PALUBA
May 10, 2024, 10:45:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 1770 1771 1772 1773 1774 1775 1776 1777 1778 1779 1780 1781 [1782] 1783 1784 1785 1786 1787 1788 1789 1790 1791 1792 1793   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2136626 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 936


« Reply #26715 on: April 03, 2024, 12:42:03 am »


[/quote]
...

Евентуална руска офанзива, да би била успешна мора бити и велика и силовита, са довољним бројем јединица да могу експлоатисати евентуални пробој.

...


"Izračunati koliko će neprijateljski mitraljez pobiti naših vojnika, i u napad poslati više od tog broja..."

Rekao talijanski general Kadorna, Prvi svjetski rat. Ništa se puno nije promijenilo.

Kad sam bio mali, bio sam naivan pa sam mislio da je pojava dobro opremljenih desantnih snaga učinila sve obrambene linije zastarjelim. Na primjeru rata u Ukrajini vidimo da to nije tako, i da vojna sila koje su se na Zapadu za vrijeme hladnog rata panično bojali ne zna za drugo nego svoje desantne snage slati "u glavu" na minska polja. Ja se nadam da će im ukrajinsko iskustvo iz njihove nazovi-ofanzive biti dovoljna lekcija da to više ne rade.

Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 139


« Reply #26716 on: April 03, 2024, 01:50:37 am »

Mislim da će ruska vojska vrlo brzo bombardovati mostove na Dnjepru - da im je dosta ovih napada po dubini, posebno u svetlu masakra u Moskvi. Ako mostovi budu srušeni, Ukrajina će imati veliki problem sa snabdevanjem trupa istočno od Dnjepra koji će teško rešiti.

Pa sta su dosad cekali?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 050


« Reply #26717 on: April 03, 2024, 07:11:09 am »

Mislim da će ruska vojska vrlo brzo bombardovati mostove na Dnjepru - da im je dosta ovih napada po dubini, posebno u svetlu masakra u Moskvi. Ako mostovi budu srušeni, Ukrajina će imati veliki problem sa snabdevanjem trupa istočno od Dnjepra koji će teško rešiti.

Pa sta su dosad cekali?

Do sada nisu rušili mostove jer su računali da će teritoriju koju žele osvojiti i bez toga (a nameravaju da je zadrže) pa da ih ne grade posle. Sad vide da moraju i taj korak da preduzmu.

Ovo je moje mišljenje, nisam to nigde pročitao.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446


« Reply #26718 on: April 03, 2024, 10:45:59 am »

Vest da je potopljen veliki desantni brod Cezar Kunikov je bajata ali snimak sa samog broda dok su pokušavali da se odbrane nije.Ne nađoh da je ranije postavljan .Napad je ipak izvršilo čak deset besposadnih čamaca a mučeni mornari su uspeli da unište čak četiri.Kažem čak jer se na snimku vidi da se brane puškama.                                                                                                                                                                                                                             
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #26719 on: April 03, 2024, 11:58:41 am »

Mislim da će ruska vojska vrlo brzo bombardovati mostove na Dnjepru - da im je dosta ovih napada po dubini, posebno u svetlu masakra u Moskvi. Ako mostovi budu srušeni, Ukrajina će imati veliki problem sa snabdevanjem trupa istočno od Dnjepra koji će teško rešiti.

Pa sta su dosad cekali?

Do sada nisu rušili mostove jer su računali da će teritoriju koju žele osvojiti i bez toga (a nameravaju da je zadrže) pa da ih ne grade posle. Sad vide da moraju i taj korak da preduzmu.

Ovo je moje mišljenje, nisam to nigde pročitao.

Upravo tako. Čudno mi je što se uopšte postavljaju takva pitanja, ne samo ovde. Svuda čitam: "što Rusi ruše mostove na Dnjepru?"

Pa kako da pređu reku ako poruše mostove? To se jednostavno ne radi, ako imaš nameru da se proširiš (zauzmeš, oslobodiš, okupiraš, kako ko gleda na to) na teritoriju sa druge strane mostova, nećeš ih rušiti. Sad, možda će ih srušiti ukrajinska strana tokom eventualnog sopstvenog povlačenja, ali moguće je i omesti takve akcije forsiranim napadom (uz prihvatanje mogućnosti povećanih gubitaka) kada za to dođe vreme. Nije tako lako ni srušiti most, postoje iskustva iz II svetskog rata kada su Nemci minirali mostove na nekoliko ključnih prelaza na zapadu da zaustave invaziju saveznika krajem 1944. i početkom 1945. godine, pa nisu uspeli ili nisu uspeli u potpunosti i saveznici su prešli mostove sa celokupnom tehnikom ili bar pešadijski i sa lakšom opremom, a kada uspostave mostobran sa druge strane reke, postave i improvizovane mostove i pontone za prelazak ostatka tehnike.

