PALUBA
May 08, 2024, 02:55:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 153   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornice JRM  (Read 730079 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 518


« Reply #1275 on: November 27, 2013, 07:50:53 pm »


Ako je WC bio na pramcu, šta je onda ovo iza GPEMa? A zar nije bila i neka klonja u tornju?


* Autonomija P. zavisi od one sprave u dnu.JPG (237.18 KB, 1188x1235 - viewed 139 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1276 on: November 27, 2013, 08:47:19 pm »

Bravo Plavnik.

Moj mali komentar oko prostora u P. Bio sam iznenadjen, kad sam ušao u muzejsku P Nazzario Sauro u Genovi. Negde sam pročitao, da su ove P navodno bile izgradjene kao protivmjera za 831 i 832. Vidio sam na ovom forumu slike unutrašnjosti 831, kabina komandanta ako sam dobro vidio nije baš prava kabina bila, nego negde sa strane je smješten krevet i zakriva se sa zavesom. U Nazzario Sauro komandant je imao pravu kabinu, s pravim krevetom, čak i pisalni stol in mini ormar. Imalu su i prostor sa stolom i TV. A WC više od 1, čak i tuševe. Kroz unutrašnjost P prilično se lako kreta, ima više prostora nego sam očekivao.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 518


« Reply #1277 on: November 27, 2013, 08:49:02 pm »

Eh, Italijani, oni su u XX veku napravili oko 200 podmornica, a Jugoslavija samo sedam (+6 DivP). A i oni su odustali od svojih, pa prave nemačke, po licenci.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1278 on: November 27, 2013, 08:55:11 pm »


Znači falio sam dest godina. Jeli su mogli vaši člani porodica sa vama? Dali ste znali svi skijati?
Vama je bilo strašno ljepo. A i penziju ste dočekali kako treba.
Dok naša generacija 1969 nema baš neku budučnost barem što se penzija tiče.

Kakve su u to vrjeme bile plate podmorničara naspram  platama starješina na površinskih brodovima?
могло се водити чланове породице о свом трошку,углавном се избегавало да би се могло дати одушка-за касније не знам.
плате су биле увећане преко подморничарског додатка.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #1279 on: November 27, 2013, 08:59:04 pm »


Ako je WC bio na pramcu, šta je onda ovo iza GPEMa? A zar nije bila i neka klonja u tornju?
нисмо се разумели,ја сам описао распоред на подморницама типа 811 а ви сте поставили слику од типа 821.постојала је" клоња"у лаком трупу командног моста али је у подводној вожњи било компликовано до ње доћи Grin Grin Grin
« Last Edit: November 27, 2013, 09:27:56 pm by Рашо » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1280 on: November 27, 2013, 10:12:02 pm »

„Na ronjenje“ kada prestaje smjeni služba i posada zauzima svoje borbene stanice. U jednoj smjeni podvodne službe bili su slijedeći članovi:
-   Oficir službe
-   Nadzornik pogona
-   Poslužioc PEG-a (sonara)
-   Poslužioc trim pulta
-   Kormilar smjernim kormilom i krmenim hidroplanima
-   Kormilar pramčanim hidroplanima
-   Poslužioc razglasa
-   Poslužioc GRP (glavna raskolopna ploča)
To je osam članova smjene. Van smjene bili su zapovjednik, k-dir V. BO, 1. RTG i kuhar. Ovo ne znači da su stalno spavali, baš suprotno.



Nadam se da ne unosim zabunu u diskusijuMene muče više slijedeće stvari.

Iz gore predloženog prijegleda smjene podvodne vožnje ja ne vidim poslužioce torpednih cijevi i njihovog komandira.Dalje ne vidim ni poslužioca torpednog računara.Nema ni poslužioca radar-detektora a također nitko od mašinaca osim komandira V BO nije naveden.

Znam da su kormilari bili i torpedisti ali nisu valjda oni napuštali kormila da pripreme TC valjda je bilo još torpedista u smjeni.

Napisano je da se podaci ubacuju u torpedni računar ali tko ih ubacuje.

Što se tiče poslužioca radar-detektora i dok sam ja bio na P nekako je taj uređaj bio zapostavljen,što mi nije bilo baš logično.Za radar se i moglo očekivati jer on otkriva P na velikim udaljenostima,ali radar detektor treba pasivnim metodom da otkrije druge radare na duplo većoj udaljenosti od radara koji ga ozračuje.Dakle nije mi jasno da li je ovaj uređaj izbačen jer nema poslužioca.Tačno je da se radar-detektor može koristiti samo na periskopskoj dubini i šnorkl vožnji,no kad sam ja bio na P i to je potpadalo u podvodnu vožnju.

