PALUBA
May 08, 2024, 12:19:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 730034 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1155 on: October 05, 2013, 09:36:40 pm »


Hvala @Plavnik!
Mislim da sam Vas dovoljno jasno shvatio.I ja koristim ono sa domom ali sa bosanskim naglaskom "ja nisam odavle",i mogu me dozivati koliko hoće, ja ću im stalno odgovarati da nisam doma.Sjećam se jednog crtaća sa RTV Zagreb, kad onaj šerif sa uzrječicom "bjegunac  je naš", pita bjegunca koji se skrio iza stene "da li si tamo" a on odgovara "nisam", i šerif odlazi "uvjeren" da je tako.Dakle ne zamjeram Vam ništa.
Ukoliko Vas ne zamaram previše evo postujem sliku,koja nije prva posada na P823, jer je prva bila sa Pogačnikom.Prokomentarisaću je kasnije,a Vi nemorate ono za šta niste doma.Postujem je zato što je karakteristična,jer su se tada mijenjali amblemi na šapkama(podoficir-mlađi oficir),također su počele da se nose novouvedene podmorničke značke.Nadam se da da će Vas malo oraspoložiti.
Pozdrav!



* Posada P823 scan.jpg (577.38 KB, 1408x1008 - viewed 153 times.)
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1156 on: October 07, 2013, 10:02:36 am »

Možda je i bila, ali ko sada da traži. Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* sava802.jpg (88.42 KB, 1600x927 - viewed 133 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1157 on: October 07, 2013, 11:11:09 am »

Možda je i bila, ali ko sada da traži. Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hvala puno @Motorista!

Ja neznam sa 100% posto sigurnosti ali sam zainteresovan za fotke iz poratnog podmorničarstva.Koliko sam foruma pregledao ngdje je nisam video.
Slično kao i ova Vaša fotka koju također nisam do sada video,i ako je do sada bilo do sada mnogo njih,meni najljepše naše podmornice.Možda ste je zamjenili zbog sličnosti sa nekom drugom fotkom no ja bih želeo da ukoliko se prisjetite navedete mi gdje je bila jer možda tamo ima još za mene interesantnih fotki.
Ja sam je postavio zato što trebam još nešta izneti,ali sam prezauzet ovih dana,a navečer sam umoran,pa da nebih puno brljavio,odugovlačim za dan kad budem odmorniji.
Hvala još jednom na fotki i upozorenju!
Pozdrav!!!!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 518


« Reply #1158 on: October 07, 2013, 11:43:46 am »

Možda je i bila, ali ko sada da traži. Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mislim da ova baš i nije bila. Inače sa već "streamlined" tornjem.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1159 on: October 07, 2013, 04:42:38 pm »

Na slici je definitivno 802 posle modernizacije, a gde sam je našao...ko će ga znati...bilo je to davno. Smiley
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1160 on: October 07, 2013, 06:12:38 pm »

Na slici je definitivno 802 posle modernizacije, a gde sam je našao...ko će ga znati...bilo je to davno. Smiley

Ajme ljudi štorija!Da Vi to mene ne zahebavate, pa to bi bila čestitka za unapredjenje u razvodnika.Hvala Vam puno!Nisam se nadao od Vas,delovali ste mi strašno sa ovim preko oka.A koliko sam u zadnje vreme pratio rasturali ste tamo na engleskom sa nekim strancem i to o ozbiljnim istorijskim temama,da zaista nemogu da vjerujem.Da nije i Kumbor ukljućen u ovu zahebanciju na moj račun?Hvala još jednom i na čestitki i na fotki!
Kad prvi put dobijem povišicu penzije častit ću Vas!
Veliki pozdrav!

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 518


« Reply #1161 on: October 07, 2013, 06:26:34 pm »


Ma kakva za*****cija, Karlo, dobra je slika. Ja  po sili posla  često koristim razne стране jezike. Ruski mi je drugi posao, a  na njemu komuniciram sa rođenom suprugom, jer je ona Рускиња. Svi smo na ovom Forumu da se lagano družimo, a i da razmenjujemo povijesne i tehničke podatke koji jednom mogu postati nekome (pa i uopće) i veoma važni.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1162 on: October 07, 2013, 06:35:38 pm »


Ma kakva za*****cija, Karlo, dobra je slika. Ja  po sili posla  često koristim razne стране jezike. Ruski mi je drugi posao, a  na njemu komuniciram sa rođenom suprugom, jer je ona Рускиња. Svi smo na ovom Forumu da se lagano družimo, a i da razmenjujemo povijesne i tehničke podatke koji jednom mogu postati nekome (pa i uopće) i veoma važni.

