PALUBA
May 02, 2024, 04:01:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Split na starim fotografijama  (Read 309754 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #225 on: February 18, 2011, 03:35:27 pm »

A evo kad ste se uvatili te ekipe, evo vam pitanje svima skupa;
oni feral na Katalinića brigu, jel on ikad bija uštekan?
Nikako se nemogu sitit jesan li ga vidija da radi...
A ima san ga gledat od ´83.

Usput rečeno, malo mi je i više nego ža gledat ga kako se raspada...


radio je do 91,kad je uslijed pogotka oštećen.inače,trenutno je u stanju koje zahtijeva jako temeljitu rekonstrukciju,ako ne i rušenje
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #226 on: February 18, 2011, 04:42:24 pm »

Гледам слике Горана Леша и морам рећи да се дивим трајању објекта који су снимљени. На оној првој слици где тенк скреће десно ( на савременој фотографији је моторцикл паркиран уз ивичњак), скоро сваки камен је још увек на свом месту. Чак и онај, мало тамнији ивичњак тротоара, па и шахт су ту, баш на истом мести у после 60 и кусур година. Како се то некад градило да не треба ништа мењати, чак ни ивичњак на улици. Сплит је преко две хиљаде година господски град и траје и даље. Мислим да је то поента тих слика.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #227 on: February 18, 2011, 07:53:51 pm »

Baš šteta, a toako bi bilo dobro vidit ga opet da se rotira...

Da dzumba Split možda i jest gospodski grad, ali mu je danas poteštat (gradonačelnik)-vlaj (seljak)... Grin Cheesy Wink
E da i ono što si rekao sve stoji da je građeno da traje, no novoizgrađeni objekti su ispod tih standarda, evo recimo baš ulice, ima jedna na sjevernoj strani kod škvera (brodogradilišta), napravljena prije a ima 10-15 god, sva je na valove i šahte su skroz bezveze postavljene da je to muka vozit priko.

Usput rečeno, nekad šoping meka ˝Koteks˝ bi mogao biti sravljen sa zemljom (da je po kerUmu), što je u neku ruku jadno jer je kao zamjena za njega izgrađena arena u Lori koja zjapi prazna, brzo sfušana i polu nedovršena (istočna strana je trebala imati nekakav neboder). Zar im nije jednostavnije bilo renovirat legendarnu dvoranu Gripe (u kompleksu p.c. Koteksa) i dovest tamo par barki da otvore butige?! 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #228 on: February 18, 2011, 08:44:58 pm »

Гледам слике Горана Леша и морам рећи да се дивим трајању објекта који су снимљени. На оној првој слици где тенк скреће десно ( на савременој фотографији је моторцикл паркиран уз ивичњак), скоро сваки камен је још увек на свом месту. Чак и онај, мало тамнији ивичњак тротоара, па и шахт су ту, баш на истом мести у после 60 и кусур година. Како се то некад градило да не треба ништа мењати, чак ни ивичњак на улици. Сплит је преко две хиљаде година господски град и траје и даље. Мислим да је то поента тих слика.

Upravo tvoje zadnje dvije rečenice su me potakle da otvorim ovu temu. Iako sam rođen daleko od Splita, i kada sam došao, više nikad nisam otišao iz njega iako sam dosta odsutan iz njega. Nije mi svejedno, šta se sve radi i kako se danas živi u njemu. Neka nas slike podsječaju na neka vrimena, kada se je živilo puno sporije. Kad se želim odmaknut od današnje gužve, iden u Varoš, Radunicu (kvartovi u Splitu), jedino tamo ima još ponešto od staroga Splita.   
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #229 on: February 18, 2011, 09:02:47 pm »

Divne slike.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #230 on: February 19, 2011, 03:11:48 am »

A evo kad ste se uvatili te ekipe, evo vam pitanje svima skupa;
oni feral na Katalinića brigu, jel on ikad bija uštekan?
Nikako se nemogu sitit jesan li ga vidija da radi...
A ima san ga gledat od ´83.

Usput rečeno, malo mi je i više nego ža gledat ga kako se raspada...



Evo i ja sam živi svjedok da je radio makar sedamdesetih godina 20. stoljeća
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #231 on: February 19, 2011, 11:54:38 am »

prije pada Italije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* splitog4.JPG (81.04 KB, 746x509 - viewed 203 times.)
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #232 on: February 19, 2011, 01:30:58 pm »

prije pada Italije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Italija pala i propala... i eto je di je i kakva je.