Rušenjem mostova na Dnjepru, Rusi sami sebe otežavaju "unapred" potencijalni prelazak na drugu stranu i primoravaju se na "forsiranje" reke što može dovesti do stravičnih gubitaka. Jedinu opciju da Rusi počnu rušiti mostove na Dnjepru ja vidim ako NATO krene trupama na Rusku vojsku, ali to je onda i neka "druga priča" koja može imati veoma ružan kraj za sve nas. Ili ako Rusi odustanu od prelaska na levu obalu Dnjepra.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 944



« Reply #26720 on: April 03, 2024, 12:07:15 pm »

Vest da je potopljen veliki desantni brod Cezar Kunikov je bajata ali snimak sa samog broda dok su pokušavali da se odbrane nije.Ne nađoh da je ranije postavljan .Napad je ipak izvršilo čak deset besposadnih čamaca a mučeni mornari su uspeli da unište čak četiri.Kažem čak jer se na snimku vidi da se brane puškama.                                                                                                                                                                            https://www.youtube.com/watch?v=LG-0py2MP4g                                                
Ni jedna osvetljavajuća mina (ona iz podcevnog bacača), ni jedna zolja ili rpg, ni jedan teški mitraljez. Mogli su bar time da se opreme kad već nemaju kupole.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 351



« Reply #26721 on: April 03, 2024, 12:29:11 pm »

Mislim da bi tu dezuran helicopter sa termalnim kamerama i topom bio najbolja zastita ovakvih plovila. Makar ih rusi imaju dovoljno.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 609


« Reply #26722 on: April 03, 2024, 01:57:29 pm »

Na kraju će se ispostaviti da je najbolja odbrana od ovih besposadnih čamaca - puštanje roja samonavođenih dronova kamikaza na njih (samo što treba da uopšte postoje na brodu koji se brani).
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 782



« Reply #26723 on: April 03, 2024, 02:21:52 pm »

Na kraju će se ispostaviti da je najbolja odbrana od ovih besposadnih čamaca - puštanje roja samonavođenih dronova kamikaza na njih (samo što treba da uopšte postoje na brodu koji se brani).

I treba da ih "vide" noću i da ih prate i pogode u pokretu. Brodske artiljerijske instalacije, "brzopuci" ala "Gatling" su veoma dobro rešenje, ali i ostali topovi kalibra 20 mm i više. Otkrivanje - između ostalog i reflektori. U određenoj meri se vraćamo ne samo u "vreme Hladnog rata", nego čak i II Sv. rata.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 181


« Reply #26724 on: April 03, 2024, 03:46:02 pm »

Nije mi jasno zasto Rusi drze desantne brodove u dometu drdronova (vodenih). Sto ih me stite barijerama, mrezama ili jednostavno izmjeste van dometa. Desantni brodovi imaju svoju namjenu, to nisu brodovi prve linije.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 944



« Reply #26725 on: April 03, 2024, 04:01:16 pm »

Na kraju će se ispostaviti da je najbolja odbrana od ovih besposadnih čamaca - puštanje roja samonavođenih dronova kamikaza na njih (samo što treba da uopšte postoje na brodu koji se brani).

I treba da ih "vide" noću i da ih prate i pogode u pokretu. Brodske artiljerijske instalacije, "brzopuci" ala "Gatling" su veoma dobro rešenje, ali i ostali topovi kalibra 20 mm i više. Otkrivanje - između ostalog i reflektori. U određenoj meri se vraćamo ne samo u "vreme Hladnog rata", nego čak i II Sv. rata.
Nije retkost da je najprostije rešenje i najbolje.  Kao što si i sam napisao, ako već nemaju dovoljno kupola sa rotacionim topovima, topova 20mm imaju ''koliko hoćeš'', a tu su i PA/teški mitraljezi  koji se mnogo jednostavnije mogu montirati na brod. Zaboga montiraju se na pikap i na kamion, mogu i na brod, čak i lakše.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #26726 on: April 03, 2024, 06:02:24 pm »

Осим тога, Руси ће се, ако крену у ту офанзиву, суочити са релативно јаком одбраном (која се сада већ интензивно уређује по дубине), високом засићеношћу простора минским пољима, што их може "натерати" да каналиши" нападе тамо где уставри нису желели, али и са до тада сигурно јачом авијацијом противника (о БПЛ да и не говорим).

Џумба, каква је твоја процена могућности да Руси тешким понирућим бомбама (1.5 и 3 тоне) пробију украјинске утврђене линије? Наилазим на неке забринуте коментаре у западним медијима.

Моје мишљење да Руси могу пробити прву украјинску одбрамбену линију и без тога. Те бомбе (њихова употреба), саме по себи неће пуно помоћи ако удари нису прецизни, односно ако не погађају кључне објекте и у задато (право) време. То баш и није лако испланирати јер се све заснива на информацијама. Дакле, кључне су тачне, потпуне, прецизне (обрађене) обавештајне информације и брзина реаговања на њих. Ту су Руси били танки. Мада је чињеница да су се у последњих годину дана поправили. Дакле, њихова употреба може помоћи, али није пресудна.

