2047 on: September 30, 2011, 06:30:11 pm »

Pa normalno,posle pada autoritarnog rezima i ''strahovlade''dolazi-bezvlasce,narodski kazano-basibozluk.Svako ko ima oruzje ''izigrava'' vlast,da bude glavni dasa makar samo u svojoj ulici ili zgradi.Ubrzo ce se ljudi sami morati organizoati da bi odbranili cast i imovinu,jer kad desperadosima ponestaane novca,pocece pjacka(ako vec nije).Kako god okrenes,teska vremena zaa obican narod.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 534


« Reply #2048 on: September 30, 2011, 07:21:24 pm »

Basibozuk, sa donjom kvačicom na s da bi se čitalo š, bukvalno "bezglavi" - nepotčinjeni (a ortografija je naravno arapska) - neregularne, uglavnom pljačkaške formacije u turskoj stajaćoj vojsci, formirane po potrebi od XVIII (posle bečkog rata) do XX veka.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #2049 on: October 02, 2011, 08:11:03 pm »

Један занимљив приказ искустава из дејства над Либијом из визуре НАТО-а. Сачинио га је новинар "Политике" Бошко Јакшић који је ових дана посетио седишта НАТО-а у Бриселу и команде у Напуљу.


Поверљиви разговори се овде не воде

Рат у Либији још није завршен, а дипломате и војни стратези НАТО спремно тврде да је Операција уједињени заштитник једна од најбрже покренутих, најобухватнијих по ширини мандата, најефикаснијих и најкраћих у 62 године постојања Алијансе, закључак је после серије сусрета које сам ове недеље имао у штабу НАТО у Бриселу и у заједничкој команди савезничких снага у Напуљу.


Мисија НАТО, санкционисана резолуцијом Савета безбедности УН, предвиђа да снаге Алијансе обезбеђују Зону забрањеног лета и да контролишу поморску блокаду Либије због ембарга на увоз оружја. Шестомесечни мандат продужен је, 27. септембра,за 90 дана, мада може да буде прекинут и раније.

Саговорници „Политике” истичу позитивна искуства примењена у Либији. „Нисмо чекали као у Босни, у Либији смо реаговали брже него на Косову”, каже званичник НАТО задужен за партнерство са земљама Медитерана и ширег Блиског истока.

„Либијска криза показала је флексибилност НАТО. Реаговали смо шест дана после усвајања резолуције УН”, истиче бригадни генерал Хесус Аматриаин,додајући да је НАТО показао „отвореност” у договору са неким арапским земљама.

Питања, како се то често догађа у оваквим контактима, често говоре више од одговора. Уосталом, „поверљиви разговори се овде не воде”, пише изнад врата на улазу у ресторан у НАТО штабу у Бриселу.

У тактичким, оперативним и стратешким анализама, политичко-војним импликацијама и анализама које НАТО задржава за себе, закључци се изводесамо на основу података да је ратна машина коју је Муамер Гадафи градио 42 године уништена за шест месеци, већ и на основу искустава извучених из операција уБосни, преко Косова до Ирака и Авганистана.

Прво позитивно искуство је, истичу саговорници, свођење „колатералне штете” на минималну меру. За разлику од бомбардовања Србије и рата на Косову, као и погибија цивила по Авганистану, инсистирање на пажљивом одабиру циљева и на употреби прецизне муниције, свело је „колатералну штету” у Либији на минимум, тврде надлежни демантујући Гадафијеве оптужбе као „чисту пропаганду”.

„Заштита цивила је од старта била најважнији аспект наше операције”, каже британски адмирал Рас Хардинг, заменик команданта Операције уједињени заштитник. „Користимо најпрецизнија оружја које човек може да произведе”.

„Либијска операција поставила је у том смислу нове стандарде. Користили смо ласерски навођене бомбе са прецизношћу од једног метра, а касније ангажовање борбених хеликоптера само је ојачало прецизност”, каже високи војни функционер НАТО, један од оних који је тражио да му се не помиње име. „Дешавало се да смо имали мете у визиру,али нисмо гађали јер су около били цивили. Зато смо често бомбардовали ноћу или рано ујутру”.

„Наш мандат је да заштитимо цивиле, а не да угрозимо цивилно становништво”, понавља на конференцији за штампу у Напуљу и канадски пуковник Ролан Лавоа.

Колико током ручка у трпезарији генералног секретара НАТО у Бриселу, толико и током брифинга у расхлађеним канцеларијама Јужне команде у Напуљу, саговорници „Политике” – од којих су многи били у Босни, на Косову или у Авганистану – инсистирали су и на позитивном искуству либијске кампање које се тиче инфраструктуре.

Либијски рат није био вођен по матрици из времена Џорџа В. Буша: „надмоћне силе”, „шокирај и застраши”. Тиме је избегнуто разарање инфраструктуре које је јако отежало поновно успостављање виталних функција на Косову, у Србији или у Ираку после рата.