Ma ja sam prevideo da se @MOTORISTIN komentar ne odnosi na moju sliku nego nanjegovu.
Pozdrav!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1163 on: October 07, 2013, 10:58:15 pm »


Ipak da počnem sa komentarom na moju gornju fotku i ako sam poprilično umoran.
Na slici se vidi posada P823 ali nisam siguran i da li su sva ispitivanja završena.Komandant je pbb Vidaković Nikola.Prije njega je bio Pogačnik Marjan koji je otišao sa P,poslije jedne saobraćajne nesreće na Marjanu, u kojoj je poginuo jedan kapetan korvete iz Sr.Mitrovice.Ime sam mu nažalost zaboravio.
Članovi posade na fotki su većinom(više od50%)sa Heroja,debelo učestvovali i u ispitivanju Heroja.Sa spiska objavljenog na ovom forumu ima samo jedan koliko se ja sjećam (Božanić)dok se ostali ne navode u spisku Heroja.Siguran sam da na ovoj fotci fali bar još nekoliko,koji su tada bili odsutni,dakle nije teško zaključiti da je broj na P821 bio daleko veći od navedenog,ako su na trećoj P,činili više od polovine.Neznam kolko ih je bilo na P822 sa Heroja,pošto na njoj nisam bio ukrcan.Koliko sam ovdje uspeo da prokužim,u diskusiji su učestvovala samo dvojica podmorničara, koji su imali marketinški zadatak,ja im uopće ne zamjeram jer je prvi donosio zaključke iz dokumentacije,a došao je na P oko 10g.poslije, i drugi koji je bio u to vrijeme ali na drugim P tipa 811.Također,ubjeđen sam da oni nisu uticali na odluku o broju posade jer je prvi došao na P kao što sam naveo mnogo kasnije a drugi nije imao mogućnosti jer nije kompetentan.Također im ne zamjeram niti na marketingu,jer je on potreban za podmorničarstvo,pa samim tim i meni odgovara.Pa i za sami spisak,ja sam naveo da su imena navedena točna,ali uz navedene primjedbe.Istina ja sam starinski tip, i sjećam se da je bilo koja knjiga,koja je pretendirala na stručnost,skoro uvjek imala dodatak sa ispravkama, u uvodu molbu autora da mu se šalju primjedbe na točnost,uz zahvalnost,međutim ja sam doživeo sasvim nešta drugo i to na na nekoliko stranica sa podatcima.
Pošto sam već zaista preumoran evo da povežem i fotku Save sa ovom problematikom.Verujem da svi koji ovo čitaju znaju njenu povijest.U vezi stim,zna li netko tko je bio jedan barba,nisam siguran ali mislim da se zvao Karlo,koji je učestvovao u gradnji P tipa Heroj,a moguće i P802 te P811 i 812.Inače, bio je Italijan, koji je da li za vrijeme WWII ili možda i prije,učestvovao u gradnji Italijanskih P,te ostao kod nas posle rata i učestvovao u gradnji naših P pa i tipa 821, u Brodogradilištu Split.Sada mi je zaista previše i moram završti pisaniju.
Pozdrav!
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1164 on: October 08, 2013, 06:34:08 am »

Vjerojatno se radi o Karlu Fantiniju. Mislim da je to osoba koju @Karlo opisuje. Prije rata radio je na izgradnji P u Italiji, zatim u Puli da bi se preselio u Split kada su se tamo počele graditi podmornice. Možda je zanimljivo napomenuti da su Karlov sin i zet također radili na izgradnju podmornica u Splitu.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #1165 on: October 08, 2013, 08:46:28 am »

No comment (P 802) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* aa copy.jpg (236.58 KB, 1000x745 - viewed 101 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1166 on: October 08, 2013, 05:18:14 pm »

 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1167 on: October 08, 2013, 08:44:03 pm »



