PALUBA
May 16, 2024, 01:45:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 796   Go Down
  Print  
Author Topic: Građanski rat u Siriji  (Read 2175191 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 537


« Reply #1065 on: May 11, 2013, 10:09:45 pm »

Evo jednog ranog primerka S300, navodno varijante P, koji je već odavno u Centralnom muzeju oružanih snaga. Potiče sa početka osamdesetih godina.


* С300П ране серије.jpg (243.59 KB, 1024x1536 - viewed 83 times.)
« Last Edit: May 12, 2013, 07:24:15 am by Brok » Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1066 on: May 11, 2013, 10:12:29 pm »

S-300 nije , S-300P je - u jednom slovu je razlika nebo-zemlja .... GPS tableti ovakve vrste nisu komercijalni produkt , ako mogu raditi u sprezi sa "pametnom municijom" ... GSP (komercijalni ima gresku do kilometar i pol) , DGPS u sprezi sa kopnenim stanicama (komercijalni) ima gresku do 250m , dok vojni GPS ima gresku 1-3m (ini ruski GLONASS- koji je tocniji od americkog , zbog sata - vrijeme igra svu ulogu) .... toliko sam ti objasnio o GPS sad i ti znas ,  - mene zanima sto oni koji znaju, a ti ocigledno nisi jedan od tih , misle o sistemu navodjenja - i preko cijih satelita.Tko je posmatrao klipove i granatiranja Sirijske vojske , taj zna o cemu pricam.

nisam ekspert za GPS - tacno je. Ali poznajem aroganciju - kod tebe je ocigledna. fakt je: imati GPS koordinate ne znaci da se koristi pametna municija.Pokazi mi gde vidis pametna municija da se koristi.
Logged
gvardian
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354



« Reply #1067 on: May 11, 2013, 10:20:32 pm »

Arogancija dolazi sa teritorijom , ti si sam mene isao podcjenjivati - "kao to se moze svugdje kupiti - pravis se pametan" , i ja se onda pocnem praviti pametan ... jer da nisam toliko informaticki obrazovan , onda vjerovatno sada ne bi ovdje tipkao i ne bih znao "da se tablet moze svgdje kupiti" - a koliko si sam pametan u podcjenjivanju drugih sugovornika , toliko sam ja pametan u podcjenjivanju onih koji mene podcjenjuju .... Da ti pokazem gdje se "pametna municija" korisit , idi na YT i gledaj , mozda nesto i vidis - a mozda je zabluda moje arogantne gluposti.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1068 on: May 11, 2013, 10:24:01 pm »

Ne vredi mi diskusija stobom. Tablet komercijani postoi - nisam IT al' znam da ga ima. A pametna municija na snimak koj navodis nema. Al ti znas najbolje Smiley

Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1069 on: May 11, 2013, 10:30:21 pm »

Inace pogledaj tablet, tekst je na engleskom. Da je to radjeno u Iranu ili Siriji tesko da bi bilo na engleski. Softver je komercijalni - spreman sam da se kladim. Za pametnu municiju koju navodis 2 puta vise - nema je.
Logged
gvardian
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354



« Reply #1070 on: May 11, 2013, 10:34:44 pm »

S-300P je osnova za S-400 Triumph ....Ostale varijante su zastarjele , tablica u prilogu...Pazi "shooter" gledaj pazljivo ovaj clip , rekao sam ti da gledas YT - evo nasao sam ti primjer,ali ih ima puno, samo niko ne obraca paznju na pogadjanja .... a neka ti neko ko je sluzio u artiljeriji objasni zasto je ovo "pametna municija" .....