I ako je već navedeno u prijedhonom pasusu nije mi jasno kako se ne navode i poslužioci motora,nego samo električar na RP i njihov komandir V BO.

Pozdrav!
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1281 on: November 28, 2013, 09:13:31 am »

Kada sam pisao o smjeni podvodne službe naveo sam smjenu (radna mjesta)  koja je upravljala sa P u podvodnoj vožnji kada nije bilo borbenih aktivnosti.
Poslužioci TC u toj smjeni bili su kormilari (dočasnici smjerno kormilo i krmeni hidroplani, mornari pramčani hidroplani), mašinci su posluživali trim pult, zamjenik k-dira V. BO, komandir odjeljenja elektroničara i hidroakustičara te k-dir dizel odjeljenja bili su nadzornici pogona, električari poslužioci GRP, PEG-ista, mornar PEL-ista i radarista posluživali su PEG, poslužioc UUTG, mornar torpedista i 2. Pomorski oficiri bili su oficiri službe u podvodnoj vožnji. RTG posluživali su razglas. K-dant, K-dir V. BO, kuhar i 1. RTG bili su van smjena. Naravno, bile su tri smjene i to je znači kompletna posada od 28 ljudi.
UUTG (torpedni računar) posluživao se samo kod torpednog napada a to je bio opći brodski pokret kada nisu funkcionirale smjene.
Istina, radar detektor se slabo upotrebljavao. U mojoj praksi možda smo ga upotrijebili par puta (ne više od 5). Za posluživanje je bio zadužen radarista. Posluživanje se svodilo na podizanje i spuštanje a kod samog rada nije ga trebao posluživati već samo očitavati podatke na ploči koja je bila na pregradi prema centrali.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1282 on: November 28, 2013, 09:19:06 am »


U prethodnom postu malo sam zabrljao redoslijed rečenica pa da Vas ne bi doveo u nedoumicu ponavljam taj pasus onako kako je trebao biti napisan odmah. Moja isprika.


Poslužioci TC u toj smjeni bili su kormilari (dočasnici smjerno kormilo i krmeni hidroplani, mornari pramčani hidroplani), mašinci su posluživali trim pult, zamjenik k-dira V. BO, komandir odjeljenja elektroničara i hidroakustičara te k-dir dizel odjeljenja bili su nadzornici pogona, električari poslužioci GRP, PEG-ista, mornar PEL-ista i radarista posluživali su PEG, poslužioc UUTG, mornar torpedista i 2. RTG posluživali su razglas. K-dant, K-dir V. BO, kuhar i 1. RTG bili su van smjena. Pomorski oficiri bili su oficiri službe u podvodnoj vožnji. Naravno, bile su tri smjene i to je znači kompletna posada od 28 ljudi.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1283 on: November 28, 2013, 10:12:50 am »

Hvala @Plavnik!

Pošto sam i ja veoma angažovan u samohumanitarnom radu(danas trebam posjetiti dve zadravstvene ustanove),a Vi ste ovo naveli poprilično komplikovano za mene u ovakvom stanju,što znači da ću morat više puta ovo pročitati.Za sada letimično mogu reć da Vam uopće ne zavidim i da mi nije jasno da li ste Vi imali uopće smjene.Dakle,nadajte se odgovoru ako budem u boljem stanju i stignem.

Pozdrav!
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1284 on: November 29, 2013, 09:38:00 pm »

Vikend je počeo pa red je da nastavim.