Hvala @Vlade,Vama prvom,jer mislim da sam se prema Vama najlošije poneo.Drago mi je da ste se javili pa makar samo u ovom obliku(bez pisanog teksta).Molim Vas da nadalje učestvujete u diskusiji,pošto ste Vi,@Plavnik i @Orićareb to izvrsno radili.Ja preferiram elektronski oblik u odnosu na knjige,barem zadnjih desetak godina.Ubjeđen sam da će ljudi daleko više koristiti taj oblik obrazovanja i to ne samo zbog mogućnosti pristupa velikom broju ljudi,manje potrošnje papira itd.,nego što ljudi imaju sve manje vrijemena da čitaju knjige ili ih pretražuju.Dakle,da ne širim dalje temu,ja sam reagovao onako zato što smatram da je bitnija tačnost na forumu nego u knjizi.Inače nisam uopšte mislio da učestvujem nego samo zbog fotki.
Hvala još jednom i POZDRAV!
 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1168 on: October 08, 2013, 09:36:02 pm »

No comment (P 802) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hvala @jantar na prelijepoj fotki umjetničkog djela.Možda sam i nesmotren ali mislim da bi ipak trebalo da date i i kraći komentar za one manje obrazovne (poput mene).Naime ja o o likovnoj umjetnosti veoma malo znam.Osim u školi,Hegelove estetike i možda još par knjiga,je sve što sam pročitao o likovnoj umjetnosti.Ovdje zapažam različite tehnike na jednom djelu No da ne gnjavim mislim da me shvaćate,lijepo ali i meni nepoznato.
Pozdrav!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1169 on: October 09, 2013, 11:07:52 am »

Vjerojatno se radi o Karlu Fantiniju. Mislim da je to osoba koju @Karlo opisuje. Prije rata radio je na izgradnji P u Italiji, zatim u Puli da bi se preselio u Split kada su se tamo počele graditi podmornice. Možda je zanimljivo napomenuti da su Karlov sin i zet također radili na izgradnju podmornica u Splitu.
Hvala @Plavnik!Najvjerovatnije ste u pravu po poklapanju podataka.Ovo sa njegovom djecom nisam znao.Drago mi je da se ipak zna i o navedenom barbi.Inače,zaboravio sam i koja je njegova oblast(stručna)u vezi P.Sjećam ga se kao omanjeg,starijeg čovjeka, koji nas je oduševljavao njegovim pričama dok smo bili na marendi.I ako ja stvarno loše pišem,sjećam se kako nam je on pričao,na njegovim dalmatinsko-italijanskom,koristeći se izdašno,kako to samo Italijani umeju,svim mogućim grimasama i rukama i cjelim tjelom.Sjećam se kad nam je pričao kako je jednom u gradu,odmah posle rata,idući ulicom naleteo na patrolu vojne policije.Policajci su bili jedan brkati zastavnik i dva mornara,ali svi dvometraši.Pošto je barba znao da su Italijani u to vrijeme bili veoma "omiljeni"preostalo mu je da pređe na razmišljanje na italijanskom-"mama mia".Pobjeći nije mogao jer su te mediteranske ulice veoma uske,a nazad po dužini nije bilo šanse jer su oni imali duže noge.Nešto su i noge počele da ga izdaju i ako ništa nije popio.Možda zbog" vjetra" koji je puhao,ali samo veoma nisko,da su se samo pantalone klatile.Pokušao je da se pravi kao nezainteresirani prolaznik,skoro kao da nije "doma".Ipak je,rijevnosnom brkatom zastavniku,bio nešto sumnjiv.Tražio mu je dokumente i kad je video da je Italijan,izvadio je neku pištoljčinu,i onda barba Karlo sastavi srednji prst i palac,te stavi pred oko (kalibar ko bofors).Kaže da je video i kuglu isitog kalibra kroz cjev.Naredi mu da ide sa njim u stanicu.Pošto ga noge nisu baš nešto služile,možda i zbog vjetra oko pantalona,mornari su mu pri tome pomagali,valjda iz "humanitarnih" razloga.Na sreću,u stanici je bio izgleda manje "patriotski" nastrojeni oficir koji je uvidom u dokumentaciju utvrdio da nije opasan Italijan pa ga je pustio.
Bilo je tu još niz priča,recimo o seksu,pošto smo ga mi mladi,opterećeni testoteronom, gnjavili.Sjećam se da nam je pričao,da mu to dođe jedino kad se kupa pa u toploj vodi,onda viče ženu da dođe brzo,ali ona očito nije bila sportski tip,pa uvek nestigne na vrijeme,inače nije bilo griješke do njega.
Pozdrav!   
Logged
Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 24 queries.