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/wKxX4T5r530?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


* s300.jpg (55.3 KB, 819x399 - viewed 117 times.)
« Last Edit: May 13, 2013, 03:36:05 pm by Bozo13 » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 537


« Reply #1071 on: May 11, 2013, 10:37:51 pm »


Baš dobra tabela. Sve je na jednom mestu zorno prikazano.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1072 on: May 11, 2013, 10:48:44 pm »

S-300P je osnova za S-400 Triumph ....Ostale varijante su zastarjele , tablica u prilogu...Pazi "shooter" gledaj pazljivo ovaj clip , rekao sam ti da gledas YT - evo nasao sam ti primjer,ali ih ima puno, samo niko ne obraca paznju na pogadjanja .... a neka ti neko ko je sluzio u artiljeriji objasni zasto je ovo "pametna municija" .....

Tacno je, nisam bio artiljerac. Ajde sad mi ti objasni 2 stvari:

1. Sta je to pametna municija?
2. Kako na snimak od 45 sekundi zakljucis da je ovo 'pametna' municija?

 
Logged
gvardian
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354



« Reply #1073 on: May 11, 2013, 10:56:39 pm »

Nije na meni "arogantnom" da objasnjavam svoje vidjenje djelovanja nekih orudja , to bi ipak trebalo ostaviti ljudima koji znaju i koji su strucni u tim podrucjima - ja nisam....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #1074 on: May 12, 2013, 02:19:21 pm »

Свака артиљеријска граната која погоди циљ је "паметна" Roll Eyes. Управљање артиљеријом иде по принципу: циљ - артиљеријска осматрачница - ватрени положај артиљерије. Као пешадинац знам за једно правило: када те подржава артиљерија, онда је најбоље да артиљеријска осматрачница буде уз (у близини) командног место пешадијске јединице коју подржава, а артиљеријски извиђачи истурени на предњи крај - на сами предњи крај пешадије. Тако ће артиљерци боље осмотрити циљ, прецизније одређивати координате, боље координирати подршку са пешадијом и нећеш добити плотун "пријатељске ватре" по глави. ГПС систем су само убрзали и поједноставили одређивање координата циљева. Артиљеријска припрема почетних елемената по топографској карти (грешка на самој карти проистекла из позиционирања и технике отиска-штампе је око 1-2 метра) је једнако прецизна као и она коришћењем ГПС система, само је бржа. Ипак, и ту су битни артиљеријски извиђачи јер ватра мора бити осмотрена да би била успешна.

По мом суду, онај генерал користи неки софтвер за ГПС, али мислим да га користи како би позиционирао себе и лоциране терористе које гања по оном кварту. Артиљеријска подршка се не види. Осим тога, у потрази за појединачним терористима, што је онде случај, била би контрапродуктивна - тукла би по својима, односно становништву које се као штити од терориста. Нема ни трагови дејства артиљерије, бар се се не виде.

Комерцијални ГПС су ипак довољно прецизни (ако нису ометани намерно, као што је то рађено код агресије на СРЈ). Верујем да су за простор Сирије ГПС системи ометани, односно дају сигнал са грешком коју је навео Гвардијан. Уосталом ни један артиљеријска граната "из прве" не пода "у метар". Управо онај снимак који је поставио Гвардијан о томе сведочи. Друга (на снимку) је била убитачна. Вероватно је осматрач уочио кретање пешадије и тражио ватру и добио је право по пешадији у покрету.

Иначе, ако генерал води батаљон онда или има вишка генерала или има мањка војске. У сваком случају нешто не ваља.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1075 on: May 12, 2013, 04:09:11 pm »

DZUMBA hvala ti, ceo bozji dan pisem ovo gore na pravilni srpski. Dodacu jos samo nesto malo kasnije.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1076 on: May 12, 2013, 10:36:21 pm »

http://serbian.ruvr.ru/2013_05_12/Netanijahu-i-Putin-pokushavaju-da-izbegnu-krvoprolice/

Нетанијаху и Путин покушавају да избегну крвопролиће

Премијер Израела Бењамин Нетанијаху ће наредних дана отпутовати у Русију како би се састао са Владимиром Путином. Потврдио је то секретар руског председника за односе са јавношћу, али није навео разлог тог хитног непланираног састанка.