„Избегавамо инфраструктуру јер је после треба поново градити”, јасан је адмирал Хардинг.

„Нека инфраструктура је страдала приликом уништавања Гадафијеве противваздушне одбране, телекомуникација, командних места или логистике, али нафтна инфраструктура је у великој мери очувана”, каже генерал Аматриаин.

Толико о позитивним искуствима. А негативна? Ни у Бриселу ни у Напуљу нису били превише спремни да разматрају чињеницу да је у операције НАТО у Либији укључено само осам од 28 чланица иако су постојали изричит мандат Савета безбедности и одлука НАТО да се обезбеди оперативна контрола ангажованих снага.

Војна интервенција није добила подршку Немачке која понашање Британаца и Француза у Либији пореди са временима колонијализма 19. века. Нема ни подршке нових чланица са европског истока. Шпанија и Турска такође су врло уздржане. Истовремено, питање промене режима у Либији – ван добијеног мандата УН, али приоритета Француза, Британаца и Американаца још од априла – такође је унело дилеме око јединства Алијансе.

„Из тога не треба извлачити посебне закључке”, каже амбасадор једне од чланица при седишту НАТО у Бриселу.

Аналитичари међутим не прелазе олако преко податка који доводи у питање кохезију Алијансе. Либија није први повод разлаза. Више је симптом подела које трају неколико година: од англоамеричке инвазије Ирака 2003. (иако то није била акција НАТО) до Авганистана који део европских савезника доживљава као „амерички рат”.

Либија је јединствена на други начин: Американци су први пут вођство препустили Британцима и Французима – на које отпада 41 одсто свих ваздушних напада. Одлука САД да неколико дана пред почетак рата у марту повуку своје пилоте и борбене авионе и да не управљају сукобом може да има важне стратешке последице по државе чланице НАТО.

Европљани до сада нису улагали у противваздушну одбрану и подршку ватром из ваздуха. Американци су то назвали „непотребним удвостручењем напора”. Сада се поставља питање да ли ће Америка, у кризи, такав трошак делом пребацити на Европу, такође у кризи.

Што би значило да Европљани онда смање доприносе за рат у Авганистану који ангажује више од 30.000 европских војника. Уместо да се глобализује, НАТО би се регионализовао.

„Не морају увек Американци да воде. То је еволуција, флексибилна симетрија унутар НАТО лидерства”, каже амерички дипломата за ручком у трпезарији генералног секретара НАТО,украшеној литографијом, поклоном лорда Карингтона и сликама поклонима бивших дуговечних амбасадора Немачке и Португалије.

Да ли онда та „флексибилна симетрија” значи да НАТО поставља „шведски сто” са кога свако узима оно што хоће? „Не”, следи одговор, „јер је НАТО упркос кризи показао да има капацитете, а то је најважније”.

После пада Совјетског Савеза, НАТО се озбиљно помучио не би ли пронашао нови модус вивенди, због чега је редефинисао своје циљеве. На основу изузетне сложености ове војне организације, поједини аналитичари НАТО деле на четири групе које покрећу различити, често међусобно веома различити интереси.

У првој групи су најутицајније чланице чије су највеће бриге светски тероризам и исламски фундаментализам. Другу чине некадашње чланице бившег Варшавског уговора које највећу претњу виде у Русији. У трећој су земље бивше Југославије и Албанија, док четврту представља Турска, која је сама по себи специфичан феномен.

Званичници НАТО у Бриселу нису склони поделама. Џозеф Мансо, заменик шефа америчке мисије при НАТО овако ми је одговорио на горе цитирану класификацију: „НАТО је савез демократија које се различитоиспољавају, али све се залажу за колективну одбрану у складу са чланом 5 Вашингтонског уговора. Међусобне дискусије погрешно је тумачити као слабост.”

Зар Либија није чист случај рушења режима? „Не, али Либија је била претња на вратима Европе.” Зашто је НАТО стао на једну страну у ономе што је био почетак грађанског рата у Либији? „НАТО не заузима страну. Бранио је оне који су били жртве бруталне Гадафијеве кампање.”

Зашто у Јемену или Бахреину није било „хуманитарне интервенције” када су и тамо власти пуцале у сопствени народ? „Зато што у тим случајевима нисмо добили захтев УН.” Зашто Либија а не Сирија? „Зато што су друге правне основе, а и интервенција би била много ризичнија него у Либији.”

Толико хваљена интервенција НАТО у Либији несумњиво се примиче крају. Сатови у седишту Алијансе у Бриселу никада и нису показивали локално време у Триполију. Они показују само три града: Вашингтон, Брисел и – Кабул.

Бошко Јакшић
објављено: 02.10.2011

Преузето са сајта: www.politika.rs
Logged
kozhedub
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


Thar she blows!


