PALUBA
May 22, 2024, 01:04:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Transportni helikopteri Mi-17 za Irak  (Read 2875 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: June 03, 2009, 04:53:47 pm »

Još u decembru 2006 godine, ugovorom "Do 750 mil. $ za oružje i podršku za Irak" bio je pokriven Irački zvanični zahtev za nabavkom 20 Mi-17 helikoptera. Bilo je odvojeno 325 mil. $ za ovaj posao. Od tada su nastali razni problemi pri finalizaciji ovovog posla i umesto u februaru ove godine, datum prve isporuke je pomeren za 2010. godinu ....

Više o ovome u nastavku ...


Medium Mainstay: Mi-17s for Iraq

03.06.2009
In December 2006, “Up to $750M in Weapons & Support for Iraq” covered the official Iraqi request for 20 Mi-17s. Iraq already operates Mi-17 medium transport and multi-role helicopters, which currently form the high end of the IqAF’s rotary-wing fleet and flew their first night mission [PDF] in December 2008. On the flip side, the country has also had poor experiences trying to source these helicopters abroad, including a contract with Poland that was eventually canceled due to quality problems.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Iraqi Mi-17, armed

In July 2008, WIRED Danger Room reported a $325 million contract to the Carlyle Group’s ARINC for 22 Mi-17s.


Contracts and Key Events

June 1/09: Sharon Weinberger, who has covered the Iraqi Mi-17 saga for WIRED’s Danger Room, files a follow-on report for Aviation Week’s Defense Technology International. She notes that ARINC’s actual contract for the modified Mi-17s is with Air Freight Aviation, a Russian company based in the United Arab Emirates, adding:

“This arrangement has led to cost overruns and delays. The helicopters were supposed to be delivered starting in February, but the Defense Dept. concedes that the date for first delivery has slipped to 2010, and the contract is between 5 and 10% over the original $322-million budget. Officials insist, however, that the plan is to catch up with deliveries, completing the full contract on schedule. As of now, however, none of the helicopters has left Ulan Ude.”

Izvor: DID


* airmi17iraqiarmed2008lg.jpg (67.08 KB, 330x480 - viewed 88 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 03:10:39 pm by trpe grozni » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: June 04, 2009, 08:38:24 am »

A mi uspeli da ugrabimo dva od ovih irackih za nasu policiju. Smiley Smiley Smiley
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: May 31, 2013, 09:20:38 am »

Da ne otvaram novu temu, postavit ću ovdje

Vir: Defender
http://www.defender.hr/

Rusija primila predujam za isporuku oružja Iraku

Datum objave:
31.05.2013

Rusija je počela ispunjavati postojeći sporazum sa Irakom oko isporuke naoružanja nakon što je primila akontaciju, izjavio je Sergej Chemezov, predsjednik Rostech. "Ugovor se provodi, proizvodnja naručene opreme je počelao", rekao je Chemezov za RIA Novosti na svečanosti otvaranja objekta za proizvodnju RPG-32 u Jordanu.

Irački premijer Nuri al-Maliki potpisao je ugovor o kupnji paketa naoružanja s Rusijom, vrijednog 4,2 milijarde dolara tijekom njegova posjeta Moskvi u listopadu 2012. Prema tom sporazumu, Moskva treba isporučiti 30 helikoptera Mil Mi-28NE, te 50 sustava PZO Pantsyr-S1 kratkog dometa.

Dogovor je bio suspendiran od strane iračkih vlasti nekoliko tjedana nakon potpisivanja zbog sumnje u korupciju. Irački parlament pokrenuo je istragu proitiv nekoliko dužnosnika osumnjičenih za primanje mita.





* article-gallery-big-1369982749_202.jpg (35.69 KB, 800x600 - viewed 69 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #3 on: May 31, 2013, 02:09:25 pm »

Još kad bi novinari pravili razliku između Mi-28 i Ka-50... Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 558


« Reply #4 on: May 31, 2013, 03:37:26 pm »

Još kad bi novinari pravili razliku između Mi-28 i Ka-50... Grin
Na slici je baš Ka-50, jednosed, koji neće biti proizveden u iole većem broju.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #5 on: May 31, 2013, 08:18:01 pm »

^Baš zato i napisah. Čak su i Rusi odustali od njega zbog prezahtevnosti obavljanja svih zadataka za jednog člana posade, pa će umesto njega koristiti Ka-52. Ali u textu se pominje Mi-28N koji je vizuelno dosta drukčiji od Kamova čija je fotka priložena.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.