Израелски медији, који се позивају на изворе у Москви, преносе да је Нетанијаху тај који је затражио хитан састанак са Путином. У питању је последњи очајнички покушај да се шеф Русије убеди да откаже продају зенитно-ракетних комплекса С-300 Сирији. Ти исти извори су додали да Нетанијаху има изузетно мале шансе да успе.

Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров је одговарајући на питања новинара о испорукама комплекса
С-300 у Сирију рекао да Русија не планира да их продаје, већ их је давно продала и сада завршава испоруке система за противваздушну одбрану у складу са потписаним уговорима.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1077 on: May 12, 2013, 11:07:05 pm »

@GVARDIAN: nije mi cilj da se pravim pametan uopste. Nisam artiljerac, nisam IT. Ali ovo znam:

1. Tablet koj vidis je komercijalni produkt, hoces li da se kladimo u 20 evra? Da je vojni, bio bi druge izrade: obicno crn, gumificran, jaceg materijala, pos pecifikacijama. Tako bar treba da bude u modernim armijama.
2. Softver koj vidis ne daje GPS koordinate, ja bar to nisam video. Pogledao vise puta - to su mape. Ne znam kako su ih stvorili i dobili. Znam da su na primer u ARM koristili mape geodetskog softvera u obid da se izradi vojna baza mape za Makedoniju. Koliko su uspeli - ne znam. Na kraju krajeva ja ne znam dalu su to uopste sirisjke mape. Ne bi me iznedailo da je sve to propagandni video, da ljudi pomisle da ja sirijska vojska visoko sofisticirana, da oni vide sve i sva. Dzumba je ovo lepo objasnio, i oko artilerije i oko generala koj vodi bataljon (zato i mislim da je ovo propagandni video i nista vise od toga). Ako je na YT ne znaci da je istina.
3. Oko 'pametne' municije - nije to nista vise nego sto je i obicna municija u ruke dobro obucenog artiljerca. Razlika - kalkulacije za pogodak radi komjuterski cip, ili pomaze laster ili satelti, ili radio vrska (koja prenosi GPS koordinate u municiju) itd, itd, itd. Nisam ekspert, neka oni ovo razglabe vise. Pametna municija je imala i bivsa JNA sredinom/krajem 80tih - avio bombe sa video kamerom americke prozivodnje (ima precizno ime, ne secam se is prve sada, dopunice me neko)
4. 2001 sam zamolio tenk da me podrzi u napad. Stara T-55, covek rezervista u svojih 50tih pita me 'Koja kuca?' Ja mu kazem; on me pita 'A koj prozor?' Ja mu kazem. Covek izgleda koristio 'pametnu' municiju zatoa sto je pogodio to sto sam mu rekao. Necu da se pravim pametan - iznenadio me, nisam znao d amoze bas toliko precizno.
5. Znaci nisam artilljerac i ni IT; ali sam ucio gimnaziju, ucio i matematiku i fiziku. Jbg u matematici sam imao 4, fizika 5. Naucio sam nesto oko presmetivanje tacke sa 2 ili 3 zadate kooordiante. Nije to hokus pokus nego obicni pravila prirode, Ako nih znas, nema probleme, ide ta municija grde treba, sa GPS ili bez GPS.
6. Ne kazem ja dali ima Sirija ili ne 'pametnu' municiju, ma kako god ti to definises. Nadji je, lepo mi je pokazi i nema problema.

Nisam artieljrac, ni IT, ali mi ratna tehnika i vestina nije strana, budi siguran u to.

Pozdrav,

SHOOTER
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1078 on: May 13, 2013, 07:14:12 pm »

^ovo pod brojem 3. je verovatno američki "Maverick" sa TV vođenjem, a koji se lansirao sa "Orla".
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1079 on: May 13, 2013, 07:23:48 pm »

Danas se jedan turski F-16 srušio u blizini granice sa Sirijom. Najverovatnije kvar.
Logged
Pages:  1 ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 796   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 21 queries.