« Reply #2050 on: October 04, 2011, 06:33:05 am »



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 800xel.jpg (82.53 KB, 800x571 - viewed 160 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #2051 on: October 04, 2011, 08:19:16 am »

Око Сирта тешке борбе у којима, како јављају агенције, страдају највише цивили. Ни једна ни друга страна их не милује. НАТО, који је уверен успешност мисије заштите цивила, наравно "нема појма" о томе. Они траже 10000 преносних ПВО система.


уторак, 04. окт 2011, 01:59 -> 02:08
Сирт, битка на живот и смрт

Хиљаде устаника води борбу са преосталим присталицама Моамера Гадафија у Сирту. Десетине мртвих, стотине рањених и хуманитарна катастрофа у граду. Побуњеници заузели Каср Абу Хади, Гадафијево родно место. Устаници не хају за апеле Црвеног крста да се цивилима у опкољеном граду доставе лекови.

Тенковске јединице устаника су још једном напале центар Сирта уз подршку око 200 противавионских топова и око 4.000 бораца у покушају да сломе невероватно жесток отпор потпуно опкољених Гадафијевих присталица, који већ 40 дана немају струју и воду.

У борбама је само у понедељак погинуло девет усталика, док их је педесетак рањено. Иако је премоћ побуњеника у броју бораца, оружју и логистици више него очигледна, њихове јединице не успевају да пробију линије одбране.

У неколико наврата, устаници су упадали у заседе Гадафијевих снага, па је извесно да ће број жртава расти како време буде пролазило. Између осталог и због чињенице да им је ланац командовања једнако хаотичан као и у време када је опсада Сирта и почела.

Цивили између две ватре

Коначни обрачун две војске најављиван је недељама, али су највећи цех бесомучног пуцања из свакојаког оружја, чини се, платили цивили, које подједнако тлаче Гадафијеве присталице и побуњеници.

Према сведочењима избеглица из Триполија, Гадафијеве присталице, без претераног размишљања стрељају сваког за кога сумњају да подржава устанике, док остале наоружавају не постављајући никаква питања.

Становници Сирта који избегну Гадафијеве снаге, пре или касније, дођу на терен устаника, који су до родног места свргнутог лидера дошли жељни освете, па су извештаји о бесмислених ликвидацијама избеглица свакодневни.

Истовремено, зону сукоба непрестано напуштају камиони препуни сствари опљачканих у нетом заузетим насељима.

Да ствар буде гора, устаници су почели последњи у низу напада на град у тренутку када се конвој Црвеног крста налази стотинак метара од линије фронта, што је протумачено као очигледан покушај да се спречи улазак хуманитараца у град.

НАТО тражи ракете

Из арсенала Гадафијеве војске нестало око 10.000 противавионских пројектила, рекао је немачким посланицима адмирал Ђанпаоло ди Паола, шеф комитета НАТО. Адмирал је, иза затворених врата, обавести Немце да постоји озбиљна опасност од тих ракета по авиосаобраћај. Причу је открио немачки Шпигл.

Извор: сајт РТС www.rts.rs
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 184


« Reply #2052 on: October 04, 2011, 08:31:40 am »

Quote
Из арсенала Гадафијеве војске нестало око 10.000 противавионских пројектила, рекао је немачким посланицима адмирал Ђанпаоло ди Паола, шеф комитета НАТО. Адмирал је, иза затворених врата, обавести Немце да постоји озбиљна опасност од тих ракета по авиосаобраћај. Причу је открио немачки Шпигл.

Извор: сајт РТС www.rts.rs

Zli duh je pusten opdavno, a pravi kolateral je ova vijest
« Last Edit: October 04, 2011, 02:15:29 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje u quote » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2053 on: October 04, 2011, 01:07:58 pm »

Pa šta su oni mislili da će ova pobunjenička bagra koja je skupljena kojekuda sa isključivim ciljem da se sruši Gadafi - da će da im odradi taj prljavi posao za badava ... nije dovoljna samo plata, treba nešto i pride!

U ratovima ovakve vrste, kroz istoriju - gde su glavnu reč vodili plaćenici (bolje rečeno: belosvetski ološ), pljačka nakon osvajanja je uvek bila dozvoljena!

Zato, sada demokrate ne treba da kukaju zbog tih 10 000 strela 2M. To je kolateralna šteta!
 
Ili - drugi mogući scenario: već se u glavama moćnika zapada formira ideja o tome koja neposlušna država će biti sledeća žrtva.
Nije isključeno da će za koji mesec ili godinu sve ''demokratske'' zemlje sveta upirati prstima u neku ''nedemokratsku'' i neposlušnu zemlju, zatim će je razapeti na krst i na kraju, napasti je zbog toga što predstavlja međunarodnu opasnost - obzirom da ima u svojim skladištima 10 000 komada sterala 2M koje su nestale iz Libijskih vojnih skladišta.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #2054 on: October 04, 2011, 03:11:00 pm »

10000 raketli....neko u Pentagonu ne moze da spava od glavobolje ili u najboljem slucaju ima nocne more.
Oni jos uvek *eru krec od svojih starih stingera u Astanu.
Logged
Pages:  1 ... 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 21 queries.