Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine
<< < (2/90) > >>
jadran2:
Molim Treceg clana da jos jednom pazljivo procita gore, od mene, napisano.

Nad/podnarednike sam direktno preveo sa liste poginulih - isprika za to.

Vjerojatno nije potrebno prevesti dio (prilozenog) dokumenta sa nurnberskog sudjenja; postoji li mogucnost postavljanja nekoliko stranica iz  knjige O.B. Merina u ovaj topic?
jadran2:
Juni 1941, sign: OFLAG VI/B, Doessel b. Warburg, O. Bihali; Retka memorabilija iz zarobljeničkog logora za oficire kralj. jug. vojske. Oto Bihalji-Merin, znameniti književnik i likovni teoretičar, bio je u logoru kao rezervni kapetan kraljevske vojske

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

dzumba:
Опис живота у заробљеничким официрским логорима у Италији и Немачкој, нимало романтичан, дао је  познати српски књижевник и професор београдског универзитета Стеван Јаковљевић у свом роману "Ликови у сенци". Он је аутор још познатијег романа "Српска триологија".

Когод се бави војском на овим нашим просторима требао би обавезно да прочита ова два, као и роман "Велика забуна" у коме, у виду аутентичних исповести, описује априлски рат 1941.године.
treciclan:
Izvini Jadran2,pogresio sam
U pitanju je brodarski i njegov post
treciclan:
Postoji jos jedna knjiga koja govori o zivotu u logoruma u Nemackoj za vreme II sv rata
To je knjiga Petra Anagnostija poznatog arhitekte i rezervnog oficira.Knjiga se zove  : Koldric -Libek, uspomene iz logora 1941-43
Pise o zivotu nasih oficira u kaznjenickom logorima Koldric i Libek u kojima je on  bio sa jos nekoliko nasih oficira U kaznjenicke logore su slati oficiri koji su po nekoliko puta bezali iz drugih logora.Koldric je smatran logorom iz koga se ne moze pobeci
Englezi su snimili seriju o tom logoru, prikazivana davno i na nasoj tv.
Cak  imaju i  scenu kad  zarobljenici ne pozdravljaju nemackog oficira koji prolazi pored njih, a kad ih on grdi zbog toga, kazu mu da po pravilu sluzbe bez kape se  ne pozdravlja.
Navigation
Message Index
Next page
Previous page