RONJENJE 2
Ako nije bilo planirano nekih aktivnosti podvodna vožnja bila je milina, smjena svaka četiri sata i posada se mogla lijepo naspavati. Međutim to nije bilo tako gotovo nikada jer na more nije se išlo radi spavanja i odmora već radi uvježbavanja borbenih radnji. Teško da je noć nije mogla proći bez aktivnosti koja je zahtijevala angažman cjelokupne posade. Za mene osobno najnapornije i najviše iscrpljujuće bile su vježbe sa PBr. Kada smo radili za potrebe uvježbavanja otkrivanja, napada i gađanja P za PBr to je bilo još podnošljivo. P je tada uobičajeno plovila na dubini 30 m u ravnom kursu i tada su se 3 – 4 PBr smjenjivala u napadima na P. Napad se izvodio po svim pravilima upotrebe PBr, gađalo se sa RBU 1200 ili dubinskim bombama (naravno suponirano) a svaki napad PBr je označavao bacanjem u more ručne bombe. Mi smo odredili jačinu bombe, vrijeme eksplozije i otprilike smjer. Sve to je služilo za kasnije analize.
Kod složenijih vježbi kao što je izbjegavanje PPd UG (protupodmornička udarna grupa), napad na brod koji u bliskoj zaštiti štite PBr (štićeni konvoj), probijanje patrolne linije PPd brodova i sl. napor posade je bio znatno veći. Znalo se dogoditi da posada bude na nogama po nekoliko sati dok se vrši probijanje patrolne linije što je bilo iscrpljujuće, ponekad se dogodilo da se da „Na ronjenje“ prije ručka i onda traje opći brodski pokret  po nekoliko sati. Bilo je tu svega, ljutnje, gunđanja, psovki, galame, smirivanja strasti i koječega drugog.
U vježbama sa patrolcima znalo se dogoditi da su nas napipali u nekoj fazi vježbe i onda udri, ne puštaju već samo bacaju bombe. To je bilo uglavnom tamo do 85. Kada je na patrolcima bilo još stare garde (Jegarac, Olujić, Kursar, Maričić, Zjačić). Ono, u P tišina, PEG-ista javlja o približavanju broda i već po promjenama smjera ili pramčanog kuta vidiš da će preći preko tebe, čuješ propelere i brijanje pa onda buuum, ručna bomba eksplodira koji metar iznad tornja P. Kada sma bio K-dir I. i JV. BO sjedio sam za navigacijskim stolom sa olovkom u ruci i znaš da će uslijediti bomba, ali iznenadi te, olovkom ubodem kartu i špica kvrc. To mi se dogodilo više puta.
Kod ovakvih vježbi obično smo ukomponirali i supozicije kao što su razni kvarovi, požar, prodor vode, izbjegavanje protivničkog torpeda, savlađivanje minske prepreke) i još kojekakvih zagorčavanja života.
Nakon odlaska patrolaca u rashod sve to je otišlo u povijest. Nije više bilo ozbiljnog pristupa protupodmorničkoj borbi. VPBR-u je PPd borba bila tek usputna namjena. Nekoliko vježba sa VPBR nije vrijedno spomena, ni izdaleka nisu bili protivnici kao PBr.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 518


« Reply #1285 on: November 29, 2013, 09:45:48 pm »

A taj prastari QCU PEL na PBr., na nivou WWII, pokazao se upotrebljiviji za Jadran od mnogo savremenijeg Simrada sa Mirni.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1286 on: November 29, 2013, 09:49:56 pm »

Pokušao sam da napravim koncept prije pisanja posta,ali mi nešto baš i ne ide,pa ću koristiti onaj meni svojstveni "naučni metod"-što na umu to na drumu.

Mislim da sam malo pretjerao kad sam napisao da Vi niste ni imali smjene.Imali ste ih i to vjerovatno zadovoljavajuće za to vrijeme i tadašnje mogućnosti.Problem je u tome što ja kad pišem izgubim koncentraciju i pišem kao da se radi o vrijemenu kad sam ja bio na P.Medjutim,uvek je bolja kasnija verzija(u tehnici prototip,pa A,B itd.,pa čak i u pravu smatra se da je uvjek bolji noviji zakon od starog itd.),tj.Vaša verzija.Ipak vjerovatno se mogu naći primjedbe i za najnoviju verziju.

Ja sam vaš zadnji post,uprošteno napisano,shvatio da je iza svake navedene dužnosti postojalo još dva čovjeka u slobodnoj smjeni,koji su u potrebnim trenutcima upadali za obavljanje određenih poslova-dužnosti.Istina imao bih tu nekakve primjedbe ali više zbog diskusije,jer niti ja a niti Vi nemožemo bilo šta mjenjati jer se radi isključivo o historiji.

U moje vrijeme nije bilo potkopa.Podmornice su tribale ići na određenu poziciju i na njoj boravit duže vrijeme osmatrajući i eventualno po naređenju i dejstvovati.Možda griješim ali mislim da se u Vaše vrijeme imalo problema sa malim brojem kadrova(što se vidi i iz broja mornara),a možda je i taktička upotreba izmijenjena.Nešto je Orićareb pisao o umriježavanju komandnog sistema i osmatračkog,te ako ovome dodam da su i podmornice tribale boraviti u tada izgrađenim potkopima(bili su i za druge brodove).te na naredbu iz komandnog centra izaći na kraće vrijeme,izvršiti zadatak i vratiti se nazad.Možda griješim ali ako ne,onda i nije bila potrebna neznam kakva izdržljivost posade.

Što se tiče primjedbi evo za sada na pr.zamena radariste i peliste nije tako jednostavna jer se kod peliste traže oto sposobnosti a kod radariste ne.