Други проблем који видим јесте недовољно снага за експлоатацију пробоја јер их иза прве, чека и друга, па вероватно и трећа линија (мада би отпор после прве линије вероватно био слабији). Украјина је огромна земља и за покривање свих локација могућег отпора треба доста војске (моја је процена да ће се Украјинцу сконцентрисати на одбрану насељених места, посебно већих). Моје је мишљење да је потребно скоро дупло више Руске војске од броја који је сада ангажован, ако се жели тотални и брзи пораз Украјине. Треба имати на уму да Украјина има у оружаним снагама преко милион људи, док је Русија ангажовала у Украјини, не више од 600000-650000 људи (од тога око 450000- 500000 на фронту).

Треће, заузети простор треба контролисати и најважније омогућити становништву какав-такав нормалан живот, односно исхрану, воду, грејање, струју, комуналне услуге. (Побуна у Ираку је почела управо због тога што САД нису биле припремљене за дуготрајну окупацију.) На оним просторима које су Руси већ заузели имали су доста јак ослонац међу локалним становништвом, па је то некако функционисало. Тамо где је прихватање од локалног становништва мање, биће проблема. Зато је важно да се припреми окупациони систем или систем комбинован са руским војним властима и локалним снагама које би их подржале. У склопу тога би, по мом суду јако било важно да се унапред дефинише однос према рањеним и заробљеним украјинским војницима, посебно инвалидима и онима који се лече (значи бивају затечени, не заробљени) на територији коју би евентуално Руси заузели. Хуман однос, помоћ при лечењу и укупан третман и сл. без обзира на то што су били у непријатељској војсци, запошљавање бивших војника, битно би поправио углед Русије и олакшао окупацију.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 436


« Reply #26727 on: April 03, 2024, 06:17:29 pm »

Изгледа да су Руси јуче или пар дана раније направили мало већи продор (за услове овог ратовања) од око 2км у зони села Тоненкое (Авдијевка). Такође, дејствујући из правца Орловке успели су да дођу до уласка у село Семеновка, а код Бердичуја вероватно су са севера "наткрилили" украјинске снаге у Бердичију. Све то то није прошло без озбиљних губитака (украјински ТК приказују успешне ударе на руске технику и људство у овим рејонима) али је изгледа циљ остварен. Изгледа да Руска страна цени да је украјинска одбрана, без обзира на јак отпор ту "танка" и неконсолидована.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ова карта је са украјинског сајта. Руси сајтови са картама приказују слично стање, али без тог "натриљавања" северно од Бедичија.


* Снимак екрана_3-4-2024_161752_liveuamap.com.jpeg (328.66 KB, 1744x868 - viewed 10 times.)
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 851



« Reply #26728 on: April 03, 2024, 09:02:30 pm »

Na kraju će se ispostaviti da je najbolja odbrana od ovih besposadnih čamaca - puštanje roja samonavođenih dronova kamikaza na njih (samo što treba da uopšte postoje na brodu koji se brani).

Ne znam da l' si ovo negde pročitao ili ne ali odlično razmišljanje! Čitao sam da baš to rade rusi i da obučavaju rukovaoce FPV dronovima i vežbaju taj način odbrane. Jedino što neće biti samnavođeni a to nisam ni očekivao Smiley
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 609


« Reply #26729 on: April 03, 2024, 10:37:11 pm »

Na kraju će se ispostaviti da je najbolja odbrana od ovih besposadnih čamaca - puštanje roja samonavođenih dronova kamikaza na njih (samo što treba da uopšte postoje na brodu koji se brani).

Ne znam da l' si ovo negde pročitao ili ne ali odlično razmišljanje! Čitao sam da baš to rade rusi i da obučavaju rukovaoce FPV dronovima i vežbaju taj način odbrane. Jedino što neće biti samnavođeni a to nisam ni očekivao Smiley

Nisam nigde pročitao, palo mi na pamet kada sam čitao ovu temu na forumu - po principu "klin se klinom izbija", kao alternativa postojećim topovima velike brzine gađanja, pre svega zbog veće količine eksploziva koju može da ponese (ne znam kako se kod dronova saomubica zove bojeva glava) u odnosu na granate.
Ovaj koncept je korak dalje od odbrane "iz cevi", jer može aktivno da "lovi" napadače, može da manevriše u zoni koju brani, da bira trenutak uništenja cilja, a neiskorišćeni dronovi mogu i da se vrate nazad na matični brod da bi se iskoristili neki drugi put. Tu je i prednost uočavanja i navođenja na cilj u zoni oko broda, a ne senzorima koji su na brodu (ili još gore-vizuelno). A ako su se Rusi već ranije setili, svaka čast.
« Last Edit: April 03, 2024, 10:51:44 pm by relja » Logged
Pages:  1 ... 1770 1771 1772 1773 1774 1775 1776 1777 1778 1779 1780 1781 [1782] 1783 1784 1785 1786 1787 1788 1789 1790 1791 1792 1793   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.