A mi u međuvremenu pobijedili u više ratova i... nampasmater     
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #233 on: February 19, 2011, 02:19:38 pm »

prije pada Italije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Italija pala i propala... i eto je di je i kakva je.

A mi u međuvremenu pobijedili u više ratova i... nampasmater     

Mislite da bi, primjerice, Kosoricu trebalo zamijeniti nekim poput Berlusconija?  Wink

Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #234 on: February 19, 2011, 03:35:39 pm »

prije pada Italije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Italija pala i propala... i eto je di je i kakva je.

A mi u međuvremenu pobijedili u više ratova i... nampasmater     

Mislite da bi, primjerice, Kosoricu trebalo zamijeniti nekim poput Berlusconija?  Wink


A da je zamjenite sa kojom od njegovih dama?
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #235 on: February 19, 2011, 04:30:06 pm »

U vezi s nekoliko posljednjih priloga:
Mislim da povijest Splita ne daje za pravo da ga se ocijeni baš kao "gospodski grad". To bi se prije moglo generalizirati za Dubrovnik pa i Zadar. U povijesnom tzv. dugom valu gledano: premda je Split grad i Marka Marulića, on je ipak težački (seljački) gradić koji nije nešto posebno bio orijentiran ni na pomorstve djelatnosti. Uostalom, nije li kapetanska ili škverska (brodograđevna) tradicija mojega rodnog grada mnogo tanja nego u mnogo manjih naselja u Dalmaciji?
Zaostajanje u industrijskom i uopće privrednom razvitku, kulturnom i gotovo svakom drugom razvoju nikako nije povezano s poteštatom (gradonačelnikom) koji je vlaj (brđanin - iz Dalmatinske zagore; za razliku od nas  blitvara s obale; ili bodula - otočana). Razvoj jednoga, za hrvatske prilike, velegrada ne može identificirati s utjecajem, moći i vlašću gradonačelnika, nego je to stvar državne strategije - koju Hrvatska nema. Propadanje grada počelo je znatno prije - još pod gradonačelnicima koji su bili fetivi (rođeni Splićani). Osim toga, vlaško (ili, primjerice, južnosrbijansko!) rodno mjesto nije oznaka ne-urbaniteta, čak ni u nekom značajnijem potencijalu. Oni koji su s raznih strana dolazili u Split, naravno, donosili su svoje nasljeđe (samo negativno?), ali nije li mnogo već i problem u nama fetivima, da ne kažem aboridžinima, koji smo se sami prema gradu počeli odnositi kao da nije živi organizam koji moramo ostaviti generacijama iza nas? Hm, na Marjan (koji su pošumili naši pradjedovi!!) se nisu svojim vilama toliko širili vlaji nego baš "naši". Nije problem u vlajima (ako su, dakle, oni uopće samo negativitet), nego u fetivima kao "vlajima", u "vlajima" u nama. U jednoj ekstenziji se to očituje kao identificiranje Ajduka i Spljeta. Razvoj će biti kad se Spljet identificira kao mjesto kulturne baštine i proizvodnje, poduzetni pomorski grad s jakim sveučilištem.           
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #236 on: February 19, 2011, 05:42:17 pm »

Dioklecijanova palača, fragmenti. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #237 on: February 19, 2011, 05:52:26 pm »

ova me je slika uvijek privlacila....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* palaca.jpg (104.65 KB, 750x508 - viewed 175 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #238 on: February 19, 2011, 06:00:39 pm »

Ona slika je zbilja prava. Pošto imam sve detaljne planove palače postavit ču ih, ali mi treba vremena. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Peristil 3485x2280.JPG (104.68 KB, 800x524 - viewed 90 times.)

* Detalj s Peristila 2137x2900.JPG (131.58 KB, 590x800 - viewed 117 times.)

* Sjeverna strana periptera dioklecijanovog mauzoleja 2097x2873.JPG (131.81 KB, 584x800 - viewed 105 times.)

* Protiron 2193x2603.JPG (153.41 KB, 674x800 - viewed 94 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #239 on: February 19, 2011, 06:24:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pogled sa sjevera na stari dio Splita sa palačom 3488x2235.JPG (142.54 KB, 800x513 - viewed 124 times.)

* Sjeverno pročelje palače 3411x2284.JPG (130.72 KB, 800x536 - viewed 118 times.)
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.