Kod poslužioca torpednog računaraste imali ste sasvim drugi problem.Koliko me sjećanje služi on nije bio ni malo jednostavan za shvatiti(i ako je imao krivo tijelo kao"procesor"),koliko se ja sjećam tribalo je znati dosta i matematike.Možda griješim jer ga mi nismo učili samo kao poslužioci nego dublje i kako radi.Pa prema tome trebalo je imati tri obučena čovjeka za rad na njemu.

Mislim da je za sada dosta možda i suviše a za kasnije postove vidjećemo.

Pozdrav!
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1287 on: November 30, 2013, 09:26:39 am »

A taj prastari QCU PEL na PBr., na nivou WWII, pokazao se upotrebljiviji za Jadran od mnogo savremenijeg Simrada sa Mirni.
Sva taktika i pravila protupodmorničke borbe bilo je bazirano na QCU2 i usudio bi se tvrditi da je to dovedeno stvarno na zavidnu razinu. Taj PEL imao je mogućnost otkrivanja jednu milju i to je bio temelj za sve izračune u PPd borbi. Patrolci su taktiku bazirali na tome i sukladno mogućnostima tog PEL-a su djelovali. Prema tom dometu su postavljali PPd blisku zaštitu, razmak između brodova kod PPd udarne grupe, pretraživanja, patrolne linije, osiguranja pojednih prolaza i slično. VPBR nije upotrebljavo tu taktiku već su se oslanjali na "velik domet i snagu PEL-a" što se poakazalo kao promašaj. Uglavnom u PPd smislu radio je pojedniačni VPBR, ali nema PPd borbe sa jednim brodom već samo grupom brodova. PPd borba je duga i iscrpljujuća sa neizvjesnim ishodom.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1288 on: November 30, 2013, 09:58:12 am »

Pitanje za Plavnika:

Prvo, na kojoj max. udaljenosti je ispaljivano torpedo na cilj, a da bi bilo efikasno, naravno.
Drugo, dali se moglo s našim P efikasno topednom paljbo djelovati i na površinske i na
podvodne (podmornice) objekte.
Treće, pošto je bilo više tipova podmornica kao i torpeda, pa da i u tom smislu navedeš
mogučnosti torpednog udara.

Hvala unapred..... Wink
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #1289 on: November 30, 2013, 05:54:49 pm »

@Karlo, drago mi je da se javljate i da prodiskutiramo, nema nikakve ljutnje niti pogrešnog shvaćanja. Tu smo da razjasnimo stvari i to prije svega radi posade na Palubi.
Može se slobodno shvatiti da su iza svakog čovjeka u smjeni bila još dvojica u slobodnoj smjeni. Princip je bio da se ljudi u istom BO mogu zamjenjivati a to znači da je K-dir dizel odjeljenja mogao zamijeniti poslužioca  hidraulike i VTZ, poslužioca drenaže i trimovoda ili poslužioca DM. Isto je važilo i zadruge K-dire BO jer to nisu bili ljudi sa godinom ili dvije prakse, već najmanje stariji vodnici ili zastavnici . Isto tako i drugi poslužioci su mogli zamjenjivati one na nižoj dužnosti. Kada je mladi starješina došao na P bio je postavljen na početnu dužnost svoje specijalnosti i onda se sa godinama uzdizao.
Što se tiče potkopa o tome sam već negdje pisao. Za P je na Jadranu bio samo jedan potkop i to onaj u Rosama. Podmornice su bile namijenjene za djelovanje po cijelom Jadranu i nismo se baš previše mogli oslanjati na potkope.
Sa kadrovima nismo imali problema, sve podmornice su bile popunjene 100 %. Nikada P nije isplovila na more bez nekog formacijskog člana posade. Kadrovski problem je bio što je izvjestan broj ljudi htio otići sa P ali im to nije bilo dopušteno jer nije bilo novih. Mi smo na P imali dosta mlađih oficira pod ugovorom, to su bili uglavnom bivši mornari i ljudi iz Škvera (Specijalna proizvodnja).
O potrebi za izdržljivošću posade ću napisati nešto u posebnom osvrtu kada budem pokušao rekonstruirati neku kraću vožnji i krstarenje.
Torpedni računar stvarno nije bi jednostavan za posluživanje, međutim njega je posluživao profesionalac, školovan za to. To je bila analogna tehnika, zastarjela ali efikasna i tu je vrijedila ona Njegoševa „A u ruke Mandušića Vuka, svaka puška bit će ubojita“. Taj računar izbačen je sa P tipa 821 već tamo negdje 83. Ili 84. i do 91. Nije nabavljeno ništa. Bilo bi bolje da je ostao.
Logged
Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 153   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.